pivonka nemá fotku

Pivonka

«1 2 3 »

Plnený syr Plnený syr Vaše

V časoch mojej mladosti sme pri menších rodinných posedeniach podávali syrovú roládu. To sa kúpil kus eidamu, varil sa v sáčku od mlieka, vaľkal (niekedy sa podarilo, niekedy nie), plnil a roloval. Bolo to fajn, ale dá sa to aj jednoduchšie. Ja som ho pripravila ako rýchle pohostenie pre návštevu z dostupných surovín. Napadlo ma, že to môže byť aj malé pohostenie pre kúpačov a tak som neodolala a odfotila.

Jemný jablčník (fotorecept) Jemný jablčník (fotorecept) Vaše

Jablčníkov je už na Vareche naozaj požehnane, ale snáď nebude prekážať jeden navyše, zvlášť keď je taký fajnový. Pôvodne si ho pamätám ešte z časopisu Život. Ja ho mám už roky od kolegyne, a tá v ňom ubrala cukor, takže teraz sa mi zná chuť vyvážená. Tento raz som ho pripravovala do klubu z príležitosti svojich menín a bola som polichotená tým, aký mal úspech. Neodolala som a tak pridávam na Varechu.

Nemecká polievka (fotorecept) Nemecká polievka (fotorecept) Vaše

Je to vlastne zemiaková krémová polievka. Keďže recept som našla v nemeckej brožúrke receptov, nazvala som ju nemecká, aby som ju lepšie odlíšila.

Zemiakové krokety (fotorecept) Zemiakové krokety (fotorecept) Vaše

Keď som bola v septembri na dovolenke v Anglicku, tak som si hneď prvý deň dala ich typické raňajky: Klobásku, fazuľu a zemiakové krokety. Tak mi to zachutilo, že som do konca dovolenky ostala pri nich. Nedávno som si to pripravila ako hlavné jedlo. Recept na krokety som hľadala aj na Vareche, ale boli buď zo zvyšného pyré (čo u nás teda ešte nikdy neostalo), alebo boli s prísadami ako hlavné jedlo. Nakoniec som uprednostnila recept z kuchárskej knihy Márie Hájovej. Sú fakt výborné!

Makové rezy - zemiakové (fotorecept) Makové rezy - zemiakové (fotorecept) Vaše

Už oddávna mám vo svojich receptoch tri koláče, kde do cesta idú zemiaky. Mala som k nim nedôveru a až @Mijaita ma svojim receptom na "bramborové bábovičky" povzbudila, aby som ich vyskúšala. Toto je prvý z nich a má veru niekoľko výrazných plusov: jednoduchý, chutný, lacný a ešte sa môžeme pri maškrtení utešovať, že je zdravý, veď je tam mak. Ak by vám nebodaj ostal, neostarne, nevysuší sa, zachováva si čerstvosť.

Brusnicovo-jablková torta (fotorecept) Brusnicovo-jablková torta (fotorecept) Vaše

Je to vlastne obmena Tarte Tatin, ale sa mi zdá lepšia, ako tá, ktorú som už vo svojich receptoch zverejnila. Aj chuťovo, ale hlavne je jednoduchšia technológia a je menšie riziko popálenia. Recept mám z internetu a sú preň vhodnejšie kyslejšie jablká.

Lístkové trojuholníčky (fotopostup) Lístkové trojuholníčky (fotopostup) Vaše

Už som raz na Vareche pred Silvestrom pridala rýchlovku na syrové tyčinky, toto je niečo podobné, ale hádam ešte lepšie. Rýchlo hotové, rýchlo zjedené, lebo je to veľmi chutné.

Žemľová knedľa Žemľová knedľa Vaše

Hľadala som na Vareche žemľovú knedľu ale nenašla som, tak pridávam.

Zapekačka I. (fotorecept) Zapekačka I. (fotorecept) Vaše

Je to vlastne eintopf. Žiadna vysoká kulinária, ale má veľké prednosti. Jedlo je veľmi chutné, nenáročné na ingrediencie, prácnosť a čas.

Sýta bravčová kapsa (fotorecept) Sýta bravčová kapsa (fotorecept) Vaše

Zima si nechce dať povedať, tak som si spomenula na jedno zimné jedlo. Po jeho konzumácii sa odporúča pokálať dva - tri statné kmene :-)))

Nivové trubičky (fotorecept) Nivové trubičky (fotorecept) Vaše

Vlastne sa mi tieto trubičky v jednom kroku nepodarili, sú z nich také čudné korýtka. Hosťom ale chutili, pýtali recept a dcéra sľúbila že budú na Vareche. Druhý dôvod, prečo prikladám, že mi pomôžete vyriešiť ten malý problém.

Herzoginsplätschen - Placky pani vojvodkyne (fotorecept) Herzoginsplätschen - Placky pani vojvodkyne (fotorecept) Vaše

Raz sa ma @tothka pýtala, čo so zvyšnými bielkami? Tieto placky sú jedna z možností ich využitia s výborným výsledkom. Recept mám zo starého nemeckého časopisu Petra.

Balkánska zelenina Balkánska zelenina Vaše

Recept mám z veľmi starého nemeckého časopisu Petra. Prvý raz som ho robila s veľkou nedôverou vzhľadom na uhorky pripravované za tepla. Bola som veľmi príjemne prekvapená, ako mi to chutilo. Množstvo potravín udávam podľa prebraného receptu, ale pripravovala som ho iba pre seba, takže od oka.

Báleš Báleš Vaše

Báleše sa pečú v okolí Trnavy, ale aj v iných krajoch Slovenska, ibaže pod inými názvami (posúch a pod.). Je to jedlo všedného dňa. Kysnuté cesto je jednoduché, ale má výhodu, že sa z neho dá piecť sladké aj slané. Slané sa piekli napr. so smotanou, ale väčšinou iba pomastené a posolené . Tie sú výborné k niektorým polievkam, napr. kyslým, gulášovým a pod. Sladké sa obmieňali podľa sezóny - začínalo sa rebarborou a pokračovalo podľa úrody. Podľa mňa najlepšie sú MARHUĽOVÉ a teraz je sezóna!

Plnené kurča (fotorecept) Plnené kurča (fotorecept) Vaše

Už dávno som nerobila plnené kurča. Tentoraz nebolo vyhnutia.

Burgenlandská maková torta (fotorecept) Burgenlandská maková torta (fotorecept) Vaše

Je to vlastne koláč, ibaže okrúhly a veľmi dobrý, zvlášť pre toho, kto obľubuje mak. Keďže tam nejde žiadna múka, zrejme je vhodná aj pre celiatikov. Recept mám z kuchárskej knihy Pečieme s pôžitkom.

Šalát so šošovicou (fotorecept) Šalát so šošovicou (fotorecept) Vaše

Tento šálát považujem za letné jedlo vzhľadom na použité paradajky, ktoré sú najlepšie z vlastnej záhrady. Tentoraz som ich nahradila cherry rajčinkami, lebo už som naňho mala veľkú chuť.

Pletenec s výbornou plnkou (fotorecept) Pletenec s výbornou plnkou (fotorecept) Vaše

Kysnuté pečivo je už taká tradícia (aj pletence), že som bola zaskočená, keď som našla recept na túto plnku. A dobre, že som našla, lebo je výborná.

Pribináčik (fotorecept) Pribináčik (fotorecept) Vaše

Výborná maškrta pre deti. Jednoduchá, rýchla a chutná - to je výborná kombinácia.

Obrátený piškótovo-makový jablčník (fotorecept) Obrátený piškótovo-makový jablčník (fotorecept) Vaše

Možno tento recept poznáte v trošku pozmenenej podobe. V pôvodnom recepte sa mak vmiešal do jednej tretiny piškótu. Mne sa táto maková vrstva zdala dosť hutná a viac sa mi pozdáva, ak sa vmieša mak do celého piškótu.


«1 2 3 »

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist