danja301 nemá fotku

Danja301

«1 2 »

Fazuľová polievka s mätou (fotorecept) Fazuľová polievka s mätou (fotorecept) Vaše

Táto polievka patrí k tradičným macedónskym jedlám a je dôkazom toho, že z dvoch - troch surovín bez veľkej námahy s minimom financií sa dá vyčariť chutné jedlo. Tie naše staré matere to mali vycibrené k absolútnej dokonalosti, tak po finančnej stránke, ako aj po chuťovej a estetickej. Sú neprekonateľné.....

Pečené papriky aj vo fľaši (fotorecept) Pečené papriky aj vo fľaši (fotorecept) Vaše

Recepty, ktoré zvyčajne publikujem, pochádzajú z Balkánu, sú jednoduché, chutné, zeleninové, nezaberajú veľa času na prípravu. Podobný recept som už opísala, tentokrát pridávam zazimovanú verziu, kde finálny produkt zasterilizujem a v zime si s chuťou môžeme pripomenúť leto, hlavne ak máme v záhrade veľa paprík a nevieme čo s nimi:)

Papriky s vajíčkom (fotorecept) Papriky s vajíčkom (fotorecept) Vaše

Horúce letné dni nás nabádajú skôr k leňošeniu a ja ponúkam receptík, ktorý ani zďaleka nemôže konkurovať kulinárskym skvostom tu na Vareche, ale na Slovensku som sa s ním napriek jeho jednoduchosti nikdy nestretla a tu v Macedónsku je spolu s ovčím syrom, domácim chlebíkom súčasťou rýchlych letných obedov. Napriek a možno práve kvôli svojej extrémnej jednoduchosti je neuveriteľné chutný a na jeho prípravu Vám stačia 4 suroviny a pár minút.

Pečené papriky plnené tvarohom s paradajkovou omáčkou (fotorecept) Pečené papriky plnené tvarohom s paradajkovou omáčkou (fotorecept) Vaše

Pečeni polneti piperki so urda vo sos ot domati - takto znie pôvodný názov receptu , ktorý opäť , ako moje iné zeleninové recepty pochádza z Macedónska. Toto jedlo sa je ako príloha ku tzv. skare , čo je grilované mäsko, ktoré sa pripravuje väčšinou podvečer. V horúcich letných dňoch je to aj ľahké hlavné jedlo kombinované s domácim chlebíkom a pohárom chladeného piva,alebo vína.

Medovníky zdobené marcipánom Medovníky zdobené marcipánom Vaše

Po Veľkej noci ,ubehol už nejaký deň, ale medovníky možno piecť a zdobiť v ktoromkoľvek období roka. Ja nemám šikovné ruky a neviem vyzdobiť medovníky tzv. madeirovou čipkou a tak volím menej náročnú ,ale tiež efektnú variantu.Zdobím ich marcipánom.

Ružová torta Ružová torta Vaše

Moja torta ,aj ked nie je ružovej farby ,je plná ruží,či už ako základ dekorácie,alebo súčasť plnky. Chcela by som aj zaneprázdneným gazdinkám ukázať,že upiecť oku lahodiacu tortu je možné aj bez výnimočného umeleckého talentu a praxe s pečením. Ak táto moja torta niekoho inšpiruje a povzbudí v umení pečenia budem veľmi rada. Tak teda.......

Turli tava - zapekaná zelenina s teľacím mäskom (fotorecept) Turli tava - zapekaná zelenina s teľacím mäskom (fotorecept) Vaše

Hodnú chvíľu som rozmýšľala,ako by sa dal preložiť z macedónčiny názov tohoto receptu,ale inák ako opisom sa nedá.Tak teda" turli" je skomolenina od "turi" ,čo znamená " daj,pridaj" a "tava" je hlinená zapekacia misa. Je to taký "eintopf", veľmi jednoduchý a opäť nenáročný,ktorý si môžete prispôsobiť či už s mäskom ,alebo bez neho ,na chuti mu to neuberie.

 Postna zelka - letná dusená kapusta so zeleninou (fotorecept) Postna zelka - letná dusená kapusta so zeleninou (fotorecept) Vaše

Tento balkánsky recept je veľmi jednoduchý, nenáročný na prípravu. Prekvapí vás ale svojou jedinečnou chuťou v kombinácii s ovčím syrom a domácim chlebíkom. Je to letný variant tohoto jedla, avšak zimný a sýtejší je v kombinácii s údeným mäskom, prípadne,údenými rebierkami. Ja som vzhľadom na letnú sezónu zvolila ľahšiu formu, bez mäsa.

Pravý macedónsky ajvar (fotorecept) Pravý macedónsky ajvar (fotorecept) Vaše

K mojim macedónskym receptom neodmysliteľne patrí ajvar, ktorý je charakteristický pre macedónsku kuchyňu asi tak ako bryndzové halušky pre tú našu. Nech sa páči... tu je môj recept v podobe, ako sa v tejto krajine robí a ako sa jeho receptúra traduje z generácie na generáciu.

Musaka - zapekané zemiaky s mletým mäskom (fotorecept) Musaka - zapekané zemiaky s mletým mäskom (fotorecept) Vaše

Neodmysliteľnou súčasťou balkánskej kuchyne je musaka, či už grécka, turecká, alebo macedónska, ktorú ponúkam ja. Je jednoduchá, nenáročná a neskutočne chutná......

Sušené paradajky s bazalkou a cesnakom v olivovom oleji - sterilizované (fotorecept) Sušené paradajky s bazalkou a cesnakom v olivovom oleji - sterilizované (fotorecept) Vaše

Sušené paradajky sú obľúbeným receptom každého letného obdobia. Väčšina gazdiniek pracne nachádza miesto v chladničke , kde ich uskladňuje , kým sa nezjedia. Ja ich roky sterilizujem a bola som prekvapená , koľko málo resp. skoro nik nemá túto skúsenosť .Tu je teda moja.

Pečené papriky v cesnakovo-octovom náleve (fotorecept) Pečené papriky v cesnakovo-octovom náleve (fotorecept) Vaše

Toto jedlo spadá v krajine odkiaľ pochádza ku prílohám, alebo šalátom. Macedónci sú preslávení spracovaním paprík na tisíc a jeden spôsob. Mojim slovenským priateľom táto letná delikatesa okrem pleskavíc chutí si najviac a mnohí papriky takto začali robiť aj doma na Slovensku. Papriky sa väčšinou grilujú ,ale ja som si pre vás ,ktorí nemáte takúto možnosť, pripravila domácu-kuchynskú verziu.

Letná citrónová polievka (fotorecept) Letná citrónová polievka (fotorecept) Vaše

Túto polievku by mnohí z vás nazvali zeleninovou, ale ked som ju prvý krát jedla,chuť citrónu bola tak dominantná, že ja som si ju pomenovala "citrónová". Pochádza z Macedónska, ale určite sa vyskytuje v podobných obmenách na celom Balkáne. V Balkánskej gastronómii polievky nemajú až takú veľkú variabilitu ako u nás, ale tie, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu určite stoja za ochutnanie. Jednou z nich je aj táto typicky letná a osviežujúca.

Zavináče z kuracieho mäska so slaninkou, syrom a šampiňónmi Zavináče z kuracieho mäska so slaninkou, syrom a šampiňónmi Vaše

Tento recept je špecialitkou môjho manžela a jeho pôvodný názov v macedónčine je Pileški uvijači - ak by ste sa niekedy ocitli na Balkáne s radosťou vám ich ponúknu či už miestni obyvatelia, alebo v reštaurácii. Pripravuje sa väčšinou na grile vonku v prírode-takto pripravené mäso sa nazýva Skara, ale dá sa pripraviť aj v domácich podmienkach tak ako vám to ponúkam ja.

Sezamový gevrek (fotorecept) Sezamový gevrek (fotorecept) Vaše

Ak ste boli na dovolenke pri mori v južných krajinách, určite ste si aspoň raz kúpili koliesko obalené v sézame, ktoré deti, alebo muži predávali na pláži, a ktoré rozvoniavalo široko ďaleko. Receptov existuje mnoho, tak ako pri väčšine jedál. Ja ponúkam alternatívu, na ktorú nie sú potrebné žiadne špeciálne suroviny a nezaberá ani mnoho času. Je to vynikajúca alternatíva domácich raňajok s bielym jogurtom, ovčím syrom, alebo kyslým mliekom tak ako sa je v krajinách odkiaľ pochádza.

Gravče tavče - zapekaná biela fazuľa (fotorecept) Gravče tavče - zapekaná biela fazuľa (fotorecept) Vaše

Tento recept je jeden z mojich najobľúbenejších zo zoznamu macedónskych receptov, ktoré som si za roky osvojila. Zároveň to bolo prvé jedlo, ktoré som sa z macedónskej kuchyne naučila variť. Patrí k tradičným jedlám. To, čo sú pre Slovákov halušky ,to je pre Macedóncov Gravče- tavče (fazuľa v pekáči). Pôvodný názov znel pravdepodobne Gravče vo tavče (fazuľa v pekáči), ale postupne sa predložka vypustila a ostal zľudovený názov v dnešnej podobe.

Parížska torta Parížska torta Vaše

Parížska torta je klasika. Existuje mnoho variácií a tu je tá moja.Vyzdobila som ju podľa vlastnej fantázie a keďže je dosť sýta naplnila som ju višňami v rume.....

Pogača - croisantový kvet (fotorecept) Pogača - croisantový kvet (fotorecept) Vaše

Recept pochádza opäť z Balkánu, nie je to nič nové,veď croisanty poznáme všetci ,ale spôsob spracovania je zaujímavý a efektný. Ja osobne ho využívam vždy vtedy ak chcem, aby na stole popri studenej kuchyni bolo pečivo,ktoré je nielen chutné,ale aj oku lahodiace. Možno sa inšpirujete aj vy a môj recept sa Vás zaujme.

Kukuričné krekery so semiačkami (fotorecept) Kukuričné krekery so semiačkami (fotorecept) Vaše

Blížia sa pochmúrne jesenné večery a nás popri knihe ,alebo dobrom filme to bude často ťahať do kuchyne niečo si zobnúť .Namiesto toho ,aby ste sa zásobili všeličím,chutným,slaným a mastným z obchodu, ponúkam zdravšiu variantu toho ,čo môžete si môžete zamaškrtiť aj z domácej produkcie.

Pavlova torta (fotorecept) Pavlova torta (fotorecept) Vaše

Tento recept vznikol inšpiráciou z internetu ,základom je Pavlova torta,ktorá je kompaktná pečená ako jeden kus. Pre začiatočníkov môže byť náročnejšia a preto ponúkam túto trojkorpusovú variantu.Množstvo surovín je rovnaké s klasickou Pavlovou tortou, ale nemôže sa stať ,že sa torta nepodarí ,lebo korpus nie je nadýchný tak ako je to nutné pri klasickej.Tieto korpusy ,aj ked nie sú dokonalé ako si žiada Pavlova,dajú sa krásne zamaskovať pod plnkou.Efekt je rovnaký a chuť fantastická!


«1 2 »

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist