Foto: danja301
Existuje vela receptov na baklavu ,ale s tymto typom som sa tu na Vareche nestretla a preto som sa rozhodla podelit sa s vami Zobraziť celý popisExistuje vela receptov na baklavu ,ale s tymto typom som sa tu na Vareche nestretla a preto som sa rozhodla podelit sa s vami s trochu inym spracovanim tohoto balkanskeho dezertu.Ako nazov hovori ,tato baklava sa robi v Macedonsku a napriek tomu ,ze vsade na balkane mozete kupit v obchode hotove cesto na tuto dobrotu , ja ho zvyknem robit zo strudloveho ,alebo listkoveho cesta,Tento recept Vam chcem ale priblizit v jeho originalnej podobe a s povodnym cestom.
príprava
Postup
-
1
Pomlete orechy a postruhanu cokoladu zmiesame
-
2
Pripravime si cesto velkosti pekaca,ktore budeme rolovat
-
3
Na okraj cesta lyzicou pridavame orechy a cokoladu tak ,ako to vidno na obrazku
-
4
Zaciname rolovat
-
5
Rolujeme tenke rulicky tak ako to vidno na obrazku
-
6
Ukladame na pekac
-
7
Pilkovym nozikov uhladne pokrajame,po peceni by nam baklava popraskala,preto krajame pred pecenim
-
8
Roztopime si maslo
-
9
Baklavu dokladne polejeme roztopenym maslom a dame piect do rozohriatej rury na 180 stupnov.
-
10
Pecieme zhruba 40 minut na tejto teplote,az kym nedosiahne zlatistu farbu .Kym sa nam baklava pecie,do hrnca dame liter vody a kilo a pol cukru .Varime serbet,husty cukrovy sirup,az kym nam nezhustne tak ,ze ak ho dame na tanierik a nasledne do chladnicky, nerozlieva sa. Ked je sirup hotovy ,vytlacime do neho stavu z jedneho citrona a mozeme,ale nemusime pridat vanilkovy cukor.Polejeme baklavu a nechame vychladnut.V chladnicke nam vydrzi ,az kym ju nezjeme.Dobru chut;)
je viac spôsobov baklavy, túto nie, ale veľmi sa mi páči, je to sýty a vynikajúci zákusok.
patrí ti za perfektný a zrozumiteľný postup, za nádherné foto *****
krásna práca - srdečne blahoželám. :-)
*má byť: ..."poznám viac spôsobov baklavy, túto nie..."
povzbudenie a pekné slovo každému dobre padne, aj mne.
poteší ma, ak pridáš aj iné modifikanty, ja poznám grécku, tureckú, aj inú v kombinácii s čokoládou a na záver medovo - pomarančový sirup, tiež verziu len s mandľami.
ani ja neprezradím chuť tej, ktorú som opísala, to nechám na tebe a budem veľmi rada, ak aj tú pridáš:-)
vdaka ti.
(tych) ktore(i) baklavu nikdy doteraz nerobili treba zdoraznit, ze sa listkove cesto na jej pripravu nikdy nepouziva. Pouziva sa bud original cesto domace , alebo filo cesto, ako je tu uz hore spomenute od viacerych varechacok. S listkovym cestom by to urcite uz nebola baklava ale nieco celkom ine...
predpokladám, že sa s požadovaným cestom pohrala na potrebnú veľkosť, ako to už sama spomenula v komentároch.
tým vznikne známe lístkovanie cesta medzi jednotlivými vrstvami orechovej náplne.
to isté sa deje pri Macedónskej baklave, len sa zroluje 1 list cesta s orechovou náplňou do ruličiek, ktoré vyplnia plech a rolovaním sa dosahuje podobný efekt lístkovania cesta týmto jednoduchším a rýchlejším spôsobom. ako popisuje autorka, vzniknú v závere akési tunelíky okolo čokolády a orechov, teda lístkovanie cesta okolo náplne, čím sa podstatne líši od štrúdle. ten jediný 1 list zrolovaného cesta vytvára približne toľko vrstiev lístkovania ako dosahuješ kladením 3 - 4 listov cesta na seba horizontálne pri klasickom spôsobe.
tu na Vareche sa stáva takéto "akože nepochopenie", ak dá niektorý varecháč, ako napr. teraz ty, niečo pre ostatných nové, nepoznané alebo dovtedy neobvyklé, čo sa nezhoduje s ich doterajším známym zaužívaným tradičným postupom, teda klasikou u nás doma.
mne sa to stalo napr. pri Thang Zhong - japonská technologia pečenia a niekoľkých prvých receptoch s Thang Zhong, napr. Sladký a Čokoládový chlebíček s Thang Zhong. a je to aj pri iných receptoch.
to trvalo dovtedy, kým sa niekoľko varecháčov prestalo držať starého osvedčeného a odvážili sa vyskúšať aj niečo nové, pre nás revolučné.
a potom už piekli aj viacerí a chválou teda nešetrili, najmä pred Vianocami, po Vianociach tak už robilli aj slané pečenie vo veľkom, môžem povedať, že potom už samotní varecháči boli veľmi nápadití a kreatívni, dokonca som sa veľa naučila ja od nich a nestačila som obdivovať.
preto na svojom recepte v žiadnom prípade nič nemeň! ponechaj ho tak, akosi ho dala !
vieš, @danja301 , nové si vždy ťažko razí cestu:-), ale ver mi, že prerazí, ak je to dobré a tvoj recept je veľmi dobrý :-)
uvidíš sama tie pozitívne odozvy - ak vyskúša jeden, vyskúšajú viacerí a pochvaly sa ti budú po prelomení počiatočnej nedôvery len tak hrnúť :-)
prajem ti veľa dobrých a odvážnych receptov z celého srdca :-)))
dobré je pridať aj rozmer použitého druhu cesta, ak je práve kupované.
však v pohode. :-)
ak viem, tak poviem.
len som toho názoru, že s Filo cestom sa u nás na SVK stretávame len zriedka,aspoň väčšina z nás, tak som bola podrobnejšia. :-)
pre @ewag , nemám pocit, že na Slovensku kúpiš hotové FILO cesto ako polotovar, ako napr. v Grécku, Turecku alebo aj v Nemecku.
ale je tu vynikajúca možnosť, pripraviť si ho doma.
na nete nájdeš viac výorných receptov na Filo cesto doma.
na týchto fotkách v postupe receptu na Macedónsku baklavu ja vidím tenulinké Filo cesto, nie štrúdľové - a preto je aj celkom 9 ruličiek na plechu, čo spomenula už aj autorka sama v komentároch pod receptom.
dúfam, že som pomohla :-)
@ewag , niet za čo dakovať, rado sa stalo. Pekný deň prajem-
napokon sú to veľmi šikovné dievčatá a je na nete veľa dobrých receptov na Filo cesto, vedia si ho potom vyrobiť aj dom, ak chcú.
možno sa im pošťastí aj kúpiť už hotové FILO cesto, sú v komentoch uvedené zdroje, niektorí chodia nakupovať aj do Viedne.
teraz neviem, či ťa sklamem alebo poteším :-)
u nás doma 1 plech baklavy nikdy nevydržal viac ako pol dňa, taký vynikajúci zákusok to je!!!