Komentáre najnovšie

Pridaj diskusiu
tomeska
„Halušky s tvarohom z roku 1989 (videorecept)”
U nás takéto cesto na širšie rezance, len múka hladká alebo polohrubá,. NO, vtedy sme ešte chodili pre múku do mlyna, ( 50 kg vrece) preosievali doma, tak sa radšej nehádam.
A mohly byt' s čímkolvek, naslano či nasladko.
Asi sa tiež mrknem do starých kalendárov. Tam sú poklady.
tomeska
„Pirohy zo zemiakového cesta plnené slivkovým lekvárom (fotorecept)”
Aj ja som vyrastala na tejto dobrote. Len trochu jednoduchší postup. Zemiaky sa uvarili olúpané, nechaly vychladnút' a potom zpracovaly na požadované cesto- Rozválkalo sa na vačší plát, prehnulo na polovicu, čím sa naznačila čiara, kde sa bude ukladat' lekvár. Povačšinou slivkový,nakrájaný na kostičky.pekne do riadkov a stlpikov Potom sa volná čast' cesta pretiahla cez lekvárovú, prstami sa poriadne popritláčalo,tak že vznikly také štvorce. Tie sa pokrájali radielkom a šup do vriacej vody. Uvarené nepreplachované sa posypaly makom s cukrom a polialy roztopeným maslom.Ked' bol tvaroh tak tým alebo orechmi. No a ked' bol čas tak sa robili gomboce.To isté, len sa cesto pokrájalo na švorčeky, pokládlo lekvárom a zagúl'alo .
A mám na ne i veselú spomienku. Vracala som sa s malým synom a sestrou zo Slovenska .Vo vlaku z Prahy do Žatca sme si so sestrou otvorili krabičku s pirohami. Naproti nám pani najskor pozerala usmievala sa ,až sa odvážila, že čo to máme . Tak sme jej ponúkli.Makové. Divila sa ale neodmietla a potom sa olizovala. Cesta nám ubehla rýchlo a veselo.
chorvatka
„Zimné marhule”
Aj tu vo Francii dostat na Vianoce ceresne z Cili (asi 30Euro/kg) lici z Madagaskaru, sparglu z Peru a iné. Mne vsak najlepsie chuti dobra hruska ci jablcko. Nuz ved som s tymto ovocim vyrastala vTrencine. Kto dnes este dodrzuje tradicie a ci volajaké este existuju ???
Vsetko najlepsie do nového roku, tesim sa na vase dalsie kulinarne spomienky
haji
„Co dnes vaříte? Január 2025”
Dnes k obědu poslední díl Hladké Ančky, těstoviny, vepřový guláš ze sklenice z lednice.
Včera jsem si přivezla 3 kg pšeničné hladké mouky z mlýna, dnes jsem ji protáhla sítem, uskladnila - větší část šla do sklenice /dobře utěsněno, aby mě zase nepřepadli moli/, zbytek do krabice na vaření. Snad to bude bezpečné. Zato octomilky se nevzdávají, už to vypadalo nadějně pro mě, ale opak je pravdou. Naléhla se nová řada. Pořád se něco děje.
Přeji všem krásný den!
U nás se počasí už od rána ustálilo, Oskar krásně svítil, teď už začíná oblačnost. Máme cca 2°C, sucho, téměř bez větru. V noci by mělo něco padat. Uvidíme.
mamec
„Januárová výzva: Žiadne mäso, vajcia ani mliečne výrobky....”
Ja nemám nič proti zdravšiemu stravovaniu a skutočne nepotrebujem mať mäso na tanieri každý deň, ale nechápem, prečo niečo takéto robiť v tomto zimnom mesiaci. Veď sa popzrime ako sa stravovali naši predkovia. Celý rok mali striedmu stravu, mäso poväčšinou raz týždenne (aj to len malú porciu). Základ stravy boli múčne jedlá na slano, či na sladko, strukoviny, zemiaky, kapusta... Ale v zimných mesiacoch si dopriali výdatnejšie a aj mäsité jedlá. Zrejme to malo svoje opodstatnenie a aj dnes, napriek tomu, že sa naše životné podmienky zmenili, by sme nemali len slepo nasledovať všelijaké módne trendy. Treba sa predsa prispôsobiť našim podmienkam.
tiamostef
„Pizzòccheri della Valtellina (fotorecept)”
@haji (14.1.2025 10:13)

O to taky jde, úsmev. Dat sem niečo čo tu nieje, predsa napr. penne so syrou omáčkou je super, chutná ale už tu je, a tak si myslim že moja energia by nebola vyuzita konstruktívne , a mrhat energii a časom v dnesnej dobe ,to ne, už aj tak nám čas i energii krade kdekdo...este raz díky za pekny koment
alena45
„Mišpuľový džem”
@zolik (18.12.2024 23:57)

náhodou som zistila, že si pridala krásnu fotku. Som veľmi rada, že niekto ešte po recepte siahol. Mne sa podarilo na tretí pokus vypestovať svoj stromček, a ten bol obsypaný množstvom mišpulí. Už mi zostalo len pár kusov na jedenie, ale budúci rok sa aj ja sama vrátim k tomuto receptu.
chemik
„Kuracie špízy so šafranovou ryžou”
Nedoporučuji místo štědré špetky pravého šafránu použít malý sáček "šafránu" pro obarvení komerční paelly, běžně ve Španělsku prodávaný. Získáte sice barvu, ale chuťi jemné rýže neprospěje. Osvědčená je značka AZAFRAN firmy POTE v uzavřené krabičce, obsahující 4 sáčky po 100 mg pravého šafránu.