Opečený karfiol s panko strúhankou

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 3. novembra 2021     Dĺžka videa: 4 minúty 27 sekúnd.

Foto a video: TV Varecha

Ak ste doteraz jedli karfiol iba vyprážaný a v trojobale, určite si pozrite tento recept, ktorý nám predstavil Andrej Syč, sous-chef v reštaurácii Slávia v Košiciach.

Suroviny

1 ks veľký
100 g
50 g
150 g
150 g
50 g
100 g (tenké plátky)
50 ml
80 g
150 ml
30 g
50 ml
1 ks

Postup

 1. 1

  Marinovaná cibuľa: Červenú cibuľu nakrájame na plátky, mierne osolíme a necháme 10 minút postáť, aby sa vypotila, potom osušíme. K cibuli prilejeme limetkovú šťavu a poriadne postláčame. Necháme marinovať aspoň 1 hodinu.

 2. 2

  Reďkovky nakrájame na kolieska a vložíme do studenej vody. Paradajky nakrájame na štvrtiny, osolíme a pokvapkáme olivovým olejom a ryžovým octom.

 3. 3

  Slaninové čipsy: Na hore dnom obrátený plech položíme papier na pečenie, na ktorý poukladáme plátky slaniny. Slaninu zakryjeme druhým hárkom papiera na pečenie a zaťažíme druhým plechom. Vložíme do rozohriatej rúry na 160 °C na 10 minút. Po upečení plech vyberieme, opatrne odokryjeme a slaninové chipsy preložíme na papierovú utierku, aby vsala prebytočný tuk.

 4. 4

  Na panvici rozohrejeme olivový olej, pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a orestujeme do sklovita. Potom osolíme a nasypeme panko strúhanku a spolu opražíme do hnedej farby. Vyberieme na papierovú utierku.

 5. 5

  Karfiol nakrájame na 2,5 cm plátky, ktoré oblanšírujeme vo vriacej osolenej vode (asi 4 minúty). Plátky karfiolu vyberieme a na chvíľu vložíme do studenej vody, potom ich osušíme. Do panvice s troškou olivového oleja vložíme plátky karfiolu a opečieme z každej strany do orieškovej farby. Počas pečenia potrieme javorovým balsamicom a pridáme soľ a korenie. Do výpeku pridáme maslo, po rozpustení ním karfiol poprelievame.

 6. 6

  Na tanier uložíme karfiol, posypeme orestovanou panko strúhankou, pridáme paradajky, kúsky kozieho syra, reďkovku, marinovanú cibuľu a slaninové chipsy. Môžeme pokvapkať majonézou.
Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Ďalší skvelý tip na prípravu karfiolu. Karfiol obľubujem a robím na všakovaké spôsoby okrem vyprážaného. Ten mi stačí raz za pár rokov. V tomto recepte mňa osobne ruší veľké množstvo surovín k tak výraznej zelenine. Ale, každý podľa svojej chuti.
Vymazať
Vyzerá to dobre. 14 ingrediencií plus čierne korenie a soľ mi na také, v podstate jednoduché, jedlo pripadá dosť veľa. Skúsim to spraviť, ale určite vynechám tie čipsy, sú pracné a na manipuláciu s dvoma plechmi ma nik nenahovorí.. Javorové balsamico a ryžový ocot osobne nevyužívam, takže po použití to budem asi musieť vyhodiť.
Vymazať
Keď sa to všetko dá dohromady bude to ešte o karfioe ? Nedivím sa , že tomu krojovanému Slováčikovi to po haluškách vyzerá , ako fantastická exotika.