Oškvarkové pagáče

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 7. februára 2020     Dĺžka videa: 1 minúta 28 sekúnd.

Foto a video: TV Varecha

Pagáče nikdy nesklamú ako pohostenie na rodinných oslavách či pri iných príležitostiach. Dajú sa upiecť na rôzne spôsoby, dnes sme stavili na oškvarkové.

Suroviny

300 g (mleté)
2 ks (uvarené nastrúhané)
1 PL
350 g
300 g
1 PL
2 ks
 podľa chuti
Kvások:
250 ml (vlažné)
42 g
2 ČL
Na pomúčenie pracovnej dosky:
 podľa potreby
Na potretie pagáčov:
1 ks
Na posypanie pagáčov:
 podľa chuti

Postup

 1. 1

  Vo vlažnom mlieku rozmiešame droždie a cukor a necháme na teplom mieste vzísť kvások (asi 10 minút).

 2. 2

  Do misy dáme mleté oškvarky, uvarené a nastrúhané zemiaky, masť a premiešame. Potom pridáme polohrubú múku, hladkú múku, soľ, žĺtky, mleté čierne korenie a nakoniec kvások. Všetko spolu premiešame a vypracujeme cesto, ktoré necháme vykysnúť.

 3. 3

  Na pomúčenej pracovnej doske vyvaľkáme cesto na hrúbku približne 1 - 1,5 cm. Vykrojíme kolieska.

 4. 4

  Pagáče poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme rozmiešaným vajíčkom a posypeme slnečnicovými semienkami. Pečieme 20-25 minút na 180 °C.
Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
@babkamt (7.2.2020 17:42)

Kysnutie sme doplnili do textovej verzie receptu, vo videu bude kysnutie tiež doplnené. Ale vraj boli pagáčiky dobré aj bez kysnutia, ktoré v kuchynskom štúdiu z časových dôvodov vynechali. Takže aj tak sa dá :)
Vymazať
@marienka44 (8.2.2020 15:01)

Mám tu pridaných viac druhov pagáčov. Aj so smotanou, mletým čiernym korením. Ešte som do pagáčov nepridávala mletú rascu, najbližšie ju pridám. Dosiaľ som rascu dávala len na vrch. Stále skúšam nový recept:-)
Vymazať
@redakcia (8.2.2020 16:54)

Ďakujem za doplnenie údaju o kysnutí cesta. Som prekvapená, že napriek tomu, že ste nenechali cesto vykysnúť, pagáčiky hodnotíte ako dobré:-)
Vymazať
Poraďte, kde robím chybu, lebo takmer u každého, kde som jedol pagáče, boli aj po týždni jedlé a moje sú už na druhý - tretí deň suché a tvrdé, pritom všetko robím a vážim tak ako je na recepte.
Skladujem v janskej mise, zatvorené.