Domáce makové šúľance

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 30. júla 2019     Dĺžka videa: 6 minút 4 sekundy.

Foto a video: TV Varecha

Folklórni speváci robia tradičnú slovenskú dobrotu - makové šúľance. Žiadne kupované šúľance, ručne šúľané šúľance!

Lacné, jednoduché, sýte. Takto môžeme v skratke charakterizovať obľúbené makové šúľance. S TV Varecha si ich môžu pripraviť aj začiatočníci. A s karamelom budú naozaj bezkonkurenčné.

Postup

 1. 1

  Zemiaky v šupke uvaríme, necháme vychladnúť, ošúpeme a nastrúhame. Ideálne je, ak sú zemiaky uvarené deň vopred, ale môžete použiť aj čerstvo uvarené vychladnuté zemiaky.

 2. 2

  Do veľkého hrnca dáme variť vodu a osolíme ju dvoma hrsťami soli.

 3. 3

  Do kastrólika dáme roztopiť maslo.

 4. 4

  K nastrúhaným zemiakom pridáme vajce, prisypeme múku a troška soli. Vypracujeme cesto, z ktorého vytvarujeme hrubší šúľok. Ten potom nakrájame na menšie kúsky a každý vytvarujeme do tvaru šúľanca.

 5. 5

  Šúľance vložíme do vriacej osolenej vody a varíme, kým nevyplávajú navrch. Uvarené šúľance vyberieme pomocou sitka.

 6. 6

  Do misy dáme rozpustené maslo, vložíme šúľance a posypeme práškovým cukrom, aby sa nelepili. Šúľance v mise prehodíme - pozrite vo videu v 4:30 minúte.

 7. 7

  Na záver posypeme mletým makom a premiešame.

 8. 8

  Šúľance môžeme dochutiť karamelom - na panvici skaramelizujeme cukor, pridáme troška vody, troška rozpusteného masla, miešame, kým sa karamel nerozpustí a šúľance polejeme.
Diskusia k videoreceptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Aký je rozdiel medzi múkou hrubou a krupicovou? Veď to by boli hrubé šúľance........ Stačí polohrubá múka a samozrejme bez vajíčka.
1x pravnac