Jelenie ragú

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 16. decembra 2018     Dĺžka videa: 1 minúta 52 sekúnd.

Foto a video: TV Varecha

Máte radi divinu? Viete urobiť dobré ragú?

Ragú je jedlo, v ktorom je pokrájané dusené mäso, vnútornosti a občas aj nejaká zeleninka. Dusí sa pomaly a dlho a podáva sa s pikantnou omáčkou. V tomto recepte uvidíte recept na jelenie ragú. Pôvodný recept, ktorý slúžil ako inšpirácia pre video recept, nájdete tu: www.varecha.sk/69807

Suroviny

1 kg
4 PL
5 ks
8 guličiek
6 ks
150 g
5 ks
1 hrsť
2 ks malý
4 PL
3 dcl
3-4 ks
 kúsok
6 strúčikov
1 ks (na zahustenie)

Postup

  1. 1

    Mäso pokrájame na kocky. Na bravčovej masti opražíme cibuľu, pridáme slaninu a ďalej opekáme do zlatista.

  2. 2

    Pridáme pokrájané mäso a opečieme, prihodíme nové korenie, borievky, bobkový list a necháme podusiť.Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Ragú, alebo ragout po francúzsky, je zmes mäsa, zeleniny nakrájanej na drobné kúsky, každý druh by sa mal robiť zvlášť, a potom sa zmiešajú spolu s bielou pikantnou bešamelovou omáčkou. Omáčka sa môže zjemniť rozšľahaným žĺtkom. Robí sa hlavne z jemného mäsa - hydina, králik, teľacieho alebo jahňacieho, niekedy aj z vnútorností, a koreňovej zeleniny. To je zo starej kuchárky spred takmer 100 rokov. Ináč je to výborná vec, podľa originálneho receptu. Dnes sa za ragú považuje všetko, čo je na drobno nakrájané a pláva to v omáčke. Dala by som si, vyzerá to veľmi chutne.
Vymazať
A ešte som sa dočítala, že slovo ragout je odvodené z ragoûter, čo znamená povzbudiť chuť, a podávalo sa ako predjedlo. A soté - sauté, znamená opekať, smažiť, alebo aj minútka. Takže soté je bez omáčky narýchlo a ragú je s omáčkou a pomaly. Toľko jazykové okienko.
Vymazať
@Bubaya (30.12.2017 17:06)
Ajta krajta, výklad jako z učebnice. Naposledy jsem dělala /asi guláš?!/ každé maso zvlášť, pak sfúzovala. Je to jako nekonečný příběh, haha Hezký večer @Bubaya !
@Boise recept se mi moc líbí, jsi šikulka! Vezmu si inspiraci. Díky za receptík!
Vymazať
@Haji (30.12.2017 19:12)

Ja som jedla v dobrej reštike pravé ragú v bešameli so smotanou a musím povedať, že to bolo vynikajúce, jemné a pritom pikantné. A okrem toho ma veľmi zaujíma pôvod jedál, aj pôvod slov, mien....tak preto ten výklad. A to, čomu my tu hovoríme guláš, nemá s maďarským originálnym gulášom veľa spoločného. Ale hlavne, že nám chutí, vždyť komu chutná, ten nezlobí.
2x haji, boise