Foto: gordonko
Bývali sme v Čechách, mama Češka, otec Slovák. Otec ľúbil halušky, no kedysi sa nevozila Zobraziť celý popisBývali sme v Čechách, mama Češka, otec Slovák. Otec ľúbil halušky, no kedysi sa nevozila bryndza do sveta tak ako dnes a takú kvalitnú slaninku by ste tiež nenašli a tak mama otcovi vyvárala takéto halušky.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Postup - klasika. Očistíme zemiaky a nastrúhame na strúhadle. Ja ako mamin pomocník som vždy strúhal zemiaky na tom najjemnejšom strúhadle. Až tuto na SK som videl aj na hrubšom.
-
2
Do nastrúhaných zemiakov sa pridala polohrubá múka cca - odhadom asi jedna štvrtina - netreba zasa dávať moc múky, lebo halušky budú tvrdé a keď dáme málo, halušky sa rozvaria - osolíme, premiešame.
-
3
Do hrnca dáme variť vodu, na 1 kg zemiakov asi 5 litrov vody. Keď voda začne vrieť, tak ju osolíme a na lopárik si naložíme haluškové cesto, nožom si ho rozotrieme a špičkou noža odtrhávame malé kúsky, ktoré hádžeme do vriacej vody a zasa si naložíme na lopárik a hádžeme do vody, kým nebudeme mať tak akurát v hrnci - v dnešnej modernej dobe už máme haluškovače, ale vtedy to mama robila takto.
-
4
Keď sa halušky uvaria, vyplávajú na hladinu - treba aj pomiešať varechou a odtrhnúť halušky prilepené na dne hrnca, naberieme uvarené halušky do sitka, prepláchneme ich pod tečúcou vodou a preložíme ich do nádoby - pamätám si, že my sme mali taký liatinový pekáčik kam ich mama presýpala a...
-
5
...na halušky v pekáčiku dala tvaroh a halušky pomiešala. Ja som si to trochu vylepšil a dávam aj pochúťkovú smatanku. A zasa varíme ďalšiu časť halušiek a postupujeme takto, kým neminieme cesto.
-
6
Hotové halušky na tanieri sa ešte polievali roztopeným maslom a podávali sa s mliekom. Keď sa večer prihrievali v tom liatinovom pekáčiku, náročky sa nechali prichytiť a potom sme si z dna vydlabávali takzvanú pečenku - dnes mám na to panvicu s pokrievkou, halušky sa pod ňou "naparia", sú také fajnovo mazglavé a miešam zľahka, aby sa mi spravila ona "pripečenka".
Najlepšie boli potom tie prípečky...
no, holt, ako pravá výhodňarka - u nás sa tvaroh nazýval a nazýva syr... keď som bola kedysi dávno na rande s mojím manželom, uvaril halušky/zo sáčka/ - pýtal sa či so syrom - a na moje prekvapenie, bolo to s taveným syrom a nie s tvarohom... ale chutilo...
BRYNDZA, syrokrém, kyslá -mladá kapusta...
Robíme i halušky a k tomu klasický Viedenský rezeň...
Je to super i dojedanie, podľa toho čo vám zvýši a v akom množstve...
Ja tiež z východu u nás tvaroh je tvaroh, syr je syr.
no, aj východniarske "hutorácke" dialekty majú svoje rozdiely... žijem na Šariši, na Zemplíne sme mali babku a dedka. Pamätám prázdniny/mohla som mať asi 10 rokov/ babka mi povedala : Ic do skľepu a kúp... /nepamätám/, ale bola to nejaká potravina. Prešla som krížom-krážom dedinu , vrátila som sa bez nákupu s tým, že som žiaden obchod s názvom "Skľep" nenašla...