Halušky našej mamy fotorecept

gordonko - fotkagordonko, 3. marca 2020
Halušky našej mamy (fotorecept)
Foto: gordonko

Bývali sme v Čechách, mama Češka, otec Slovák. Otec ľúbil halušky, no kedysi sa nevozila bryndza do sveta tak ako dnes a takú kvalitnú slaninku by ste tiež nenašli a tak mama otcovi vyvárala takéto halušky.

4 - 5
porcie
40 minút
príprava
25 - 35 minút
tepelná úprava

Suroviny

 pochúťková

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Postup - klasika. Očistíme zemiaky a nastrúhame na strúhadle. Ja ako mamin pomocník som vždy strúhal zemiaky na tom najjemnejšom strúhadle. Až tuto na SK som videl aj na hrubšom.

  Halušky našej mamy (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do nastrúhaných zemiakov sa pridala polohrubá múka cca - odhadom asi jedna štvrtina - netreba zasa dávať moc múky, lebo halušky budú tvrdé a keď dáme málo, halušky sa rozvaria - osolíme, premiešame.

  Halušky našej mamy (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do hrnca dáme variť vodu, na 1 kg zemiakov asi 5 litrov vody. Keď voda začne vrieť, tak ju osolíme a na lopárik si naložíme haluškové cesto, nožom si ho rozotrieme a špičkou noža odtrhávame malé kúsky, ktoré hádžeme do vriacej vody a zasa si naložíme na lopárik a hádžeme do vody, kým nebudeme mať tak akurát v hrnci - v dnešnej modernej dobe už máme haluškovače, ale vtedy to mama robila takto.

  Halušky našej mamy (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Keď sa halušky uvaria, vyplávajú na hladinu - treba aj pomiešať varechou a odtrhnúť halušky prilepené na dne hrnca, naberieme uvarené halušky do sitka, prepláchneme ich pod tečúcou vodou a preložíme ich do nádoby - pamätám si, že my sme mali taký liatinový pekáčik kam ich mama presýpala a...

  Halušky našej mamy (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  ...na halušky v pekáčiku dala tvaroh a halušky pomiešala. Ja som si to trochu vylepšil a dávam aj pochúťkovú smatanku. A zasa varíme ďalšiu časť halušiek a postupujeme takto, kým neminieme cesto.

  Halušky našej mamy (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Hotové halušky na tanieri sa ešte polievali roztopeným maslom a podávali sa s mliekom. Keď sa večer prihrievali v tom liatinovom pekáčiku, náročky sa nechali prichytiť a potom sme si z dna vydlabávali takzvanú pečenku - dnes mám na to panvicu s pokrievkou, halušky sa pod ňou "naparia", sú také fajnovo mazglavé a miešam zľahka, aby sa mi spravila ona "pripečenka".

  Halušky našej mamy (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
istý čas som tiež býval v Česku a tiež bol problém s bryndzou, niekedy aj s tvarohom tak sme roztopili niekoľko trojuholníkových syrov a trochu nariedili, aby to nebolo také hutné a šlo to.
Najlepšie boli potom tie prípečky...
Pěkný recept, obdivuhodný výkon - bod 3 - klobouk dolů! Toto se prostě musí umět, jsi šikovný!