Falošný španielsky vtáčik fotorecept
Foto: lenkap00
Ľahké a veľmi chutné jedlo. Výborné na nedeľňajší obed. Dobrú chuť!
5
porcií
porcií
10 minút
príprava
príprava
45 minút
na 180 °C
na 180 °C
Postup
-
1
Bravčové kare si naklepeme na rezne, osolíme a okoreníme. Pokrájanú cibuľku opražíme na masti do zlatista. Uvaríme vajíčka natvrdo.
-
2
Karé natrieme horčicou, dáme plátok slaniny, kúsok vajca, kyslej uhorky, kapie a troška opraženej cibuľky.
-
3
Naplnený plátok mäsa zrolujeme a poprepichujeme špáratkami, aby sa rolky nerozpadali. Poukladáme do jenskej misy a dáme piecť na 45 minút na 180 stupňov.
Ak chcete byť v Španielsku za „machra“ a pomocou slovníka si preložíte názov španielsky vtáčik ako „pájaro espaňola“, zrejme sa na vás pozrie čašník, ako na blázna. Tento pokrm sa totiž u nich volá „el nino envuelto“, teda doslovne zabalené dieťa. História nášho pomenovania začína koncom 16. storočia v čase, kedy sa po smrti manžela prisťahuje do Prahy Mária Španielská, matka Rudolfa II. Táto žena je okrem toho, že má 16 detí známa aj svojou nepríjemnou povahou. Na kráľovskom dvore jej príchodom nastáva zdesenie medzi dvornými kuchármi aj vďaka jej vyberavému jazyku, ktorý je zvyknutý na južanské jedlá. Svojej povesti zostane verná hneď po prvom tanieri, ktorý jej naservírujú. Odtisne ho od seba s pohŕdavým „pche“. A vzápätí dá poslať po svojich španielskych kuchárov. Tí jej pripravujú obľúbené lahôdky, medzi ktorými nechýba „zabalené dieťa“, čiže teľacie zvitky s pikantnou nádievkou – zmesou žĺtkov, sardel, strúhanej cibule a nasekaného petržlenu. To všetko je zopnuté dvoma bodcami, pripomínajúcimi vtáčie nožičky. A razom je španielsky vtáčik na svete. Ale opäť len v našich končinách.
Aj podľa mňa je to úplne jedno proste to voláme tak..je to fajne.. ziadny problem :)
treba skúšať , ja som napríklad skúsil toto varecha.pravda.sk/recepty/spanielsky-vtacik-z-mleteho-mas...
Moja mama, pred mnohými-mnohými rokmi, si prípravu zjednodušila, na cibuľkovom základe urobila praženicu z niekoľkých vajec a tú potom dávala k slaninke, uhorke, hovorila mi, že tak sa to ľahšie zatočí. Ja to dodnes tiež tak robím.
@4567 děkuji za zajímavost - jeden se pořád učí.
S názvem nemám problém. Ani tzv. španělská bota nemá původ ve Španělsku, přestože tam byla hojně používaná. Lidská mysl umí roztodivné věci, nejenom zavádění názvy.