Bravčové na skaramelizovanej cibuli fotorecept
Chuťovka a navyše jednoduchá a rýchla. Dielo vzniklo čistou náhodou. No, náhodou! Vzhľadom na „hotovosť 80-nika v bugiľári“ sa u mňa prejavuje aj Zobraziť celý popisChuťovka a navyše jednoduchá a rýchla. Dielo vzniklo čistou náhodou. No, náhodou! Vzhľadom na „hotovosť 80-nika v bugiľári“ sa u mňa prejavuje aj „syndróm vyhorenia“, či skôr držgroša. V obchode som zbadal balenie už naporcovaného bravčového karé za seniorskú cenu. No, nekúp to! Po druhé, ale zavážilo to ako prvé, pri lekárskej prehliadke asi pred tromi mesiacmi nám v krvi namerali „zvýšené čísla“ cukru a cholesterolu. Takže, buď tabletky, alebo schudnúť! … ide sa na „kontrolované“ stravovanie.
porcie
príprava
tepelná úprava
Suroviny
510 g |
|
podľa potreby (alebo štvorfarebné) |
|
podľa potreby |
|
2 PL (alebo plnotučná Liptov) |
|
330 ml |
|
3-4 PL (olivový na varenie) |
|
250-300 g (alebo červená) |
|
2-3 KL |
|
4-5 strúčikov |
|
2 PL |
|
3 KL (Nahrin) |
|
1 KL |
|
1,5 PL (pikantný krém) |
|
250 ml |
|
Postup
-
1
… ako na perzskom trhu! Mäso (6 plátkov) som kúpil už porciované, 5-7 mm hrubé a naklepané, takže som mal uľahčenú prácu.
-
2
Poskladal som si ho do pyramídy, po obvode som na nej urobil 5 zárezov.
-
3
rozložil na celofánovú fóliu a každý plátok obojstranne posolil, posypal čerstvo mletým korením a jemne pomazal celozrnnou dijonskou horčicou.
-
4
Následne som ich vložil do „kysky“, zalial coca colou (jej agresivita má výborný účinok na mäsá) a
-
5
pod pokrievkou na 2,5 hodiny (najlepšie cez noc) vložil do chladničky, než mäso tepelne upravím.
-
6
Tak a ide sa na „vec“! Plátky z bravčového karé som obojstranne opiekol po 3-4 minúty,
-
7
preložil ho na pomocný tanier a vo výpeku orestoval asi na 5 mm pokrájanú veľkú žltú cibuľu, po premiešaní, do jej stredu, vložil polievkovú lyžicu hnedého cukru a nechal skaramelizovať. Potom som pridal plátky zo štyroch strúčikov cesnaku, po premiešaní vložil 2 PL masla a
-
8
okorenil (korenie Nahrin na mäso, ak by som ho nemal stačí aj grilovacie korenie, paprika mletá sladká a Harissa pikant), premiešal, zo 2-3 minúty nechal zladiť chute,
-
9
vložil predpečené plátky mäsa,
-
10
zalial kuracím vývarom a
-
11
pod pokrievkou asi 20 minút dusil, potom ochutnal, no dochucovať nebolo potrebné.
-
12
Za horúca som plátky mäsa poukladal ma taniere, pridal skaramelizovanú cibuľu a ako prílohu tentoraz pokrájanú žltú paradajku. … a mohli sme „diétovať“. Naozaj chutné a množstvo stačilo. Skúsenosť, podávať a jesť horúce, lebo postupným ochladzovaním mäso začína tvrdnúť!
Diskusia k receptu