Strhujúci vír vína v pohári

Jozef Sedlák, Pravda, 4. decembra 2017 o 00:00

Slovenské vína zožali minulý týždeň aplauz, aký história nepamätá. Vo štvrtok večer sa v kolíske veľkolepých francúzskych vín v Bordeaux ozvalo bravó na počesť veľkých vín z malej krajiny. Dve po sebe nasledujúce degustácie v monumentálnom chráme vína La Cité du Vin sa skončili triumfom, aký málokto očakával.

Pred pol druha rokom otvorili v Bordeaux múzeum La Cité du Vin s podtitulom Svet kultúr. Z celého sveta sa sem hrnú milovníci vína a krásnej architektúry, aby sa poklonili umeniu. V starom riečnom prístave Garony, odkiaľ pred tristo rokmi vyrážali lode naložené vínom z Bordeaux do Anglicka, vyrástol skvost svetovej architektúry. Plagát pri vstupe do múzea, ktoré jedným pripomína karafu, druhým topánku a aristokratom ducha vo vetre plápolajúcu hodvábnu šatku, hlásal: Dnes degustácia slovenských vín.

Dve veľké postavy európskeho a slovenského vína. Šľachtiteľka
Dorota Pospíšilová a John Salvi, Master of Wine.
Dve veľké postavy európskeho a slovenského vína. Šľachtiteľka Dorota Pospíšilová a John Salvi, Master of Wine.
Autor: Jozef Sedlák, Pravda

Svet vína od jeho zrodu až po súčasnosť

Od otvorenia La Cité du Vin Francúzi zapĺňajú múzeum vínami zo všetkých vinohradníckych regiónov sveta. Počas slovenského predsedníctva v EÚ sa sem dostala prvá kolekcia vín zo Slovenska. Potom sa objavil návrh na atraktívny kontrakt: vystaviť kontingent slovenských vín, ktorý by bol reprezentačnou vzorkou toho najlepšieho, čo sa medzi Malými Karpatmi a Tokajom dorába.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná bez váhania kývla na francúzsku ponuku a vo štvrtok priviedla do Bordeaux tucet slovenských vinárov, ktorí priviezli 336 fliaš svojich najlepších vín.

V posledný novembrový deň roku 2017 sa Bordeaux zobudilo do hmlistého rána. Keď vinári predpoludním podišli k La Cité du Vin, z oparu hmly sa akurát začala vynárať budova, ktorá vzrušuje celý svet. Kvôli nej sem za jeden rok pricestovalo 425-tisíc ľudí, dvojnásobok počtu obyvateľov slávneho vinárskeho mesta. Bývalý francúzsky premiér a dnes primátor Bordeaux Alan Juppé trafil do čierneho, keď sa nadchol myšlienkou vybudovať v meste múzeum, ktoré by ľuďom predstavilo svet vína od jeho zrodu až po súčasnosť.

„Ste Európania, ste na vlastnej pôde,“ vítala slovenských vinárov Sylvia Cazes, prezidentka Nadácie pre kultúru a civilizáciu vína, voľne preložené pre kultúru a civilizáciu ľudstva prostredníctvom vína. Slovensko sa vo veľkom civilizačnom prúde, ktorého jedným z motorov bolo víno, nestratilo.

Po podpise zmluvy o spolupráci a prehliadke múzea Slováci predstavili príbeh vína, ktorý na našom území začali písať Kelti, po nich Rimania a na jeho konci sú súčasníci. Jedno sú slová a druhé víno. Keď prehovorilo, všetci zostali uchvátení. Spomedzi všetkých názorov vyberme ten, ktorý Pravde povedal Jean Marie Aurand, generálny riaditeľ O.I.V. – Medzinárodného úradu pre vinič a víno.

Neskutočné slovenské vína

„Slovenskí vinári sa chopili šance, ktorú im ponúka pozoruhodne rôznorodý terroir – prostredie, kde sa rodí víno,“ povedal Aurand a dodal: „Vaši vinári dávajú autochtónnym – pôvodným – odrodám vysokú pridanú hodnotu. Dorábate neskutočne dobré vína,“ nešetril Aurand slovami chvály a podčiarkol, že Slovensko ako malá vinárska krajina ide správnou cestou, keď produkuje vysokokvalitné vína siahajúce k hornej hranici luxusných vín.

Vína sa ochutnávali v tzv. degustačnom ateliéri. Okrem skvelých slovenských vín bola hviezdou večera Edita Ďurčová. Plynulou francúzštinou predstavila príbeh slovenských vín. Jedno z nosných slovenských vín Veltlínske zelené pripodobnila Francúzom s rolou ich Chardonnay, Frankovku modrú prirovnala k Pinotu noir. Upriamila pozornosť na prvú dámu slovenského šľachtenia Dorotu Pospíšilovú. Ňou vyšľachtený Devín a cuveé štyroch modrých riek Hron – Váh – Rimava – Rudava vyvolávali obdiv.

Ale Francúzi slastne prehĺtali po malých dúškoch aj tereziánsku frankovku, nehovoriac o tokajských výberoch. Už vedeli, odkiaľ pochádza víno kráľov – kráľ vín: z Tokaja, ktorý patrí nielen Maďarsku, ale aj Slovensku.

Vo štvrtok večer Slovensko v la Cité du Vin koncertovalo. Po trojhodinovej degustácii sa Edita Ďurčová a vinári dočkali uznania: „Všetky vína, ktoré ste vybrali, sú fantastické.“ Krásne zadosťučinenie za trpezlivú prácu vo vinohrade aj v pivnici.

Duša národa

Francúzi tvrdia, že víno predstavuje dušu národa. „Ak poznáš víno, poznáš národ,“ vraví František Lipka, ktorý v O.I.V. predsedá komisii udeľujúcej ceny za mimoriadne výkony v literatúre o víne. Múzeum La Cité du Vin považuje za ukážku skvelej propagácie krajiny – Francúzi sú v nej neprekonateľní majstri. Ukázali na víno ako na súčasť svojich dejín, boli však veľkorysí, keď poskytli priestor celému svetu.

Slovensko sa ho kolekciou vín, ktorá bude nasledujúci rok v ponuke múzea, majstrovsky zhostilo. Lipka vraví, že musíme víno viac využívať ako atraktívny nástroj na spoznanie Slovenska, pozdvihnutie jeho kreditu ako krajiny vysokej kultúry – a nielen vína. Viac sa do tejto úlohy musí zapojiť štát.

Kráľovský ťah, ktorý urobila Gabriela Matečná veľkou vínnou dámou, sa stretol s vynikajúcim ohlasom. Ministerka sa inšpirovala v Bordeaux ešte jedným nápadom. La Cité du Vin vybudované nákladom 80 miliónov eur vzniklo združením verejných a súkromných zdrojov.

„Ak máme byť úspešní, musíme viac združovať a spájať zdroje, ľudí a nápady, a nielen pri víne,“ vraví Matečná.

Súvisiace články:

Máte radi víno? Nájdite ho na novom webe vino.pravda.sk

Komentáre k článku:

Pridaj komentár
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist