Putovanie za praotcom viniča

Jakub Prokeš, 30. novembra 2011 o 15:59

Nočnou morou každého vinohradníka sú choroby viniča. Niektoré z nich zožerú celú úrodu za pár dní. Preto k základom umenia vinohradníckeho majstra patrí správna voľba chemickej ochrany i čas striekania. Druhou najväčšou starosťou sú náklady na postreky. Ale čo keby bol vinič taký odolný, že by si s chorobami poradil sám bez pomoci človeka?


Foto: Pravda - Robert Hüttner

Dorota Pospíšilová s priateľmi.


Po šušťavom žltom lístí kráčajú šľachtiteľka Dorota Pospíšilová, vinohradník Karol Braniš a vinári Jozef Teplan a Tomáš Strellinger. Zástupcovia troch generácií, a pritom všetci patria medzi špičku v branži, slovenskú šľachtiteľskú, vinohradnícku a vinársku elitu.

Osemdesiatjedenročná Dorota Pospíšilová je legendou. Vyšľachtila odrody Devín a Dunaj, ktoré žnú úspechy už aj na zahraničných súťažiach. Tohto roku jej uznali ďalších deväť muštových odrôd – biele Breslavu a Heteru a modré Rimavu, Rudavu, Nitriu, Hron, Váh, Torysu a Rosu. Okrem toho jej patrí aj autorstvo trinástich stolových odrôd. Päť z nich zaregistrovali tento rok. Hovorí sa, že keby žila vo Francúzsku, bola by nositeľkou Radu Čestnej légie najvyššieho stupňa. A topila by sa vo víne i peniazoch.

Karol Braniš je pán vinohradník. Na juhovýchodnom svahu nad Dolnými Orešanmi sa stará o vyše 40 hektárov viniča. Pod ochranou kopcov Bolehlav a Slepý pestuje napríklad Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Frankovku modrú či tradičný Modrý Portugal pre úspešnú trnavskú firmu Mrva&Stanko. V roku 2004 na hektári jedinečnej bridlicovej pôdy vysadil aj posledné novošľachtence D. Pospíšilovej.

Nik sa k nim vtedy nemal, hoci šľachtenie bolo v poslednej fáze. Braniš sa zaťal, zariskoval a vysadil ich. Počas štátneho odrodového pokusu sa o ne staral na vlastné náklady. Z nových odrôd je nadšený a verí v ich budúcnosť. ,,Každá z nových modrých odrôd kedykoľvek strčí do vrecka aj slávny Cabernet Sauvignon,“ vyhlasuje. Už len zúročiť náskok z pestovania novošľachtencov pred ostatnými. A naučiť ľudí pýtať si do pohára aj niektorú z nových odrôd. Oboje však bude poriadna fuška. Beh na náramne dlhú trať.

Dvojica Jozef Teplan a Tomáš Strelinger dorába víno iba niekoľko rokov, ale čo do počtu medailí z prestížnych medzinárodných výstav patria do slovenskej špičky. Napríklad z Viedne priviezli tento rok päť zlatých, čo sa doteraz nijakému výrobcovi zo Slovenska nepodarilo. Ich firma Žitavské vinice je síce malinká, ale náramne vychýrená. Skoro ako špičkový luxusný butik. Ročne naplnia iba okolo 7-tisíc dvojdecových fliaš, ale ich prírodne sladké a slamové vína sú ako famózna symfónia. Oči nájdu v pohári jagavé ohnivé slnko aj iskrivé drahokamy. Lačný nos sa nevie nasýtiť rozkvitnutých lúk, voňavého medu, hriešneho ovocia či mámivého korenia a bylín. A ústa? Jazyk si na komplexnú a šťavnatú chuť spomína ešte aj po niekoľkých hodinách. A najradšej by sa tým božským nápojom nechal hladkať zas a zas.

Jednoducho, Teplanove a Strelingerove slamové vína uspokoja aj najväčších a najnáročnejších fajnšmekrov. V automobilovej branži by o nich povedali, že sú tvorcami luxusných limuzín. ,,Neuveríte, ale máme za sebou najúspešnejší rok. Získali sme dvanásť zlatých medailí a štyri strieborné - v Paríži, Londýne, Bruseli, Štrasburgu i vo Viedni. Diplomy už niet kam dávať, priam nám vytekajú zo šuplíkov,“ vyratúva T. Strelinger. ,,Iní na vlaňajšok nezriedka aj nadávali. Nám však priniesol nečakanú výhodu. Vysoké kyseliny, s ktorými sa väčšina suchých vín iba bezmocne bila, slamové vína vytiahli na ešte vyššiu úroveň. Také svieže sme ich azda ešte ani raz nemali."

Ohnivé lístie a ohnivé nadšenie.


Foto: Pravda - Robert Hüttner

Priateľov spája potešenie z toho, čo robia.


Keď jeseň vo Veľkom lese pri Úľanoch nad Žitavou strhá žlté lístie na zem, v korunách mohutných bukov sa ukážu drevnaté liany, hrubé ako ruka dieťaťa. Kŕčovito poskrúcané a na povrchu dokrkvané chápadlá sú však dlhé aj tri desiatky metrov. Štvorica sem prišla práve kvôli nim.

,,Vitis vinifera sylvestris! Vinič lesný. Senzačné,“ rozplýva sa šľachtiteľka Pospíšilová. Energicky a cieľavedome sa presúva od jednej rastliny k druhej. Nad kopami žltého a oranžového lístia akoby sa vznášala. Šľachtiteľka sa s obdivom a pokorou dotýka lián, opatrne za ne ťahá. Skúša ich hrúbku i silu.

D. Pospíšilová vo Veľkom lese nebola tri roky. Vek šarmantnej a temperamentnej dôchodkyne by v tejto chvíli nik neuhádol. A že má dva týždne zlomenú ruku v lakti? ,,Minulý víkend som opatrne skúšala zhrabúvať lístie pod orechom na chalupe. Tešila som sa, že mi to išlo. Len zakopať ho, tak ako každý rok, som už nedokázala,“ šibalsky sa usmieva šľachtiteľka. Jej ohníčky v očiach, nadšenie a zapálenie pre vec by jej mohli závidieť všetky generácie.

Pestovanie bez chémie?

Divý vinič lesný je vzácny a unikátny. V Európe ho takmer vyhubili najmä civilizačné zásahy. ,,Rastliny pri Úľanoch nad Žitavou prežili po stáročia. Nič ich nezničilo. A pritom v lužných lesoch býva ustavične nesmierne dusno a vlhko. Musia mať teda tuhý korienok,“ uvažuje šľachtiteľka.

D. Pospíšilová verí, že divoký vinič je odolný proti chorobám. Ani peronospóra, ani múčnatka ho netrápia. Keby sa jeho nezlomnosť podarilo preniesť na ušľachtilé odrody, bola by to paráda. Sen vinohradníkov i vinárov.

,,Menej striekania, menej chémie v rastline, hrozne i pôde, menej starostí a zdravšie víno na báze ušľachtilého viniča Vitis vinifera,“ vyratúva K. Braniš, čo by odrody odolné proti chorobám znamenali pre prácu vo vinici. Sám je známy tým, že chémiu vo vinohrade používa minimálne. Pospíšilová o ňom hovorí, že hrozno pestuje hlavou. ,,Je skvelým pozorovateľom prírody. Verí, že rastliny si určia pravidlá samy. Zasahuje, iba keď je to nutné. Napríklad nikdy zbytočne medzi riadkami nemulčuje trávu ani ju nezaoráva. Drží tak vo vinici prirodzenú vlahu bez námahy.“

Tarzan z Úľan


Foto: Pravda - Robert Hüttner

Divoký lesný vinič by mohol pomôcť ušľachtilým
odrodám proti peronospóre a múčnatke.


Vitis vinifera sylvestris je praprarodič všetkých ušľachtilých odrôd. ,,Je to moja veľká láska. Vždy som ho chcela poriadne spoznať,“ pokračuje Pospíšilová.

Ako to už v živote býva, o jeho výskyte v Úľanoch nad Žitavou sa dozvedela náhodou. Ešte keď pracovala vo Výskumnej a šľachtiteľskej stanici v Šenkviciach, prikvitol raz za ňou akýsi mladík. V ruke nervózne stískal knihu Nové šľachtenie viniča, ktorú kedysi napísala. S bázňou v hlase nesmelo spustil, či by sa mohol niečo opýtať.
,,Tých otázok bolo napokon niekoľko,“ spomína na prvé stretnutie s Jozefom Teplanom Pospíšilová. ,,Knihu mal takú dočarbanú poznámkami, že sa v nej skoro nedalo vyznať.“

Teplanov elán pripomenul Pospíšilovej vlastnú mladosť a zároveň životné krédo: Človeka ženú dopredu vedomosti. Je senzačné, ak má o ne niekto záujem. S takým človekom sa treba o znalosti podeliť, pretože ľudský vek aj tak nestačí na to, aby jednotlivec urobil všetko, čo by chcel, sám.

A tak šľachtiteľka začala tým, že ešte kdesi rýchlo vyhrabala jeden kus knižky Nové šľachtenie viniča a bez váhania ju mladíkovi venovala. ,,Kúpiť si ju už nemohol, bola dávno beznádejne vypredaná. Ale Jožko si ma svojím nadšením a odhodlaním úplne získal. A odrazu mi hovorí, že v lese pri Úľanoch rastie divý lesný vinič!“ spomína Pospíšilová.

,,Vraj sa naň roky pýtala každého,“ dopĺňa so smiechom Teplan. ,,Keď som jej povedal, že ako malý chlapec som sa v lese na lianách viniča hojdal ako Tarzan, nechcela mi veriť.“

Pospíšilovej tím napokon zistil, že na Slovensku rastú asi tri stovky krov viniča lesného. A vyše dvesto z nich má domov v úľanskom Veľkom lese. V rokoch 2006 a 2008 ešte stihli všetky označiť tak, aby sa dali nájsť pomocou GPS. Lenže medzitým štát stopol dotácie a Výskumná a šľachtiteľská stanica zanikla. Z nádejného kríženia nebolo nič.

Unikátna Rosa


Foto: Pravda - Robert Hüttner

Vinič lesný dorastá
až do dĺžky 35 metrov.


Mladí vinárski kúzelníci so Žitavských viníc sa však nevzdávajú. ,,Na prenose odolnosti lesného viniča na ušľachtilé odrody určite niečo bude,“ tvrdí J. Teplan. Raz sme sa z lesa vrátili s pár kvetmi divého viniča a len tak sme nimi poprášili Rosu.“

Rosa je tento rok zaregistrovaná nová modrá odroda D. Pospíšilovej. Je hádam najzvláštnejšia. Víno z nej má veľmi tmavú, takmer nepriehľadnú atramentovú farbu a jedinečnú arómu. Ako jediná modrá odroda na svete totiž vonia po lupeňoch červených ruží. Zdedila ju od otca - Tramínu červeného.

Prezident zväzu rakúskych vinohradníkov Jozef Pleil sa vône Rosy nevedel nabažiť. D. Pospíšilovú horlivo presviedčal, že s takýmto vínom by sa dala určite urobiť poriadna diera do sveta.

,,Zatiaľ máme z kríženia Rosy a Vitis vinifera sylvestris, teda viniča lesného, iba niekoľko pokusných krov, ale tento rok ich stačilo postriekať iba jediný raz,“ hovorí T. Strelinger.

Zdá sa, že Rosa je pre Žitavské vinice osudová. Keď firma začínala, J. Teplan si fľašku vtedy ešte neznámej odrody priniesol domov z Modry od Rasťa Šimora, vtedy pravej ruky D. Pospíšilovej v šenkvickej Výskumnej a šľachtiteľskej stanici. Keď ju v otvoril v kuchyni na prízemí, jej mámivá vôňa sa ako kvalitný parfum rozliezla po celom dome. ,,Vtedy som si povedal, že takéto víno budeme robiť aj my,“ spomína na jeden z kľúčových impulzov, ktorý mladú vinársku dvojicu motivoval.

Dnes Teplan a Strelinger okrem bielych slamových vín dorábajú aj červené. Na Slovensku boli prví a vymysleli aj nový spôsob výroby, po ktorom už takéto vína nemajú typickú medenú či hnedú farbu, ale nádhernú iskrivú červenú. Okrem Rosy však z červených slamových vín predávajú ešte aj Dunaj, Alibernet. CS a Frankovku. Na budúci rok by to však na výstavách mohlo byť zase iné. Na jeseň po prvýkrát získali hrozno aj z vinohradu Karola Braniša.

,,Takmer všetko modré hrozno z novošľachtencov D. Pospíšilovej z jedinečného ročníka 2011 spracuje Vlado Mrva. Jeho špeciálne cuvée by sa malo volať Modré rieky. Dve sorty som však pustil chlapcom do Úľan. Nech sa ukážu! Som zvedavý, čo vykúzlia z Rudavy a Nitrie,“ vyzýva Teplana so Strellingerom vinohradník Braniš.

Dorota Pospíšilová je zo spolupráce svojich žiakov, a dnes už aj priateľov, nadšená. Drží im palce, nech im to dlho vydrží. ,,Je senzačné, keď niekto pokračuje vo vašej práci. Je to i dojímavé. V takýchto chvíľach sa do očí tlačia slzy. Pretože aj cítite, aj vidíte, že váš život mal zmysel.“

Máte radi víno? Nájdite ho na novom webe vino.pravda.sk

Komentáre k článku:

Pridaj komentár
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


TOPlist