Sviečková na smotane

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 4. apríla 2019     Dĺžka videa: 2 minúty 4 sekundy.

Foto a video: TV Varecha

Klasické české národné jedlo, ktoré je obľúbené v sviatočný deň či v nedeľu.

K sviečkovej sa samozrejme hodí knedľa, pozrite si video ako sa robí domáca knedľa

Suroviny

cca 1 kg alebo sviečkovica
40 g
cca 5 PL
veľký
80 g
50 g -koreň
50 g
1-2 PL
20 g
2-3 PL
1-2 PL na zahustenie
 (alebo kyslá smotana)
2 PL
 ako príloha

Postup

  1. 1

    Potrebné suroviny.Ja dávam šľahačkovú smotanu,keď chcem viac omáčky,dávam dve.Keď som sa ju učila variť,nikdy nemala takú chuť,ako tá "mamičkina",až sme sa od nej dozvedeli,že ten zeler musí byť velký,on dáva tú špecifickú chuť tej sviečkovej.Postupom času som kombinovala viacero receptov a pridávam tam skaramelizovaný cukor a sušený tymián,ktorý rozdrvím v dlani.Všetky tieto ingrediencie dajú sviečkovej znamenitú chuť.

  2. 2

    údenú slaninu si pokrájame na tenké pásiky a na oleji trošku popražíme a pridáme mäso vcelku,ktoré sme predtým umyli,osušili a posoliliDiskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Veľa ľudí slaninu nemusí,ale asi dodáva jedlu spolu s inými ingredienciami tú špecifickú chuť jedla. Ale,ako som už písala,každá kuchárka varí podľa priania svojej rodiny.
Špikovanie mäsa mi veľmi nejde,tak to riešim opekaním mäsa na slaninke.
@myalab ,ja tam tiež kvapnem trochu horčice,niekde som to vyčítala.
Vymazať
Toto je presne taký istý recept ako od mojej mamky (aj s chlpami- teda s komentárom). Sviečkovú robím takto isto a netreba podľa mňa už nič vymýšľať, ani pridávať. Akurát... ja mám všetko jedlo rád farebné,( hoci ten karamel to krásne vyfarbí ), tak pridávam trošku mletej červenej papriky a ak mám čas, tak mäso prešpikujem údenou slaninou - ale nemusí byť.
Vymazať
Ano je to tá klasická sviečková aj s prešpikovaným mäsom, akurát že ja nedávam karamel, lebo mäso so zeleninou pečiem v rúre a tam chytí karamelovú chuť.
Vymazať
U nás dnes k obedu.Podobne to robím,len tam dám 2 strúčiky cesnaku a ku koncu zelerový list.Kvitujem karamel a citrón.Moja hematologička vravela,že ocot rozkladá červené krvinky.Tak mi odvtedy bez octu,ale s citrónom.