Foto: Shutterstock
Rastliny boli dôležitým zdrojom obživy už od praveku, vďaka čomu sa ich ľudia postupne naučili rozpoznávať. Vyvarovali sa nejedlých a jedovatých, jedlé využívali ako potravu a krmivo pre domáce zvieratá, u ďalších vybadali ich liečivé účinky. Už starí Sumeri, Asýrčania či Egypťania vedeli vo svojej medicíne využívať liečivé rastliny. Antickí lekári, ku ktorým patril aj Hippokrates, položili vo svojich spisoch základ vedeckého posudzovania rastlín. Liečivé rastliny sa na našom území začali vo veľkom pestovať až v stredoveku, najmä v kláštorných záhradách, odkiaľ sa šírili do vidieckych záhrad a zámockých parkov. K rozširovaniu znalostí o liečivých rastlinách prispel aj rozvoj kníhtlače, vďaka čomu sa rozšírili herbáre. V dnešnej dobe farmaceutický priemysel využíva liečivé rastliny ako surovinu pri vyše polovici svojich produktov.
Návrat k prírodnej medicíne
Foto: Shutterstock
O šípkovej ruži
Foto: Shutterstock
Zber a sušenie
Foto: Shutterstock
Čo sa v nich ukrýva
Foto: Shutterstock
Používajú sa pri ochoreniach, kde treba zabezpečiť vitamín C. Jeho obsah varom čajového nápoja dlhším ako 10 minút ako aj státím už hotového nápoja klesá. Pri chrípkovom ochorení sa odporúča vypiť 2 – 3 šálky tohto čaju denne. Jeho užívanie sa odporúča i pri problémoch s močovými cestami, krvotvorbou či stolicou.
Foto: Shutterstock
V ľudovom liečiteľstve sa okrem plodov – šípok používali aj kvety, korene a niekde dokonca i hálky vznikajúce na listoch kríkov šípovej ruže (hálky sú útvary, ktoré vznikajú na rastlinách pôsobením látok produkovaných iným organizmom, ktorým môže byť hmyz, huba, baktéria alebo roztoč). Okvetné lístky slúžili ako preháňadlo, z kvetov sa získavala silica alebo ružový olej, ktorý sa pridával do vonných kúpeľov a používa sa dodnes, hlavne na výrobu mydiel a parfumov. Z ružových lupienkov sa destiláciou vyrába ružová voda, ktorú môžeme ochutnať najmä v orientálnej kuchyni a jej typických sladkostiach, ako je turecký med, chalva alebo baklava.
Foto: Shutterstock
Sušenie šípok
Šípky
Šípkový pretlak
Foto: Shutterstock
omáčky k mäsu
alebo na sladko
džemy
víno
a nesmieme zabudnúť ani na vynikajúci šípkový čaj
Zdroj:
pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/bylinky/sipky-kedy-su-najzdravsie.html
najmama.aktuality.sk/clanok/223649/sipky-zazrak-plny-vitaminu-c/
J. Krejča a kol.: Z našej prírody
Diskusia k článku