Foto: ancicka
U nás šípkové víno je veľmi obľúbené.Ak je dobré vykvasené a odstaté,je veľmi chutné.Chuťové pripomína silné južné hroznové vína.
Postup
-
1
Tento recept čo uvádzam ,používam najčastejšie.Je to silnejšie stolové víno./Ak by ste chceli jemnejšie stolové víno,tak použite na 1 kg šípok,3 l vody a 800 g cukru./
- 2
Teraz,ked sú šípky zrelé ,sú najlepšie na prípravu vína,ale aj na sušenie na čaj.Nazberané šípky očistime od stoniek a od suchých kvetov.
- 3
Potom šípky umyjeme,
- 4
pripravíme si sirup s cukru a vody .Cukor necháme vo vode rozpustiť za občasného miešania,
- 5
do pripraveného čistého demižona nasýpeme šípky,
- 6
a zalejeme sirupom.Pri kvasení šípky plávajú na povrchu,po vykvasení klesajú ku dnu,nie všetký
- 7
Takto pripravený demižon uzatvoríme kvasnou zátkou.Počas kvasenia unikajú bublinky.Ked je víno vykvasené,už neunikajú.
- 8
Kvasenie šípkového vína je dosť zdlhavá zaležitosť.Prvé 3-4 týždne by malo víno kvasiť v teplej miestnosti,potom môžme premiestniť do miestnosti s najnižšou teplotou 15-18 °C a necháme aj 2-3 mesiace,čím dlhšie tým lepšie.Na obrázku je vidieť proces kvasenia.Na vrchu sa vytvorí pena,sirup zmutnie a šípky pomaly padajú na dno./10 dní/.
- 9
Kvasí 1 mesiac.Pena sa stratila a sirup je mútny skoro ako mlieko.Nechávam kvasiť pri izbovej teplote.Pomaly šípky klesajú na dno,ale nie všetko.Akonáhle prestane bublinkovať,
- 10
víno scedime cez sitko do väčšej nádoby.
- 11
Fľašu umyjeme a čisté víno stiahneme naspäť do fľaše.Fľašu uzatvoríme kvasnou zátkou a necháme ho ešte odstáť kým bublinkuje.Potom zátku odstranime a víno zazatkujeme a necháme ho vyčasovať-odstáť.Je to už na každom koľko!?
- 12
Možno mi nebudete veriť,ale toto víno na obrázku má 8 rokov.Je krásne čisté ako slzička a je silné.
- 2
Diskusia k receptu