Orechové dolky so šípkovým džemom fotorecept

alexola - fotkaalexola, 14. januára 2012
Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept)
Foto: alexola

Dolky sú vo vnútri vďaka orechom chrumkavé, nie sú presladené a spolu s domácim šípkovým džemom, našou prvou zaváraninou roku 2012, sú vynikajúce. Použite džem podľa svojej chuti a možností, toto je len ďalší zo série receptov slúžiacich na inšpiráciu.

3-4
porcie
45 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

200 g
160 g
40 g
1/2 kocky
500 ml
1 ks
1 PL (tuk)
1 PL
1 KL
 na posypanie
1 PL na vymastenie

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Založíme si kvások z polovice kocky droždia a lyžice cukru, orechy pomelieme a zmiešame s múkami, bielok vyšľaháme na sneh....

  Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Múčno-orechovú sypkú zmes zmiešame s kváskom, mliekom, tukom, žĺtkom, soľou a nakoniec primiešame sneh z bielka...

  Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Cesto prikryjeme utierkou a necháme podkysnúť na dvojnásobok svojho objemu, cca 45 minút, premiešame a na rozpálenej, olejom pretretej panvici alebo dolkovači oprážame kúsky cesta.

  Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Hotové dolky plníme džemom podľa chuti, ja som použila domáci šípkový a tiež peľ, ktorým som dolky spolu s práškovým cukrom posypala.

  Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  K dolkám si kľudne dajte aj ďalšie ovocie v akejkoľvek podobe (okrem tekutého:), na fotke sú kandizované višne podľa receptu z varecha.sk

  Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Dobrú chuť (aj oči jedia!:)

  Orechové dolky so šípkovým džemom (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

22 komentárov k receptu
Ďakujem vám všetkým za komentáre aj pochvaly fotiek (VĎAKA), celkom som sa pri fotení pobavila, keďže v zrkadlách sa odráža všetko možné :) ale boli na tento účel kúpené, tak sa to musím naučiť..
@evusik dokonalé snáď nie, to by nebolo čo vylepšovať, to by ma nebavilo :)
-k dolkám- orechové som nenašla ani v starej kuchárke, kde je ozaj takmer všetko, ani na varecha.sk, preto sem práve tieto odo mňa pribudli,
-k džemu pre @afataga- džem sme ani neplánovali robiť, len počas prechádzky 1.1.2012 sme objavili kríčky obsypané veľkými mäkkými šípkami, obrali sme cca 1,5kg, doma očistili, prepasírovali a chvíľku povarili so 4 postrúhanými jabĺčkami a 150g cukru, nič viac. Vyšli štyri poháriky plus jeden ten malý, ktorý je na poslednej fotke. Nie je to zložité, všetko podľa chuti, množstvo cukru treba prispôsobiť zvyklostiam v rodine :)
pokušenie na dva x , dolky a šípkový džemík,neskutočne milujem šípkový džem,lahodná chuť len tak si dať aj na vianočné oplátky.No a foto nechá oko na ňom prilepené,skoro mi vypadlo,krásne :-)
Krásne, aj veľmi pekne nafotené, neošúchane. Dala by som si takéto dolky, škoda len, že mám voči nim blok. To je tak, keď vás v detstve nútia jesť, aj keď ste plní :)

Pridaj komentár k receptu: