Kysáčska sarma

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 24. novembra 2021     Dĺžka videa: 3 minúty 43 sekúnd.

Foto a video: TV Varecha

Vyskúšajte tradičný recept dolnozemskej kuchyne.

Suroviny

1 ks
1 kg mleté (hovädzie, bravčové alebo 50/50)
100 g
2 ks
2 ks
2 strúčiky
2 l (rozvarené olúpané paradajky)
1 PL
1 ČL
 medzi prsty
1 PL
1/2 ČL
1 PL
1 PL

Postup

 1. 1

  K mletému mäsu pridáme na jemno nakrájanú cibuľu, pretlačený cesnak, surovú ryžu, vajcia a koreniny (vegetu, mletú papriku, čierne korenie, soľ, rascu). Všetko dobre premiešame.

 2. 2

  Z hlávky kvasenej kapusty oddelíme jednotlivé listy, opláchneme vodou, odstránime tvrdú stonku a zabalíme do nich pripravenú mäsovú zmes.

 3. 3

  Zabalené listy vložíme do hrnca, zalejeme rozvarenými paradajkami (pretlakom) a varíme na miernom ohni približne hodinu a pol. Počas varenia podľa potreby pridávame vodu.

 4. 4

  Na záver môžeme omáčku zahustiť pridaním redšej zápražky z hladkej múky, ktorú opražíme na masti. Necháme prevrieť.

 5. 5

  Uvarenú sarmu dáme zapiecť do rúry vyhriatej na 200 °C na približne 15 minút.
Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
@drahyjon , je to normálna kapusta (hlávka) vcelku kvasená, väčšinou sa kvasí v súdku aj s ostatnou, nakrájanou kapustou, naloženou práve na tento účel, teda väčšinou.
Vymazať
Takto sme nakladali kapustu v jeseni pred mnohými rokmi, keď sa nakladala do širších sudov. Moja mamka vždy uložila 4 pomerne veľké hlávky kapusty, aby bolo na takéto dobroty. Kto nakladá kapustu, môže to skúsiť. Raz sa mi podarilo kúpiť na trhu kvasené kapustové listy, boli originál zabalené ako od výrobcu, ale už si nepamätám od koho. Takéto veci zvyknú mať v Maďarsku.