Foto: Tatiana Plešová
Z botanického hľadiska sa zaraďuje do čeľade Violaceae. Rozšírená je po celom svete, predovšetkým hornatých oblastiach. Z hľadiska odolnosti je buď úplne – čiastočne mrazuvzdorná.
Do rodu viola patria aj dobré známe a bežne pestované sirôtky. Viola ako každá iná rastlina má svoje nároky na svetlo a pôdu. Viola obľubuje rýchlo priepustnú pôdu. Vyhovuje jej priame slnko alebo čiastočný tieň. Neprospieva jej zimná vlhkosť.
Viola odorata predstavuje trvácu bylinu. Rastlina sa vyznačuje krátkym podzemkom a dlhými, zakoreňujúcimi stonkami. Listy violy sú dlhostopkaté so srdcovitým tvarom.
Počas vegetácie kvitne 2x. Fialové kvety sa objavujú v mesiacoch marec – apríl a druhý krát počas mesiacov august až september. Rastú na dlhých stopkách a ich vôňa je príjemná. Plodom fialky je tobolka.
Fialka je pochopiteľne najmä dekoratívna rastlina, ktorá sa však zvykne aj pestovať. Okrem tejto skutočnosti sa zarďuje k najstarším liečivým rastlinkám. V minulosti sa využívala pri liečbe zápalov, bolesti hlavy a epilepsie.
V rastline sa nachádza voňavá flavónová silica, ketón irón, saponíny, glykozidy a organické kyseliny. Kvety violy obsahujú organické farbivo violarubín. Z kvetov sa pripravuje sirup proti kašľu a nespavosti.
Diskusia k článku
Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:
alebo
Registrácia
Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov