Foto: Tatiana Plešová
Kopytník bol známy už v starovekom Grécku, kde sa používal ako liečivá bylina. S rastlinou netreba experimentovať, celá rastlina tak aj droga z nej je jedovatá. Za takú zaujímavosť možno vyzdvihnúť, že v už spomínanom starovekom Grécku sa kopytník používal aj pri výrobe vína. Účinky tejto rastliny sa v minulosti využívali aj pri liečbe domácich zvierat. Viac o liečení zvieratiek nájdete na webe: zvieratka.pravda.sk
Predmetom zberu je podzemok, ktorý obsahuje silicu, škrob, živice a baktericídne látky. Droga sa vyznačuje horkou chuťou. Pričom sa využíva jej emetický (povzbudzujúci na dávenie), preháňavý a močopudný účinok. Uplatnenie nachádza pri liečbe obličiek, močových ciest, pečene a zápaloch dýchacích ciest.
Pozor! Kopytník je obzvlášť nebezpečný pre tehotné ženy a to z toho dôvodu, že spôsobuje prekrvenie panvovej oblasti. S rastlinou preto radšej netreba experimentovať. Celá rastlina a aj jej droga je totiž jedovatá.
Asarum sa z botanického hľadiska zaraďuje do čeľade Aristolochiaceae. Asarum je predovšetkým rozšírené v oblastiach mierneho pásma severnej pologule a to predovšetkým severovýchodnej Ázií. Vo vzťahu odolnosti voči mrazu je buď čiastočne mrazuvzdorný alebo citlivý. Obľubuje tienisté miesta. Pôda mu vyhovuje vlhká a dobre priepustná. Rod Asarum zahŕňa zhruba 70 druhov.
Diskusia k článku
vladkaku 4. marca 2016 o 12:31
gabriele 4. marca 2016 o 14:26
vanilka92 4. marca 2016 o 17:29
Tú informáciu s tehotnými ženami som sa dočítala priamo v atlase liečivých rastlín.
vanilka92 4. marca 2016 o 17:33
Pani Gabriele, ja nič nikomu neodporúčam a nie sú to žiadne návody. Úprimne neviem, kde ste to nabrali a ani nevidím, že by som tam niečo také napísala. Ide o čisto informačný charakter.
Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:
alebo
Registrácia
Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov