Zemiaková polievka
Zemiaková polievka

Zemiaková biela polievka s hubami fotorecept

sracz - fotkasracz, 29. decembra 2020
Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept)
Foto: sracz

Neviem, ako komu, ale mne veľmi chýbajú dlhšie i kratšie prechádzky po lesoch a lúkach u nás doma. Zvlášť však, ak sú spojené Zobraziť celý popisNeviem, ako komu, ale mne veľmi chýbajú dlhšie i kratšie prechádzky po lesoch a lúkach u nás doma. Zvlášť však, ak sú spojené s opojnou vôňou čerstvo vyrastených húb… a ak ich nájdete sami od seba, tak to už je pôžitok a slasť ťažko opísateľné. O tom všetkom si môžem nechať iba zdať. Čerstvé hríby aspoň môžem nahradiť sušenými, darčekmi to od mojich vzácnych priateľov Davalovcov, Krúpovcov a Nagyovcov. No a keď ich doplním „kurátenkami“ a so shiitake, uvarím nám „špeciálnu” zemiakovú polievku.

6-8
porcií
12-15 minút
príprava
33-44 minút
tepelná úprava

Suroviny

120-150 g
100 g
12-15 ks (klobúčiky)
1 000-1 200 g
100 g prerastená
240-250 ml pokrájaná
3-4 strúčiky
podľa potreby
podľa potreby
podľa potreby
podľa potreby
podľa potreby vlažná (vývar)
3-4 vetvičky
3-4 ks
2-3 KL
podľa chuti
400-500 ml hustá
120-150 ml
2-3 ks
240-250 ml pokrájaná
2-3 PL
Postup

 1. 1

  Prehliadková zostava, ako kedysi dávno na pražskej Letenskej pláni 9. mája. Jednu praktickú poznámku ku sušeným hubám shiitake (Lentinula edodes) pôvodom z východnej Ázie a sú v niektorých formách tradičnej medicíny, považované za liečivé (na obr. v kruhu). Odstráňte ich suché „nožičky”, ktoré nezmäknú ani po dlhom namáčaní; ale po rozomletí na prášok sú výborným doplnkom do polievok, pod mäsá, alebo do „domácej vegety s hubami”.

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Všetky sušené huby som hneď ráno vložil do väčšej misy z jenského skla a zalial ich vlažnou vodou. Potom som ich vybral, pokrájal na „gustušné” kúsky a zmäknuté „klobúčiky” shiitake na 1/6 - 1/8-inky. Priamo do vody z húb som uložil olúpané, pokrájané a umyté zemiaky.

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  V polievkovom hrnci som vyškvaril pokrájanú údenú slaninu, na ktorej som orestoval nakrájanú väčšiu cibuľu, vzápätí do nej pridal zmes odkvapkaných húb, pretlačené strúčiky cesnaku, soľ (kto chce nahradí ju vegetou), všetky uvedené koreniny, vetvičky tymianu (ich obvarené „konáriky” z polievky vyberiem, keď ju budem „nadstavovať” smotanou), všetko opatrne premiešal a krátko podusil.

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Pridal som pokrájané zemiaky aj s vodou zo sušených húb, dolial potrebné množstvo vlažnej vody, posypal sušeným ligurčekom lekárskym, vložil „adidasku bobkolistu” a nechal pokojne variť, až boli huby a samozrejme, že aj zemiaky mäkké.

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Vtedy som polievku nadstavil kyslou i šľahačkovou smotanou s „rozhabarkovanými, či rozšprudľovanými”, ak chcete s rozšľahanými, párom celých vajíčok a 2-3 PL hladkej múky (kto chce môže múku nahradiť potrebným množstvom kukuričnej alebo zemiakovej „Maizény”). Polievku som nechal 4-5 minút „prebublať“ a

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  posypal pokrájanou ½ petržlenovej vňate (druhú ½ použijem pri servírovaní).

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Hotová polievka prevoňala nielen kuchyňu, ale aj celý byt i chodbu a chutila prenáramne!

  Zemiaková biela polievka s hubami (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu

terinka55
Fajnová polievka, uvarená s láskou a aj nostalgickými spomienkami, ktoré tak sladko-bôľne stisku srdce... Maj pekné dni a šťastný a hlavne zdravý Nový rok 2021.
2x haji a sracz
45678
Výborná polievočka, pekne odprezentované a lákavé foto, ktoré ma inšpirovalo :-)