Fazuľkový šalát
Fazuľkový šalát

Teplý fazuľkový šalát so slaninou fotorecept

sracz - fotkasracz, 19. marca 2022
Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept)
Foto: sracz

...a keď z technologického postupu vynecháte slaninu, bude to vzápätí opäť jedno z pôstnych resp. vegetariánskych jedál. Ale to by som z nášho Zobraziť celý popis...a keď z technologického postupu vynecháte slaninu, bude to vzápätí opäť jedno z pôstnych resp. vegetariánskych jedál. Ale to by som z nášho stola musel vynechať tento celý komplet, alebo si zháňať nové bývanie, lebo bez kúska „strašidla“ v podobe slaniny, by ma moja „prišahaná“ poslala na „vandrovku“. Takže radšej ostanem pri pôvodnom názve. Zostava ingrediencií je už na pohľad vábivá a dominantu v nej predstavujú al dente predvarené mladé fazuľkové struky a hrubostenná zelená i žltá paprika.

2-4
porcie
12-15 minút
príprava
12-15 minút
tepelná úprava

Suroviny

150-200 g prerastená
14-16 ks
4 ks hrubostenná (zelená a žltá)
2 ks
podľa potreby (rastlinný)
podľa chuti
podľa chuti
500-600 g mladé
1 200-1 500 ml vriaca
3-4 ks
5-7 ks
10-12 ks
2-3 KL
2-3 PL (Harissa)

Postup

 1. 1

  V mene môjho veliaceho „kontraadmirála“ som začal samozrejme slaninou. Pásy asi 4 mm hrubej a 300 mm dlhej, som pokrájal na 20 mm obdĺžničky a vložené do panvice som opražil do chuťové buňky „štekliace“ červeno-hnedé obdĺžničky. Než sa slanina vyškvarila pokrájal som dva zväzky mladej cibuľky aj s jej „pierkami“, po dve hrubostenné zelené a žlté papriky a dva zelerové stonky. Na tuku vyškvarenej slaniny som ich potom, posypané troškou soli a čerstvo mletého korenia štyroch farieb (čMK4F), na ½ ohreve nechal podusiť.

  Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Čas som využil na „al dente“ predvarenie pokrájaných luskov „krehkej“ zelenej fazuľky. Nechal som zvrieť asi 1,5 litra vody s 2 KL soli a potom som do nej vložil fazuľku a drôtené „vajíčko“ s bobkovým listom, guličkami čierneho a nového korenia a sušeným ligurčekom.

  Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Potom som fazuľku scedil a zo sitka ju preklopil do panvice s predduseným základom, pridal som dve kopcovité PL pikantnej paprikovej pasty „Harissa“ a kúsky masla, premiešal a ešte dve-tri minútky spoločne podusil. Podľa potreby je možné teraz doplniť aj zopár kvapiek oleja, ja som dal asi PL.

  Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Takto som teplý fazuľkový šalát posypaný, pokrájanými petržlenovými a zelerovými lístočkami, podával ako predjedlo. Samozrejme, že je vhodný aj ako príloha či súčasť hlavného jedla, s bársakým druhom mäsa, upraveným na „všelijako“!

  Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  V domácej bodovacej súťaži o najlepšieho osobného kuchára „Best Personal Chef“ som, bez straty kvetinky, vyhral hlavnú cenu, t. j. fotoaparát „Nikon“. Netvrdím, že moje budúce recepty budú chutnejšie, ale ich fotodokumentácia bude určite lepšia.

  Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  K tohotoročnému MDŽ zablahoželal našim manželkám aj náš posledný žijúci Pán Profesor Dr. Svatomír Ambrož, s ktorým sa poznáme od augusta 1966. Galantní rytieri ešte stále existujú! Ďakujeme a vážime si „starú školu“, máme sa od nej čo učiť!

  Teplý fazuľkový šalát so slaninou (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

farbuska
Šalát vyzerá veľmi dobre a pripravím ho ako prílohu k nejakému jedlu namiesto škrobovej prílohy. Vďaka za dobrý námet. Pekný jarný víkend vám.
frezia68
@Sracz : Mne to chutné jedlo bude stačiť ako hlavný chod,len uberiem slaninku na polovicu. Lusky fazuľky sú lákavé.
2x sracz a haji
mamamaria1
Recept je dobrý a vyzerá veľmi chutne, ale načo sa tam na koniec má dať ešte lyžica oleja, keď je tam vyškvarená slaninka a maslo??? Tuku je tam dosť aj bez oleja a okrem toho, miešať živočíšne a rastlinné tuky je veľmi nezdravé pre tráviacu sústavu.
kikusiatko1507
Toto je výborné (nielen) letné jedlo, mladé fazuľové lúsky sú moje oblubene. Rada si ho robievam, buď samostatne alebo ako prílohu. Ďakujem, že si tento recept pridal. Máš zaujímavé a inšpiratívne recepty, už som ich viaceré vyskúšala, vždy nám chutilo. Páči sa mi aj štýl, ktorým ich prezentuješ. Ďakujeme.