Kváskový chlieb
Kváskový chlieb

Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre fotorecept

violeta - fotkavioleta, 19. júna 2020
Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept)
Foto: violeta

Upiecť a prekrojiť svoj vlastný, chrumkavý, kváskový chlebík je zážitok.
Zdroj: inšpirácia

35-40 minút
na 250-200 °C

Suroviny

120-150 g
400-410 g odstáta, izbovej teploty
350 g
80 g
200 g (špaldová)
10-12 g
1 ČL (alebo melasa)
2 PL
Okrem toho:
 (alebo ryžový)
Postup

 1. 1

  Kvások musí byť v plnej sile, prikŕmený a aspoň 5 hodín odstáty pri izbovej teplote. Ja používam aj kvások priamo z chladničky, hlavne vtedy, ak tam nestál dlho. Čím viac kvásku dáte, tým rýchlejšie bude cesto kysnúť.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Autolýza: Zmiešam všetky múky, môžu sa rôzne kombinovať. Pridám vodu a premiešam. Prekryjem fóliou a nechám 2 hodiny odstáť. Autolýzu môžete vynechať a spraviť hneď fermentolýzu, kvások rozpustite vo vode a pridajte múky. Cesto nechajte odstáť 2 hodiny namiesto jednej.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Fermentolýza: Pridám kvások, premiesim, znova prekryjem fóliou a nechám hodinu odtáť.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Po hodine pridám soľ, niekedy aj melasu (alebo slad) a znova nechám cesto poriadne vymiesiť robotom, teraz už nie je vôbec lepivé. Má byť elastické. Každú pol až trištvrte hodinu cesto poprekladám, ponaťahujem do výšky navlhčenou rukou. Budete cítiť ako cesto postupne kysne a pevnie. Toto opakujem štyri-päť krát. Vždy po preložení ho prekryjem fóliou a nechám na linke. Záleží od teploty, trvá to približne 5 hodín, pričom poslednú hodinu už cesto nechávam len kysnúť.

 5. 5

  Do misky uložím bavlnenú utierku a cez sitko ju poprášim ryžovým alebo kukuričným škrobom. Ak máte ošatku, utierku dávať netreba. Stačí ju poprášiť škrobom.

 6. 6

  Pracovnú dosku si jemne poprášim hladkou múkou a cesto na nej rukami roztiahnem do tvaru štvorca. Poskladám ho a podoťahujem na pevno. Uložím do ošatky spojom nahor.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Ošatku prekryjem jemne naolejovanou fóliou a nechám 40 minút až hodinu na kuchynskej linke. Po tejto dobe ju uložím na celú noc do chladničky. Chladničku mám nastavenú na 6 °C.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Ráno si poriadne vyhrejem rúru na najvyššiu teplotu. U mňa je to 250 °C. V rúre si vyhrejem aj liatinový hrniec s pokrievkou. Treba do neho naliať trocha vody, ktorú vylejem pred vložením chlebu. Je to tak v návode, má sa tak predísť poškodeniu hrnca. Vyhrievam vo funkcii teplovzduch + ohrev zhora aj zdola. Piecť ale budem len na teplovzduchu!!

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Až teraz vyberiem cesto z chladničky a opatrne ho preklopím na pokrčený papier na pečenie. Jemne štetcom oprášim zbytky škrobu. Žiletkou chlieb narežem a preložím do horúceho hrnca. Odstávajúci papier opatrne obstrihám. Rozprašovačom chlieb jemne postriekam vodou, ale nie je to vôbec nutné. Konkrétne tento som zabudla, ak sa postrieka, kôrka zostane lesklejšia. Prikryjem horúcou pokrievkou a vložím do rúry na spodnú priečku. Treba byť opatrný, pracovať v rukaviciach!!

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Chlieb pečiem 15 minút prikrytý, na 250 °C. Dám dole pokrievku a dopekám 20-25 minút na 200*C. Všetko na teplovzduchu, na spodnej priečke. Chlebík musí mať peknú kôrku.

 11. 11

  Opatrne ho vyberiem z hrnca a poklopem naň zospodu. Musíte počuť krásny, dutý zvuk. Vtedy je upečený. Teraz treba vydržať a nechať chlieb poriadne vychladnúť na mriežke, inak by ste celú prácu pokazili!!

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  No a konečne ho môžeme načať! Užiť si jeho vôňu a ten chrumkavý zvuk pri jeho krájaní ;)

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  V tomto chlebíku som vynechala slad (alebo melasu) a pridala som dve polievkové lyžice olivového oleja. Bol výborný a nadýchaný. Mal neutrálnu chlebovú chuť a chrumkavú kôrku, krásne sa vydul.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 13
 14. 14

  Tu je v reze ;)

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 14
 15. 15

  Celý proces prípravy chlebu trvá približne 9 hodín. Takže treba začať o 12:00. Ak nechcete chladničkové kysnutie, môže sa chlieb v ošatke nechať nakysnúť na linke. Toto finálne kysnutie trvá približne 3 hodiny. Vtedy treba začať ráno o 8:00-9:00, chlieb budete piecť večer. Či je už chlieb pripravený na pečenie zistíme takzvaným prstovým testom. Keď prstom vytvoríme v ceste jamku, musí sa primerane rýchlo vrátiť späť. Rýchlo znamená nedokysnuté cesto, príliš pomaly, prekysnuté. Alebo pohárovým testom, kedy má kúsok cesta vhodeného do pohára s vodou vyplávať. Pri chladničkovom kysnutí to neplatí ! Ak chceme mať chlieb rýchlejšie nakysnutý, treba dať viac kvásku cca 150-170g. Pri chladničkovom kysnutí stačí 10% z hmotnosti múky, aby chlieb neprekysol, hlavne v teplých mesiacoch a pri silnom kvásku.

 16. 16

  Viac hydratovaný chlieb. 500g chlebová múka, 60g celozrnná špaldová (pšeničná) múka, 405g voda, 100g kvásku, soľ, med, olivový olej, slnečnicové semiačka. Finálne kysnutie v chladničke.

  Pšeničný chlieb z kvásku lievito madre (fotorecept) - obrázok 16

Diskusia k receptu

evanaaa
Chlebík je krásny, pekne popukaný, no pre mňa, čo som ešte nepiekla, nepredstaviteľný, na taký by som sa nezmohla, najprv musím začať jednoduchšie...ale viem si predstaviť, ako chutí natretý maslom a k tomu pohár Acidka.....
violeta
Ďakujem @evanaaa (7.5.2020 18:12)
Áno, je to pravda. Chce to trocha tréningu, tento recept je na menej hydratovaný chlebík. S týmto cestom sa pracuje veľmi dobre. V mojej rúre to funguje presne takto, ale to si musí každý prispôsobiť...
Pekný večer :)
haji
Pěkný receptík, povedený chlebík! Jsi šikulka!
1x kvakac
kvakac
Bože môj ten je krásny ako v peci upečený kde sa kurilo s drevom. Vzdávam úctu tomuto chlebu. Chuť mám v predstave, lebo som takéto chleby jedával. Starká ich piekla v peci a to bola vôňa až na ulicu.
polygon
Ďakujeme. Výborný recept a krásny chlebík. Super. Len jedna maličká pripomienka k surovinám. Melasa nie je slad. Melasa je zbytok po výrobe cukru z trstiny alebo cukrovej repy. Slad je výrobok z jačmeňa. Melasa a slad sú dve rozdielne veci.
violeta
@kvakac (8.5.2020 08:20)
Ja som takúto starkú nezažila, neviem porovnať...škoda
Ďakujem :)

violeta
@polygon (8.5.2020 12:26)
Je mi to jasné, znamená to alebo. Viem o tomto rozdiele, teraz mám melasu, slad nie. V recepte je použitá melasa, slad je autentickejší.
Ďakujem ;)
1x haji
babidka
Chlebik je krasny a aj pekne usko sa vydarilo.Len neviem aky ucel ma ta voda v druhom hrnci ,ked si chlieb piekla v zakrytom hrnci.Ta para co sa vytvori je podla mna bezucelna.Vodu pouzivam iba ked peciem chlieb odkryty.
tatarka58
Tiez mi nedava zmysel to zaparovanie truby, ked sa chlebik pecie v zakrytom hrnci, tak isto peciem v liatine prave preto, aby som si tou parou neznicila trubu, ale kazdy nech si robi ako uzna za vhodne


haji
@tatarka58 krásný chlebík! Uznávám, že přemíra vláhy v troubě je na škodu spotřebiče. Ale ta přemíra vláhy je teď v nových troubách enormní. Mám novou troubu a obyčejné pečení kuřete, přiklopeného poklicí, vytváří tolik páry, že vysrážené kapky vody projdou přes spodní část gumy na obvodu trouby a stékají dolů do ukládacího šuplíku. Jeden si nepomůže.
Nejde mi lajkovat tvoje foto. Ještě teď, 7.42 hod. není načteno pod receptem.
violeta
Chlapík, podľa ktorého pečie chlieb moja dcéra a teraz aj ja, ho pečie v parnej rúre, takto prikrytý. Tak len preto som túto metódu dodržiavala, aj keď je pravda, že som sa aj ja zamýšľala nad významom naparovania pri zakrytom chlebe. Pokrievka mi nedolieha, tak to takto pečiem stále, ale skúsim teda nenaparovať...
Ďakujem :)
staja
@violeta (10.5.2020 08:15)

Kváskujem 7 rokov, vyskúšala som množstvo receptov aj postupov, jeden som aj kedysi dávno zverejnila. Pečiem z ražného kvásku na plechu a prestala som zaparovať rúru. Vyskúšala som bez toho a nevidím žiadny rozdiel.
violeta
@staja (10.5.2020 10:00)
Ďakujem aj tebe za radu. Budem si teda rúru šetriť a nezvlhčovať zbytočne. :)
Opravím aj recept.
nyja
violeta, upiekli ste nádherný chlebík. dávno som už nepiekla s kváskom, ale ked som čítala váš fotopostup, zalomcovala mnou túžba znova začať piecť chlebík. S lievitto madre nemám ale skúsenost, viem ale, že jeho príprava je dosť náročná a dlhšie trvá.. :-( Tento váš chlebík mnou ale riadne zalomcoval :-) tak idem povyzvedať na nete o lievitto madre.
P.S: Ja viem tak, že para napomáha chlebu rásť v rúre. Silná teplota prvých 15 min vytvára kôrku a para ju zmäkčuje. To umožňuje plynom vznikajúcim pri pečení unikať von, pričom dvíhajú chlebovú striedku. Po 15 min (na 250°C) sa rúra otvorí, vyberie sa zo spodnej časti rúry nádoba s vodou, rúra sa chvíľočku nechá od pary vyvetrať a (aj sa znižuje teplota) ďalej sa pečie už na nižšej teplote...
Ano, ale v uzavretej nádobe sa nemusí zaparovať, lebo postačuje na to vlhkosť vzniknutá pečením a zadržaná hrncom a pokrievkou.
Prajem vám veľa, veľa vydarených bochníkov :-)
violeta
@nyja (22.5.2020 00:52)
Ďakujem za váš milý komentár :)
Na vysvetlenie tejto diskusie. Recept som už upravovala a znova budem, výsledok ovplivňuje múka, teplota aj sila kvásku, takže mi teraz nesedia časy kysnutia...Nebudem už otravovať @redakciu s opätovným uverejňovaním, nechám si recept skrytý. Týmto sa jej ospravedlňujem...
Kvások lievito madre nie je náročný, len jeho založenie a zosilnenie je zdĺhavé, chlieb je výborný, nemá kyslastú chuť. Ani vtedy, ak sa použije aj ražná múka.
Predtým som piekla v starom hrnci, pokrievka nesedela, bola z väčšieho, takže možno zápara nebola úplne zbytočná...K narodeninám som dostala tento nový a v ňom sa má používať voda, kvôli povrchovej úprave. Nemá sa zahrievať prázdny. Asi toľko ku predchádzajúcim komentárom. S kváskom pečiem krátko a určite sa ešte veľa vecí naučím.
Ešte raz ďakujem a prajem krásny deň :)