Foto: pusta
Akosi sme ochoreli chrípkou, veľmi vhod prišla polievka z kuraťa a zároveň to bolo také pohodlné nedeľné varenie, navyše dobre padla silná horúca chutná Zobraziť celý popisAkosi sme ochoreli chrípkou, veľmi vhod prišla polievka z kuraťa a zároveň to bolo také pohodlné nedeľné varenie, navyše dobre padla silná horúca chutná a liečivá polievka, plná výbornej zeleniny a vitamínov.
porcie
príprava
na 250/200 °C
Suroviny
2 ks |
|
3 ks čerstvá |
|
3 ks |
|
100 g |
|
1 ks |
|
1 ks surová |
|
1 ks |
|
4 ks čerstvé |
|
2 strúčiky |
|
1 zväzok |
|
2 lístky |
|
15 guľôčok |
|
3 guľôčky |
|
podľa chuti |
|
podľa potreby studená |
|
Postup
-
1
Očistila som cibuľu, mrkvu, petržlen, zeler, cesnak, zelenú papriku, papriku kápiu a paradajky.
-
2
Kuracie stehno som umyla, osušila, rozsekla na polovicu, použila som len jedno stehno, lebo bolo dosť veľké a boli sme teraz len dvaja, stehno som osolila a nechala odpočívať, kým som pokrájala zeleninu na väčšie kusy.
-
3
Na dno hlbokej jenskej misy som položila prvú vrstvu pokrájanej zeleniny, ...
-
4
...na ktorú som položila pripravené kuracie stehná,...
-
5
...prikryla som ich druhou vrstvou zeleniny, pridala som bobkové listy a koreniny,...
-
6
...zaliala som všetko dostatočným množstvom studenej vody, osolila som, na vrch som položila zväzok petržlenovej vňate,...
-
7
...prikryla vrchom jenskej misy, vložila som do rúry rozpálenej na 250 stupňov C, pri tejto teplote som varila polievku 25 minút, teplotu som znížila na 200 stupňov C a varila som ešte 45 minút,...
-
8
...a polievka bola hotová, kuracie mäsíčko bolo mäkkučké, zeleninka zostala al dente a vývar bol krásny žltučký a číry.
-
9
Do tanierov som dala domáce rezance, ktoré som predtým uvarila v odobratom vývare, pridala som zeleninku a zaliala horúcim vývarom, mäsíčko z polievky a časť zeleniny som použila na iné jedlo.
-
10
pohľad zblízka: ide o silnú veľmi chutnú liečivú polievku, plnú vitamínov, ktorá posilní a zahreje, je to výborný životabudič pre chorých, zoslabnutých, deti i zdravých. Varenie je veľmi pohodlné, všetko sa varí naraz v rúre pomalým varom, pričom zeleninka zostane al dente, mäsíčko mäkkučké a vývar číry a žltučký, netreba zbierať žiadnu penu, všetko z tejto polievky sa dá využiť na iné jedlo, je to výborný a ľahký obed. Môžete do tejto polievky pridať akúkoľvek zeleninku podľa vlastného výberu, napr. karfiol, kel, brokolicu, hrášok, iné, tiež zelerovú vňať a rôzne bylinky i korenenie. Týmto spôsobom môžete uvariť kuracie chrbty, krídla, kuracie prsia, krky, droby, ale aj hovädzie, teľacie, morčacie a iné mäsíčko, špikové a iné kosti, potom treba prispôsobiť čas varenia a teplotu, čím dlhší čas varenia pri nižšej teplote, tým lepšiu polievku budete mať, ako to už pri mäsových vývaroch býva, zavárky môžete použiť podľa vlastného výberu a chuti,vrelo odporúčam vyskúšať, prajem vám Dobrú chuť :-)
nápad je to, myslím si skromne naozaj veľmi dobrý, a ak ja človek fit môže robiť počas varenia všeličo iné a potom aj všetko to, čo tu spomínaš :-)
som rada, že sa ti tento recept páči :-)
dakujem za uznanie.
tebe prajem tiež pevné zdravie!!!
poteší ma, ak vyskúšaš aj ty :-)
dakujem za pochvalu.
písala som v postupe, že pri jižšej teplote treba primerane predĺžiť čas, varenie v trúbe je iné ako na sporáku nad priamym plameňom, to však vieš ty sama tiež.
ak by som zvolila teplotu 130 stupňov C, pravdepodobne by som varila až 5 hodín, kedže v rúre nie je varenie nad priamym plameňom.
moze byt chutnejsia ked sa vari dlhsie, ale kolko energie sa spali...
ale mozno ma uplne iny dovod :-)
som rada, že sa ti tento nápad páči.
dakujem za otázku a pochvalu nápadu.
písala som už v postupe, že dlhšie varená polievka v rúre pri nižšej teplote bude chutnejšia, aj to, že som ochorela a potrebovala polievku skôr mať uvarenú, nemyslím, že sa spáli extra veľa enrgie, varím v rúre pomerne často a mám stále peplatky za elektrinu pri nie vysokej zálohe.
dakujem aj ja tebe.
zostane kopec voľného času na iné veci.
hned nemalo požadovanú teplotu, v tom to je.
iné by bolo, keby že nie v jenskej mise, ak by som robila v inej nádobe, napr. v hrnci smaltovanom alebo v nerezovom, vtedy súhlasím s tebou.
vykypenie by hrozilo, ak by som celé najprv zohriala nad priamym plameňom ako ty robíš a potom dala pri tejto teplote do rúry, tu nie.
ja by som nerobila tak, že najprv zohrejem nad priamym plameňom a až potom zohriate dám do rúry, ked, tak všetko od začiatku, ako som uviedla v postupe ide o pohodlné varenie v rúre v tomto recepte, nie o kombinované varenie. tie ostatné polievky ešte len skúsim.
kazdemu sa zrejme stalo ze aj po 3-4 hodinach pomaleho varu na platni to maso bolo tazko pozivatelne.v rure ide teplo zo vsetkych stran,a este sa mi nestalo aby som si to maso nedal s chrenom,nakolko bolo uplne makke.dalsia vyhoda je, ze pocas varenia do kuchyne nevkrocim.
aj tak by som ju obila od začiatku do konca v rúre pri nízkej teplote pomalým varením niekoľko hodín.
o výhodách tohoto varenia som napísala už predtým ako aj o teple pri nepriamom varení.
nespotrebovala som veľa energie, aj o tom som písala
avšak v pohode, vysvetlil si.
nabudúce napíš, komu adresuješ svoj komentár.
dakujem.
nepísala som vôbec nič o tvojom mäse s chrenom, ani o vkladaní mäsa do horúcej vody pre tento tvoj účel som nepísala vôbec nič.
ty si rob ako ty chceš, ja to tak ale robiť celkom iste nebudem.
nerobím mäsovú polievku pre mäso s chrenom, a túto už naozaj nie, ušlo ti, že je to kuracia polievka. :-)
Skôr klesá, nie?
nejde o skrátené varenie v kukte, ide o nepriame varenie v rúre
svoje nacionalistické a šovinistické vášne si nechajte iba pre seba.
vy mne nemôžete rozkazovať, to môžete tak doma svojej žene, ak si to od vás nechá D
dstarajte sa o seba!
dakuiem.
dakujiem.
P.S.: Ten koment vyššie má súvis s tým, že sa nestretnem s ježibabou na súde, tak ako mi bolo vyhrážané.
a k tomu druhému DDDDD
vitaminy su termolabilne, teplom sa meni ich chemicka struktura pripadne priestorova orientacia molekul a tym padom prestavaju mat v chemickych premenach tela tie ulohy, ake su u nich najcennejsie
stupen poskodenia vitaminov zavisi od casu a teploty, nemusi to byt ani 100°C
preto vitaminy, enzymy a podobne latky radime medzi takpovediac zive zlozky potravy, teplo, pridlhe skladovanie a podobne vplyvy ich nicia
preto v jablku dovezenom z juznej afriky nemas okrem vlakniny, vody a trochy mineralov nic, len chemiu, ktorou bolo nastriekane, aby vydrzalo cestu k nam, bohuzial :-(
Varená či surová
Mrkvu by sme mali konzumovať predovšetkým tepelne upravenú a v kombinácii s tukmi. Betakarotén sa z mrkvy rýchlejšie uvoľní, ak ju varíme či dusíme. Z takto pripravenej mrkvičky získame až 60 percent betakaroténu, kým zo surovej mrkvy je to len asi 5 percent. Vhodnejšie je tiež mrkvu postrúhať alebo pokrájať na menšie kúsky. Naruší sa tak povrch buniek a karotén sa rýchlejšie vyplaví z mrkvy von. Keďže sa Betakarotén rozpúšťa len v tukoch, mrkvu varíme alebo dusíme spolu s tukom, alebo aspoň zjeme s kúskom tučnejšieho syra. Ak si dávate čerstvú mrkvovú šťavu, vmiešajte aj do nej lyžičku panenského oleja. Ako prevenciu proti rakovine je lepšie mrkvu variť vcelku, a až uvarenú pokrájať na menšie časti. Pri varení sa totiž z malých kúskov vyplaví do vody väčšie množstvo účinnej látky falkarinolu. Ak však varíme celú mrkvu, zostaneme v nej falkarinolu až o štvrtinu viac. Konzumovanie surovej mrkvy má však tiež svoje prednosti: vláknina zo surovej mrkvy lepšie prečistí žalúdok i črevá a napomáha pri zápche.
dakujem za tvoj komentár.
už len čakám, kedy kto začne pitvať kura a nie hodnotiť polievku, ako takú :-)
nič sa nedeje, len som vyjadrila svoj názor,
prosím, aj ja len v dobrom.
keby ta zamestnal vahostav, tak by spravil uplne ze terno !
dakujem.