Varenie

Co dnes vaříte? (20)

haji - bez fotkyhaji, 31. augusta 2022

S novým měsícem otevíráme další díl oblíbené diskusie "Co dnes vaříte?" September je fajn měsíc, plný ovoce, zeleniny, sklizně všeho, co dozrává. V kuchyni se to hemží zdravými surovinami, zavařovacími sklenicemi a pilné ruce kuchařek, kuchařů, pekařů a pekařek /všimněte si, že jsem změnila pořadí rodu - aby byla vyváženost/ kmitají jedna radost. A také připomenu, že jsme se rozrostli na další dvě diskusie: U @mijaita máme "..a co dnes snídáte?" u @bugout "A čo máte na večeru?" Fajn témata, ne?!

@zareaguj


Diskusia k téme

atina1947
Dnes se nevarilo jen ohrivalo, drzkova polevka, zelne zavitky z mrazaku, meli jsme pred sebou kybl a bednu jablek na zavarovani, zitra pokracujeme.
tomeska
Gulášovka zo sáčku, vylepšená , a halušky s čerstvou podusenou kapustou a vypraženou slaninou. Zostalo i na zajtra, len škvarky vyzobkal moj muž. Teraz v trúbe grilujem mrkvu zo včerajšieho zberu. Haji, : samozběr Vojnice u Olomouce. Krása... paráda. Najdi na FB
haji
@atina1947 (31.8.2022 21:00)
Děkuji za koment, když je práce, a to zavařování jablek je nekonečná práce, pak je jakákoliv výpomoc z mrazáku dobrá. Držková polievka a zelné závitky jsou dobrá volba. Také vařím na víc dnů a pak ohřívám. Ať se zítra daří! Musí vám jablky vonět celý dům.
haji
@tomeska (31.8.2022 21:39)
Děkuji za koment a navigaci na Vojnice u Olomouce. Nemám FB, ale našla jsem dva články o p. Ladislavu Kašparovi a jeho nabídce samosběru na stránkách Olomoucký deník.cz. Pán je nesmírně šikovný a srdcař, k tomu úrodná Haná - skvělé spojení. A ještě důležitá věc, není nenažraný /cenově/, a to je největší devíza. Haná je krásný kraj, nedávno jsem objevila její kouzlo v Chropyni.
Někdy je i sáčková gulášovka fajn, vylepšit jde. No a halušky s čerstvou dusenou kapustou a škvarečky by mi také chutnaly. Manžel byl chycen při činu a nebo už ho ani chytat nemusíš a víš?! že vybral škvarečky?! haha Já to někdy dělám sama sobě. Uštipuji upečené vrchy a strany ze zapékaných těstovin až zůstane jen to žluté, neopomenu vyšťourat i kousky klobásy z vrchu... je to jako ta reklama na fidorku: "Když musíš, tak musíš..."
evelynba
@haji ďakujeme za otvorenie nového dielu aj za Tvoje milé odpovede na všetky príspevky, prinášaš dobrú náladu a pozitívne myslenie na Varechu....Inak ja rovnako ako Ty - vyždibujem pripečené kúsky napr. zo zapekaných zemiakov, z "francúzskych" potajme vyťahujem aj kúsky varených vajec a klobásy atď. :-)))
U nás dnes plnená paprika, robila som na dva spôsoby, pre vnučky klasicky s paradajkovou omáčkou, to ony milujú, aj keď bez papriky, iba guľky, pre moju polovičku iba na prírodno upečenú, bez paradajok, to on nemá rád. No a čaká ma slivkový lekvár, kúpila som krásne slivky iba za 99 centov.
Krásne, už chvalabohu nie také horúce dni prajem všetkým varecháčom.
haji
@evelynba (1.9.2022 08:52)
Děkuji za milý koment, potěšila jsi mě. Pozitivní přístup k životu je fajn, toho opačného se najde kolem nás neúrekom. Haha, vidím, že jsme ze stejné bečky, s tím uždibováním haha
Plněná paprika na dva způsoby, co by člověk pro svoje milé neudělal - klidně sólo plněnú papriku a gulky s rajskou. Hlavně že všem chutná!
Ať slivkový lekvár dobře dopadne! Ano, zchladilo se a to je i v kuchyni znát. U nás fouká docela chladný vítr, sice Oskar svítí, nebe vymetené, ale je jen 20°C. Musela jsem zalézt domů, vyprovázela jsem bráchu a úplně mě drobila zima. Jsme se hezky teplem rozhýčkali. Krásný, u vás sváteční den přeji!
zojenka
@haji /1.9.2022 11:43/
Ďakujem veľmi pekne za vložený odkaz na rožky. Ešteže som nezačala hneď hľadať recept, ale dočítala som diskusiu až do konca. Už mám recept uložený, čoskoro ho vyskúšam.
Hoci nepatrím k prispievateľom, denne si prezerám varechu. Aj keď možno tento komentár sem nepatrí, chcem napísať, že mám uložených a vyskúšaných viac receptov od @babkamt. Parenú kysnutú knedľu robievam už len podľa nej.
1x haji
haji
@zojenka (1.9.2022 12:20)
Rádo se stalo, je lepší vložit odkaz, usnadní to hledání, kufrování.
A na margo toho, co do diskusie Co dnes vaříte? patří nebo nepatří. Patří sem úplně všechno, nejenom vaření, zkušenosti z kuchyně, ale i všechno ze života. Píšu to od začátku. SEM PATŘÍ VŠECHNO, co chcete sdílet. Nemáme tu žádná omezení, ju?!
@babkamt má skvělé recepty. Nejenom ona, o tom žádná. Myslíš túto jej knedlu:  varecha.pravda.sk/recepty/domaca-parena-kysnuta-knedla-fo...
?
stefanm
... ešte zajtra a od pondelka už máme, my dôchodcovia, zaslúžene Prázdniny!🙂...dva mesiace prebehli rýchlo ale dali telu a psychike zabrať...deti sú zlaté, len drina je vymyslieť im program aby sa nenudili
...my sme tohto roka mali dve krásky (7 a 5) ... rozdelené sme to mali tak, že ja som bol teta kuchárka a upratovačka a manželka teta učiteľka, zasobovačka a mala na starosti celodenný program pre deti
...boli chvíle krásne ale aj "iné"...kto to zažil vie o čom píšem
...a preto, že zajtra už len doobeda tak dnes mali obed na prianie...dlho sa radili a nakoniec si priali toto!!!
... cesnačku s krutónkami...


zojenka
@haji /1.9.2022. 12:34/
Áno, presne tú knedľu robievam. V mojej KK na "Vareche" mám uložených veľa receptov aj od iných šikovných varecháčok. Mnohé som vyskúšala a niektoré ešte čakajú. A v tejto rubrike aj vďaka Tebe často objavím odkaz na dobré jedlo z obdobia, keď som Varechu ešte nepozerala.


afataga
No a toto ma nastvali, bolo obsadene, dala som si girice so sebou a oni tie plastove obaly dali do igelitky zvisle !!! Ale zas majitel mi kazdy vecer dal misku fig, je mu odpustene.


evelynba
@stefanm (1.9.2022 13:21)

Presne viem, o čom píšeš...:-)))) My máme tiež dve, 7 a 10, no ale u nás je to naopak, ja som kuchárka, zásobovačka, umývačka riadu a pod., manžel je "programátor"....:-)))
2x janger a haji
kvakac
@stefanm (2.9.2022 12:42)

Veď tak sa šetrí kopú knedli a kúsok mäsa. Môj dedko hovoril pri jedle s mäsom - ja ti dám bez chleba. Keď som sa pozeral čí je ešte mäso.
2x janger a haji
mijaita
@stefanm (2.9.2022 12:42)

Nevim presne, ale domnivam se, vzdycky si chlapi davaji se 6, 4 jsou pro ne, myslim ty hospodske, malo. Proto vzdycky hlasi rovnou, ze se 6. Jasne to nejsou tve, bytelne knedliky!! :-)
1x haji
janger
Ked potrebujem k nejakemu jedlu tagliatelle (slize), tak niekedy uvarim o trosku viac a potom mam ja na druhy den takuto maskrtu, raz mak, raz orechy....
Vcera som robila tagliatelle so zeleninou, maskom a dnes som mala:
"Slize" vykupane v rozpustenom masielku, orechy....


janger
@stefanm (1.9.2022 13:20), tak uz iste odpocivas :-).
Poznam to aj ja, hoci nasi su mladsi...prazdniny, neprazdniny. (Tu su letne prazdniny mimochodom len 6 tyzdnov a zakladna skola je od 4 rokov).
Chodim k detom domov. Tak som ozaj len pre ne...
Ledva sa potom domov dovleciem, to je clovek uplne vyzmykany vecer :-))). Rozcvicka celodenna. Telesna a psychicka. Ale aj potesenie ❤️.
A uteka to vsetko prilis rychlo, tak sa z nich tesme :-).
1x haji
haji
@stefanm (1.9.2022 13:21)
Takové prázdninové hlídání je na velký metál, klobouk dolů před oběma. Děkuji za komenty a fotečky, skvělá volba česnečka s krutonky, lievance s drobným ovociem a žihlavovým sirupom máš výstavní!! Holky si to užily a jistě budou na léta prázdnin u vás vzpomínat celý život. Ať se jim i vám v novém školním roce daří!
haji
@stefanm (2.9.2022 12:42)
Děkuji za koment a fotečku, gulášek se šesti jako malovaný! A jak píše @mijaita , hospodských - pěnových knedlíků je šest základní formace. Pro mě by byla tvoje porce masa na dvakrát, knedlíků na šestkrát. Pěkné, povedené knedlíky, jsi prostě šikovný!
haji
@mijaita (2.9.2022 12:53)
Děkuji za koment a fotečku. Pěkné foto. Morkové kosti, morek nejsou moje parketa. Když ti to chutná, je to v pořádku. Bych si dala dva maličké kousíčky, teplé, čerstvý chlebík a finito. Ty to tak máš s rybami, jsme v rovnováze haha
haji
@kvakac (2.9.2022 13:02)
Děkuji za koment a chutné foto, vyprážaný Encián, cuketu, brambory a cesnakovú majonézu bych si s chutí dala, věřím že jsi se pomněl, hmmm
1x kvakac
haji
@kvakac (2.9.2022 13:21)
Nejsme rodina? Už se ptám opakovaně haha
haji
@janger (2.9.2022 17:00)
Děkuji za koment a foto, nudle s ořechy, s mákem a nebo tvarohem na sladko miluju - vítězí s mákem. A jasně, že máslíčko, cukříček. Dělám to stejně. Uvařím celý pytlík těstovin k masku a někdy se stane, že většinu těstovin někdo vymlsá na sladko a další dny si musím k masku vzít chlebík. To jsou lidi..... Jo a ještě jsou dobrý posyp těstovin "prézle" /brněnský hantec/ - strouhanka na sucho opečená do zlatova, cukřík, máslíčko. Mňam.
haji
@janger (2.9.2022 17:29)
Děkuji za srdečný a milý koment. Vždy své hlídání, vnoučátka tak něžně a trefně popisuješ, že se mi oči zarosí... krásné celé! Jsi zlatá babička!
1x janger
haji
@afataga (1.9.2022 19:01)
Tyjo, pizza, kalamare, grundle - dala bych si otroje. Díky za fotečky a komenty, jste se měli na dovči jako na kraji v nebi. Mám naslintáno v technice. Hmm
haji
@dr (1.9.2022 20:50)
Děkuji za koment, slivkové gule zo zemiakového cesta jsou skvělá, aktuální vobla! Hned bych si dala bohatou porci!
haji
@janger (2.9.2022 17:00)
Ještě jsem se tu od někoho inspirovala, že dávají k nudlím s mákem lekvár či zavárané slivky. Tak jsem k nudlím s mákem i k nudlím s tvarohem do tří stran talíře dala větší kopečky slivkových povidel. A sem tam si z kopečku při jídle nabrala - to nemáá chybu!!
haji
Dnes jsem vařila hovězí polévku s játrovými noky, květákem, ochucenou i vařeným rajčetem. Trochu jsem to přehnala s niťovkami, takže další dny budu muset fest ředit, nejspíš s pomocí kostky hovězího bujónu. Dále vyprážaný karfiol, karfiol na mozeček, brambory vařené ve slupce, pokrájené a restlé s trochou másla, navrch naťová cibulka, rajčinový šalát. Vařila jsem na přání a chutnalo. Sladká tečka dnes odpadla. Samovolně. Raději ať odpadne tečka než já.
Přeji všem krásný víkend! Už je opravdu chladněji, hlavně fouká dost studený vítr.
tejuka
Ja som dnes mala nevarené gazpacho - uhorky, paradajky, paprika zo záhradky, ako druhé boli bryndzové halušky, a urobila som za hrniec jablkového kompótu z padaviek (šťavu z nich používame ako sirup). No a zavárala som lečo, resp. iba paprikovo-paradajkový základ. Pekný, pokojný víkend želám!
haji
@tejuka (2.9.2022 23:51)
Děkuji za koment a přání, jsi milá. Gazpacho je osvěžující, bryndzové halušky bych si dala hned, dobrá volba. Jejda, ty jsi pilná, jablečný kompot jsem nikdy nemusela, ale jak člověk stárne, mění se mu chutě. A hlavně je to dobrá inspirace, jak zpracovat padanky. Zavárané domácie lečo v zimě jako když najdeš.
Krásné pozdravení k vám, klidný víkend!
haji
@mariamka (3.9.2022 09:56)
Děkuji za koment a fotečku, taková kapusta na perkeltovom základe musí být fajnotka. Já dostala ve čtvrtek 2 hlávky kapusty, byť měla přijet 1. Neva, podělila jsem se se sousedkou. Moja kapusta půjde na řadu příští týden - asi Coleslaw.
Pohodový víkend!
frezia68
@Haji : Raňajky slabé,desiata červená dyňa,obed len zeleninová polievka a teraz olovrant chlebík z hriankovača a cesnak. Ak by som potrela chlieb,by sa krušil,tak musím plátkovať,čo mi nevadí,už neidem dnes medzi ľudí a cesnak je zdravý. Ešte bude červená dyňa,nech sa nepokazí.Pozdravujem všetkých,kto má lepší olovrant :-))).


haji
@afataga (3.9.2022 11:29)
Jasné, také by mi bylo málo, moře je moře! Určitě už jsi vykouzlila něco dobrého, tuším od maska.
Krásné pozdravení a pohlazení Tarinke!
haji
@frezia68 (3.9.2022 15:06)
Děkuji za milý komentík a foto, mně by chutnalo, ale byla bych hladná jako pes... Hrianky s cesnakom miluju, můj chlebík "čmučká" v sáčku - tuším se budu muset vypnout k výkonu a udělat krutonky. Bo někdo si koupila bagetu v akci a chleba už mu nejede... jsem strašně mlsná haha
Krásné pozdravení a přání příjemné podzimní pohody!
haji
Dnes velmi pozdní snídaně - kolem 11.00 hod. - ostuda. Teď se chystám vypražit aljašské rybí filé. Po čtvrteční revoluci v mrazáku už zpět prostě nevlezlo... A včera už jsem byla KO, filé v lednici počkalo. Nejsem čert, každé ráno se poctivě prohlížím. No a zodpovědně urobím chlebové krutonky, zpracovat chléb musím, jinak by zahájil odcházení.
Zítra jsem pozvaná na oběd ke kamarádce, zrána půjdu na hřbitov. Tak snad dám oboje.
Krásný zbytek podzimního víkendu!
haji
@frezia68 (3.9.2022 15:06)
Jsem hlava děravá, červená dyňa - to čo je za čudo? takú nepoznám.. Prosím, můžeš mi červenú dyňu přiblížit, milá Frézia?
haji
@frezia68 (3.9.2022 16:28)
Aha, melón červený! Napísala si červená dyňa, zmátla jsi mě. Ale mě zmást není těžké - jsem někdy nepozorná. Díky za vysvětlení, meloun bych si dala, hezky vychlazený... mňam.
Vyprážaná aljašská treska byla vynikající, obalovala jsem 2x, a dobře jsem udělala. Nechávám v poslední době filé více "mokré", aby nebylo po vypražené vysušené. Vyzkoušela jsem včera /karfiol/ i dnes obalovat v polohrubé mouce, opravdu je kabátek chrumkavější, sice o fous tužší, než s hladkou moukou, je to pro mě příjemné překvapení. Také mám dobrou "opravdickou" strouhanku, sice z obchůdku, ale majitelka si ji mele sama a dohlíží na kvalitu /robí ju iba z rožkou/. Včera jsem vařila růžové/červené brambory v slupce, nedělala jsem salát, jen oloupala, rozkrájela a restla na másle. I dnes jsou vynikající, chutnají jako čerstvě uvařené. Zato chlebík mě opustil, zplesnivěl. Co už. Zastřelit se nepůjdu.
haji
@kuko95 (3.9.2022 16:55)
Děkuji za koment, fotečku. Jedeš jako motorová myš a lepšíš se, Už som ti písala, bude z teba Mistr kuchár! Letí pozdravení a dobrú chuť! Receptík jsi měl a nebo invence z hlavy?
1x kuko95
kuko95
@haji (3.9.2022 17:31)
Na to mäso som hľadal recept tak aby to chutilo ako z kebabu použil som stehná vykostene bez kože a je dobré poznať niekoho kto ma krájač na salámy ako v mäsiarstve ja poznám 😁mäso treba dať zmraziť aspoň do polotuha ide to ľahšie a potom uz len z neho spraviť také slíže na masine a namarinovat korením a potom dať do potravinárskych sáčkov.ja som to robil rovno z 5kg mäsa a mám to aj pre rodinu aj pre seba mám toho veľa a bolo s tým minimum roboty ...a je to veľmi dobre 😁
haji
@kuko95 (3.9.2022 17:39)
Děkuji za upřesnění i vychytávky, něco podobné tu má @cesminaz , též zmrazené ve válečku kuracie vykostěné, okoreněné masko. Tyjo, 5kg, to sis teda mákl! Říkám, že jsi šikovný! Papá
1x kvakac
mijaita
Tak nějak pul dne jsem je "likvidovala!" :-) Lesní, resp v kukuricnem poli nalezene, krasne, cerstve žampiony. Okurky nakladacky, křupavé, zakysaná smetana a pepř. Laskavá sobota :-)


mijaita
Zavist se mnou zalomcovala!! Miluju kotrc na másle s kmínem, krasne krupe, nebo polívku drztkovou.
haji
@bugout (3.9.2022 18:39)
Děkuji za koment, karfiolová polévka je výborná, s hráškem a haluškami skvělá. Rezance s tvarohom, kyslou smotanou a slaninkou jsou jistě výborné, někdy vyzkouším, až budu přejezená masa. Hezký večer!
haji
@mijaita (3.9.2022 19:01)
Děkuji za koment a fotečku, skvělé opravdické žampiony smažené jsou delikatesa, úplně jiná chuť i vůně /tiše závidím/, okurkový salátek s nimi krásně ladí. Foto jako ze žurnálu!
Hezký večer!
haji
@afataga (3.9.2022 19:35)
Děkuji za komenty a fotečky. Vidíš, nakonec to skvěle dopadlo. Polévku z kotrče jsem nikdy nejedla, přesto věřím, že je skvělé chuti i vůně, hned bych si talíř dala. Čína s ryžou nikdy nezklame, a ta už je fotogenická - krásné foto!
Hezký večer!
zolik
Ďakujem Vám, ďakujem fakt úprimne, veľmi vďačne, všetkým ktorí ste na mňa mysleli a ktorým som aj chýbala a ktorí ma postrádali. Na niekoľko týždňov som sa odstrihla od sveta. Vedome. Hovorím tomu “Bloody Shit”- postcovidový syndróm. Chata na samote v Nízkych Tatrách pomohla. Bez telefónov, wifi, notebooku atď. Pred pár hodinami som dorazila na Záhorie. Pomaly a verím že iste sa dávam dokopy. Cesta zo Švajcu do Rakús bola útrpná. Tam som aj chcela zostať ale nejak ma to ťahalo ďalej na “Východ od raja”. Takže, aj keď som si v niektorých momentoch myslela, že už končím a pre istotu som spísala aj zaveť, k môjmu vlastnému údivu som ju zatiaľ notárovi neodoslala. Príroda a ticho lieči = mna na 50% zregenerovalo. Ostatné ukáže čas a trpezlivosť. A práve tá trpezlivosť bol predtým môj problém. Zistila som sama na sebe, že keď mám problem musím vypnúť a ísť do seba. Život nie je samozrejmosť.

cesminaz
@zolik (4.9.2022 01:17)

Ahoooj @zolik 🥰❤ Teším sa, že si znova tu medzi nami a že ti je lepšie! Príroda a jej vplyv na naše telo a dušu je naozaj obdivuhodný. Ja prírodu, lesy, hory milujem a preto to velmi dobre viem🙂 Prajem ti celkové zotavenie a dávaj na seba pozor!
haji
@zolik (4.9.2022 01:17)
Díky Bohu za ty dary!! Zlato, jak já jsem ráda, že ses ozvala a že je ti líp. Ano, máš velkou pravdu. Poslední čtyři věty tesat do kamene. Drž sa mi!! A dávej na sebe pozor, nepřetěžuj se - nijak, ani fyzicky ani psyché nehroť. Matka Příroda a Ty v klidu, to celé s Boží pomocí! Silno tě objímám, letí k tobě pusky a anděl Trpělivosti, jeden z pomocných andělů:¨

Trpělivost
Achaiah
Achaiah je andělem trpělivosti. Netrpělivost je běžným utrpením, které bereme za samozřejmost. Když věci neprobíhají tak rychle nebo hladce, jak bychom si přáli, máme tendenci se mračit nebo šklebit z frustrace. Netrpělivost pramení z naší touhy věci řídit a z neochoty poddat se proudu života. Měli bychom vlastně příležitost zpomalit a více si všímat světa okolo nás raději vítat.
Achaiah je také nazýván odhalitelem přírodních tajemství – dalších klíčů k prospěchu z trpělivosti. Trpělivost nám dopřává čas k pozorování a poznávání přírodních rytmů a vzorců. Ocenění je magickým procesem, který probíhá obousměrně, neboť příroda nás ráda pustí do svého tajemství, když se cítí být uznávána.

Pokud chcete uvolnit všechnu frustraci a napětí, pocházející z netrpělivosti, volejte si na pomoc anděla Achaiaha. Nemusíte mu psát petici nebo provádět invokaci, stačí, když se naučíte sami sebe pozorovat a vždy, když se přistihnete, že podléháte netrpělivosti, zpomalte, na pár vteřin zavřete oči a začněte vdechovat jméno Achaiah. Představujte si ho, jak se na vás moudře a věci znale usmívá, pak otevřete oči, nadechněte se a vklouzněte do proudu života. Brzy vás netrpělivost přejde.
haji
Vzbouřila se mi myš a tak jsem musela překopat a znovu vložit koment pro Zolik. Nic víc a nic míň. Z pod diskusie jsem původní koment vymazala, ale v sumáři komentů ostal ten první trčet. Omluva všem, kteří čtou sumáře. Krásnou neděli přeji všem!
farbuska
@zolik (4.9.2022 01:17)
Vďaka za správu a podelenie sa... práve sa balím a pôjdem na dva týždne "ďaleko od hlučného davu" (aby som tiež použila literárnu metaforu). Držím ti palce pri ďalšom zotavovaní.
frezia68
@zolik (4.9.2022 01:17) Nuž vítaj a máš pravdu. Občas treba celkom vypnúť. Príjemnú nedeľu a úplné zotavenie :-) , nech sa darí.

bugout
Ja dnes dojedam svoju polievku od včera. O hlavný chod sa stará manželka, takže objednáme pizzu :-)). Pár krát som piekol, aj sa podarila, ale nikdy skrátka nebude ako z pizzerie a babrať sa cestom kvôli dvom pizzam je otravné.
janger
@zolik (4.9.2022 01:17), som moc rada, ze si sa nam ozvala. Tesim sa, ze sa zotavujes. Dobre, ze si posluchla svoje telo a svoju dusu a doprajes si pokoj a klud. A peknu prirodu okolo seba. Lepsie si snad ani nemohla spravit.
Ten pokoj! To by sa nam vsetkym asi sem tam zislo.

No tak nadalej, krocik za krocikom, nech ti je stale lepsie a lepsie.... To ti zo srdca prajem ❤️.
janger
@haji (2.9.2022 22:11), vidis, na prezlovu posypku som aj zabudla. Tu chut mam uplne v predstavem:-).
Si predstav, moja babka niekedy posypala prezlovou posypkou aj ruzickovy kel.

S tvarohom mam tiez slize moc rada, ale my tu ten "slovensky" tvaroh nemame, len kvark. A ten mi k tomu uz tak nepasuje. Ale niekedy si dam s cottage cheese, alebo si spravim tvaroh z mlieka.
janger
@haji (2.9.2022 22:19), ten slivkovy lekvar k makovym slizom, to mi aj mama spominala, ze je to velmi chutne. Ved aj musi byt :-).
1x haji
janger
@afataga (3.9.2022 11:29), no niekedy pride clovek z dovolenky poriadne ustaty. Podla toho aj, co tam vyvadzas ;-))).
Nuz, zase treba nabehnut do reality, varit, upratovat a pod. :-)
atina1947
Snedli jsme zbytek hokaidove polevky s naklicenou slunecnici a dynovym olejem, dalsi byli knedliky se skvarky, zeli s cervenou repou, napln do knedliku jsem delala poprve a chutnalo nam.
1x haji
mijaita
@janger (4.9.2022 22:16)

Krasne jidlo vypada, jen ten losos - nevim, jestli je stejne chutny, jako byl ten v tom oleji? pro me je to zasadni, ryby a ja to je tezka a slozita disciplina :-) Takovy tunak v konzerve mi obcas chutna, ale jen ten v oleji. Jako ryba na taliri ani omylem. Njn, zivot s chutovyma bunkama je boj. ktery ony vzdy vyhraji :-) Jdu snidat, dobre rano :-)
2x janger a haji
janger
@mijaita (5.9.2022 08:26), tento udeny losos je mastny uz len tak, samostatne. Losos je mastna ryba. Neviem si predstavit, ze by mal byt namoceny este v oleji. No, ale chutky mame rozne :-), samozrejme. A viem, ze ty nie si "rybacia" ;-).
1x haji
mijaita
@janger (5.9.2022 13:50)

I se nejaky v oleji jiste prodava, v rostlinnem. Pred lety, byla to obdelnikova, dost velka konzerva, v ni bylo nekolik platku lososa stejneho rozmeru a bylo to v oleji. Na chleba s maslem, i pro me, delikatesa! Urcite si to tu bude nekdo pamatovat.
Krome toho, tunak je snad take tucna ryba a konzervuje se v oleji :-)
1x haji
janger
@mijaita (5.9.2022 17:28), ak myslis konzervovaneho lososa, tak ten je dostat aj v oleji.
Ale toto su take tenucke velke platy, vakuovo zabalene, to v oleji nebyva. Ale je vyborny. Ozaj mu olej nechyba.
Ale verim ti, samozrejme, ze u vas bol aj v oleji.

Inak, myslim, ze to aj podla kvality ryby je. Mozno sa do konzerv pouziva aj trochu nizsia kvalita.
Tak isto aj cerstvy, niektory je strasne dobry, mastny, ako maslo. Niektory je suchsi.

Tuniak je predsa len chudsi. Tuniakove konzervy su aj s vodou, aj s olejom. Ja ked robim z nich salat - pomazanku, tak aj niekedy zmiesam. A potom si prisposobim ostatne suroviny.
kucharka
Ja som dnes varila len takú rýchlovku - rizoto zo sušených hríbov.
Včera sme mali hamburgery s domácimi žemľami, to boli deti radi. V nedeľu sme boli v reštike na obed, na paellu, ukončiť letnú sezónu :-))
Radšej som mala povedať zahájiť školský rok, lebo leto a teplo je ešte v plnom prúde … dnes 29 stupňov a dusno, vlhko, nedalo sa ani dýchať :-(
Mohlo by veru aspom spŕchnuť, keď už z búrky nič nieje.


kucharka
Šalát jednoduchý - rajčiny, uhorka, papriky a čerstvý syr. Neviem, ako inak by som nazvala tento syr, predávajú ho v miske s vodou, je mäkký a musí sa rýchlo zjesť, nemá dlhú trvanlivosť.


mijaita
@kucharka (5.9.2022 21:14)

Granatovy sirup pouzivam, ale do takoveho salatu to bude prvne :-) Ale pouzivam susena, drcena granatova seminka (anardana). Salat takovy jsem nekolik dni nedelala, jela jsem hlavne v okurkach. A take jsem nebyla doma. Milé, barevné připomenutí @kucharka :-)
1x haji
laylastastykitchen
U nás skola zacina dnes kedze vcera bol sviatok. Toto je desiata pre 5 ročnú do škôlky. Vedela by som si to predstaviť aj pestrejsie no bohuzial moja dcera nezje zeleninu len tak... takze dnes syrovy sendwic, jahody, jogurt, ranajkove susienky s jogurtovou plnkou pre deti, cheerios gulicky su na jej želanie a samozrejme pár čokoládových medvedov si musela doložit :-D


atina1947
Kureci penicilin, rizky z panenky byl to zbytek akorat k jednomu obedu pro dva dietare, brambory, jablecny kompot.
kucharka
U nás zepečené džulbastje ( hádam som to dobre napísala ) s ryžou. Mňamka veliká, dcéra si dala dupľu :-)
K tomu iba rajčinový šalát. A pohárisko ľadovej vody. Najradšej by som si ju ale asi vyliala na hlavu :-) aby som sa schladila….. aj keď je na teplomeru "iba" 30stp., kvôli vlhkosti je pocit na 35stp. Uffff….


kukulienka71
Včera som jedla kopu mäsa, dnešné raňajky boli tiež celkom výživné: varené vajcia, hrianka, rukolovo-paradajkový šalát, celý strúčik cesnaku, tak som si na obed urobila krupicovú kašu, milá @haji. S makom😀.


haji
Uf, tak trochu jsem tu byla a nebyla. Hezky jste se rozjeli, sluníčka moje, krásné komenty, debaty, fotečky, skvělé chutě, jejda....!
Byla jsem několik dní v terénu a jsem KO. V neděli u kamarádky na obědě, pak šup, frčela jsem na hřbitov. Sranda. Hlava děravá, zapomněla jsem doma hadr a svíčky. Improvizace, hadr jsem nahradila papírovými utěrkami, ale světýlka nenahradíš. Uf V pondělí jsem vyrazila do města ke kadeřnici, cestou tam jsem dala rychlé kafíčko s kolegyněmi v práci, cestou domů květinářství. Včera opět hřbitov - už s hadrem /nebyl potřeba/, svíčkami a kytkami. Pak nákup v Kaufu. Domů jsem se doplazila opět KO. 3x KO za sebou, to už je síla. Dnes posbírám síly a nějak zapracuji na zásobách, které potřebují zpracovat. Tyjo, vždy si na sebe upletu bič a pak zírám co mám práce.
Krásný den přeji všem! U nás zatím polojasno, 14°C. Ale od neděle se to vždy odpoledne vybere a je teplo. No a nejen teplo, ale super dusno k padnutí.
Postupně dopíšu komenty, kuchyň volá, tak šup šup, dokud mám jako tako sílu.
haji
Včera jsem koupila za velmi příznivou cenu bravčové kolena predné. Už se vaří, spolu s kořením a zeleninou. Bude vývar, půjde do sklenic - základ pro polévku. Kolena pak ještě dopeču v troubě. Mám v plánu upéct koláč so slivkami, dokonce mám i mák, byť z řetězce, tak si držím pěsti, abych to všechno dala. Vybrala jsem si recept, na který mě nasměrovala Kuku, kynutý s mrveničkou a dám i mak, podle @kukulienka. Teď si jdu opsat recept a doplnění v postupu, ať neběhám ke sklu. Papír to jistí. Slivky volají po zpracování, chtěla jsem včera ještě dokoupit, ale už to měly holky za sebou. Neva, mám i dvě broskve, když pochybí, alternativa se nabízí. Po dlouhé době jdu do kynutého těsta, tak si držím pěsti. Receptík:  varecha.pravda.sk/recepty/mrvenickovy-kolac-s-ovocim-foto...
a doplnění podle Kuku - dole mak s cukrem. Hmm to bude velká dobrota. Také jsem koupila vyválené /lístkové?/ těsto, mám dvě poslední jablka. Využiju roztopenou troubu. Tuším mám do večera co dělat.
haji
Kmitám víc, než bych si přála. Kolena jsou uvařená, už jen dopékám v troubě. Kynuté těsto na koláč kyne - uf, to byla akce, netuším, jestli mám těsto moc husté či řídké... ale nějak je v kupě. Pokud nepůjde válet, potlačím naolejovanými rukami. A jako z udělání jsem objevila začínající "líčko" pochodu na hokaidó dyni. Už je uvařená, spolu s kouskem celeru a naťovou cibulkou - jen projet tyčákem, dochutit. V takových chvílích toužím být chobotnicí a stavebním jeřábem v jednom... Kdo našpiní tolik nádobí jako já, dostane metál, ale na mě nikdo nemá. Moje babička mi vždy říkávala: "Čamuríno, kdo ti bude umývat ty hromady nádobí co zašpiníš až já tu nebudu?!?" Mno, myju si je sama, jak jinak a babinka se na mě dívá z obláčku. Ještěže nahoře duše nehodnotí. Ahojík, babi, to je zábava, žejo?! Štrůdl jsem dnes odpískala.
mijaita
@kucharka (6.9.2022 16:15)

Ahoooj, ja tu :-) No ja to znam jako sirup z granat jablicek, je lahodny, davam si ho do vody a piju. obcas je v nejakem rc, treba tureckem, nebo do mleteho masa, popripade podle chuti. A ta seminka mi take chutnaji, myslim susena.
1x haji
haji
Koláč je hotový, těsto skvělé, dala jsem máslo, přidala citr. kůru, roztahovala jsem pomoučenýma rukama na peč. papíře, pak přesun na plech. Sladkost akorát - makový podsyp s cukrem, slivky, broskev, zbytek borůvek, ovoce už jsem nesladila. Pekla jsem 30 minut - podle rady od @kukulienka - zlatavé okraje. Jistě budu opakovat. Kuku, díky za navigaci a rady. Fajnová chuť, žádný problém a to je u mě co říct, kynuté těsto není moje parketa.
haji
@stefanm (7.9.2022 14:53)
Děkuji za koment, fotečku a dobrou radu. Pěkné, souměrné súlance, věřím, že ti chutnalo!
haji
@frezia68 (4.9.2022 10:42)
Děkuji za koment a fotečku, výborný oběd jsi měla, hovězí stroganov s ryžou ve tvém provedení by mi jistě chutnal.
My jsme měli u kamarádky v neděli k obědu pečené morčí horné stehno s bramborem a zeleninovou oblohou. Bez polévky. Zato se sladkou tečkou, krémeš - sice koupený v pekárně, ale skvělý, čerstvý, každá obří čtverec, málem jsme pukly, k tomu kafíčko.
haji
@bugout (4.9.2022 12:22)
Děkuji za koment a dávám ti zapravdu, pizzeria umí pizzu lepšie, a je to bez práce. Neměla jsem ji ani nepamatuju. Krásné pozdravení!
haji
@kvakac (4.9.2022 13:18)
Děkuji za komen a foto, králičí přední nohy na mrkvě a hrášku, k tomu tarhoňa, mně by moc chutnalo. Miluji masko dělané na zelenině, příjemný receptík. Krásné pozdravení!
haji
@janger (4.9.2022 13:45)
Děkuji za komenty, foto a rozpravu o lososovi, rybách.
Ještě k opraženým prézlam : ano, dají se použít i na zeleninu, tedy nasalono. Nejen na kapustičky, také na vařený květák, fazolkové lusky a jistě by se toho našlo víc. Tatínek to někdy prosadil, ale moc často nebylo, bo to jedl jenom on - byl z domu zvyklý. V maminčině rodině to až tak na slano nešlo.
@janger a @mijaita : losos se dal dříve koupit jen v konzervě - plátky, či drcený v oleji. Případně drcená/barvená náhrada lososa /tuším treska/sleď či co to bylo?/, též v oleji - dávalo se to na chlebíčky. Dnes už jsou k dostání plátky upraveného lososa /uzený/ na tácku. Je to drahé jako čert. I sám chlazený losos, i mražený je drahý. Obecně jsou ryby drahé. Ještě ke konzervě - zásadně všechny ryby v konzervě kupuji v oleji. Ve vlastní šťávě ne, to se opravdu jíst nedá. Tatínek později v životě musel jen rybičky ve vlastní šťávě, nic jiného mu nezbývalo, to jsem ho ze srdce vždy litovala.
Krásné pozdravení!
haji
@cesminaz (4.9.2022 21:29)
Děkuji za komenty a fotečky, tvoje rezne pečené v rúre, s ryžou vypadají hodně dobře, jogurtové muffinky jako malované, lákají k nakousnutí!
Letí pozdravení s přáním úspěšného nového týdne!
haji
@atina1947 (4.9.2022 22:10)
Děkuji za koment. Hakaido polévku miluji, naklíčená slunečnice zní zajímavě, dýňový olej jsem ještě neměla, to časem změním. Hmm, knedlíky plněné škvarky - dělala jsi bramborové knedlíky? Zelí s červenou řepou je dobrá volba, zajímavá chuť.
Krásné pozdravení k vám!
haji
@laylastastykitchen (5.9.2022 03:23)
Děkuji za koment a fotečku, cesnakovo syrové pečené brambory aj váš losos by mi velmi chutily! Fajn oběd jste měli.
Krásné pozdravení k vám!
haji
@stefanm (5.9.2022 14:15)
Děkuji za komenty a fotečky. Já se hlásím, že koprovku miluju, u vás s bramborem a maskem, chutnal by mi takový oběd moc hmmm Díky za inspiraci, mám naslintáno v technice.
Přeji krásné dny, ať se daří, nejen v kuchyni!
haji
@afataga (5.9.2022 17:30)
Takové hubové začátky si dám líbit, tyjo, tiše závidím! Ať rostou, klidně plné koše ať nasbíráte! Držím pěsti!
Krásné pozdravení a pohlazení pro Tarinku letí!
haji
@jany1976 (5.9.2022 20:45)
Děkuji za aktuální foto skvělého letního jídla. Plněné papriky, guľky v rajské miluju. Jasné, že každý je dělá jinak, ale ochutnala bych, jejda!! Babinky vždy vařily dobře, chutně a s láskou! Četla jsem, že recept děláš podle tvojí, tak je to správně.
Krásné pozdravení!
haji
@kucharka (5.9.2022 21:12)
Děkuji za komenty a fotečky. No, u vás to ještě pořád hajcuje, vidím to v předpovědi počasí, ještě si užijete. Uf, my už přešli do podzimu. Přeji sprchnutí, úlevu.
Rizoto se sušenými hríbmi vypadá dobře, aj salátek s čerstvým syrom - ano, takový plovoucí čerstvý sýr máme i u nás, já ho často nepoužívám, brzdí mě malá trvanlivost. Hamburgery děti milují, všude je to tak. A domácí žemle k tomu, to je třešnička na dortu.
Nedělní paela na zahájení školního roku v restauraci, slavnostní to bylo. Přeji dětem skvělý a úspěšný nový školní rok, a tobě plno sil a nadhledu. Letí krásné pozdravení, vždy tě ráda vidím!
haji
@laylastastykitchen (6.9.2022 13:52)
Děkuji za koment a foto svačinky tvojej dcéry. Pobavila jsi mě, ony děti bývají docela maškrtné haha Oceňuji, že malá si prosadila čokoládové medvídky - milé sušienky. Syrový sendvič aj jahody by chutnaly i mně. Ještě je malinečká a má sladké chutě. Na zeleninu časem přijde, neboj.
Krásné pozdravení k vám a dětem ať se ve školce, škole líbí!
haji
@atina1947 (6.9.2022 14:17)
Kuřecí penicilín, to je trefný název polévky! Řízky z panenky, brambory a jablečný kompot, to je příjemný oběd. Že dietáři, to opravdu? nestraš. Mně by u vás chutnalo.
Krásné pozdravení!
haji
@kucharka (6.9.2022 16:14)
Děkuji za koment a fotečku. Zapečené džulbastije - tady se nechytám, a ujo google jen trošku - je to zapečené hovězí masko? Jeden se pořád učí. Rýži miluji, takže mně by chutnalo, s rajčatovým salátkem moc a moc.
Jejda, taková vedra už nejsou k závidění, přeji brzkou úlevu, déšť a snížení teplot. Je to únavné. Nachytat si tak teplo na zimu - to bude u nás letošní topnou sezónu dobře hozená rukavice. Zatím to nikdo nevymyslel...
haji
@kukulienka71 (6.9.2022 17:40)
Děkuji za koment a fotečku. Bohatě masa, to teď také mám, snídám jen někdy, ale teď docela často a také se mi "honila huba" po něčem sladkém a dnes jsem pekla na tvé doporučení koláč se slivkami a drobenkou. Skvělá volba. Když jsem uviděla tvoje foto krupičné kaše s mákem, málem jsem pukla smíchy. Nedávno si to dělala kamarádka ze Zlína - nic jiného doma nemaje. Prý to bylo výborné. Jejda, to musím vyzkoušet. Dnes jsem namlela víc maku, takže podle tebe další jídlo - krupce s mákem. Jeden se pořád učí a inspiruje! Velké díky!
Krásné pozdravení, ať se ti daří!
atina1947
@haji (7.9.2022 16:26)

Seminka slunecnice vecer namocim, rano proplachnu od slupek, dam cistou vodu a v poledne si na nich v polevce pochutnavame, jsou lehci na zaludek a krasne krupou. Knedliky jsem delala bramborovo tvarohove a napln jsem nasla na jak tak.cz a dusene zeli s cervenou repou je pro nas lepe stravitelne.
laylastastykitchen
@haji (7.9.2022 16:48)

Veru s dcerou je ťažko co sa zeleniny a ovocia týka. Je velmi vyberava uz od zaciatku. Ale syn prave naopak. On zje vsetko. Zeleninu aj ovocie. Paradajky, papriku, uhorky, ziadny problem. Aj salaty ma rád. Tiez z ovocia zje uplne vsetko. Hlavne jahody, cucoriedky a melon... :-)
1x haji
haji
@laylastastykitchen (7.9.2022 19:54)
Děkuji za komenty a fotečky. Máš pravdu, každé dítě je jiné. A chutě se časem mohou měnit. Držím ti pěsti, někdy je to kumšt nenápadně nějakou zeleninu vpašovat - že neví haha
Domácí máslo se ti povedlo, máš ho krásně žluťoučké. Tuším jsem se jednou o výrobu pokusila, jen ze zájmu jak to bude vypadat. Když musíš smetanu kupovat v řetězci, je to kontraproduktivní. Jo domácí zdroj, to je jiná.
atina1947
@haji (7.9.2022 16:51)

Opravdu jsme dietari uz 6 let nelzu, obcas ji dame neco navic ale potom se musime srovnat do late. Hezky vecer preji.
haji
@atina1947 (7.9.2022 17:47)
Za postup se semínky slunečnice děkuji, vyzkouším. Netušila jsem, že to jde tak rychle. Dobré vědět!
haji
@atina1947 (7.9.2022 20:54)
Děkuji za odpověď, jsi milá. Také mám nějaké obtíže, ale naštěstí to nějak rozumně skloubím. Pokud se vloudí chybička, musím z hrušky dolů a chvíli sekat dobrotu. Hůř je to s váhou, s tou se kočkuji stabilně.
Hezký večer i k vám!
kucharka
@haji
Je to toto :

 varecha.pravda.sk/recepty/zapecene-dzulbastije-fotorecept...


Nám to veľmi chutí, vždy narobím toho aj na dva dni. Väčšinou s ryžou ale niekedy aj so zemiakmi.

Ďakujem za prianie, deti už sú v škole, ale už sú obaja veľkí, tak je to ok, už sú skoro dospeláci. Keď boli malí tak sa do školy vždy tešili, teraz už až tak veľmi nie :-))

Už sme zase všetci zabehnutí v kolobehu. Práca, škola, svačiny, obedy do obedára …
Trávim kopec času pri "kastróloch"
Najlepšie bolo, keď boli deti malé a z izby vykrikovali "mama, kde si?" … a ja som vždy, ale vždy, bola v kuchyni :-))
Ešteže ma varenie baví, inak bych si hodila "mašľu" …. 🤩



haji
@atina1947 (7.9.2022 21:20)
Děkuji za upřesňující navigaci - loupaná slunečnice. Zaměřím se na ni a vyzkouším postup, jeden se pořád učí.
haji
@kucharka (7.9.2022 22:51)
Děkuji za odkaz na zapečené dzulbastije, vypadá to moc dobře. Dělávám se syrovou bramborou sekanou v zepter panvici, je skvělá. Aj tu mám recept na kuličky z mletého masa, tam se dává vařená brambora. Fajn spojení. Recept na dzulbastije uložím, vyzkouším, jsem gulkožrút.
Vidíš, já zasklila, že děti už máš větší, stejně jako u Cesmínky - pořád je vedu někde na základce. Jak ten čas letí. Haha Mama, kde si?! - stále v kuchyni... Ano, dobře to píšeš, plno času u kastrolů člověk stráví. Ani nemusíš mít děti. Ještěže rády vaříme! Mě to těší, vařit, péct a když všem chutná, je to povznášející pocit. Srandu mám z toho, když mi někdo říká, že kdyby byl sám - nevaří a už vůbec nepeče. Asi by okusovali zdi, ne?! Je fakt, že znám plno líných lidí, to je pak těžká porada. Kdo vaří, peče s láskou - to se pozná na dálku. Takže žádná mašla, spíš by "kopla" myčka nádobí - to žere nejvíc času a sil.
Krásný den k vám a alespoň mírné ochlazení!
frezia68
@Haji : Len nakúkam v rýchlosti a posielam fotku obeda. Rizoto so zvyšného mäsa z polievky,zeleniny a šalátu-úsporný obed,málo ryže a veľa zeleniny.Poobede idem k zubárovi a pýtam sa,načo sú nám zuby múdrosti? Ešte mám všetky a zubárovi sa jeden nepáči a chce mi ho vzať :-( ,že zavadzia.Váham....a ešte mostík.Keď som sa dozvedela cenu,len som hlesla :" Ach,Ježíš,Mária" a to ja nepoužívam. Mea -culpa, mala som ceny overiť pred extrakciou. Že živicové nerobia, len keramické a môj prituargument,že mne stačí tak na cca 5 r,.nie som Matuzalem,akosi nenašiel úrodnú pôdu. No som optimista,možná tu budem v plnom zdraví aj 10 r.,už len kvôli zubom,nech ich využijem :-))))).Tak všetkým dobrú chuť k obedu :-).


mijaita
@frezia68 (8.9.2022 11:42)

Dobrovolne nedam zadny zub!! Moudraky mam take vsechny a nedam, nedam, proc bych mela? A take, kazdy zubar ti rekne neco jineho! Jednou jsem tu chybu udelala, ze jsem poslechla a do dnes toho lituju.
Super obed! :-)
kukulienka71
@haji , po 3x KO musíš oddychovať. Som rada, že sa koláč vydaril a chutil, hodí sa práve ako si robila, na zužitkovanie všakovakého ovocia, potom aj vyzerá pekne farebne. A krupicovú kašu s makom budem robiť častejšie, mám teraz veľa maku, musím sypať😀. Dnes bol odľahčený obed, lečo sa nám už zunovalo, no papriky a paradajky ešte sú, už vädnú, tak dnes takto naplnené okoreneným tvarohom, prikryté plátkom eidamu a upečené s cibuľou a zemiakmi s rascou. Pekný podvečer!


mijaita
@kukulienka71 (8.9.2022 17:27)

No tak to jsem sice poznala ale co je na nich, to uz ne! U nas se nedelaly, jen druha babicka je delala s makem, rikala tomu šlejšky. To jsem opravdu nejedla! :-) Sladky a este s makem? :-(
haji
@frezia68 (8.9.2022 11:42)
Děkuji za koment a fotečku, rizoto s maskem z polévky a zeleninou je úsporná, ekonomická volba, líbí se mi obložení salátem - mno já si ho musím pokrájet a nálev, takto nasucho bych velké listy nechroupala... jsem fajnová haha
Tyjo, s těmi zuby máš ale zážitkové chvíle, včetně ceny - u zubára jeden nikdy neví, co ho čeká. Držím pěstě, ať se všechno dá do pořádku a stane se z tebe ozubený "predátor", hlavně bez bolestí. Tuším by to chtělo i kyslík a přítele psychologa na telefonu, když se jedná o cenu, uf Skvělá myšlenka, že život si prodloužíš, aby sis nové ozubení užila! Držím pěsti!!
Krásné pozdravení! U nás od cca 17.00 hod. prší, má na co. Opět dnes bylo dusno, hlavně odpoledne, k padnutí. Pršet má i celou sobotu.
haji
@kukulienka71 (8.9.2022 17:27)
Děkuji za koment a foto - skvělé zapečené papriky, rajčiny s ochutěným tvarohom, s cibulkou, zemiakmi a syrom - hned bych ochutnala. Jsi dobrá hospodyňka, domácí suroviny se musí zpracovat.
Ano, dnes jsem zvolnila, zítra musím opět do terénu. Věřím, že zítra to dám suchou nohou.
Recept na koláč je skvělý. Už na mě dnes zvonila sousedka, kam šel včera vzoreček - celá unešená a chce recept. Před chvílí jsem telefonovala s kamarádkou ze Zlína, ta byla z mého popisu koláča také unešená, recept poletí i do Zlína. Jen tak na okraj - je to vlastně kynutý letní "táč" s ovocem. Léta jsem hledala recept a žádný origoš s názvem táč mi nechutnal. Toto je zn. ideál. Ještě jednou vložím odkaz:  varecha.pravda.sk/recepty/mrvenickovy-kolac-s-ovocim-foto...

Krásné pozdravení k vám! Ať se ti daří! Makuj, je to zdravé. Domácí mák je k nezaplacení.
frezia68
@haji (8.9.2022 21:20)
Tak si ma rozosmiala ,bude sa mi lepšie spať :-))). U nás nedávno začalo pršať,blesky,hromy,ale tichý dážd,asi nenarobí veľa škody. A čo sa týka šalátu,vedľa v miske je aj s nálevom a ten na tanieri bol na ozdobu a skončil v miske natrhaný.Ja mám ho tak rada,že kľudne zjem aj bez nálevu-umytý a zajedám s chlebom niečim natretý.Ale musí byť čerstvý,nejlepší rovno zo záhrady. Tak pokojnú dobrú nôcku :-).
haji
Královna Alžběta II. odešla domů. Smutná zpráva, nejen pro UK. Světlo věčné ať jí svíti!



haji
@frezia68 (8.9.2022 21:34)
Děkuji za upřesnění se salátem, a máš velkou pravdu, domácí ze zahrádky je nejlepší. Dobrou nocku a hezké sníčky!
mijaita
@cesminaz (8.9.2022 22:42)

A to je jak? Ja papriky zasadne pecu, rada upecu i podle tebe. Moje oblibene jidlo i tvoje recepty :-)
stefanm
@mijaita (7.9.2022 19:48)

...som ti dlžný odpoveď na tvoj príspevok k mojím šuľancom...konštatuješ, že "neušuľaš lebo nevieš čo to je, z čoho to je , s čím to je"
...tak som sa rozhodol, že ti pošlem "link" na môj príspevok v Diskusií z roku 2012!!! kde som formou zábavnej "reportáže" popísal, aj s časovým popisom ako toto jedlo u mňa vzniká
... keď si nájdeš 10' času, vonku bude pršať a na teba padne letargia a chuť do "ničnerobenia", prečítaj si a sama sa rozhodni, či si niekedy "ušuľaš"

 varecha.pravda.sk/diskusie/zabavajte-sa-pri-vareni-/3922-...
haji
@cesminaz (8.9.2022 22:46)
Děkuji za komenty a fotečky. Plněná paprika na turecký způsob, pečená, je skvělá, krásné foto, sbíhají se mi slinky. Slivkové gule podle tvojej maminky máš výstavní, super fotečka! Krásné pozdravení!
mijaita
@stefanm (9.9.2022 07:28)

Díky i kdyz neprsi, letargie na me nepada, nic nedelat je moje prirozenost :-) Jo, sulance klasika z bramb testa, jen tam nevidim ten mak!! Co na nich mas, strouhanku? Nebudu je delat a kdyby, tak skvarky a kysane zeli! :-)
stefanm
...u nás je to tak, že ja "na slano" (opražena strúhanka, soľ, bo pasuje za tým pivo🙂), ked sú tu vnučky tak im na sladko (mák, alebo tvaroh s cukrom) a manželka to nemá rada... ale miluje kyslú kapustu a opekanu slaninku, tak vďaka za tip, nabudúce vyskúšam

...ja si občas ušuľam aj také dlhé, dám do mrazničky a keď sa mi hodia tak použijem ako prílohu k mäsu
... týmto by som tému "šúľance" z mojej strany uzavrel
... všetkým pokojný víkend prajem


atina1947
Nevarim, dali jsme si v lese dve svaciny a mame plny kosik hub, kdyby nezacala bourka tak sbirame do vecera, ale komari nas sli sezrat, bude smazenice i na suseni.
haji
@jany1976 (9.9.2022 11:28)
Děkuji za koment a fotečku, výborný oběd, bravčový guláš s fazolemi jsem dělala snad jednou a dáávno je tomu. Fajn inspirace, díky za ni.
Krásný víkend!
haji
@atina1947 (9.9.2022 15:46)
Děkuji za koment. Tomu věřím, že když se jeden honí po lese, posvačí a domů přinese košík hub, kmitá kolem nich. Mno, komáry nemusím, v lese žerou zběsile. To by byla moje smrt. Letos jsem moc komárů nezachopila, bo bylo moc vedro a sucho.
Krásný víkend s vůní hub!
haji
@stefanm (9.9.2022 10:54)
@mijaita
skvělé foto, šúlance jako malované. Děkuji za příjemnou debatu o šúlancoch, poučila jsem se. Moje parketa to nebyla, bo mi chybí odvaha - rozvařím nerozvařitelné tvary, natož šúlance.
Krásný víkend!
haji
Dnes jsem nevařila, byla jsem v terénu. K obědu zmrzlina - vanilková s karamelem. Už je tradicí, že každé odpoledne je dusno k padnutí. Takže zmrzlina mi do vozíku v Kaufu skočila sama. Před chvílí jsem odevzdala sousedce přepsaný recept na mrveničkový koláč s ovocem - bude ho zítra dělat.
Krásný víkend přeji všem!
mariamka
ešte včera, kvázi fašírky, "chrenová" kaša, rajč. šalát bez cibule :-) mala som v pláne gulľky na kysl. kapuste ale drahý sa vzoprel, vraj celý týždeň tlačil tú minulú. Tak toto boli také narýchlo opečené a dojdené v rúre. výborné!

u nás prší resp. bude, tak na huby pôjdeme zajtra. stopro


haji
@mariamka (10.9.2022 08:16)
Děkuji za milý koment a fotečku. Pobavila jsi mě, tvůj muž mlsný nebude, ale čeho je moc, toho je příliš, aj kapusty haha Velmi dobře jsi navařila, příjemná kombinace guliek s chrenovou kašou - příjemná inspirace, musím koupit chren. Rajský salátek nikdy nezklame. U nás pršelo od večera do rána, teď se to nějak zázračně vybírá, jsou vidět i kousky modrého nebe. Podle předpovědi dnes mělo pršet celý den, teď jsem nahlédla a když bude, tak pár hodin odpoledne. Přeji úspěšný lov hub v lese, ať se daří!
Klidný, pohodový víkend!
haji
@mijaita (10.9.2022 08:33)
Krásný den, milá @mijaita ! Moje babinka říkávala: "Když se ti nechce, je to horší jako když nemožeš!"
Mám v plánu dnes udělat masovou pomazánku. A ve špajzu straší hlávka zelí/kapusty. Nesourodé suroviny. Nějak z toho vybruslím.
frezia68
@Haji : Posielam pozdrav z upršaného dňa, aj vychádzky na obľúbený trh som sa vzdala,lebo dáždnik nemám rada a zmoknúť nemusím. Dážď je potrebný,no nie práve vtedy,keď priateľka chcela vyberať zemiaky a mala aj brigádnikov,aj pripravený proviant,lebo má ich dosť. Ale poznáme Murphyho zákony...Tak pečiem palacinky a tie mám rada tenké.Z bezlepkovej múky nie vždy sa podarí, no asi ich už mám v merku a tak posielam fotku.Varí sa kelová polievka a to úplne stačí...zdravím a prajem každému dobrú chuť k obedu.


mijaita
Uz mam hlad, rychlovka ze zbyleho květáku a mletého masa. Jeste bude s nudlema, to je take rychle jidlo do mísy ke knížce :-)
mijaita
@frezia68 (10.9.2022 10:19)

Porad me huba a ted jeste ty, laka na 2 palacinky, jenze ... namocit rozinky, rozvarit jabko... to ja nejradsi, na marmelady nehraju, ty vzdycky vypiju kdyz nejakou dostanu! :-)
stefanm
@frezia68 (10.9.2022 10:19)

...tak moja manželka dnes na tom trhu bola už asi o pol siedmej... máme to od bloku asi 200m a ten dážď ju chytil cestou domov...riadne si zanadavala, že kôli troške zeleniny a ovocia zmokla jak sliepka lebo včera bola ráno u kaderníčky ...veru netrúfol som si ani sa pousmiať 🙂
kucharka
Včera sme mali slov.ryžu "orzo", opečené kúsky kuraťa a k tomu ( do toho ) opečené papriky.
Najskôr opečieme papriky, potom kura, potom hodím orzo, akoby na rizoto, osmahnem, zalejem vývarom …. A jedlo je do 25min na stole. A z jednej panvice :-)


janger
@frezia68 (8.9.2022 11:42), dufam, ze zuby su ako tak v poriadku.... Aj vnucatka (2 a 5) boli tento tyzden na zubnu prehliadku, dcera mi poslala fotky, ako vzorne lezia v kresle :-). Vies, ze som si aj na teba hned pomyslela, ze aj ty si bola :-).
frezia68
@janger (10.9.2022 18:19)

Ďakujem za opýtanie :-))) a že aj na mňa myslíš. Mostík bude budúci týždeň,zuby už obrúsené,prikryté provizórnou korunkou. Čakám na zavolanie zubného technika,má vraj veľa práce. Posielam pozdrav a želanie príjemného večera :-).


janger
@frezia68 (10.9.2022 18:59), dakujem, aj ja zo srdca pozdravujem. Nadherne ruzicky :-).
No, nech sa mostik vydari a nech si ho uzivas este moc, moc, moc dlhsie ako tych 5 rokov :-).
mijaita
@kucharka (10.9.2022 18:19)

Za chvili budu taky mlsat! Mam dobry rajcatka. Jan bazalku pouze v oleji. Ale neva! Zdravim salátovou duši spřízněnou :-)
1x haji
haji
@frezia68 (10.9.2022 10:19)
Děkuji za koment a fotečku, palacinky ti vyšly krásně tenučké. Kelová polievka je skvělá volba. U nás také pršelo, ale až pozdě odpoledne. Mělo pršet celičký den, ale vyšlo to jinak, modré nebe s Oskarem z větší části vyhrálo. S Marphyho zákony je sranda, fungují líp než co jiného. A spoléhat na aplikace předpovědi počasí je něco podobného jako bylo dřív na poutích koupit si/vytáhnout "kočku v měchu" - šťěstíčko s tajemstvím.
haji
@mijaita (10.9.2022 12:10)
Děkuji za koment a fotečku, pěkná fúze pečeného květáku s mletým maskem a s nudlemi. Umíš překvapit, nakonec z nechtění bylo chutné chtění. Mně by chutnalo.
haji
@stefanm (10.9.2022 15:15)
Děkuji za komenty a fotečku. Ryža s restovanými játry je velká dobrota, i salátek vidím. Mně by moc chutnalo. Uf, ochladilo se a tak tělo reaguje podle svého. Též začínám cítit nekomfort a to ještě zdaleka není chladno. Přeji brzké uzdravení, drž chrbticu v teple!
Milý koment o dešti, také bych se smála vnitřně.
haji
@kimlo (10.9.2022 16:11)
Děkuji za koment a fotečku, plněná paprika nikdy nezklame, na receptík se těším!
haji
@bugout (10.9.2022 17:49)
Děkuji za komenty a foto. Skvělé jídlo jsi uvařil, mladý diviak na zelenine, s br. kaší vypadá prudce jedle. Pobavil jsi mě - zelenina klidně může být otestovaná restováním - a je to v cajku. Písmenka někdy žijí vlastním životem. Krásné foto!
haji
Musela jsem do terénu, splnit povinnosti a nakoupit. K obědu vyzrálý banán. Odpoledne se ukáže, jestli doválčím poslední díl masové pomazánka z kolena a nebo si v lednici chytím něco jiného. Ulovila jsem v obchodě vinnou klobásu za polovinu, no nekup ji! Pravidelně si na sebe upletu bič a pak je třeba surovinu rychle zpracovat. Také mám v plánu plněné papriky v rajské omáčce - jsem se tu v komentech nakazila - budu dělat v úterý. Ve středu jdu k masérce, mám jasno, plněná paprika, rajská, těstovina. Tuším uhoním sebe samu.
Krásnou neděli přeji všem!
frezia68
Dnes bol rezeň a hranolky pečené v rúre. A to považujem za diétne jedlo,lebo nie sú mastné. Jeden som zachránila na večeru,to bude už bez hranoliek,ale zo šalátom.A teraz na olovrant mlsám hranolky s kyslím mliekom,ale to mlieko je z mliekomatu a fajnotka.Dnes je šedivý deň,prší,zamračený a ak neidem von,považujem ho za stratený. Ale už nepôjdem,až zajtra ráno a všetkým prajem,aby ste nedeľu využili lepšie,ako ja a dobrú chuť k večeri.


stefanm
... gýč, retro, sedemdesiate roky minulého storočia
... áno, aj také slová prebehnú v hlavách "pamätníkov" pri pohľade na foto z nášho dnešného dnešného nedeľného obeda
...ale čo narobiš, keď plátok duseneho bravčového pliecka, varený zemiak, restovana ryža, hrášok a, samozrejme, vajco je stále také fajné 😋??


janger
@haji (11.9.2022 12:43), klobasa asi tiez sama skocila do vozika :-))). Aj mne tak niekedy naskacu veci same od seba ;-).
stefanm
@janger (11.9.2022 16:29)

...mne zas vozík sám odbočí k regálu s pivom a neopustí priestor kým v ňom necinkne balenie plechovkoveho pivka🙂
2x janger a haji
janger
@frezia68 (11.9.2022 15:07), tusim aj trosku kminiku na hranolkach. A s kyslym mlieckom :-)? Ale preco nie? Ved aj k uvarenym alebo opecenym zemiakom to pasuje.

Tu u nas, v niektorych oblastiach, mali stari ludia volakedy davno vo zvyku, ako "dezert" zjest zemiaky, co im zostali z hlavneho jedla, zaliate kyslym mliekom. Nechceli nic vyhodit. Niektori to este robia dodnes. Ale to ozaj len ta najstarsia generacia....
janger
@stefanm (11.9.2022 16:34), haha, a potom sa iste pri pokladni cudujes, ze kde sa to tam vzalo ;-).
1x haji
janger
@stefanm (11.9.2022 16:08), pre mna to nie je ziadny gyc....Ved, co je dobre, je dobre stale :-).
1x haji
frezia68
@janger (11.9.2022 16:39) Vystihla si to,lebo ja som stará generácia.Narodená počas vojny a pamätám si aj biedu po vojne,aj prvé krôčky do školy,keď sa oblečenie posúvalo v rodine,aj od priateľov. Ponožky a pančuškové nohavice sa štopkali a pri piatich súrodencov som sa naštopkala až-až. V prvej triede sme bežne nosili zásterky,aj tepláky a pesnička o Gottwaldovi bola pravdivá :" Háj ,husičky háj,Gottwald sľúbil ráj.Miesto masla margarínu,miesto cukru sacharínu......",potom lístkový systém,mena peňazí 1: 50 , kto pamätá? Kto mal úspory,prišiel o to. Vznik JRD v päťdesiatich rokoch,násilím....ojojój, mnoho sme prežili. A myslím,že energetická kríza nás vracia späť k šetreniu .....ale to je iná téma :-) a nebudeme si kaziť náladu. Ako tie babky a ich nadhľad :-))))))




haji
@kucharka (10.9.2022 18:21)
Děkuji za komenty a fotečky. Budu to brát po řadě:
Orzo s paprikou a kuracími kúskami, včetně postupu - děkuji! se mi líbí a určitě by mi velmi chutilo.
Baklažány s ciketami, cesnakom a chilli vypadají moc dobře. A máš pravdu, s maskem i či s cestovinou je to výborná zeleninová dobrota. Baklažány nejsou moje parketa, ale s radostí bych ochutnala, mix dusenej zeleniny je moje hobby.
Masko na panvici se jen směje a volá po tom, aby si člověk s chutí ukrajoval hmmm
No vidíš, a já tu panvicu s těstovinou považovala v letu běhu za mořské plody. Chce to silnější brýle, tuším. Krásné a chutné jídlo, klidně i bez maska. Neotřelý tvar těstovin.
Obyčajný rajský šalát s bazalkou a olivami beru celičký a s nikým se nedělím!!
Haha, jsi mě pobavila, že jeden figový háj pre mňa. Já chci taky figový háj... krásná figová fotečka, tiše záávidíím, bo figy též miluju.
Narobila jsi mi chutě, teď slintám do techniky. Já měla dnes k obědu nakonec poslední díl masové pomazánky se semínkovo/vločkovou bagetou. Nevydržela bych hlady u kuchtění.
Krásný zbytek neděle a úspěšný nový týden přeji!
haji
@janger (10.9.2022 18:32)
Děkuji za komenty a fotečky. Beru opět po řadě:
Tyjo, žebírka vypadají moc dobře, já bych přibrala i tú kuracinku, som masožrút. Ale hezky s pečivkem, aby mi nebylo blbo.
Rajčiny máš s cibulí a nejspíš i nějaký sýr tam vidím? Já domácí letní rajčiny miluju, nezaměnitelná chuť.
Kuře s rýží beru, tu kombinaci mám ráda. Zaujal mě salátek, špicatá kapusta s mrkvou a jablkom - to nemá chybu!! Kouzlo špicatej kapusty jsem objevila nedávno a stala se mojí nejoblíbenější zeleninou. Teď se musím prokočkovat obyčajnou kapustou, kterú brácha prinisol, uf, ta je vzdorovitá, tuhá a vůbec... neva, já ji zdolám.

haji
@afataga (11.9.2022 13:25)
Děkuji za koment a fotečku. Čistá provokace, huby máš vlastně doma, tak to se pak připravuje krkovica na hubách sama. S ryžou by mi velmi chutilo! Rostou, rostou - vidíme!!
Krásné pozdravení k vám a pohlazení Tarinke!
janger
@frezia68 (11.9.2022 17:21) mila, to si teda priblizne generacia mojej mamy. Ta pesnicka je mi znama (od mamy, od babky). Aj tie tvoje spomienky :-(. Zial, uz mi nikto neporozprava :-(....normalne je mi do placu, ked to citam.

Aj stopkanie si este aj ja pamatam, na takom hribe drevenom.
Aj si pamatam, ked sa pancuchy nosili do opravy...Stale nechapem, ako to dokazali opravit, tie ocka...

O mene penazi som tiez pocula. Ale vlastne sa deje mena penazi aj teraz. Tie ceny, ako vsetko stupa! Energie, takmer nezaplatitelne! Niektori, ktori platili 150 eur mesacne, maju teraz aj 600-700. Dokonca aj viac. Ludia sa budu davat odpajat od plynu, lebo to neuplatia!
Ide to vsetko dole brehom. U nas - kupit dom, byt - takmer nemozne. Aj kvoli ich nedostatku, aj kvoli cenam. Kto ma uspory, tak sa mu peniazky aj v dnesnej dobe uplne vyparuju.
Ludia si teraz dvakrat rozmyslia, co maju kupit. Citam, ze aj tzv."stredna vrstva", tiez mnohi maju problemy.

A myslim, ze ked sme menili peniaze (tu bol gulden) na euro, aj vtedy to bola taka "skryta" mena penazi. Povedzme za 50 eur sa potom kupilo, co sa dovtedy kupilo za 50 guldenov.

Celkovo, vsetko sa moc meni. Kriza taka, kriza hentaka....

Inak, ze ludia si podavaju napriklad detske oblecenie, hracky, to je tu tiez dost casto vidiet. Teda hlavne, podla mna "rozumni" ludia, to robia :-). Ved decko za mesiac, dva zo vsetkeho aj tak vyrastie. A aj kvoli mrhaniu...ved vsetko stale odhadzovat, nove, a zase odhadzovat.... Ved ked je nieco este uplne zachovale, preco by si to nemohol obliect surodenec, sesternica, bratranec...
Ale asi dnesna doba nas trosku inak prinuti zit. Hovoria, ze bude velmi tazka zima. Musime nakupit teple svetre, deky ;-).
janger
@haji (11.9.2022 17:39), ano v rajcinkach boli aj kusky "fety". Rebierka griloval muz vonku, ze asi posledne grilovanie tento rok, tak mal chut. Ale aj kuracinky sme mali dost, tak zostala. Ja tie rebierka strasne rada obhryzam.
Rajcinky domace nemam, len kupovane. Ale je moc vselijakych druhov dostat, raz take, raz take...

A neboj sa, normalnu kapusticku zvladnes. Ty si poradis :-).

Spicatu kapustu sme mali na dvakrat. Jeden den som ju pokrajala a len na chvilku na panvici a zmiesala som potom s ryzou, kuskami masa, uz ani neviem presne co som este dala, tusim aj kusky rajciny a papriky som dala.
haji
@frezia68 (11.9.2022 15:07)
Děkuji za milý koment a fotečku. Hranolky pečené v rúre a rezník je výborný obed. Trefné, že rezeň je v brušku! haha Pěkná svačinka, hranolky s kyslím mliekom - z mlékomatu to jde, o tom žádná. Přiznám se, že kyslé mléko, ani kefír a podobné vychytávky nejsou moje parketa. Babička dělávala kyšku a to byl na mě mor... Sto lidí, dvěstě chutí.
U nás pršelo včera navečer, dnes začalo kotit po 13.00 hodině, to už jsem byla naštěstí doma. Bylo by pro mě nemilé zmoknout. Večeři mám za sebou - pár krásných vinohradnických broskví a navrch broskve italské z řetězce. Mňam!
Hezký večer přeji: Těch pár bouřek co tu proběhlo už doznělo a nejspíš je s deštěm hotovo. Teď 15°C, ale před polednem začínalo být opět dusno. Teoreticky by zítra pršet nemělo.
haji
@stefanm (11.9.2022 16:08)
Děkuji za koment a fotečku. No, gýč, houby, stará dobrá, chutná klasika! Mně by moc chutnalo, plátek dušeného bravčového maska so zemiakmi, ryžou, hráškom a ještě volím okem jsou skvělá volba. Salátek také byl, u mě velká spokojenost.
Krásný nedělní večer a úspěšný nový týden přeji!
haji
@mijaita (11.9.2022 17:06)
Děkuji za koment a chutné foto! Jejda, kapustové/kelové karbanátky s br. kaší, ty jsi měla výborný oběd. Toto se musím naučit, vždycky když na ně má dojít, to vzdám - z obavy, že nebudu úspěšná... musím ten stín překročit, uf Patizonové knoflíčky mě dostaly, nemají chybu!
Krásný nedělní večer!
haji
@kvakac (11.9.2022 17:10)
Děkuji za komenty a fotečku. Jejda mane, dietka a vyžádaná hmmm Mně by chutnalo, ale po chvíli bych se potřebovala něčím nezdravím dorazit... Máš ty dobré srdéčko, co by jsi pro tvoje domácí dietárky neurobil?!
Hezký nedělní večer a méně dietní nový týden, ať je to vyvážené, ne?!
haji
@frezia68 (11.9.2022 17:21)
Pravdivý koment, o tom žádná. O peníze došli lidé u nás i za 2. světové války, Němci pobrali úspory... a dalo by se pokračovat i místopisně víc. Prostě tak to chodí, pořád má někdo zálusk na něco, co není jeho. Na tom se nic nezměnilo a tuším ani změnit nemůže.
haji
@cesminaz (11.9.2022 18:00)
Děkuji za komenty a fotečky plné chutí! Všechno nejlepší synovi k narozeninám, hodně štěstí, zdraví, ať se mu všechno daří! Pěkné narozeninové nedělní menu, grilované masko kuracie, aj jahňacie kotlety, spolu s paprikami, brambory - jedním slovem MňaM! Skvělá torta, orechová, s krémíčkem volá po ochutnání hmm Utopila jsem techniku......
Krásný nedělní večer a klidný nový týden přeji!
kucharka
Musím sa priznať, že som už dlhšiu dobu nič nepiekla … zapnúť rúru v tom teple bolo pre mňa utrpenie!
No, ale keďže chuť na sladké je a moc veliká, tak manžel skočil na motorečku do najbližšej cukrárne a doniesol zákusok ….


haji
@kucharka (11.9.2022 20:20)
Děkuji za koment a fotečku, váš zákusek vypadá skvěle, jejda! Vidno krémíku že je bohatě a jistě je i vláčný hmmm Hned bych dala testovací vzoreček. Klidně bych zaběhla pěšky pro takovou dobrotu... Jak chutnal? že se ptám....
Hezký večer!
Já slupla pravý pardubický perník s marmeládou, politý čokoládou - taková psovi mucha - ale výborný! Mám slabost pro perník, od malička, je to pro mě nejlepší maškrta.
kucharka
@haji (11.9.2022 20:27)
Zákusok sa volá Aserejè. Neviem prečo a ani čo to znamená…
Kedysi mala jedna španielska dievčenská skupina ( Las Ketchup ) pesničku s tým istým menom … :-)
Je s to niečo ako creme brulee ale v podlhovastej forme a s cestom.
Pardubický perník je tiež mňamkový. Veru by som si dala … celkom ti závidím … :-)) najradšej mám so slivkovým lekvárom a čokoládou! Hmmmm…..
Takýto perník a horalka sú veci, ktoré si vždy donesiem zo SLovenska …. Spolu s polohrubou múkou, mletým makom, parenicou…
Asi sa mi bude snívať o perníku…

janger
@kucharka (11.9.2022 21:23), podobne veci, ako ja. Aj ja nosim zo SK poriadnu kopu horaliek, to aj pre rodinu, mak, dam si spravit kopec vybornych loksov, muku polohrubu a hrubu, bryndzu, atd, atd, atd.
haji
@kucharka (11.9.2022 21:23)
Děkuji za koment, rozšíření obzorů nejen v kuchyni. Zákusek Asereja musí být skvělý. Kočky The Ketchup nemají chybu:



Skvělá atmoška, svěží celé!
frezia68
@Haji : Obedujem trocha skôr,bola som v meste . V Kauflande som objavile Zipser špekáčiky Tauris a vraj prémiová kvalita.Zaručujú delikátnu chuť s gurmánskym zážitkom,ako za starých čias a to píšem aj @Kimlo ,možná ho zaujme.Ja to neviem,ohodnotiť,na chuť si nepamätám a pri opekaní nad ohníkom nám chutilo všetko.Ale sú bezlepkové,teda bez múky a tak s kelovým prívarkom budú dobré.


haji
Dnes bude k obědu vinná klobása, růžové brambory vařené ve slupce, salátek z domácích rajských jablíček. Vinná klobása už je stočená, probodnutá špejlí/špajdlou, dělám v zepter pánvi, kdo by zapínal troubu. Už jsem ji obrátila a vypadá moc dobře. Sklidím pár pažitkových nitek na balkoně, na brambory s máslíčkem to vyjde. Polévka hokaido, s trochou strouhaného sýra.
Kdo obědváte, dobrou chuť k pondělnímu obědu! Já si dnes dávám načas.
haji
@frezia68 (12.9.2022 11:45)
Děkuji za koment a fotečku, skvělá volba - špekáčiky s kelovým prívarkom, mně by moc chutilo! Pro mě s kouskem chlebíka... Tuším to máš jako já, když koupím kel alebo kapustu - jedu celý týden v jedné vlně, bo ať je hlávka veliká jak chce, pořád je suroviny hodně. Nemám to srdce část dát na mrazák. To raději puknu.
Dobrú chuť, už je po něj! haha
frezia68
@haji (12.9.2022 11:52) Podarilo sa mi kúpiť malú hlávku,ale polievka už bola...a tak zvyšok na prívarok a bude na 2 dni,mne to nevadí. Ani na fotke nevidieť,že špekáčik je pečený,neviem prečo? A snažím sa menej príloh,preto ani zemiaky,ani chlebík,hoci malý kúsok bol :-). Dobrú chuť všetkým hladošom :-))))).

cesminaz
@haji (11.9.2022 19:17)

Dakujem krásne za tvoje úprimné prianie🥰 Inak na tom grile to nie sú zemiaky, ale cibule😅
1x haji
cesminaz
@mijaita (8.9.2022 23:11)

Prepáč nevšimla som si tvoju otázku🙂 Nieje to nič komplikované. Plnka je mleté mäso, surová ryža+ bulgur, čierne korenie, paprika, mäta, oregano, cibula, soľ. Naplnenú papriku dáme do pekáča, popolievame trocha olejom a dáme do rúry narýchle trochu opiecť. Pomixujeme paradajky, pridáme soľ a Isot a podlejeme nimi papriky. K tým paradajkám sa môže pridať aj troška vody, keďže ryža a bulgur veľa vsiaknu doseba. Na vrch dáme kúsky masla a necháme 1h piecť🙂
haji
@mijaita (12.9.2022 17:14)
Děkuji za koment a skvělé foto, křenové kuřátko s br. kaší a lusky vypadá moc lákavě, milá inspirace, děkuji!
Hezký večer!
mijaita
@cesminaz (12.9.2022 19:55)

Dik, ano, jednoduche. Nasla jsem ruzne, ale rada upecu podle tebe! Uz jsem zkopirovala a ulozila :)
frezia68
@janger (11.9.2022 18:29) Nie je to o varení,ale ja štopkám aj dnes,lebo som šetrná stará generácia a je mi ľúto vyhodiť obľúbené ponožky. A vedela som si aj pančušky opraviť sama,bolo dostať špeciálne ihly,bolo to ako retiazkovanie.V telke nič nie je,tak tu nakúkam , čítam komenty a kazím si oči.Posielam Ti hríbik,ktorý mi ešte slúži,doma ponosím a pozdravujem so želaním pokojnej noci všetkým Varecháčom :-).




janger
@frezia68 (12.9.2022 21:39) mila, jeeeej, hribik :-). Dakujem. My sme mali doma trosku taky tucnejsi, z tmaveho dreva bol (alebo starobou otmavel :-) ). Tak rozmyslam, ze kde zostal...Ty mas taky vycackany:-).
Take podobne ihly, ako na fotke, tiez niekde mam. Ja mam po babke odlozene aj vselijake stare nite, v mnohych farbach.....velmi tazko sa s takymi vecami dokazem rozlucit a je mi to luto zahodit. Vsetko odkladam, hlavne pre spomienku, ale dom sa plni.....

A dobre robis, ked aj zastopkas. Ja tiez nerada vyhadzujem.
Napriklad stare tielka postriham na handry. Este aspon na nieco sa to vyuzije. Ved ked clovek vidi, ako odpad vo svete rastie a rastie...

Mam trochu obavu, ze nas to vsetkych teraz priprie, aby sme si viac vsetko vazili. Mne napriklad prisiel vcera mail, kolko budeme platit od oktobra za energie. Tak stupne to znovu, bude to uz takmer 4x tolko, ako sme platili pred touto energetickou krizou.

Pozdravujem a vsetkym prijemny den :-).
janger
@mijaita (13.9.2022 11:53), haha.
Na c patria makcene, ak to slovo nahodou nepoznas :-).
Mne sa casto pacia niektore ceske slovicka. Take milo znejuce zdrobneninky.
haji
@janger (13.9.2022 10:59)
@frezia68 Děkuji za fotečku a komenty. Uf, hríbik také někde mám, ale v životě jsem ho nepoužila, štopkám bez neho. Staré jehly, nitě, různé háčky, druky, knoflíky - je toho dost. Musela jsem i něco dokoupit - nové, pružné nitě - bo např. triko zalemovat je lepší novými, ale blbo se to šije - nit se točí jako had, sukuje. Punčocháče jsem zašívala pořád, teď mám klid - nenosím sukně. Zužitkuji kdeco, ale výhra to není - skladování je nemilé. Jsem v asijském horoskopu Myš/krysa - dělám tomuto znamení čest.
O cenách nejen energií ještě hodně uslyšíme, jak se ochladí, tak to teprve nabere grády. No, nějak bylo, nějak bude.
Mě dnes chytla Lenora, ale pořádná. Stávkuji - nevařím, nepeču. Jediné co jsem dnes uvařila bylo ranní kafe. K obědu starý rohlík s máslem, sýrem a posledním plátkem pražské šunky. Sladká tečka: bábovka od sousedky, vylepšená šlehačkou /rostlinnou, není to žádná výhra, ale lepší než nic/. Zítra jdu k masérce a budu jí k obědu muset něco koupit u teplého pultu v Kaufu. Ani zodpovědnost mě nevykopala k výkonu uvařit.
Krásné lenivé pozdravení, milá Janger a Frézia!
haji
@kvakac (13.9.2022 11:46)
Děkuji za koment a fotečku, výborný oběd jste měli, kuracia pečeň, bulgur a zeleninka by mi chutnaly!
1x kvakac
haji
@stefanm (13.9.2022 13:47)
Děkuji za komenty a fotečky. Vyprážaná bravčová pečeň je skvělá volba, nedělala jsem ji ani nepamatuji, k tomu brambory, zelenina a ještě bonus opečená cibule - hezky jsi oběd vymazlil.
janger
@haji (13.9.2022 14:54), treba si niekedy aj podarebacit :-).
Aj som sa zasmiala...ze maserke musis nieco k obedu kupit :-○.....no ta sa teda ma :-)).

Tie nite stare, to nestoji za moc, ved to uz je uplna antika! Niektore sa uz ozaj dost trhaju. Pre mna to ma viac tu emocnu hodnotu, kedze po babke mojej zlatej.... Ale musim veci povyhadzovat, nic sa neda robit. To by clovek musel mat palac, aby sa to dalo vsetko skladovat.

@haji nka, prijemne lenosenie ti prajem aj nadalej.
haji
@mariamka (13.9.2022 16:28)
Děkuji za koment a foto skvělých oškvarkových pagáčkov, hned bych dala testovací vzoreček. Nedivím se, že nejsou. Jsi šikulka, má poklona, toto se musí umět!
Krásné pozdravení, ať se ti daří!
haji
@janger (13.9.2022 16:52)
Některé nitě jsou k nezaplacení, zvláště režné niti, ty jsou perfektní, pevné jako helvétská víra! Něco už není fresch, to máš pravdu, menší revoluci by to sneslo.
Masérku si rozmazluji, jezdí k nám autem docela z daleka, za ta léta jsme se skamarádily. Oběd je bonus, vděčnost a poděkování z mé strany. Není vždy posvícení, jsem jenom člověk z masa a kostí. A dnes fakt bez šťávy. K večeři kupa italských broskví.
Hezký večer a pohodový zítřek!
laylastastykitchen
Dnes som spravila dalsi skoricovy. Milujem skoricu :-) hlavne v tomto obdobi. Skorica k jeseni patrí. A ja uz som sa naladila na toto :-) napriek tomu ze u nas este stale 30 stupnov ma byt cely buduci tyzden :-D teraz sa mierne ochladilo tento tyzden mame okolo 25...no coskoro to pride... -28. Na to sa velmi netesim...


haji
@laylastastykitchen (14.9.2022 03:42)
Skořicový kringel a jestli dobře vidím, tak ve tvaru srdce, krása a chuť v jednom! Tyjo, ještě jsem to nezkoušela, se mi to "motání" jeví náročné... mno, možná jednou překročím svůj stín. @mijaita co tě vytáhlo z peří? Žeby vůně skořice?! hmm
haji
Vypnula jsem se k mimořádnému výkonu. Už ve 4.25 hod. jsem vylezla z peří a frčela do kuchyně. Kafe to jistilo a zodpovědnost, spolu s pocitem, že je třeba vzdát se, alespoň pro tuto chvíli svého konzervativního obalu. Namočila jsem si dva druhy brambor - žluté a růžové, nakrájela je i s kabátkem. Nasolila a vypotila jsem lilek. Pak šla na řadu červená řepa/cvikla, hokaido, cibule, paprika. To celé zakápnuté olivoil, koření na "americké brambory". Chvíli jsem marinovala a šup s tím na pečící papír. Už se zeleninová směs peče. Závěrem nahoru přidám nastrouhaný fajnový tvrdý sýr /ulovila jsem ve slevě/. Salát z rajčat s cibulí a nálevem /klasika/ bude k tomu. Tyjo, není jednoduché neštěrchat nádobím v takovou brzkou ranní hodinu. Si držím pěsti, bo má pršet, cesta k masérce v dešti mě nejspíš nemine.
Krásné ráno a ještě hezčí celý den přeji všem!
haji
@laylastastykitchen (14.9.2022 03:42)
Ahaha, už to vidím, zmátl mě ukrojený a obrácený díl kringlu a viděla jsem tvar srdce. Mno, v poslední době vidím všude tvar srdce. Aby toho nebylo málo, koupila jsem si nové tričko se srdíčky - a že jich tam je! Srdíček není nikdy dost.
Krásné pozdravení s přáním hezkého skořicového podzimu!
haji
Mám hotovo. Ochutnala jsem vzoreček brambory a červené řepy, mňam. Teď spacifikovat prostor, sebe a můžu vyrazit směr masáž. Zatím neprší, ale zataženo je dobře. Snad to dám, když ne suchou, tak polosuchou nohou.
haji
Jsem v pořádku doma. Polosuchou nohou - tam mezi začínajícími kapkami deště a zpět v jemném deštíku. Domů jsem si přinesla skvělý makový závin z Rohatce a u dveří mě čekal rýžový nákyp s jablky a zeleninová polévečka. Je o mě postaráno ze všech stran. Masáž byla skvělá, jako vždy, moje masérka je poklad, stejně jako sousedi, dnes ze 2. patra.
janger
@haji (14.9.2022 12:40), mas kopu dobrych ludi okolo seba, ci uz maserku dobru, susedky, brachu...
Do zbierky tvojich srdiecok ❤💙💚💛💜 :-)
haji
@janger (14.9.2022 15:00)
Děkuji za komenty, milý koment i se srdíčkami mě potěšil. Jsi sluníčko!
1x janger
haji
@kvakac (14.9.2022 15:10)
Děkuji za koment a fotečku, takový koláč - kabáč bych si nechala líbit, kyslá kapusta so slaninkou nikdy nezklame, máš ho krásně do zlatova upečený. Já si prosím rožky, děkuji!
kvakac
@haji (14.9.2022 18:19)

Aj som pridal recept. Ledva vychladol a už bol zjedený. Prečo, lebo susedia prišli a pýtali aj recept. Tak som ho sem pridal, nech si ho vytlačia. Zajtra musím upiecť znovu. No na druhu stranu to poteší, keď dielo chuti. Taký veľký plech a za krátko bol prázdny.
haji
@kvakac (14.9.2022 18:35)
Už receptík vidím, k vínečku nebo pivečku, taková dobrotka sa zíjde. Si šikovný, o tom není pochyb. Ať se zítra koláč vydaří!
haji
@laylastastykitchen (14.9.2022 19:52)
Och ty liško podšitá, žádného Valentýna nečakám, jen se kolem mě množí srdíčka. Prva musí být Vánoce, pak Silvák a teprve někde v dáli čmučká Valentýn. V této podivné době je milé všechno, srdíčka, puntíky, andělé, sladkosti, radost všeho druhu. Klidně růžové volánky - cokoliv co potěší. A nebo tvůj kringel - také mě potěšil! Hezký večer!
kucharka
Na večeru chladené Vychissoise, teda pórková polievka.
Neviem, ako by som do slovenčiny uviedla tieto chladené "polievky". Na SK si pod pojmom polievka predstavíme hustý horúci vývar, ktorý zahreje a zasýti …
Vychissoise, gazpacho a rôzne nemecké ovocné polievky .. mi pripadajú skôr ako chladivé nápoje na osvieženie v horúcich dňoch, ktoré trochu zaplnia bruško, keď v horúčavách nechutí moc jesť ťažké jedlá.
No čo už. Niekedy možno ani netreba "hlboká filozofia"… hlavne nie ráno a nie ohľadom polievok :-)))
Pekný deň!


kucharka
Včera na obed :
Volá sa to sendvič z mletého mäsa a musím sa priznať, že väčšinou ho kupujem ako polotovar a nerobím doma.
Je to mleté mäso, plnené rôznymi surovinami, ktoré by ste si dali na sendvič, teraz tento bol plnený sušenými rajčinami, parmezánom a rukolou.
Môže byť aj syr so šunkou, klobásou a syrom… Je to proste ohromná dobrota.


mijaita
@kucharka (15.9.2022 08:05)
Tyhle polevky jsou pro ony narody proste polevky :-) Ale, treba vychssoise se klidně jí teplá. No a co komu brani, ohrat si každou, že? Pridavam si do ni nekdy i krutonky a trochu cerstveho porku. A vidis, v lednicce mam zbytek, hned vim co s nim! Na jednu porci bude stacit. A pak, ze tu nenajdu inspiraci!?
Btw pry v Barcelone zpoplatnili vstup do parku Güel? Co tom vis?
mijaita
@kucharka (15.9.2022 08:06)

Vubec nemam rada makove buchty, kolace, strudl, svatebni kolacky, makové.
ALE, jestli neco doslova miluju ze sladkostí, jsou to koláče s mákem a švestkama!! Z kynutého těsta. Bez posypky, jen tak! Uz jsem i pekla! :-)
frezia68
@Haji : Dobrý sused mi doniesol zo záhrady hrozno a kamoška slivky,sladké ako med.Piecť sa mi nechce,hoci chuť by bola... Po včerajšom pôste (dala som dobrovoľne extrahovať zub múdrosti,ktorý ma hneval ) mi dnes dobre padne a myslím,že ani variť nebudem-ukáže hlad. Polievku mám a pre istotu som uvarila zemiaky a z nich sa dajú vyčariť jedlá podľa fantázie. Máme 15°C,vonku je pusto,sychravo a tak budem mať lenivý deň. Dostala som dosť rôznych časopisov,my si posúvame,aj ja ich ďalej dávam susedke a robíme si radosť. Tak príjemný sviatočný deň všetkým Varecháčom,ktorí tu nakuknú a dobrú chuť k obedu :-).


janger
@frezia68 (15.9.2022 10:10), aj u nas podobne, premenlive pocasie, poprcha chvilami, potom slnko. Ale uz sa ochladilo. Jesen je uz tu.
Dobru chut ku krasnemu ovociu a pekny den :-).
haji
@kucharka (15.9.2022 08:13)
Děkuji za komenty a fotečky. Studená pórková polévka v horku by šla, zvláště u vás, už to musí být úmorné. Líbí se mi koláč slivkovo makovo lekvárový, vypadá moc dobře. Nedivím se, já před týdnem slupla několik kusů koláče so slivkami, jen se zaprášilo. Pěkná varianta mletého masa s náplní - dobrý nápad, milá inspirace. Je to pečené už ve tvaru sendviče, tedy ne krájené z plechu? Se asi blbě ptám, bude to nejspíš jedno jestli tak nebo mak.
Tuším by se u vás mohlo o fous ochladit, dívala jsem se na předpověď počasí. U nás od rána prší, i v noci pršelo. A zchladilo se. Slabých 20°C, ale doma je to cítit víc. Jsme zhýčkaní vedrem.
haji
@frezia68 (15.9.2022 10:10)
Děkuji za koment a ovocné foto, krása! Hrozno mám ráda a špendlíky též - tedy Slivoň špendlík žlutý - oblíbené ovoce mého dětství. Jejda, tak další návštěva u zubaře, na dálku foukám na místo po vytržení zubu moudrosti. Přeji brzké zhojení! Drž se!! Ano, hlad určitě přijde, polévka i brambory budou dobré. Musíš načerpat sílu.
Aj u nás je deštivo, chladněji, ale ne 15°C jako u vás. Je fajn, že si mezi sebou půjčujete časopisy a děláte si s kamarádkami radost. Jste dobrá parta!
U vás je svátek, díky za sdílení. Musela jsem googlit, Sedmibolestná Panna Mária, patronka SLovenska. Vybavil sa mi Šaštín. Klidný sviatočný den všetkým!
haji
@janger (15.9.2022 12:32)
Děkuji za koment, fotečku a odkaz na recept - jsi pozorná. Rajčinová polievočka podle tebe vypadá moc chutně, díky za inspiraci. Pokud ke mně dorazí várka rajčin, určo ji vyzkouším, rajčinovú polievku miluju a dlouho jsem nedělala.
Dnes jsem upekla jablkovú štrúdlu. Mno, těsto lístkové kupované, rozválené, takže by taký strúdl svedla i necvičená opice. Když byla rozpálená trouba, dala jsem péct dnes pro sebe - brambory ve slupce, červenú cviklu, hokaido, papriku, cibulu a česnek. Kapku tmavší mi to vyšlo, ale hlad je nejlepší kuchař.
Krásné pozdravení i k vám, počítám že i u vás ještě pořád prší.
frezia68
@haji (15.9.2022 14:10) Moja milá,zlatá a empatická @Haji ,včera by sa mi Tvoje fúkanie zišlo :-))) , dnes už dobre.Celý deň ma bolela polovica hlavy,nie len zuby a rana,ešte aj ucho a oko začerveňalo :-( . Predpísal mi antibiotika,ale nebrala som? Chyba? Uvidím...chcel zašiť,ale vraj sa mu nedalo...nerozoberám,ale sa teším,že už končím so zubami. Tak som prechodila s vlnenou šatkou na hlave ( po mamke si pár vecí uchovávam...) a vyhrievala ďasná a dokonca si ľahla pred obedom a nečinnosť pretrváva aj dnes.Ale zajtra budem piecť slivkáč a možná dám aj recept.Z nudy som listovala na YT a našla zaujímavý,jednoduchý.Tak ďakujem za Tvoje empatiu na diaľku a pohodový zvyšok dňa -:). A posielam foto hrnčeka z Fb...nápis zodpovedá mojej usilovnosti posledných dvoch dní ,ale zajtrajšok bude opakom,som optimista.




stefanm
... dnes...len štyri ...(teraz sa pokúsim, na prvý krát bez chyby, napísať to "najhlupejšie" slovo v gastronómii 🙂)...i n g r e d i e n c i e... (ja používam slovo "prísady"!!)
...zemiak v šupke, maslo, slanina, bryndza (soľ je samozrejmosť a kyslé mlieko nie je nutné!)



haji
@stefanm (15.9.2022 15:15)
Děkuji za koment a fotečku, pečené brambory, slaninka, bryndza, maslo a aj kyslé mlieko spolu pěkně hrají. Mně by chutnalo. A ingredienciami se netrap, prísady zní srozumitelně. Hezký zbytek svátečního dne!
haji
@jany1976 (15.9.2022 16:39)
Děkuji za skvělé foto polévečky, krásná je, plná barev, hojně masa, zeleniny. Vypadá to na kuřecí/slepičí polévku. Hm rezance s tvarohom jsou fajn lehká inspirace. Mně by u vás moc chutnalo.
jany1976
@haji (15.9.2022 16:44)

Ďakujem pekne. Polievka je z morčacích krídel po česky tuším krutich...🙂😋😋😋🌹
1x haji
haji
@jany1976 (15.9.2022 19:14)
Super, morčacie krídla, krky, droby sú na polievku skvelé! Morka/morák je na Morave srozumitelný název, v Čechách mají krůty/krocany. Velmi chutné masko. Příjemná inspirace.
kucharka
U nás včera opečené kuracie prsia, mix ryža, šošovica a brokolica.
Na večeru zostatok zemiakovej kaše, brokolica a vajíčko - volské oko. Volské oko - ešte sa to tak volá? :-)
Bola som na trhu a nakúpila plnú chladničku ovocia a zeleniny. A už mali dokonca na trhu aj mandarínky a granátové jabĺčka - to znamená že leto už sa ozaj končí a prišla jeseň.
Aj keď to tak ešte nevyzerá, včera 28 stupňov a v spojení s vlhkosťou sa zdalo, že bolo 34st. Ufff.
Dnes je trochu pod mrakom, teplo, ale aspom sa dobre dýcha. Konečne!



kucharka
@mijaita (15.9.2022 09:01)
Mne sa zdá, že do Parku Güel sa vždy platilo vstupné, teda aspom, čo ja si pamätám.
Existujú rôzne zľavy, napr.: prvá nedeľa v mesiaci je tuším zadarmo, v zime a v lete majú rôzne dni/hodiny kedy sa dá ísť zadarmo.
Dávno som tam nebola, a asi ani nepôjdem, je to tam vždy narvané turistami. Bývam asi 30min od BCN, ale pravdupovediac chodím tam iba keď "musím". Nie, že by sa mi nepáčila, je krásna, ale akosi ani nieje času.
Tento víkend ideme s dcérou do mesta Zaragoza, teším sa. Ideme na koncert Michael Kiwanuka. Momentálne môj obľúbený :-))

Tiež prajem všetkým príjemný a oddychový víkend!

mijaita
@kucharka (16.9.2022 12:08)
Byla jsem urcite 2x, Gaudího miluju!! Myslis, ze bys mi, prosim, napsala na mail? Mam ho v profilu. Jeste bych se te rada neco zeptala? Díík!
janger
@haji (15.9.2022 14:18), strudlu by som si veru dala. Aj ja som niekedy robila z listkoveho, s jablkami, ale to uz je davno.
Este k tej mojej polievke....tiez som mala rozpalenu ruru, lebo som piekla chlebik. Tak som to vyuzila a dala som upiect aj rajcinky. Robievam aj z varenych, ale zda sa mi, ze v tej rure ziskaju pecenim este lepsiu chut.

U nas dnes prsi, slnko a to stale dokola. Krasne duhy tu na okoli...
Uz zase piatok, ako to leti!
Pekny dnik vsetkym :-).


janger
@frezia68 (15.9.2022 15:00), este si ubolena? Dufam, ze nie a ze si dnes uz aj zapapat mozes :-).
A mostik definitivny uz je spraveny?
frezia68
@janger (16.9.2022 13:15) Ďakujem za opýtanie,@Janger :-). Všetko OK,mostík sedí,ale zub múdrosti sa hojí pomaly,tak jem pozorne na jednej strane,opatrujem dieru po ňom ,potvora jedna. A ranné prechádzky mi chýbajú,tak dnes som navarila na 3 dni,vraj "Beťárske gombóce mäsové " z YT,z nudy som tam nakúkala a zajtra už idem na trh.Chcela som aj piecť slivkáč,ale bol tu opravár teraz už sa mi nechce. A asi slivky skôr zjem...sú zdravšie,ako koláč. Tak želám všetkým pokojne popoludnie prežité v zdraví.




mijaita
@frezia68 (16.9.2022 15:20)
Koukam, ze se zubar v tvoji dutine pekne vyřádil.... a moudrák jsi mu dobrovolne odevzdala? Nooo, užila sis. Ted uz snad bude jen dobre! Nesmíš být tak rozdávačná :-)
haji
@kucharka (16.9.2022 11:56)
Děkuji za komenty a fotečku. Opečené kuracie prsa s ryžou, šošovicou a brokolica vypadá dobře, dietně. A ano, volské oko je pořád volské oko. Jiné vajce upadlo v nemilost.
Aha, už mandarinky a grantová jablíčka? Podle předpovědí se bude i u vás ochlazovat a uleví se. Mně už po teple začíná být teskno, bo prý u nás babí/indiánské léto letos nebude. On i Vinetou padl v nemilost. Díky za cestopisné/místopisné komenty, alespoň máme obohacení o postřehy ze Španěl.
Krásný víkend přeji!
haji
@janger (16.9.2022 13:10)
Děkuji za koment a krásnou fotečku jako ze žurnálu - duhu miluju. Vaša krajina, byť nemá kopce, členitost má také svoje kouzlo a duha jí sluší!
Ty jsi pekla chlebík? Prostě jsi lepší než já. Já mám několikatýdenní áčka a už se vidím jak šlapu do Zdravé výživy k paní majitelce pro nový kvásek /mám slíbený, ona kváskuje/. Toto je první léto, kdy jsem selhala. Všechno je prvně.
Krásný víkend přeji, klidný a plný pohody! Miske pohlazeníčko přidávám!
haji
@kimlo (16.9.2022 15:38)
Děkuji za komenty a fotečky - bedle i kučierka/kotrč kadeřavý jsi nasbíral krásné. Budeš mít zítra skvělý oběd, vyprážané bedle a kučirkovú polievku, mně by moc chutnalo!
haji
@frezia68 (16.9.2022 15:20)
Děkuji za koment, fotečku a dobré zprávy. Tvoje Beťárské gombolce s br. kaší vypadají moc dobře a jistě se ti i dobře jedlo. Slivkáč počká, neuteče. Hlavně že je ti o fous líp. Hojí se to blbo, hluboká rána je po zubu moudrosti. Vyplachuješ šalviou? Aj dubová kúra je dobrá.
Ať jsi zítra na trhu úspěšná a přeji brzké zhojení a zlepšení zdraví! Klidný víkend, drž sa!
janger
@frezia68 (16.9.2022 15:20), ejha, podla mna uz mas v sebe betarstvo aj tak a teraz to bude mozno este viac :-).
Zub, teda diera po nom, ta chvilu este potrapi. Nuz, ked sa nedal zachranit, nic sa neda robit. Mne jeden doteraz nenarastol a nic sa nedeje.
Mostik mas hotovy, tak snad teraz pokoj na dlhsie.
A o tych kolacoch....presne, ako hovoris, aj ja si tak niekedy poviem, ze radsej len to ovocie, tak naholo.
Pa-pa
haji
@stefanm (16.9.2022 16:16)
Děkuji za koment a fotečku, grilované kuracie kridielka a cuketa vypadají moc pěkně, mně by chutnalo. Krásně naservírováno, jako vždy u tebe. Jsi šikovný!
haji
Dnes jsem se měla jako na kraji v nebi. Oběd v restauraci: smažený kuřecí řízek, bramborový salát s majonézou. Pak 2,5 hodiny v akvaparku Uherské Hradiště. Večeře opět v restauraci: skvělý Listový salát s cherry rajčátky, to celé s limetkovou zálivkou, fritované kousky lososa a hrianky. Velmi dobře ochucený salát, ten se povedl. Jsem utahaná jako májové kotě.
Krásný víkend přeji všem!
janger
@haji (16.9.2022 17:49), si predstav, aj par kopcov (vrskov) mame. Najvyssi vyse 300metrov. Ale je aj tu priroda pekna, lesy, duny, more, rieky...Ale teda vacsinou rovina. A vela uzemia pod urovnou mora. Vecny zapas Holandanov s vodou...
No dokazem sa aj tu pokochat. Strasne mam rada prirodu, hlavne lesy.

Chlebik sem tam peciem. Ale tento sa mi az tak moc nepodaril a viem asi aj preco. Nechala som ho trochu prekysnut, sa mi zda. A ked som ho prekladala na pekac, mierne mi "spadol". Ale inak bol chutny, celozrnny.
Kvasku sa mi nikdy nejako nedarilo. Mala som teraz "susene kvasnice s kvaskom". Ale vacsinou robim chlebik len z kvasnic.
Misku som pohladkala ;-), prave prisla z vonku. Tak dobehla, lebo prskol na nu dazd a to nema rada :-). A sedi pri mne, ako psik je verna...
Pekny vikend!
janger
@haji (16.9.2022 18:01), co mas nejaky sviatok? Tak si si teda dnes fajn uzila, dobre zajedla. No mnam.
Zemiakovy salat s majonezou som naposledy jedla na Vianoce. Ani to castejsie nerobievam, potom nam je na Vianoce "vzacny" ;-). Ale mam to veeeelmi rada.

No, tak si teraz odpocin. Pokojny vecer :-).
frezia68
@haji (16.9.2022 18:01) Fíííha? To bol vydarený deň bez ohľadu na to,či Teba niekto hostil,alebo Ty niečo oslavuješ a pozvala si priateľov. Tak príjemný,oddychový večer :-)

frezia68
@kimlo (16.9.2022 15:38) Kučierka, to je barania hlava?Len raz v živote som našla 2 baranie hlavy,ale polievka bola výborná,tak dobrú chuť.

haji
@zolik (16.9.2022 18:17)
Děkuji za koment a fotečku dubáka - krasavce, to je macík! Ráda tě vidím a mám radost, že i v lese jsi našla raritu, milé překvapení.
Krásné pozdravení a pevné zdraví ať se tě drží a ty jeho! papáá
haji
@frezia68 (16.9.2022 19:17)
@janger
Je to jednodušší. Vzal mě s sebou soused. Oslava to byla, ale krásného dne. Prostě výlet, každý ve vlastní režii, cesta grátis. Restaurace - milé zpestření. Hlavní byl akvapark. Vlastně jsem byla po předlouhé době v takovém zařízení a fakt jsem si to užili. Hlavně já, plavu jako tuleň s delfínem v jednom.
haji
@frezia68
@janger
Oběd byl výběr z meníčka. Uf Smažený kuřízek s br. salátem a nebo svíčková na smetaně, knedlík. A dobře víte, že já mám knedlíky na konci potravinového řetězce. Večeře už byla výběr z jídelního lístku. Ale musím napsat, že fakt aby v něm člověk něco lehčího pohledal.
janger
@haji (16.9.2022 20:05), tulen aj delfin su dobri plavci! Pod vodou, nad vodou ;-)...Si superplavec:-))). So mnou je to horsie..
janger
@haji (16.9.2022 20:09), a sladka tecka nebola? :-)
Alebo mas doma este nieco v chladnicke? Strudlicku jablkovu?
mariamka
@kimlo (16.9.2022 15:38)

gratulujem k ulovku, my sme teda na kučierku "baraniu hlavu" zatiaľ nemali šťastie. ale mám pekný sprostredkovaný zážitok s ňou. To sme sa vracali z dovolenky z vychodu a vzalo nás to cez tie krkaháje na Brezno. keď tu zrazu, kde sa vzal, tu sa vzal... na takej opustenej BUS zástavke uprostred lesov stál človiečik čo evidentne zmeškal spoj. skrátka stratený .. sme ho vzali slovo dalo slovo, a bol to toho času slovenský rekorder v najväčšej nájdenej kučierke na Slovensku pán Juraj Mak z Heľpy, je to možno viac ako 10 rokov, ak ho niekto pozná/poznal pozdravujem a bolo nám cťou.  polovnictvo-rybarstvo.pluska.sk/na-hubach/najkrajsie-su-horehroni...
haji
@janger (16.9.2022 21:05)
Haha Štrúdlík jsem zmárnila ve čtvrtek, v krabičce odložila pro souseda. Přiznám, že kdyby bylo doma něco sladkého, asi by to večer padlo za vlast. Ale našla jsem jenom jogurt a ten na skvělý salát s lososem jít nechtěl. Tak jsem se ukočírovala - nic nebylo.
Zato dnes k snídani mám chlebíčky od sousedky. Kouzlo bartru - sdílení/podělení se funguje.
U nás je teď 10°C, oblačno a má pršet. Podzim. Stromy jsou ještě hodně zelené, i tráva, krajina vláhou ožila na poslední chvíli. Kousek babího léta by se hodil.
Krásný víkend přeji všem!
haji
@mariamka (17.9.2022 09:08)
Pěkné počteníčko,zážitek a pokochání - krásná fota macků. Přeji ještě mnoho dalších úlovků, ať se daří!
haji
@janger (16.9.2022 21:01)
Haha Teď už pod vodou neplavu. Ale dřív ano, ráda - ale s obtížemi. Musela jsem si vždy držet nos. Prostě mám to v nose jinak seskládáno a okamžitě se mi voda dostane do nosu a dýchací trubice. Můžu zadržovat co chci. Nevadí, i tak je pohyb ve vodě k nezaplacení. Horší je vylézt ven, to přetížení je neskutečně silné. Nevadí, že moc neplaveš, stačí i trochu. Každý jsme jinak upletený.
Krásný den!
haji
Dnes jsem měla v plánu oběd pod zn. "Kdo si co chytí, to bude mít." Nestalo se. Už po 11.00 hod. zvonila sousedka s talířkem. Neuvěřitelné stává se možným. Vepřový řízek s majonézovým br. salátem jsem dostala. "Honem, honem, ať jíš řízek horký!" Tyjo, už jsem oběd slupla. Výborný oběd. Odříkané chleba/řízků největší krajíc/množství.
haji
@kimlo (17.9.2022 13:30)
Ach jaj, to je krása bedlová... spáchala bych klidně další vyprážaný hriech!
haji
@stefanm (17.9.2022 13:34)
Děkuji za koment a fotečku, taková fliačky s kapustou nejsou špatná věc. Krásný servis aj kytica, jako vždy u vás.
Krásnou sobotu!
mijaita
Kdybych si nebyla jista, ze brejle nepotrebuju, bezela bych na ocni. Skoda, zeli s nudlema je lahudka. Pridal jsi sadlo a skvarky?
frezia68
@haji (17.9.2022 11:27) Ta sa ale máš,dobrý sused je niekedy lepší,ako rodina. Rezeň by som kedykoľvek , stačia štuchané zemiaky a veľa šalátu.Ja som dnes predsa upiekla slivkáč,veľmi jednoduchý,už som slintala na sladké a podelila som sa so susedkou.Málo cesta a veľa ovocia,také mám rada. Na krásu by neumrel,ale chutí a to je hlavné.Aj som chcela pridať recept,ale tu sú také krásne výtvory,že ten by sa trocha hanbil,myslím. Pozdravujem...:-)




stefanm
@mijaita (17.9.2022 14:18)

... pokiaľ dotaz na sadlo a škvarky v mojich kapustovych flečkach smeroval na mňa tak vedz, že v týchto neisu... dôvod je, že ja ich robím také ako ich má rada moja manželka...a ona miluje s opraženou kapustou na karameli...a pretože tento týždeň mala sviatok tak som ich urobil tak ako chutia jej!

...a drobná perlička...na foto je okrem kytičky aj "darček", ktorý odomňa dostala...je to v košíčku s ovocím dozrievajuce avokádo...to ona miluje 🙂


mijaita
@afataga (17.9.2022 17:20)
Nejlepsi a nejpusobivejsi je ovsem sprcha. Ani ta sice neni 100%, ale jde to. Po tom namoceni jeste osprchovat na dlani, aby se to nemelo kde usazovat ten bordel.

janger
@haji (17.9.2022 10:21), ja nikdy pod vodou, vzdy hlava vystrcena nad vodou. Muz mi hovori, ze ako tak dokazem plavat :-). A ani by som do vody neskocila. Nuz kazdy mame nejaky ten svoj strach:-).
janger
@haji (17.9.2022 11:27), no teda, tusim sa k tebe pristahujem.
To je super, ze si tam tak nazivate. Same dobroty dostavas a ty zase rozdavas :-).
janger
@stefanm (17.9.2022 13:34), fliacky s kapustou, na sladko, no fantazia!
A krasna kytica! Hned mi napadlo, ze to je iste darcek k sviatku tvojej manzelky. Nedavno si to spomenul. Blahozelam aj jej, aj tebe.
janger
@frezia68 (17.9.2022 16:25), tak si predsa piekla?
Podla mna je tvoj kolac velmi pekny a vyzera aj velmi chutny, taky "cmacny". Bohato plneny slivkami. Tusim az dve poschodia....Kludne si recept mohla uverejnit. Iste by si sa mnohym zavdacila.
Dufam, ze dnes uz zase trosku lepsie so zubom (teda vlastne bez zuba)...
frezia68
@janger (17.9.2022 18:38) To si mi narobila chute,na tie sme chodili v KE ,kde bolo rýchle občerstvenie. Boli to bravčovinky,chlieb natretý horčicou,na to bravčovinka a posekaná cibuľa = dobrôtka. A z toho slivkáča mám fotky,možná zajtra pridám :-). Máš pravdu,2 rady sliviek. Potrebovala som urýchlene spotrebovať,začali hniť. Pozdravujem :-).




janger
@frezia68 (17.9.2022 19:23), ja som tie bravcovinky nikdy nejedla. Niekedy ich spravim aj bravcove. Tiez som potrela horcicou, potom cibula a masko. A minam zasoby, tak aj paprika v oleji isla este na to. Aj ked to do povodneho receptu nepatri.

Ten tvoj kolac....my by sme si vsetci na 100 percent pochutili. Ked ho pridas, tak recept si iste odlozim. Hoci slivky su tu asi ine, ako si pouzila. Ale to nevadi.
My sme mali doma volakedy take dobre slivky v zahrade....to su uz len spomienky.

Pozdravujem ta, frezijka mila :-).
haji
@frezia68 (17.9.2022 16:25)
Děkuji za komenty a totečky. Slivkáč jako malovaný, bohatě sliviek, to se mi moc líbí! Jejda, ty jsi zbytečně skromná. Prosím, vlož receptík, určitě se nám někomu bude hodit. Fajn je i rozměr do dortové formy, fotogenický je víc než dostatečně. Dobrých receptů není nikdy dost. Budu se těšit na receptík, až ti bude líp tak šup s ním sem. Velké díky předem!
Krásnou zítřejší neděli, klidnou, pohodovou a úlevnou!
haji
@janger (17.9.2022 18:38)
Děkuji za komenty a fotečku, kuřecí vepřenky máš pěkné, fotogenické. Dám odkaz na receptík, aby zájemci nemuseli kufrovat Varechou:  varecha.pravda.sk/recepty/kuracie-veprenky/80128-recept.h...

Jdu k telce, na Prima Zoom dávají Neobvyklá zvířecí přátelství, už druhý díl. Je to moc fajn podívaná. Něco jako Bubu a Hektorko od @mariamka , jen v širším podání.
Hezký večer a krásnou, pohodovou neděli přeji!
frezia68
@ haji (17.9.2022 21:12) Ďakujem,@ @ Haji,práve som pridala,ale neberie mi posledné fotky. Tak tu pridám,ako som ukladala slivky. No,uvidím,až bude uverejnený a želám pekný večer a pokojnú noc :-).




janger
@haji (17.9.2022 21:16), dakujem, tiez aj za pridanie linku :-).

O zvieratkach aj ja velmi rada pozeram. V kazdej podobe....
A uz sa tesim, ked bude "ziva televizia" v zahrade, v zime. Ked sa budu vtaciky chodit krmit. To je ako pekny film.
Dobru noc prajem :-).
laylastastykitchen
Mám otázku :-) používate takýto med? Ževraj nejaky smotanovy med je to. Potrebujem poradit na co je najlepsie ho použit. Nikdy som taký nevidela. Raz davnejsie ked som objednavala potraviny na dovoz domov mi zamenili med. Namiesto obyčajneho mi poslali tento a uz ho mam v chladnicke vyše pol roka :-D a neviem či s ním. Záruku má az do 2023 a nie je vobec otvoreny...


haji
@frezia68 (17.9.2022 21:24)
Velké děkuji za koment, fotečku a hlavně za přidání receptíku na slivkáč. Jsi šikulka a žena činu! Koláč slivkáč se ti moc povedl.
Na dálku letí pozdravení, měj krásnou neděli!
haji
@laylastastykitchen (18.9.2022 02:29)
Děkuji za koment a fotečky. Toto vypadá na pastovaný med. Přikládám link:  www.domacimed.cz/pastovy-med...
Je to chutný med, dá se použít jako med klasické konzistence, ale hlavně na chlebík, pečivo s máslem - neztéká, krásně na povrchu drží. Jsou včelaři, který pastovaný med dělají, uznávají a pak jsou včelaři opačného názoru. Mně pastovaný medík moc chutná, miluji jeho krémovost, bezva se mlsá jen tak lžičkou... Takže není se čeho bát, šup šup medík otevřít a maškrtit.
Krásné pozdravení k vám! A chutné medíkové zážitky!
haji
@frezia68 (17.9.2022 21:24)
Nějaký skřítek tu úřaduje, bo jsem otevřela tvůj receptík, nešel přidat koment, ale zachopila jsem, že je tam víc fotek v postupu, včetně této. Teď se recept ztratil úplně. Však on se opět vynoří a bude vše v pořádku. Skřítci rádi laškují. Tak proč ne v sobotu večer a v neděli zrána....?! Filutové huňatí.
haji
Už to venku začíná být na kabát, máme 7°C. Tak si jeden Kabát dáme. Pohoda:




Trošku hrubší struktura, ale i ta k životu patří.
Krásnou neděli všem!
Dnes budu dělat kapustu - nějak - a k tomu vařený vepřový/bravčový jazyk. Polévku vykouzlím z vývaru z jazyka - nějak. Hlavní strukturu mám, pohlavní detaily naladím průběžně, v pohodě.
haji
@mijaita (18.9.2022 08:27)
Děkuji za odkaz, zajímavý receptík, vyzkouším, jakmile se dostanu k syrovému vepřovému jazyku. Pro ten musím do města.
Vypadlo mi to nejdůležitější slovo: !uzený! vepřový jazyk. Moc se na něj těším, protože ho budu jíst prvně. Syrový vepřový jazyk, uzený hovězí jazyk připravuji běžně, toto bude premiéra.
frezia68
@haji (18.9.2022 05:32) Lebo pri uverejnení mi ponúkala Varecha upraviť recept a už sa dali pridať fotky,tak som upravila a preto si nevidela. Tak Ti tu spamujem zbytočnými fotkami,prepáč.U nás 8°C,sychravo,šero a v byte chladno. Ale nedeľu si vieme spríjemniť podľa fantázie,tak pekný sviatočný deň všetkým,aj s chutným obedom :-).

haji
@frezia68 (18.9.2022 09:14)
Jejda, neomlouvej se, i kdyby to bylo deset fotek sem, vůbec nevadí, naopak. Jsi ranní ptáče, upravovala jsi hezky brzy z rána.
Je to pravda, v bytě je chladněji. Tuším si uvařím hrnec čaje. Už jsem rozběhla papiňák a teď se rozhoduji jak naložit s kapustou. Oběd dnes bude mít zpoždění, to už je jisté, nikam nespěchám.
Dobrú chuť k nedělnímu obědu všem, ať už stíháte poledne nebo ne!
bugout
@laylastastykitchen (18.9.2022 02:29) osobne som takéto niečo nevidel. Ale robím si "medovu pomazánku" zmiešam maslo s medom. A jem to len tak na rožku alebo na vianočke, keď je chuť na sladké, iné použitie nemám. Robievala mi ju babka takže sú to zväčša nostalgické sladké raňajky.
bugout
Dnes som robil krémovú cesnakovu polievku. Dokonca jedla aj moja polovička, takže musela byť dobrá. Krutóny som robil s čiernym korením tiež veľmi dobrá chuť. Nechcel som aj cesnakove krutóny, veď už polievka je cesnaková...


haji
@kimlo (18.9.2022 10:56)
Děkuji za koment a fotečku, předpisové oškvarkové pagáčiky, fazulovica s nimi musí být skvělá. Krásný zbytek neděle!
haji
@laylastastykitchen (18.9.2022 13:47)
Děkuji za komenty a fotečku, krásné a teplé ráno je u vás, užívej si teploučko. U nás už je chladno, dnes ani včera si Oskar neškrtl. U nás už jdeme do kabátů, v Krkonoších sněžilo.
Krásné pozdravení do ještě teplých krajů!
haji
Mám hotovo a jsem i po jídle. Uzená polévka s kroupama a bramborem. Vařený uzený vepřový jazyk, zelí/kapusta na smetaně, k tomu více zrnná veka. Z druhé třetiny zelí/kapusty Coleslaw salát. Ještě se propracovat kopcem nádobí a budu spokojená. Sladká tečka bude později v podobě jogurtu - bonus až domyju ten kopec nádobí co kraluje v kuchyni.
stefanm
...u nás dnes:... plátok lahodného duseného bravčového karé (25min. v kuchte) a pikant cuketova omáčka...k tomu dusené zemiaky s pažítkou 😋
...chcel som ísť na prechádzku (čítaj na pivo 🙂) ale začalo dosť husto pršať


haji
@stefanm (18.9.2022 15:53)
Děkuji za koment a fotečku, dušený vepřový plátek, br. kaše a pikant cuketová omáčka vypadají moc dobře. Škoda, to pivko by po takovém obědě bylo fajn.
U nás svítí od 15.00 hod. Oskar, teď sice přiletěla přeháňka, prší, ale Oskar svítí - aprílové počasí. Mám hotovo a jdu s jogurtem k telce.
Hezký zbytek neděle.
laylastastykitchen
@bugout (18.9.2022 14:02)

Aj mne davala starka maslovy chlieb s medom. Vtedy mi to velmi chutilo no teraz med na chlebe velmi nemusim. Ja si radsej na vianocku dam džem...ale moze to byt fajnove urcite. Aj ta medova pomazanka :-)
haji
@cesminaz (18.9.2022 21:03)
Děkuji za koment a fotečku, váš kotlíkový guláš z jehněčího a kůzlečího masa musí být úžasný. Skvělé foto, hned bych přisedla, ohřála se i ochutnala. Krásný nový týden přeji!
bugout
@laylastastykitchen (19.9.2022 02:38)

Asi je to sranda no mne med na chlebe vôbec nechutil a ani to nemám chuť skúšať (možno na veke alebo niečím takom). Vanička alebo rožek to je podmienka. A ani natreté, že najskôr maslo a na tom med mi nevyhovoval. A posledný pár desať rokov som to abi neskúšal, zvyk je železná košeľa.
mijaita
@jany1976 (19.9.2022 12:06)
Zlakaly me onehda v Sološnici na jarmoku, i kdyz nemusim mak. Ani nevim, jestli byly nebyly dobre, protoze byly tak strasne preslazene, ze jsem je vubec nejedla. Ale lokse s husim sadlem, to jooo, to jsem jedla u kamosky v BA a mlaskala jsem :-)
Mas je krasne a krasne foto!
frezia68
@Haji : Dnes pre mňa výnimočne luxusný obed. Od Veľkej noci som mala v mrazáku kúsok jahňacej kotlety.Mrazničku treba odmraziť, likvidujem staršie zásoby a tak som dnes debužírovala. A dobrá správa je,že dnes máme prvýkrát aspoň letné radiátory a pri 9°C na obed sa aj zíde. A tie lokše s makom od @Jany1976 by sa mi ako zákusok hodili - vydarené. Pozdravujem :-).


haji
@jany1976 (19.9.2022 12:06)
Děkuji za koment a sladce makovo loškové foto - krása střídá nádheru a chuť! Mňam, dala bych si testovací vzoreček. Klobouk dolů, lokše jsou pro mě hodně vysoký level. Milé sdílení od tebe. Já dnes měla také výborný oběd. Uzená polévka a těstoviny s máslíčkem, cukrem a mákem.
Krásné pozdravení a přeji pohodový nový týden!
haji
@frezia68 (19.9.2022 15:19)
Děkuji za milý koment a foto. Jehněčí kotlety, brambory a rajčatový salát jsou vyjímečný oběd, stejně jako letné radiátory. Taje mrazáku mě čekají, a že jich bude... jsem křeček. Krásné pozdravení k vám, přeji klidný a pohodový nový týden, ať se ti ve zdraví daří!
Jak jsem psala, já dnes uzenou polévku, těstoviny s mákem - už mi bylo čučno po něčem jednoduchém, chutném a sladkém.
haji
@afataga (19.9.2022 18:10)
Děkuji za komenty a fotečky, krásná úroda a ještě hezčí vyprážané bedle - jak se smějí a volají k nakousnutí. Kučierka krasavice, polévka musí být skvělá.
Krásné pozdravení a plno dalších houbařských úlovků!
stefanm
... dnes "kulajda"
... výrazná vôňa čerstvých lesných húb a lahodná smotanová príchuť podporená bezkonkurenčnou originalitou čerstvého kôpru (a chladno v paneláku!) ma naladilo do jesenného módu


haji
Uf, právě jsem dorazila domů. Byla jsem na ústní hygieně, mladá paní si mě vychutnávala hodinu. Ale dostala jsem pochvalu, moje paradentóza se zlepšila, dobře se o chrup starám. Už mi to prischlo, budu chodit co půl roku. Ale jsem tomu ráda. Kartáčky, ústní voda, zákrok a to jsem ještě na jeden druh kartáčku zapomněla. Hezky jsem si u kasy zacinkala. Cestou tam jsem něžně zmokla, cestou zpět mě zachránil od bouřky Kaufland. Další zacinkání u kasy. Také jsem byla ve zdravé výživě a koupila mák a lahůdkové droždí - že se sladem /pro mě novinka/. Domů jsem dorazila v dešti, ale šťastná.
Zatím jsem si dala horkou polévku. První štěstí nás potkalo dnes ráno - začali nám topit - stokrát hurá! Už jsem byla zmrzlá jako drozd.
haji
@kuko95 (20.9.2022 11:52)
Děkuji za koment a fotečku. Těstoviny na másle s rybou jsou u tebe docela exotika, určitě ti chutnalo! Krásné pozdravení, už jsi tu měl áčka! haha
haji
@stefanm (20.9.2022 12:12)
Děkuji za koment a fotečku, skvělá kulajda vždy potěší a já tiše závidím. Aj to volí oko tam pasuje, pro mě raději dvě... U vás ještě netopí? Včera jsem mluvila s kamarádkou ze Zlína, oni už topí v paneláku od minulého týdne. Hlasitě jsem jí záviděla.
S přáním brzkého zahájení topné sezóny zdravím a držím pěsti!
1x kimlo
haji
@afataga (20.9.2022 15:12)
Děkuji za koment, dobrá zpráva, že bedlí je dost. Moc hezké od vás, že pamatujete na rodiče. Já si dnes koupila minipidi pytlíček sušených praváků v Kaufu. Raději rychle zapomenu na cenu, bo by mi nechutnaly. Dostávala jsem trochu směsných sušených hub od masérky, ale už vloni nerostly, tuším, že letos to je obdobné.
Krásné pozdravení k vám!
frezia68
@stefanm (20.9.2022 12:12) Nám už tretí deň temperujú radiátory a pri Centrume nie? Kde rástli Tvoje huby? Nech ma naviguješ...:-))).

1x haji
frezia68
@haji (20.9.2022 15:27) Hodinová hygiena je správna,moja sestrička sa pritom vykecala monológom :-). A ako je to nežne zmoknúť? Ja som dnes zmokla trocha viac cestou domov z mesta,kde sme boli na rannú kávu v cukrárni. Pritom sme v meste objavili trhy,síce chudobnejšie ako v minulosti,ale štedrejšie,ako v čase lockdownu.A mňa vždy očarí stánok s obrovským maďarským pecňom bieleho chleba,ktorý krájajú na štvrťky ,škvarkové pagáče,a lákavé domáce mäsové výrobky- škvarky,slanina rôzna,klobásy od mangalice,jelenie...údené mäso a tá vôňa okolo. Škvarkám som neodolala a budú škvarkovníly. Asi 100 m od bytu ma prepadol dážď,ani som nevytiahla dáždnik,veď mne nevadí,vlasy krátke a vždy strapaté-vyschnem. Pozdravujem :-).

1x haji
haji
@frezia68 (20.9.2022 20:19)
Něžné zmoknutí je pět kapek šesti řadama. Zato cestou domů z Kaufu pršelo dostatečně, přišla jsem docela mokrá - kromě pod bundou - mám novou zateplenou pláštěnku.
Tyjo, moje dentální hygienička nekecá.
Tiše závidím takové trhy, u nás nic podobného nebývá. Někdy se něco málo objeví při nějakých slavnostech, ale je to bída. Škvarkům také neodolám. A sním je s chlebíkem, do žádného pokrmu nemají šanci se dostal. O mangalici jsem zatím jenom četla - což mě mrzí.
Dnes jsem si ani nekoupila žádnou sladkou odměnu za statečnost. Sladká byla pochvala.
Když to půjde dobře, zítra upeču nějaký jablkový koláč.
Dávej pozor, ať se nenachladíš. Bo hlava, zuby - slabé místo - tak déšť není právě to pravé ořechové. Já vím, že radím, ale prosím, opatruj se, zlato!!
haji
@mariamka (20.9.2022 19:41)
Děkuji za koment, fotečku a odkaz. Čočku na kyselo s uzenou krkovicí a smaženými cibulovými kroušky bych si dala s chutí. Je to moje oblíbené jídlo, tedy bez smažené cibule. Ne že by mi nechutnala, ale na mě už je to moc silná chuť a žaludek stávkuje. Nic si z toho nedělej, že se cibule nevyvedla perfektně, chuť měla. Ona je cibule nová, ještě pořádně nevyzrála, nedoschlá - chová se nestandardně. Milá inspirace.
haji
@mariamka (20.9.2022 19:41)
Ještě k uzené krkovici - je to krasavice! Vůbec mám moc ráda krkovici, vděčné masko. Nemám ho často, takže si ho můžu jednou za čas dovolit. Je šťavnaté, chutné a zpravidla se dobře udělá - je měkké, žádná podešev.
afataga
@mariamka (20.9.2022 19:41)

Mne sa z toho najviac pacia prave tie cibulove kruzky, vyzeraju take chrum chrum.
1x haji
frezia68
@haji (20.9.2022 22:08) Ďakujem Ti za starosť o mňa a beriem na vedomie rady,lebo mňa nemá kto "poučiť" a vždy som bola tvrdohlavá. Fotku obeda nepridám,lebo som lógovala v meste na farmárskych trhoch a obed bude suchý,nemal kto variť.Robila som si prieskum trhu na bezlepkový chlieb a najlacnejší 250 g má Kaufland 2,29,ale ten,ktorý mám rada 3,89 eur,takže musím piecť. Ale posielam fotky z môjho obľúbeného stánku-maďarský chlieb biely kváskový,aspoň sa pokochám...




haji
@frezia68 (21.9.2022 11:45)
Děkuji za komenty a fotečky, tiše slintám do techniky. Chlebíky, pagáčiky aj masné výrobky vypadají skvěle - takovou nabídku na trhu bych brala, alespoň jednou. Bych se rozdováděla... Aha, suchý oběd, když nejsou lidi, musí postačit. Já dnes měla bohatou snídani: chlebík s máslem a játrovým sýrem. Před chvílí jsem si, že k obědu dala misku Coleslawu. Takže já mokrý oběd a také bez vaření haha Sbírám sílu, abych mohla upéct koláč. Vezmu to rychlým tempem. K ceně pečiva - i u nás jsou ceny různé a hrůzné. Nejen pečiva. I zrak se mi z toho zhoršil, budu si muset koupit další balíček potravinových doplňků na posílení zraku /to vážně/.
Hezké odpoledne a ještě hezčí večer přeji, milá @frezia68 , v klidu a teple!
frezia68
@haji (21.9.2022 14:47) Kaufland mal v akcii, tak vychutnávam skorú večeru. Obéznym sa doporučuje nakrájať na menšie kúsky a jesť so šalátom. Kto pridá chlieb,maslo a pivo - neschudne.Urobila som kompromis,lebo bezlepkové pivo nemám. Vraj majú najmenej tuku zo všetkých syrov na svete,málo cholesterolu a sú vhodné pri diéte. Majú sa presunúť z pôvodného balenia do skla,alebo porcelánu a vraj výborné sú vtedy,keď sú úplne roztečené. O tom čítam prvýkrát.Neviem,či by mi roztečené chutili,tak radšej skôr skonzumujem. a možná si dám aj duplu:-).




haji
@frezia68 (21.9.2022 17:30)
Děkuji za konent a fotečku, tvarůžky miluju, dlouho jsem je neměla. Za plnou cenu je prostě nekoupím a když jsou v akci, mizí rychlostí světla. Ano, jsou nízkokalorické a samotných jich člověk moc nesní. Jo s chlebíkem s máslem to jde samo. Dobrá večeře! Zapíjíš mlíčkem, když nemáš pivo?
K večeři jsem si pro velký úspěch dala opět chlebík s máslem a játrovým sýrem.
Jdu se nainstalovat k telce. Dnes lenoším. Suroviny na koláč jsem si vytáhla, nachystala i plech, ať se zítra nezdržuju.
Hezký večer!
frezia68
@haji (21.9.2022 18:29) Nezapíjam,ale šalát som zjedla. Pečeňový syr mám veľmi rada a som zistila,že neobsahuje múku. Už sa tu dlhšie neukážem,lebo by som Ťa veľmi zaťažila komentármi,takže bude pauza,len Ti ešte pošlem obrázok k dobrej nálade a želám dobrú noc. Odpoveď nečakám,oddýchni :-))))).




haji
@frezia68 (21.9.2022 20:14)
Děkuji za koment a vtipné foto! Haha to sedlo, brambory mám, koupila jsem pytlík růžových brambor, takže si můžu "vyrobit" masáky - růžovky.
Není potřeba se omlouvat, nebo dělat pauzy kvůli - že přetěžování - naopak. Je fajn, že si můžeme pokecat. Místa dost. Měj pohodový den, milá @frezia68 !
Jdu na jablkový hrnkový koláč. U nás svítí Oskar, je slabých 6°C, tedy kosa kosovitá. Dnes mě čeká mokrá radost - plavání. Užiju si to.
Přeji všem krásný den, plný radosti a tvořivosti!
bugout
@frezia68 (21.9.2022 17:30) mne čerstvé, neuležané vôbec nechutia.... Ale vôbec, vždy musím čakať. To mi pripomína, že mám pár jedlých v chladničke.... Apropo spôsob konzumácie, chlieb a na chlebe maslo. Na masle jemno nakrájaná cibuľka a na cibuľke tróni kvargla...
haji
@bugout (22.9.2022 10:47)
Děkuji za koment a fotečku, tvoja gulášová polievka vypadá moc dobře, hezky horká, s chlebíkem - mně by moc chutnalo! Na receptík se těším. Nějaké mleté masko mám nakřečkované v mrazáku.
Koláč mám hotový, jablkový hrnkový, s lískovými oříšky uvnitř, potřený domácí borůvkovou marmeládou s rumem a posypaný lískovými oříšky. Už chládne.
Všem přeji dobrou chuť k obědu!
atina1947
Vsechno k obedu se zelim, valasska kyselica, sulanky z bramborovo tvarohoveho testa, dusene cervene zeli, presticke jitrnice z Lidlu, moc dobre jen mastne.
haji
@kvakac (22.9.2022 13:41)
Děkuji za komenty a fotečky. Varené bravčové stehno v PH vypadá velmi chutně a dietně, horčicová omáčka to vypspravila, varené zemiaky k tomu - mně by chutnalo. Mám otázku, ten ročník je víno? Aha, spíš to bude číslo receptu - ale to mi, prosím, vysvětli, jak se tu orientuješ podle čísla receptu? Nechytám se.
haji
@atina1947 (22.9.2022 15:47)
Děkuji za koment, také všechno se zelím haha Valašská kyselica je velká dobrota. Šulánky z dvojího těsta, máš můj obdiv. Červené zelí dušené, k tomu přeštické jitrnice - výborný oběd. Pracný, tuším. Jsi šikulka!
kvakac
@haji (22.9.2022 20:38)

Je to číslo receptu a názov varené mäso s horčicovou omáčkou a varenými zemiakmi.
kimlo
@kvakac (22.9.2022 21:33)
U vás sa dá ešte zohnať tá hrubozrnná horčica zn.Senf? Ja ju márne zháňam po obchodoch už takmer rok, akoby ju prestali dovážať... na takéto omáčky a varenie je ideálna.
kimlo
@haji
Stačí keď si otvoríš hociktorý recept a v príkazovom riadku prepíšeš číslo receptu (Ctrl+C, Ctrl+V)
2x haji a kvakac
haji
@kimlo (23.9.2022 08:24)
Děkuji za koment, tvoji navigaci musím zítra promyslet s čistou hlavou. Jsem IT jako noha...
haji
@afataga (23.9.2022 19:43)
Děkuji za koment, pozvání a fota. Balím kufre a idem, hned!! Krása střídá nádheru, vyprážala bych o dušu!
Krásné pozdravení k vám!
haji
@jany1976 (23.9.2022 20:05)
Děkuji za koment a foto, tvoje rizoto je jistě chutné, aj je fotogenické. Vidím, že jsi přidala receptík, jsi šikulka! Také vařím na víc dní, kdo by pořád stál u hrnců v kuchyni?!
kvakac
@haji

Včera na obed a bude aj dnes. Kus- kusoto, alebo ako to nazvať. Dusená cibuľa s lečo paprikou paradajky a šampióny. Prepašoval som tam trochu bravčového stehna na jemno nakrájaného, aby ho nebolo vidieť. Aj tak ho deti zistili no ale jedli.


haji
@kvakac (24.9.2022 08:18)
Děkuji za koment a fotečku. Kuskusoto na fotce vypadá dobře. Haha vpašoval kúsky masa... máš to těžký, uznávám. Já se s kuskusem nekamarádím. Pochybuji, že se to kdy změní. Nechutná mi, konzistence pod mojí pozorovací schopností. Uf Jsi nesmírně statečný a chápu, že u vás vaříš ty a velí děti. Jsi milující tatinko! Klobouk dolů.
Krásný víkend tobě i celé rodině.
haji
@kimlo (24.9.2022 14:58)
Děkuji za koment a fotečku. Škvarky jsou moje velká slabost. Také jsem se chystala vytopit sádlo, ale nakonec k tomu nedošlo. To musím změnit. Udělat zásoby. Masti. Škvarky u mě nevydrží, mizí rychlostí světla - s chlebíkem. Přeji ať utopence dobře naložíš, je to velká dobrota. Ale škvarky jsou nej, narobil si mi chutě.
Hezký zbytek soboty a krásnou neděli!
1x kvakac
leaela
@kimlo (24.9.2022 14:58)

Z obavy,aby mi nieco neuslo,@kimlo ktory recept n utopence od @evusik mas chut?
Ona je sikulka a ma tu straaaaasne vela super rcptov 😉😉😉
2x kvakac a haji
kuko95
Marinované krkovička a k tomu cesnaková majonéza...dobre to bolo
1x haji
haji
@mijaita (24.9.2022 20:34)
Děkuji za koment a fotečku, ty blechy na fotu nepřečtu, ale těstoviny jsou vždycky dobrota.
Krásné pozdravení!
haji
@kimlo (25.9.2022 09:43)
Děkuji za odkaz, komenty a fotečku, výstavní utopenci! Pošlu holuba, s dovolením... haha¨
Krásný nový týden přeji!
haji
@mariamka (25.9.2022 11:29)
Děkuji za koment, foto a dobré zpráy. Intuice je bezva vodivá nit, povedená sviečková, masko jako dortík, knedlíky jako vata a o chuti omáčky nepochybuji. Jsi šikulka! Narobila si mi chutě!
Pohodový nový týden přeji! S takovým základem je svět hned krásnější!
haji
@mijaita (25.9.2022 11:52)
Děkuji za koment a chutné remoskové foto. Uzené kuře na kyselém zelí upéct je milá inspirace. O chuti a vůni nepochybuji!
haji
@kvakac (25.9.2022 14:41)
Děkuji za koment a foto, tyjo, jelení tokáň s ryžou vypadá přímo skvěle! Jen ja si prosím pivo, Henessy je na mě silné kafe, tedy pití.
Příjemný a pohodový nový týden přeji!
1x kvakac
haji
@stefanm (25.9.2022 15:08)
Děkuji za koment, odkaz a fotečku. Králík na smetane a cenakové noky je skvělá volba! Mně by moc chutnalo! Fajnová inspirace!
Na dálku zdravím a přeji brzký návrat ze sfér bílých plášťů. Přeji jen tu nezbytnou dobu, pak hezky rychle šupky domů, do rodinného kruhu, k plotně a na Varechu! Drž se!! Držím pěstě!
haji
@cesminaz (25.9.2022 19:51)
Děkuji za komenty, fotečky a odkazy. Jedno lepší než druhé, hokaido polévku miluju, borek se sýrem a petrželkou bych ráda otestovala - musí být jemné a jedinečné chuti. Jejda, to jsou krásné turecké sladkosti - pery, asi budou hooodně nebezpečné... ořechové náplně miluju. Fajn jste si tú rodinnú slavnost užili?! Já byla také v sobotu na návštěvě, ale komorní a rychlé. Ještěže jsem měla upečený jablkový koláč.
Krásný nový týden, plný pohody a tvořivosti, ať se ti daří nejen v kuchyni!
haji
@kuko95 (26.9.2022 08:07)
Děkuji za koment a fotečku. Vidím, že tvůj svět je v pořádku, marinovaná krkovička a cesnaková majonéza je bomba kombinace! Sundalo by mě to z dráhy letu natuty. Vidět, že jsi mladý a máš skvělé zažívání - tiše závidím! Zvlášť po dnešní noci. Vzbudil mě můj žlučník. Já blbec včera večer chroupala u telky buráky ve slaném, pálivém těstíčku. Dobře mi tak. Už jsem ok, jen mě to hezky vystrašilo.
Přeji aktivní nový týden, ať se ti daří!
1x kuko95
haji
@blissofplants (26.9.2022 13:57)
Ahojík, ráda tě vidím. Děkuji za koment a výstavní fotečku. Ryžové rezance miluju a stir fry zeleninu bych si dala také - u nás se ještě neobjevila.
Přeji krásný nový týden, plná radosti a tvořivosti, ať se ti daří!
haji
Dnes jsem si nachystala hovězí krk - podplečí, už je nasolené, opepřené, potřené hořčicí a česnekem. Budu dělat zítra na žampionech, k tomu jasmínovou rýži a Little Gem salát. Polévka je zatím nejasná.
haji
Nakonec jsem dělala rajčatovou polévku z rajčin, paprika, mrkva, cibula, cesnak - to celé upečené v troubě na plechu s trochou olivoil, větvičky tymiánu, sůl. Uf Po upečení jsem obrala šupky z čeho šlo - paprika nešla, pak šup se vším do kutru. A za odměnu jsem to přepasírovala. Barva nic moc, tak jsem šla do karamelu, na tom jsem orestovala malý rajský protlak. Přidala jsem přepasírovanou tekutinu, dodala horkou vodu, kostku zeleninového vývaru, zavařila tarhoňu. Ochutila jsem italskými bylinkami z mlýnku Kotány, trocha sójové omáčky, worchester, cukru, sůl. Musela jsem opatrně, bo návštěva má svoje chutě a já houby věděla, jaké koření si můžu dovolit. Polévka je výborná. @janger , díky za inspiraci. Hovězí krk na žampionech vyšel excelentně, maso jako dortík - ještě lepší než hovězí zadní. Jasmínová rýže i salátek též. Výborný oběd. Až na malou nehodu s oprskanou kuchyní /tekutina z rajčat nalitá na karamel chtěla ven z hrnce/ šlo vše jako na drátkách. Sklidila jsem pochvalu. To potěší.
Přeji všem krásný den! U nás dopoledne lilo jako z konve. Teď jen oblačno, 12°C.
1x janger
haji
@jany1976 (27.9.2022 15:59)
Děkuji za koment a fotečku - krásně naservírované, klasický granadír ani jiný mě ještě nepolíbil. U nás doma se nic podobného nedělalo a tak jsem konzerva konzervovitá.
Někdy snad posbírám odvahu. Chutné foto!
haji
Hlava děravá. Do polévky jsem v závěru zavařila stopkový zeler a zjemnila ji trochou smetany na vaření - chtělo to zjemnit přetrvávající kyselost. Zázračně stačila trocha.
atina1947
Hlasim, ze zitra bude ceskoslovensky obed, ceska fazolacka s parkem, rohliky s kyselym zelim, mel byt tvaroh ale na snidani tvarohova pomazanka s tunakem, tak bude zmena.
1x haji
kucharka
A tiež som stihla upiecť aj bagle so sušenou cibuľou.
Hice už odišli, konečne, dá sa "dýchať" a tak sa rúre skončili prázdniny :-)))
Cez deň je príjemne teplo, a navečer a v noci chladivo, dokonca už som si zo skrine vybrala aj svetrík… Pláže sú poloprázdne, ľudia už sú v pokluse a pracovnej rutine.
Ani sa nenazdáme a sú tu Vianoce!


mijaita
@cesminaz (28.9.2022 08:26)
Nic se nestalo, uz jsem prepačila :-) Jestli se do toho pustim, tak až začátkem listopadu. Bude mejdan, bude! :-)
mijaita
@kucharka (28.9.2022 08:21)
Vidim salát a uz bych se cpala :-) Brzo to tak dopadne. Momentalně se cpu rajskyma s okurcickou s wasabi zálivkou.
1x haji
kuko95
@kuko95 (28.9.2022 12:22)

Oskvarkove pagáče domáce dostal som na narodeniny asi tak milion😄a strašne sú dobre :)))
haji
@kuko95 (28.9.2022 12:23)
Děkuji za koment a fotečku. Ty se máš, výstavní oškvarkové pagáče, že jsou výborné, o tom není pochyb, šak oškvarkové...! Všechno nejlepší ke tvým narozeninám, kopec lásky, tvořivosti a hlavně pevné zdraví! Ať se ti daří!
haji
@atina1947 (27.9.2022 17:54)
Děkuji za koment. Fazolačka, rohlíčky plněné zelím, tvarohová pomazánka - samé dobroty. A že v československém duchu, to chválím. Vařím, peču podobně - hlavně chutně!
Přeji příjemný sváteční den, tedy alespoň u nás v ČR je sváteční.
haji
@kucharka (28.9.2022 08:26)
Děkuji za komenty, fotečky a zprávy od vás. Těstoviny s mletým maskem, rajčinami a kouskem chilli, nahoře zaváté a zapečené se sýrem jsou chutná a vděčná dobrota. Hned se hlásím o poctivou porci.. haha Tvůj míchaný listový salát s hruškou, ořechy, semínky, modrým sýrem, to celé se zálivkou z olivoil a octem z granátového jablka je velmi inspirativní. Mně by moc chutnalo. Bagle se sušenou cibulí vypadají hodně lákavě. Receptík někde máš a nebo bude? No vidíš, už i vy jste se dočkali zchlazení. Nestraš s Vánocemi, prosím... ale čas letí jako bláznivý a nejspíš tu budou coby dup.
Krásné pozdravení k vám, ještě máte teplo přes den, užijte si i za mě. Ať se ti daří! Trouba je skvělá věc, ne v parném létě, ale teď ji oceňuji. Peču sladkou tečku, rychlý hrnečkový koláč s tvarohem a povidly. Včera bych to nezvládla.
laylastastykitchen
Dnes robím pizzu. Akurat som si zamiesila cesto a čakám kým nakysne... A vytešujem sa :-) konečne officialne aj u nás v Kanade už rušia povinné očkovanie. Doteraz este stale platí to, že nikoho bez očkovania sem nepustia či už cestuje autom, loďou alebo lietadlom. No od 1. Oktobra sa všetko vracia naspäť ako za čias pred covidom. Neviem ako vy ale aj som velmi proti očkovaniu a nikto sme sa očkovat nedali. Teším sa, že sme to obišli bez aj ked u nas velmi nútili každeho. V jednej provincii dokonca zaviedli taky zakon ze ani do potravin nepustili tych co nie su zaockovani... ale konečne uz ten covidový horor končí. Aký mate na to názor/ skusenosti s očkovaním vy?


haji
@laylastastykitchen (28.9.2022 16:19)
Děkuji za koment a foto, ať sa pizza podarí!! Děkuji také za dobrou zprávu ohledně očko u vás. Přežila jsem u nás ve zdraví bez a věřím, že to tak i zůstane. Kdo chtěl, dal se. Kdo nechtěl, nedal se. Všechno okolo je navíc.
Krásné pozdravení, 1.10.2022 je nadohled, dobře ten slavný datum svobody oslavte! Vzpomenu si na vás! U nás je to jako na houpačce, každý den vyjdou s něčím jiným - nejenom o covidu. Přestala jsem to sledovat. Klidně umřu hloupá.
laylastastykitchen
@haji (28.9.2022 16:56)

Tiež som za to, že to nie je potrebne. Zbytočne to len privádza dalšie zdravotné problémy. Ja som radsej necestovala a radsej som sedela doma. No veru prvý rok covidu sme aj cestovali. Vtedy este očkovanie ani testovanie nebolo povinne. V 2020 sme v lete isli z Anglicka na SR, stade do Talianska a naspat na SR a späť do Anglicka. V decembri 2020 sme sa stahovali do Kanady a vsetko to sme obisli bez covidu. A to mam deti vo veku ked oblížu celé lietadlo. A nikomu nic nebolo...Uvidime. dúfam ze to zas nezavedu naspäť neskôr. Ale teraz aspon uz aj rodina zo SR nás mozu prist navstívit...
kucharka
Jednoduchý pilaf, celozrnná ryža, kardamón, rímska rasca, štipka škorice ( ja aj kopec čili ) , cibuľa, tekvica a špenát.
Mám rada takéto jedlá, rada používam rôzne koreniny…

Cibuľové bagle som robila podľa
 varecha.pravda.sk/recepty/cibulove-zemle/78606-recept.htm...

Akurát som vyformovala bagle.

Pekný deň prajem, u nás síce trochu zamračený, taký akurát na "zostať v pyžame a kukať telku" deň. :-)



haji
@kucharka (29.9.2022 08:41)
Děkuji za koment a fotečku. Tvůj pilaf bych ochutnala, nikdy jsem žádný nejedla - zvláště popsané koření by mě nalákalo.
U nás je prakticky celý den moc hezky, dokonce teplo, např. teď ještě 15°C, na sluníčku víc. Maličko se sunou oblaka, ale zatím je fajn. Přestože moje meteostanice a předpověď počasí ukazuje déšť. Bůhví kde.
Krásný zbytek dne a úspěšný zítřek!
2010
@laylastastykitchen (28.9.2022 16:19)
Kdo si mysli ze Covid a neockovanie je koniec, ale pre socialne media anti-waxxerov to je len zaciatok, a bio matky nebudu ockovat deti napriklad proti obrne ktora sa objavila po desatrociach v odpadovych vodach New Yorku aj Sydney, aj osypky ci rubeola je na zozname , lebo pani upratovacka na FB povedala a ta vie lepsie.
leaela
@2010 (29.9.2022 19:00)

My zijeme v EU a bol by si prekvapeny ake veci tu riesime......
Sem sa chodi pre inspiraciu na varenie a nie riesit taketo temy....😕
Mas super recepty,prosim sem politiku nie🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄
haji
@redakcia (29.9.2022 20:46)
V pohodě, od témy odstoupíme, politika to je, ne zdraví. Zpráva o uvolnění cestování je život, též spojený s politikou - s čím jiným.
Dobrá. Budeme se držet tématu. Milá @redakcia , prosím, můžete vnést světlo do způsobu vyhledávání receptů na Vareche? V tejto diskusii jsme se ptali a zůstali bez prizoru/odpovědi:  varecha.pravda.sk/diskusie/hladanie-receptov-na-vareche/8...
Jak to funguje? Teď mám na srdci čerstvou otázku od @mariamka z 23.9.2022 - na vás. Ona vlastně celá diskusie je o tom od 12.10.2020, kdy ji založila @kucharka a stále není jasno. Hezký večer přeji všem!
2010
@leaela (29.9.2022 21:01)
Som prekvapeny ake veci neriesite v EU, moja mama sa stazovala na upratovacku, nakazenu anti-waxxerku v domove dochodcov...a ja teraz riesim dedicske konanie.
1x haji
laylastastykitchen
Nemala som v úmysle meniť témy diskusie. Ja som napísala len o uvolnení opatrení u nás kôli tomu lebo táto situacia mi prinesie viac návstev domov a s tým spojené viac varenia a pečenia. Budúci víkend čakam návstevu. Idem varit pre 10 ludi...@mil á redakcia. Nechcem byť drzá, ani tu nechcem prinásat ziadne negatívne komentare či hádky alebo nedorozumenia. Ale nedá mi nenapisat... dávnejsie ked uz komentare k mojim receptom zachádzali trochu daleko az do rýpania o súkromom zivote a rozoberania takých veci do ktorých nikoho nic nie je. Vtedy ste nezasahovali napriek mojej staznosti. Teraz jeden komentar o politike a hned treba zmenit tému. Uprimne poviem ze politika je to posledne co ma zaujima. A inac vela sa tu pise aj o pocasi. Aj to je mimo temy: co dnes varite...
1x haji