Foto: bugout
Vychádzal som z receptu na vepřenky od Flo z webu Kuchařka pro
dceru. Len som nerobil z mäsa bravčového (tentokrát), ale z kuracieho Zobraziť celý popisVychádzal som z receptu na vepřenky od Flo z webu Kuchařka pro
dceru. Len som nerobil z mäsa bravčového (tentokrát), ale z kuracieho (teda z toho čo som doma mal, keďže
dnes sú obchody zavreté), ale ani neviem, ako by som do slovenčiny preložil "vepřenky". Bez ohľadu na názov a
mäso aké zvolíte, prajem dobrú chuť.
Zdroj: Kuchařka pro dceru
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Robil len z cca 300 g mäsa, takže som mlynček ani neskladal a použil "cutter". A ešte jedna drobnosť, v pôvodnom recepte sa používajú rožky namočené vo vode ja som použil ovsené vločky namočené v mlieku. Myslím, že je to zdravšie (menej prácne) a nemal som rožok. (Množstvá sú opísane z pôvodného receptu).
-
2
Vločky (rožky) zalejem mliekom a zatiaľ si nachystáme mäso - pomelieme, alebo ako dnes pokutrujeme. Všetky ingrediencie zmiešame (ak dávame rožky tak samozrejme vyžmýkať a nakrájať na kúsočky), necháme chvíľku postáť v chlade (nie je to nevyhnutné) vyformujeme placky hrubé cca 1 centimeter a opekáme na stredne silnom výkone, nič viac nič menej... Ak sa placky zle formujú môžeme to urobiť tak, že jemne pomúčime pracovnú plochu urobíme z mäsa guľku, položíme na pomúčenú plochu a z vrchu tiež jemne poprášime múkou a guľku roztlačíme na placku a doformujeme...
-
3
Originál by sa mali podávať na krajci chleba s horčicou a jemno nakrájanou cibuľou. A aj keď som robil originál tam som si dal kvasák :-) Cibuľu mám rád, ale skrátka som mal doma kvasák. Dnes som zvolil čalamádu.
-
4
Je to taký absolútny základ, ktorý sa dá doplniť čímkoľvek od korenín podľa chuti cez syr až neviem po čo. Taktiež sa to dá samozrejme obaliť... Múka, vajíčko alebo strúhanka alebo aj všetko, teda vlastne trojobal.
Pro ucelený obraz: www.toprecepty.cz/recept/58479-veprenky-z-automatu-koruna...
Do slovenčiny preložené: bravčovinky, jestli se nepletu.
Receptík je pěkný, stará dobrá klasika. Aj foto chutné.
Vepřenky se "narodily" někde v období kolem 1982 - 1985. Přesněji si to ne a ne vybavit. Jestli to vzalo normu, nevím. To by mohl povedat @kimlo. V té době nebylo až tak moc masa, hovězího minimum a zpravidla na polévku, když se poštěstilo. Živě si vybavuji, jak se u řezníka hezky fúzovalo. K druhu, kterého bylo kopec, sis mohl vzít adekvátní část toho, čeho bylo na krámu málo. Pokuď vůbec něco dovezli. Byly i horší roky, kolem roku 1960, ale o tom už jsem tu někde psala. Zpět k vepřenkám. Kdo měl gril /u nás bufety/, dělal vepřenky na grilu. V denním baru je dělali většinou na pánvičce. Pravda, v restauracích, kde se opravdu vařilo, moc vepřenky nedělali. Prostě to nejspíš uniklo normě, bo normy už dávno byly a jen se doplňovaly. A to už byl proces "na kočku". Ne všechno se do nich dostalo. Kontroloři se pak neměli pořádně o co opřít. Pomalu jsme se dostali až k perestrojce. Vítr se začal otáčet, nejen on. Vepřenky /čisté maso/ jsou jednoduché jako facka. Neumím si představit, že by se v bufáči kočkovali s rohlíkem. Obecně se do fašírky v Česku rohlík dává. Žádná ryža. V tom je mezi ČR a SR rozdíl.
Chutné foto, i obalovaná varianta vypadá velmi dobře! Krásnou neděli!
Kde si na to prišla, že sa na Slovensku do fašírky dáva ryža?
Dobrá, fašírka nejsou plněné papriky. S tím mohu souhlasit. Vzala jsem to širším záběrem. Prostě do mletého masa se u nás nedává. Rohlík ano. Zpravidla.
Hezkou neděli.
Moja mama napríklad keď robí plnenú papriku, urobí aj tvar fašírok a opečie... Neviem ako by sa to nazvalo. V každom prípade si neviem predstaviť začať skladať nejaké definície a poučky k jedlám ako fašírka, mletý rezeň, holandský rezeň, karbonátok, už spomínaná vepřenka, potom niekto pridá plnenú fašírku so syrom, alebo mletý rezeň so syrom..... Môžeme začať tvarom, hrúbkou, obalom, ingredienciami a myslím, že k ničomu nedôjdem.
Boli bravčovinky a potom rôzne druhy sekaných rezňov.A čo sa týka hydinového mletého mäsa,boli v českých normách pod názvom drůbeží smaženky:mleté hyd.mäso kombinované s mletým bravčovým orezom,neobaľované v trojobale,vytvarované do valčekov ako čevabčiči.A mleté hydinové mäso mrazené dostať aj teraz a keď sa dochutí a pridá nakrájaná sterilizovaná kápia,je to chutné jedlo.
Bravčovinky poznám, predávali sa aj na Slovensku, taký socialistický fastfood v bufetoch. Ryža sa do fašíriek ozaj nikdy nedávala, ale v mlieku namočený rožok (alebo nič).
Ale zaujalo ma, ako ste si spojili mäso pripravené na plnenú papriku s fašírkami... v Čechách sa plnená paprika nerobieva?
Dělá, drobný rozdíl mezi češtinou a slovenčinou tu je jemný... a možná moje neznalost... Prostě mleté maso, na tom se snad shodneme v míru.
Robila som z kuracinky a tak isto, ako ty, som pridala ovsene vlocky. Trosku sa mi to lepilo, ale trosku muky na doske pomohlo.
Velmi chutne jedlo. Iste to nebolo naposledy. Dakujem za recept.
Ďakujem, to ma teší.