Pečená ryba
Pečená ryba

Pečený morský vlk v soľnej kruste

Jarmila Horváthová
mesačník Varecha, 30. augusta 2023
Pečený morský vlk v soľnej kruste
Foto: Ilustračné foto Shutterstock

Špecialita od Jadranu.

2
porcie
15 minút
príprava
30-60 minút
na 200-220 °C

Suroviny

1,2 kg (alebo 2 x 0,6 kg)
3 kg
2 ks
2 PL
200 g
2 strúčiky
1 vetvička
Postup

 1. 1

  Očistenú rybu zľahka opláchneme a osušíme kuchynským papierom. Na plech na pečenie rozotrieme asi 1 cm hrubú vrstvu soli a položíme na ňu rybu.

 2. 2

  Vnútro ryby pokvapkáme olivovým olejom a vložíme doň vetvičku rozmarínu a strúčik cesnaku. Aby sa rybie mäso vo vnútri nedostalo do priameho kontaktu so soľou, prekryjeme rez kúskom alobalu.

 3. 3

  Potom celú rybu zasypeme zvyšnou soľou, ktorá má mať hrúbku aspoň 1 cm. Do soli môžeme „pochovať“ aj niekoľko umytých, neolúpaných, predvarených zemiakov.

 4. 4

  Ak chceme, aby bola slaná kôrka pri pečení tvrdšia a hnedšia, zmiešame v miske soľ a dva bielky, aby vznikla hrubá zmes. V prípade potreby pridáme dve polievkové lyžice múky.

 5. 5

  Plech vložíme do predhriatej rúry a pečieme v rúre vyhriatej na 200 – 220 °C asi 30 – 60 minút v závislosti od veľkosti ryby. Počas pečenia soľ mierne zhnedne a stuhne.

 6. 6

  Na konci pečenia rozbijeme soľnú kôru a odstránime soľ z ryby tak, aby bola viditeľná celá polovica morského vlka. Potom odstránime kožu. Keď je vrchná polovica ryby stiahnutá z kože, mäso sa môže podávať z tejto strany ryby. Potom odstránime kosti a hlavu a podávame mäso z druhej polovice ryby.

 7. 7

  Rybie mäso môžeme pokvapkať trochou olivového oleja, ktorý ešte viac zvýrazní vynikajúcu, veľmi jemnú chuť morského vlka.

 8. 8

  Podávame so zemiakmi pečenými v soli.

Diskusia k receptu

SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia