Kuracie mäso
Kuracie mäso

Kuracie stehná à la Znojmo fotorecept

sracz - fotkasracz, 21. augusta 2021
Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept)
Foto: sracz

Môj variant so slovenskou ryžou, ale aj so zemiakovou kašou, či s knedľou. Zamiloval som si Znojmo a jeho malebný kraj. Vínka i jedlá Zobraziť celý popisMôj variant so slovenskou ryžou, ale aj so zemiakovou kašou, či s knedľou. Zamiloval som si Znojmo a jeho malebný kraj. Vínka i jedlá tam sú výborné a to platí aj o jeho uhorkách. V Peorii som nedostal uhorky a v Des Moines okru, tak som siahol po kompromise. Okru som v Arizone zaváral v znojemskom náleve podľa priateľa @Klukodvody a pretože v bieloruskom obchode som kúpil hríbiky v sladkokyslej marináde, zostavil som vlastnú verziu kuracích stehien, s tradičnou technológiou znojemskej roštenky.

4-6
porcie
30 minút
príprava
35-45 minút
tepelná úprava

Suroviny

6 ks
podľa potreby
podľa potreby
podľa potreby
2-3 PL
240-250 g
2-3 ks
240-250 ml
500 ml veľká
2-3 KL
2-3 KL
600-800 ml
2-3 KL
350 g
3-4 PL
3-4 ks uvarené natvrdo
500 g (orzo)
podľa potreby

Online leták

Postup

 1. 1

  Tu je pripravené všetko, čo som potreboval, okrem dobrého noža, malej i veľkej lyžice a talianskej „mandolíny“ na krájanie. Kuracie stehná som zbavil kože a následne vykostil (použijem ich pri varení zeleninovej polievky s PL na stojato). Rozložené plátky mäsa som zľahka vyklepal hánkami ruky,

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  obojstranne ich posypal soľou a čerstvo mletým čiernym korením (čMČK) a hornú stranu jemne potrel plnotučnou „Liptov“ horčicou a nechal zopár minút zladiť chute.

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Čas som využil na pokrájanie a vyškvarenie slaniny na troške kukuričného oleja a následne vo výpeku opiekol odpočinuté plátky; opekanie som začal stranou bez horčice.

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Teraz som medzičas využil na pokrájanie („mandolína” na obr. v pozadí) a postrúhanie zelerových stoniek, zelenej hrubostennej papriky a

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  veľkej žltej cibule, ktoré som po vybratí opečených kuracích stehien, orestoval na výpeku,

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  podlial kuracím vývarom, po prevretí vložil späť plátky mäsa a spoločne ich asi pol hodinku povaril do mäkkej konzistencie; opäť ich vyložil na pomocnú tácňu a v šťave krátko podusil pokrájané hríbiky z marinády, šťavu zahustil kukuričným škrobom „rozkvedlaným“ v studenej „decinke“ kuracieho vývaru (kto chce, môže použiť hladkú múku, alebo postrúhaný zemiak).

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Do takto vyladenej šťavy som vrátil plátky mäsa a

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  komplet nadstavil vajíčkami na tvrdo, pokrájanými na kocky, jemne premiešal, dochutil a minútku-dve nechal spoločne „prebublať“.

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Nuž a servírované so slovenskou ryžou, ozdobené petržlenovými lístočkami a plátkami tunajších sterilizovaných uhoriek chutili a aj na tanieri vyzerali veľmi dobre!

  Kuracie stehná à la Znojmo (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu