Oko zo špagetovej tekvice fotorecept
Foto: tejaja
Špagetová tekvica je mojím najobľúbenejším druhom tekvice. Ak ju zoberiem zo záhrady na jeseň, keď je už plne zrelá, v chlade vydrží až Zobraziť celý popisŠpagetová tekvica je mojím najobľúbenejším druhom tekvice. Ak ju zoberiem zo záhrady na jeseň, keď je už plne zrelá, v chlade vydrží až do jari. Teda za podmienky, že ju dovtedy nezjeme. Má široké použitie, dá sa použiť na všetky spôsoby ako klasické cestovinové špagety.
porcia
príprava
na 180 °C
Postup
-
1
Celú neolúpanú špagetovú tekvicu uvaríme (v tlakovom hrnci varím cca 25-30 minút od syčania ventilu, podľa veľkosti tekvice, vypnem a nechám prechladnúť). Potom ju rozrežeme po dĺžke na polovice, vyberieme semienka a vidličkou dužinu „vyšpagetujeme“ - vidličkou ťaháme zhora až nadol tekvice, dostaneme pekné špagety). 250 g použijeme na 1 porciu tohto jedla, zvyšok vyšpagetovanej tekvice, ktorý nespotrebujeme, uskladníme v chladničke a použijeme na iné jedlo. V chladničke vydrží cca 4-5 dní.
-
2
Na olejom jemne vymastenom pekáči vytvoríme z polovice uvarenej a vyšpagetovanej tekvice (z 250 g) medzikružie, teda kruh s jamkou v strede.
-
3
Jemne osolíme (ja nesolím, syr je slaný dosť, ale kto potrebuje, môže trocha osoliť). Posypeme polovicou nahrubo nastrúhaného syra tekvicu aj otvor.
-
4
Rozložíme dookola druhú polovicu tekvice.
-
5
Do otvoru vyklepneme vajce.
-
6
Opäť posypeme celé zvyškom syra.
-
7
Vložíme do rúry a na 180 °C zapečieme, asi 10-15 minút. Na tanieri posypeme sekanou pažítkou.
- 8
Poznámka: Kedysi sme nosili semienka špagetovej tekvice z Maďarska, ale teraz ich bežne dostať aj u nás. Ak máte záhradu, doporučujem. Je vhodná na všetky recepty, kde sa používajú klasické cestovinové špagety.
Tiež zapekaná tekvica:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 8
Zdravím a lituji vašeho postižení ohledně mrkve. Zkuste mou variantu mrkve na karamelu s indickou koncovkou. Karamel se připraví normálně z cukrového rozvaru s přídavkem sádla do středně zlaté barvy, opatrně zaleje trochou vařicí vody a nasype mrkev ručně nakrájená na cca 0,5 cm silná kolečka ( struhadla i strojky dělají příliš tenké plátky). V otevřeném kastrolu se osolená mrkev vyrestuje do změknutí až se začne oddělovat masť obarvená do oranžova rozpuštěným karotenem, o který hlavně jde našim očím. Přidáme pár lžic sojové omáčky, muškátový květ, kurkumu resp. sladké curry a opatrně pražíme téměř do sucha. Vodou s trochou rozmíchaného škrobu nebo hotové jíšky vhodně zahustíme, dosolíme resp. i dosladíme tmavým třtinovým cukrem. Naložíme na talíř s pečeným vepřovým, nejlépe bůčkem a trochou vařených brambor. Vy osobně si nasadíte noční masku na spaní a konečně ochutnáte lahodnou mrkev, na které budete nadále závislá jako celá naše rodina včetně vnoučat již od útlého věku.
Musím s lítostí konstatovat, že jste k vaší škodě tak předpojatá, že mou dokonalou lahůdku nejste schopna ochutnat ani poslepu. V naší domácnosti se snad mrkev konzumuje na kolečka (nikoliv krájená, ale "zahradnická" 😉). Takže si aspoň zajistěte nutný přísun vitaminu A (vstřebatelného jen po rozpuštění v tuku) oranžovými "jam" batátovými hranolky smaženými na másle ghií na pánvi nebo obyčejné fritéze, nikoliv horkovzdušné. Pozor, nesolit předem, jinak se rozpadnou na kaši dříve než se usmaží a tuk obarví.
Pri mojom stravovaní nedostatok vitamínu A nehrozí. On sa nachádza v mnohých potravinách - všetky zelené listy (kapusta, kel, špenát, mangold), petržlenová vňať, pečeň, kalerábové listy, brokolica, kukurica, tekvice, vaječný žĺtok,...atd.
Pekný deň:)