Hovädzí vývar
šéfkuchár Arte Restaurant, 29. septembra 2024
Foto: Shutterstock
Paradajky a ocot sú možno zvláštne prísady do hovädzieho vývaru, ale majú svoje opodstatnenie. Paradajky dodajú vývaru trošku inú chuť a jablčný ocot Zobraziť celý popisParadajky a ocot sú možno zvláštne prísady do hovädzieho vývaru, ale majú svoje opodstatnenie. Paradajky dodajú vývaru trošku inú chuť a jablčný ocot pomáha dostať živiny z kostí.
Postup
-
1
Rúru predhrejeme na 220 °C, kosti rozložíme na 2 plechy a pečieme dozlatista – trvá to asi hodinu (po polhodine ich obrátime). Prípadný prebytočný tuk scedíme a upečené kosti vložíme do veľkého hrnca.
- 2
Zalejeme studenou vodou, ktorá by mala dobre prekrývať kosti. Dáme variť najprv pri vyššej teplote alebo ohni, a keď začína vrieť, teplotu znížime, vývar nemá vrieť, iba prebublávať. Pravidelne odoberáme penu, ktorá sa tvorí.
- 3
Dobrý hovädzí vývar sa pripravuje 8 hodín bez pokrievky, do hrnca priebežne podľa potreby dolievame vriacu vodu. Po niekoľkých hodinách pridáme koreniny a zeleninu - neolúpanú mrkvu rozkrojenú na polovicu, polovicu ošúpanej cibule, paradajky nakrájané na štvrtiny. Na záver varenia pridáme bylinky a soľ podľa chuti.
- 4
Hotový vývar precedíme a ak ho nejdeme hneď jesť, vychladíme. Ak sa vám zdá slabý, možno ho zredukovať, to znamená nechať odpariť časť tekutiny. Vtedy ho však nesolíme, dosolíme ho až po zredukovaní.
Tiež hovädzí vývar:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
a aky je ten pravy, tradicny?
Jedine by som chcela pripomenúť, že áno, dolieva sa studená voda a keď sa vývar varí na slabom ohni nerobí sa pena a nemusí sa odoberať. Keď sa robí pena, znamená to, že treba zoslabiť plameň.