Prívarok z bielej dyne - tekvice fotorecept
Foto: helena10
V našom nárečí je „bila dyňa“ názov pre bielu tekvicu.
Postup
-
1
Čerstvú bielu dyňu ošúpem, rozrežem na polovice a každú polovicu na štvrtiny. Polievkovou lyžicou zvnútra odstránim dužinu aj jadrá. Nastrúham ju na veľkých očkách do veľkej misky a pokvapkám octom. Nechám stáť 30-40 minút.
- 2
Zatiaľ si spravím svetlú maslovú hustejšiu zápražku z múky hladkej, masla a vody, ktorú varím polhodinu. Nechám stáť bokom.
- 3
Na masle vo väčšom nepriľnavom kastróle opražím na drobno narezanú cibuľu, nasypem cukor a urobím karamel. Následne pridám pripravenú nastrúhanú tekvicu, trochu ju orestujem. Zalejem horúcou vodou, osolím, okorením a za občasného premiešania dusím do mäkka. Tekvicu zalejem maslovou zápražkou, smotanou na varenie, miešam, prevarím. Nakoniec pridávam kyslú smotanu zmiešanú s pár lyžicami smotany na varenie, aby sa nezrazila a všetko dobre miešam a prevarím.
- 4
K prívarku sme si uvarili nové zemiaky a spravili kysucký opekáčik na cibuli a volské oko.
Tiež tekvicový prívarok:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Kysuce, a skade?
V Čechách som občas videla tekvicu v Bille. :) Inak ja pestujem na záhrade českú odrodu Květa, pretože je kríčková a neťahá sa. Ale samozrejme, nie každý má tú možnosť.
Máš pravdu, ale ze zluté, stredne velké, kdy se jeste dají jíst semínka, byl vyborný. A ta rozhodne oranzová ani tak vodnatá, není. Zkus!
Na prívarku z bielej dyne som vyrástla, každý rok sme ju mali v záhrade pri dome a dodnes mi chutí najviac 👍... Pekný deň prajem.
Je pravda, že žlutá cuketa je méně vodnatá, ale ten nezbytný zelený kopr v ní nevypadá a nechutná tak dobře jako s pravou bělomasou dýní. Šťávu uvolněnou při dušení na voňavé domácí slanině sbírám přes sítko, odpařením zahustím, na konci dušení vrátím jako chuťový koncentrát zpět
až potom vše poprvé osolím, přidám zakysanou smetanu, čerstvý kopr a případně dokyselím a jíška na zahuštění obvykle ani není potřeba. Pokud k tomu nemám dorůžova vypečený křupavý bůček, ale jen vajíčka na tvrdo, přidávám pro chuť kostku dobrého bujonu. Pod názvem dýňové zelí si to oblíbilo dost kamarádů a kalkuloval jsem na osobu s 0,5 kg syrové dužiny v dobách, kdy se daly běžně koupit bílé dýně o váze 3-5 kg.
Tak som dnes pozberala na záhrade tekvice a strúhala. Dovolím si pridať obrázok, ako sa strúha tekvica u nás na Šariši na prívarok.