Foto: maxinka
Na úvod musím povedať, že chlieb nepekávam, aj keď vidím množstvo rozličných receptov. Väčšinou ma odrádzala zdĺhavá príprava a tie jednoduché nesplnili moje očakávanie. Zobraziť celý popisNa úvod musím povedať, že chlieb nepekávam, aj keď vidím množstvo rozličných receptov. Väčšinou ma odrádzala zdĺhavá príprava a tie jednoduché nesplnili moje očakávanie. Až som uvidela chlebík, ktorý vyzeral podľa mojich predstáv. Po prečítaní receptu som zistila, že ak sa pustím do práce o také dve a pol hodiny zistím či aj chutí tak ako vyzerá. Po kontrole v kuchyni som zistila, že nemám čerstvé droždie. V recepte bolo, že aj sušené sú v pohode, tak som sa pustila do práce.
na 180-220 °C
Postup
-
1
Do misy som preosiala múku. Ak máme čerstvé droždie soľ treba dať po strane misy, aby nebola v kontakte s kváskom. Pridáme 1 PL cukru, rascu, sódu, olej, do stredu prelisované alebo najemno nastrúhané uvarené zemiaky, rozdrobené kvasnice, 1 ČL cukru, zaliať kvasnice asi 2 dcl vlažnej vody. Keď začnú bublinkovať, doliať zvyšok vody a vypracovať cesto. Kedže ja som mala sušené droždie jednoducho som všetko zmiešala.
-
2
Prikryté cesto dáme kysnúť na 1 hodinu. Po vykysnutí cesto preložíme na pomúčenú dosku a sformujeme tvar. Uložíme do formy, alebo pekáč vyložený papierom na pečenie. Medzitým zapneme rúru na 220 °C. Cesto potrieme slanou vodou a urobíme zárezy.
-
3
Vložíme do vyhriatej rúry, do spodnej časti. Pečieme na 220 °C 15 minút, potom teplotu znížime na 180°C a pečieme ešte 45 min. Po upečení ho opäť potrieme slanou vodou. Necháme na mriežke vychladnúť.
-
4
Prišiel čas na ochutnanie. A nesklamal. Je výborný, nemám čo vytknúť. Vyzerá to tak, že oddnes už len tento. Kedže sa rýchlo zjedol upiekla som ešte jeden na plechu.
Skúsim aj s octom. Máte skúsenosť aj s inou múkou?
Maximka, ja pečiem z kila múky, kde je asi 800g múka hladká 650 a asi 200g múka ražná, nedávam sodabicarbónu, ale 1pl octu.
Chlebík máš krásne upečený, určite u vás dlho nevydržal:-))
Ďakujem za radu určite vyskúšam
ďakujem
budem zvedavá na odpoveď aj ja. Názory sa rôznia:-), kukaj varecha.pravda.sk/diskusie/domaci-chleba-s-hladkou-mukou-...
tiež ma to zaujíma
Niet nad dobrý domáci chlebík
Mne bolo raz povedane, ze je to len kvoli chuti, ak je to chlieb s drozdim a nie s kvaskom. Aby chutil kyslasto ako pravy kvaskovy.
ale ja som ocot nedala, nebol v recepte
len sa tu podaktorí pýtali, na čo sa zvykne pridať ocot, aký má účinok?
tak som napísala.
Skontrolovala som, 1polievková lyžica cukru ide do cesta a 1 čajová lyžička ide na kvások. Napísané je presne podľa receptu aký som mala.
čajovú lyžičku som už nedávala, lebo som mala sušené droždie, ale ani tú lyžicu v tom chlebe necítiť
Ďakujem za radu, budem skúšať z rôznych múk a porovnávať chute.
Niekedy sa pridával do chlebového cesta kvások, ktorý si gazdinka odložila z predchadzajúceho pečenia, dnes to nerobíme, takže ocot nahrádza vlastne ten kvások.
Dnes sa už opäť ľudia vracajú k pečeniu chleba z ražného kvásku, bez použitia droždia. Droždie môže spôsobiť mnohé plesňové ochorenia, preto sa pri pečení snažíme použiť ho čo najmenej a v tom pomáhajú prefermenty - predkvasené cestá ako napr. biga, staré cesto, poolish, omládok... V chlebe z ražného kvásku vznikajú fermentačnými procesmi kyselina octová a kyselina mliečna. Obidve chlebu dodávajú mierne kyslastú chuť, ale predovšetkým zabezpečujú vhodné pH, ktoré je nepriaznivé voči spórom rôznych plesní a baktérií, ktorých je vo vzduchu neúrekom. Preto kváskový chlieb vydrží dlhšie a neplesnivie ako chleba s droždím. Octom nahradzujeme v drožďovom chlebe kyselinu octovú, čiže posúvame pH do kyslejšej oblasti, aby podobne ako v kváskovom, bola ochrana proti vonkajším mrškám z luftu...
Ja to až tak odborne neovládam, ale podstatu som asi vystihla. Moja mama dávala vždy aj kvások ( iba z pšeničnej múky ), ale aj droždie (za korunu - vtedy dááávno), no chlebík vydržal naozaj dlho a nikdy nesplesnivel.
Aj dnes, keď upečieš chlieb doma, nikdy nesplesnivie - totiž nemá šancu, lebo sa raz-dva zje :-))
Musím sa priznať, skúšala som v minulosti piecť chlieb asi 4 krát, no zakaždým bola to taká menšia katastrofa.
Maxinka , ďakujem za tento recept, už som si myslela, že ja dobrý chlebík nie som schopná upiecť ( a pritom kysnuté koláče, knedľu, parené buchty ... nemám problém urobiť ) . Jedna známa mi povedala, že jej sa nedarí parená knedľa, že stačí, aby prešla okolo cesta a knedľa sa iste nepodarí , no a ja som si myslela , že som na tom obdobne s chlebom.
Super, teším sa. Aj u mňa to tak bolo, nikdy som nebola spokojná s výsledkom. Až keď som ho niekoľkokrát uvidela v mojej skupine kde si vymieňame recepty. Vždy vyzeral výborne a každý pýtal recept. Musela som vyskúšať a dopadol výborne. Teraz už upečiem hocikedy, ale vyskúšam pridať aj iné múky a uvidím z akej bude najlepší.
Bochník z tohto množstva po upečení váži cca 1700 gramov, čo je pre nás veľa, tak hneď po vykysnutí cesto rozdelím na dve polovie, každú naťahujem a prekladám zvlášť a na jednom plechu upečiem dva menšie bochníky. Jeden do mrazničky, jeden zjeme. Aj ten z mrazničky je výborný, lepší ako keď som mrazila polovicu veľkého bochníka.
Všetky užitočné rady sa cenia. Piekla som zo sušeného droždia, lebo čerstvé som práve nemala a chcela som ten recept vyskúšať hneď, lebo som mala čas. Predpokladám, že z čerstvého nakysne lepšie, ale vôbec mi to nevadilo, že nebol až taký vysoký, chuť to vynahradila. Ono je to aj použitím pečiacej nádoby. Keď je užšia, tak cesto rastie do výšky. Preto niekto pečie v hrnci. Ja som použila zapekaciu misu kvôli oválnemu tvaru, ktorý držal tvar, ale len z polovičnej dávky a pri druhom som ho piekla na veľkom plechu, takže viac išiel do šírky. Ale vôbec mi nešlo o to aký bude vysoký, nakoľko som skúšala recept. Išlo mi o chuť a tá nesklamala. Budem ho piecť a vylepšovať aj zámenou múk a hľadať čo najvhodnejšiu formu na pečenie.
To ma veľmi teší, tiež sa mi podaril na prvýkrát. Odvtedy chlieb nekupujem.
( už sa teším zajtra zase na raňajky ...:-)))
Nech sa páči, otáčame...
A otočený je ešte krajší...
V reze
A aj nakrajany