Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami fotorecept

sracz - fotkasracz, 28. októbra 2015
Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami (fotorecept)
Foto: sracz

Teplá jeseň, majster nad majstrov, kúzelník s paletou farieb. Obľúbený čas mojej sladkej predobrej mamky Aňuci. Nostalgické spomienky na prechádzky v Čermeľskom údolí s „vymaľovanými“ listami stromov od Baránka až po Alpinku. No a sem tam odbehovanie za suchohríbom, hlivou, pôvabnicou fialovou, či dvojfarebnou, ale nezabúdali sme ani na podpňovky u nás nazývané „podpinky“. Jednoduchá veľmi chutná huba so širokou škálou využitia! Tu ich nenájdem ani nezoženiem, pomohol som si nakúpenými "nameko"!

3÷4
porcie
12÷15 minút
príprava
7÷10 minút
tepelná úprava

Suroviny

150-200 g prerastená
12-15 ks mladá
600-800 g
podľa chuti
3-4 ks čerstvé
1 PL čerstvé
5-6 PL
5-6 PL
podľa chuti
podľa chuti

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  samotrejme, ako väčšina z Vás, aj ja mám najradšej s čerstvými! Keď nemám použijem zasterilizované tým „najprimitívnejším“ spôsobom. Väčší hrniec napustím do ½ vodou, dám zovrieť a postupne čistím a prihadzujem podpinky, kým nie je hrniec plný. Nechám ich prejsť varom. Prevarené podpinky scedím; „naštopchám“ ich do 300 ml zaváracích fliaš, každú zasypem PL soli a zalejem studenou vodou. Fľašu uzavriem a ukladám do ďalšieho hrnca (na spodok hrnca dám čistú handru, alebo staré noviny), ktorý keď je plný fliaš, tak ho dolejem vodou až po okraj. Potom ešte ~ na 5´ dám zavariť. Vyberiem, obrátim vrchnákom dole a nechám, zabalené v deke, vychladnúť. Najlepšie do rána! Takto mi spravidla vydržali až do budúcej úrody. Pred použitím ich stačilo v sitku premyť pod tečúcou studenou vodou a následne pripraviť podľa potreby. Tu ich nemám a pretože máme na ne veľkú chuť, tak som počas návštevy švagra Luxiho z Arizóny pripravil pochúťku z kúpených „nameko“, ktoré mi podpinky najviac pripomínajú! Na panvici vyškvarím skoro ¼ kila prerastenej údenej slaniny, do ktorej vsypem a krátko orestujem dva zväzky pokrájanej mladej cibuľky aj s „pierkami“,

  Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  pridám huby, menšie ani nepokrájam, podusím, ochutím soľou, čerstvo mletým čiernym korením a drveným jalovcom_borievkou,

  Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  „vbuchnem“ vajíčka, podľa ∑ „stravníkov“ a jedno naviac, PL masla, zamiešam a o 24´´

  Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  „fertych, Maruška prikri sa“

  Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  na tanieri posypem pokrájanou petržlenovou a zelerovou vňaťou, keď mám čerstvý ligurček, tak pridám trošku aj z neho (to je môj obľúbený zelený „trojboj“), ku každej porcii „burkovčiak“ domáceho chlebíka a dobrú chuť! P. S.: moja milá kamaláska, Maruška Davalovie z Jarkovej v Paričove, ich po očistení dáva do elektrickej sušičky. Suché odkladá v uzatvorenom 5 litrovom pohári. Pred použitím, trebárs do zemiakovej polievky, či kapustnice, iba odoberie potrebné množstvo, nechá „napušic“ vo vode a ostatné už je rutina! Verte mi, že „šmakujú prenáramňe fajňe“!

  Huby s vajíčkom - jesenná pochúťka, skoro ako s podpňovkami (fotorecept) - obrázok 5

Diskusia k receptu

radost
určite šmakujú fajňe...
aj tu konečne začali podpňovky..rídziky..pôvabnice..dotera nebolo nič pre sucho..najkrajšia a najväčšia je radosť pri hľadaní v prírode..:-)

Zaujímavé video z archívu TV Varecha