Domáca škvarená masť a škvarky fotorecept
Foto: marienka44
Bravčová masť bola už dávno "rehabilitovaná" a dokonca je vhodnejšia na vyprážanie ako rastlinné oleje. Kvalita masti z doma vyškvarenej slaniny sa nedá porovnať Zobraziť celý popisBravčová masť bola už dávno "rehabilitovaná" a dokonca je vhodnejšia na vyprážanie ako rastlinné oleje. Kvalita masti z doma vyškvarenej slaniny sa nedá porovnať s kupovanou bravčovou masťou v 250- gramových kockách, niekedy sa jedná len o lisovanú masť. Ako postupovať, aby sme pri škvarení sadla dostali aj tie najlepšie škvarky?
Postup
-
1
Kúpenú sviežu, teda neúdenú slaninu (sadlo) zásadne neumývame, prípadné nečistoty oškrabeme nožíkom. Obyčajne nám ide o získanie kvalitnej domácej masti a škvarky sú vedľajší produkt. Preto zo slaniny ostrým nožom odstránime všetky zbytky mäsa. Potom pokrájame na drobné kocky, ideálne o strane 1-2 cm. Čim menšie, tým bude výťažnosť vyššia a škvarky budú chrumkavejšie.
-
2
Nakrájané sadlo dáme do hrnca s hrubým dnom, len trochu osolíme a podlejeme trochou vody. Keď som v minulosti kupovala väčšie mnnožstvo slaniny, dobre mi poslúžila veľká liatinová rajnica s pokrievkou. Tá je aj ťažká pre moje operované ľavé rameno, od r. 2016 mám implantovaný titánový ramenný kĺb. Musím si dávať pozor, často dochádza k jeho luxácii. Sadlo musíme zahrievať pomaly, aby sa nepripálilo o dno. Keď kocky sadla napuchli od vyparovanej vody, hrniec po asi jednej minúte odkryjeme a trpezlivo miešame. Po chvíli zbadáme, že sa tuk začne uvoľňovať, bude jemne pobublávať a ucitime vôňu, je skoro hotovo.
-
3
Vyškvarenú masť môžeme priebežne odoberať do pripravených nádob. Záleží na tom, ako dlho plánujeme masť uchovávať. Čím dlhšie, tým tesnejšie by mali byť nádoby uzavreté. Ja som masť pomocou naberačky a špeciálneho lievika na džemy nalievala do sklenených pohárov so šraubovacím viečkom. Pozor, aby nepraskol pohár! Preto sa doporučuje dať pod pohár napr. čepeľ noža, ktorá odvedie naakumulované teplo. Počas chladnutia masť v pohári párkrát pomiešame. Po úplnom vychladnutí uzavrieme a odložíme na chladné miesto. Soľ pridaná na začiatku zabezpečí konzerváciu a aj ľahšiu roztierateľnosť masti v tuhom stave. Moje potrebné náčinie:
-
4
Obyčajne nám nestačí farba a chrumkavosť škvariek po vytopení sadla, preto na záver, keď sú v hrnci už len škvarky a trochu zbytkovej masti, pridáme trochu mlieka. To spôsobí ich krásnu hnedú farbu. Potom ich môžeme uskladniť v pohári so zbytkom masti, ktorá sa stihla ešte ku koncu vyškvariť alebo tú masť zlejeme a škvarky uchováme suché. Škvarky použijeme na prípravu pagáčov, nátierky alebo ich len tak s chlebom a cibuľou s chuťou zjeme. :-) Moja masť je krásne biela ako padlý sneh:
-
5
Lievik a v ňom sitko, aby straty boli čo najmenšie. Sitko istí čistotu masti:
-
6
Samotný lievik bez stopky, dostať kúpiť v AZ-ku, použila som ho prvýkrát:
-
7
Zo škvariek boli výborné pagáče, treba ich ešte prisoliť.
Vyborny popis. Ja osobne nesolim vobec.
Ja Ti nebudem tvrdit, ze je zla. Len pre mna ju je citit ztuchlinou.
Je to také o štěstí. Dlouho jsem kupovala v řeznictví, také v Jednotě - mají také od několika výrobců ve vaničkách. Naposledy jsem kúpila masť tak tuhú, že som rozpučila kelímok pri vyberaní. A někdy se stane, že masť "přetáhnutá". Prostě prihorená - pri topení nechali dojít do vyšší teploty - z masti ide dym a maličké kúsky v něj ztmavnú. A to je cítit. Doma si to ohlídám, nevyplatí se od topení masti odcházet. Škvarky dělám na větší kousky, světlé, nic tmavého nechci /jsou měkčí pro moje zuby/. Zásadně nedávám mléko - nechutí mi také škvarky. A nesolím nic. Odeberu si škvarky do malej misky a teprve potom osolím jednu porci. Se solí se zbytečně dostane na škvarky vlhkost a to dělá při uchování paskudu. Masť ani náhodou nesolím - používám ji i na tělo /obličej apod. místo krému/. Naposledy som robila takmer z 5kg sádla - slaniny. Také záleží na kvalitě sádla - slaniny. Někdy je to těžké vyrobit škvarky - protože nedrží formu a je víc drti než škvarků. Jako všechno i topení masti chce svoje.
Nie je nič zlé, najmä, keď kupuješ malé množstvo určite nebudeš vyprážať, ja tiež občas kúpim masť v kockách a doma ju nechám "prevrieť" pekne zavonia a vyrovná sa domácej.
Evi, na začátku kostky sádla - slaniny podleju asi dvěma hlty vody. Tá sa zahreje spolu s kostkami a hned v první fázi sa odparí, kostky lépe pouští tuk. Čas od času promíchám. Zásadně nepřiklápím poklicí - to ne ani omylem! Tak ma to učila babka. Nesolila - viz moj koment u kuka hore. Zato na konci přidala trochu mléka - aby zčervenaly. A to jediné nerobím. Nechutí mi to. Škvarky nevymačkávám, Odeberu masť do čistých nádob - opatrně naběračkou, aby byla čistá bez kousků, Škvarky posbírám obracečkou. Poslední sklenice je masť s drtí. Ta je bráchova. Na masti hlavne varím. Na chlebík si dám jednou za pětiletku.
Přesně. Masové vyjím první, pak hledám s maličkým masovým proužkem. A naposledy potupně sjedu i tukové. Je to proces na delší dobu, ale to hledání masových kousků je super. Vůbec neva, že jsou tvrdší, to je zajímavé... haha
Soľ som pridala len medzi prsty, málo. Môže sa posoliť až na konci, keď je masť zliata. Mlieko ozaj len na konci na škvarky, aby sa dosiahla poťadovaná farba. Vidieť, že moje škvarky boli bledé aj tak.
Ďakujem pekne. Tú pokrievku mám na rajnici možno minútu, urýchli sa celý proces vytápania.
oprava: požadovaná
áno, súhlasím, že závisí od slaniny, aké budú škvarky. Je to potvrdené.
varecha.pravda.sk/recepty/domaca-skvarena-bravcova-mast-a...
Aj @Kimlo dáva mlieko počas vytápania slaniny
Masť nie je nutné sterilizovať ,kedysi sa pri zabíjačkách vytopilo aj 60 litrov masti a udržiavala sa celý rok v plechových geletách ktoré boli typické aj tým že kryt mal dierky . Uskladňovalo sa to len tak v komorách a nevadilo ani leto.
Aj naša mama mala takú geletku (neviem, ci je to správny výraz)), pamätám si z detstva. Naša rodina zbierala pomyje pre jednu rodinu v dedine, teda ich prasa. :-). Potom, keď bola zabíjačka, dostali sme výslužku.
sk.mall.tv/recepty-pana-cuketku/ako-vyskvarit-brav...
Nie sú škvarky (nárečové nazvanie) ale oškvarky.