Orechový zákusok
Orechový zákusok

Orechovo-makový zákusok bez múky fotorecept

sonulienka - fotkasonulienka, 6. apríla 2020
Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept)
Foto: Sonulienka

Ku kávičke.

20 minút
príprava
25 minút
na 180 °C

Suroviny

Orechové cesto:
5 ks
150 g mleté
3 PL
1 ČL
Makové cesto:
5 ks
150 g mletý
3 PL
1 ČL
Krém:
250 g
500 g
150 ml (33 %)
3 PL (alebo cukor)
 (alebo pár kvapiek vanilkovej esencie)
1 bal.
Ganache:
100 ml (33 %)
100 g (81 %)
 nasekané (na posypanie)




Postup

  1. 1

    Suroviny:

    Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    Orechové cesto: Bielky oddelíme od žĺtkov a vyšľaháme do tuha. Pridáme cukor a znovu šľaháme do tuha, potom pridáme žĺtky, prešľaháme a na koniec mleté orechy rozmiešané s práškom do pečiva. Cesto dáme na plech (ja som mala plech s vonkajším rozmerom 41x31 cm) vystlaný papierom na pečenie. Pečieme na 180 stupňov 25 minút. Po upečení necháme korpus vychladnúť.

    Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Tak isto urobíme aj makové cesto.

    Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Krém: Mascarpone vyšľaháme so smotanou, pridáme jemný tvaroh, vanilkový struk alebo esenciu, med, vanilkový cukor a dobre vyšľaháme. Cukru alebo medu si môžete dať podľa svojej chuti viac alebo menej. Krém som nefotila, svietilo slnko a tak by nebolo vidieť nič na foto poriadne. Vychladnuté korpusy prekrojíme po dĺžke na polovice a plníme. Najprv orechový natrieme krémom, nasleduje makový korpus, krém, orechový korpus, krém a na koniec makový korpus, vrch potrieme tiež krémom. Poleva ganache: Dáme zohriať smotanu, odstavíme, pridáme nalámanú čokoládu a miešame pokiaľ sa čokoláda nerozpustí. Polevu nanesieme na koláč. Na vrch dáme nasekané vlašské orechy.

    Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    Zákusok som dala cez noc do chladničky, ale môžete aj menej, stačí dve hodinky. No a tu je už na tanieriku - a ešte môžete si upiecť aj v okrúhlej forme a budete mať tortičku. Odporúčam formu s priemerom 26 cm.

    Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    No a tu je aj kávička, koláčik nám chutil.

    Orechovo-makový zákusok bez múky (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu

haji
Pěkný receptík, ořechy a mák spolu krásně ladí, i krém se mi moc líbí. Jsi šikulka, milá @sonulienka ! Díky za sdílení, krásné pozdravení a pevné zdraví přeji!
evanaaa
Tento koláč musí byť ozaj dobrý, ako tak naň pozerám, samé dobré suroviny, aj chutne vyzerá.....




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia