Kysnutý závin
Kysnutý závin

Beigli - maďarský vianočný závin

Jarmila Horváthová
mesačník Varecha, 11. decembra 2024
Beigli - maďarský vianočný závin
Foto: Shutterstock

V Maďarsku patrí k Vianociam makový a orechový závin, ktorý sa volá beigli. Je na každom stole a je zvykom, že keď idete cez Zobraziť celý popisV Maďarsku patrí k Vianociam makový a orechový závin, ktorý sa volá beigli. Je na každom stole a je zvykom, že keď idete cez Vianoce na návštevu, prinesiete ako darček jeden alebo viac doma upečených závinov beigli.

4 ks
porcie
40 (+ kysnutie) minút
príprava
30 minút
na 200 °C

Suroviny

Cesto:
500 g
250 g
2 ks
 štipka
1/2 kocky (čerstvé)
200 ml
Maková náplň:
300 g mletý
50 g
300 ml
200 g
z 1/2 citróna
100 g
Orechová náplň:
300 g mleté
300 ml
150 g
100 g mleté
z 1/2 citróna
100 g
Na potretie:
1 ks
1 ks




Postup

  1. 1

    Cesto: Najprv rozpustíme droždie v 200 ml vlažného mlieka a troche práškového cukru. Potom pridáme múku, maslo, 2 vajcia, trochu soli a vypracujeme cesto, ktoré necháme 2 hodiny odpočívať na teplom mieste.

  2. 2

    Maková náplň: Mletý mak zmiešame s krupicou a vriacim mliekom. Potom pridáme práškový cukor, nastrúhanú citrónovú kôru a sultánky namočené v rume. Necháme vychladnúť.

  3. 3

    Orechová náplň: Vodu s práškovým cukrom privedieme do varu a pridáme mleté orechy. Odstavíme zo sporáka, pridáme pomleté piškóty, sultánky namočené v rume a nastrúhanú citrónovú kôru. Necháme vychladnúť.

  4. 4

    Vykysnuté cesto rozdelíme na 4 časti, z ktorých každú vyvaľkáme do obdĺžnikového tvaru. Hrúbka by mala byť 0,5 cm. Dva obdĺžniky potrieme orechovou plnkou a dva makovou plnkou. Potom obdĺžniky pozdĺžne zrolujeme a záviny položíme na plech vyložený papierom na pečenie.

  5. 5

    Potrieme ich vajíčkom a necháme ešte hodinu odpočívať. Po 60 minútach záviny potrieme ešte bielkom.

  6. 6

    Vidličkou opatrne urobíme do bočných strán závinov niekoľko dier. Necháme odpočívať ďalších 30 minút.

  7. 7

    Pečieme v rúre predhriatej na 200 °C asi 30 minút. Pred podávaním môžeme posypať trochou práškového cukru.

Diskusia k receptu

farbuska
@malroxa (11.12.2024 18:17)

Súhlasím s tebou. Prešporské/bratislavské bajgle/pajgle boli známe už prinajmenšom v 16. storočí. "Bajgle sú spomínané napr. 6. mája 1590 pri príležitosti hostiny pre miestodržiteľa a predsedu vojenskej rady Dávida Ungnada Lichtensteina a ďalších. Mestskí radní dostávali každoročne na Vianoce do daru bajgle a tento zvyk sa zachoval do konca 17. storočia." Citát je zo str. 30 v knihe 400-ročná legenda HISTÓRIA bratislavských rožkov, ktorá vyšla nedávno. Odporúčam pani Jarmile Horváthovej, aby si knihu prečítala. Je naozaj zaujímavá nielen pre tých, ktorí sa venujú vareniu a pečeniu profesionálne.
eruska25
Ja pochádzam z východného Slovenska, teraz síce žijem na západnom, ale baigle som nepoznala do minulých Vianoc. Mali sme návštevu z Budapešti a naozaj priniesli domáce makové a orechové bajgle, boli fantastické, v živote som to nejedla. My pečieme makovník a orechovník, ale toto je niečo iné, lepšie.
garanco
Ešte v roku 2011 som pridala na Varechu tento recept:
Sviatočný makovník a orechovník
kde cesto a pracovný postup je rovnaký ako v tomto recepte. Len plnku robím podľa svojho postupu. U nás na Spiši sa nikdy nepoužíval názov "bajgle" , len jednoducho makovník a orechovník.
( pre záujemcov - môžte nahliadnuť do môjho receptu)
kucharka
Prenádherné záviny, veru by som sa nechala ponúknuť.
Pekne napečené.




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia