Rôzne

Co dnes vaříte? (9)

haji - bez fotkyhaji, 12. júna 2021

Pokračování oblíbeného tématu formou diskusie, sdílení textem, fotem a nebo obojím. Co dnes uvařit, upéct? To je někdy docela oříšek, kokosák. Děkuji všem, kteří přispívají, sdílejí, inspirují, komunikují a to nejen o vaření. Dobrá pohoda a láska k vaření, pečení spojuje, naplňuje bříška i srdce! Pomalu tu máme prázdniny, dobu dovolených - užijme si krásné dny, plné lásky a radosti! Léto volá!

@zareaguj


Diskusia k téme

haji
Dnes peču jelení žebra s vepřovým maskem, cibulí, česnekem, okořeněno mletou sladkou i pálivou paprikou, mletým novým kořením, pepřem, zázvorem, pár jalovců a zelený mix ligurček s dalšími bylinkami /sesypala jsem kořenky/. Bude k tomu br. kaše a hlávkový salát. Polévka se rýsuje, udělám z červené čočky a mrkve, s krutonky.
Krásnou a požehnanou neděli přeji všem!
haji
Jo a do žeber jsem vetkla kousky iberijského špeku.
haji
@nephilim (13.6.2021 09:35)
Ajta krajta! Mendělejev by si pošmákl... hmmm No, když to nejde jinak, tak aj takto. Drž sa mi!!
haji
@kimlo (13.6.2021 09:56)
Čistá provokace. Dobrú chuť!! Děkuji za trefný koment a chutné foto.
Já se nevešla do PH, tak dělám pomalu, na nižší teplotě v troubě. Velikost je někdy omezující haha
haji
@kimlo (13.6.2021 10:45)
Krása střídá nádheru, o chuti si nechám zdát! hmm Děkuji za fotečku, ta píše!
haji
Dnes jsem slavnostně zajela nové čtyřstěnné struhadlo od Leifheit. Je ostré a má dost hluboké velké strouhance. Moje dovozové struhadlo sloužilo bezmála 30 let. Nebýt plastových částí po obvodu, které se průběžně rozloučily, ještě by jsme spolu vydrželi.
haji
@afataga (13.6.2021 11:20)
Děkuji za fotečku a koment, aj tvoje hovězí po burgundsku vypadá krásně a jistě ještě líp chutná. Navnadili jste mě oba, díky za inspiraci! Krásnou neděli!
bugout
Mne sa práve pečie Tepsi kebab od @cesminaz
Polievku som dorazil včerajšiu a môžem povedať, že ju radím medzi moje veľmi obľúbené polievky (a super možnosť ako zužitkovať pár prebytočných zemiakov, preto som ju aj včera skúšal)
A tebe @haji nech nové struhadlo dobre slúži. A všetkým ostatným príjemný zvyšok nedele.... Ak sa bude môj obed dať jesť dám aj foto (raz som totiž tepsi skúšal a nedopadlo to dobre, samozrejme mojou chybou :-))
haji
@kucharka (13.6.2021 15:35)
Velmi pěkně děkuji za všechny fota a komenty. Ty jedeš jako pila! Zapékané těstoviny, salát, aj br. kaše s hamburgery by mi chutnaly. Tvoje cibulové bagety jsou výstavní, o chuti si nechám zdát! Krásná práce, aj s chlebíkem a koláčikom, jsi šikovnica! Přeji hezký zbytek neděle a úspěšný nejen příští týden! Vždy mě potěšíš, děkuji!
haji
@bugout (13.6.2021 15:42)
Děkuji za komenty a foto, tepsi kebab jsi dal v pohodě, vidíš, jak jsi šikovný! Chutné foto!
haji
@2010 (13.6.2021 16:01)
Děkuji za koment a foto, dobře že jsi se ozval! Hmm že nemocniční obed... Servis nemá chybu a věřím, že ti chutnalo! Já mám takové kombinace ráda. Přeji brzké uzdravení a hupky domů!
haji
@kimlo (13.6.2021 16:24)
Děkuji za koment a fotogenický kváskový chlebík, dokonce s úsměvem, krásná práce!!
kimlo
@2010 (13.6.2021 16:01)

Nemocničný obed? Tak v nemocnici som som nastastie nemal tu česť sa zúčastniť stravovania a ani po tom netuzim… ale toto vyzerá ako z dobrej reštaurácie, no na SK to nehrozí… prajem skoré uzdravenie ak sa to týka Teba…;-)
haji
@afataga (13.6.2021 18:10)
Aha, máš podle všeho pravdu. Nechala jsem se zmást tím rozteklým sýrem a vlastní chutí na zapékané těstoviny jakéhokoliv druhu... @kucharka promiň můj omyl, jsem nepozorná.
kucharka
@2010 (13.6.2021 16:01)
Nemocničný obed? Tak to si asi teraz všetci na SK oči pretierajú!
Ja len dúfam, že tú fotku uvidí niekto z ministerstva zdravotníctva ;-)

haji
@kucharka (13.6.2021 18:25)
Děkuji za link. Recept si uložím, vloni jsem to neudělala.
kuko95
@kucharka (13.6.2021 18:25)

Super recept.ja dávam opačný pomer mäsa a cestovín.niekedy ešte chilli fazulu
1x haji
kucharka
@kuko95 (13.6.2021 20:07)
V tomto recepte je protagonistom cestovina. Mäso je vlastne iba ako ochucovač.
Cestoviny, ako aj pizze, v stredozemí nemajú veľa surovín, chute sú väčšinou jednoduché.
Ale ty,samozrejme, si to prispôsob ako ti chutí. A nezabudni si za tým dať chladené pivo! ;-)))

2x kuko95 a haji
sovka62
@kucharka (13.6.2021 18:28)

Haha, aj keby im to nalepili na monitor nič sa nezmení. Spokojnosť pacienta je to posledné, čo ich trápi....
1x haji
sovka62
A včera som varila vývar z bravčových kostí (z karé, samé mäso) s krupicovými haluškami, obrátený rezeň z kuracích stehien, opekané zemiaky a miešaný šalát (uhorky rajčiny, paprika).
Na opekané zemiaky som skúsila použiť fintu z YouTube. Očistené, pokrájané na väčšie kocky, predvariť 10 minút, do vody na varenie okrem soli pridať aj pol balíčka prášku do pečiva. Zliať, zmiešať s tukom (u mňa maslo), na plech na papier a zapiecť.
Vraj budú červené a chrumkavé. Boli.
Nenapadlo mi fotiť, veď taký všedný obed....
1x haji
haji
@sovka62 (14.6.2021 09:06)
To sedlo. Dovolím si dodat, že nejenom stravy se to týká.... u nás určitě.
haji
@sovka62 (14.6.2021 09:17)
Děkuji za koment, dobre si navarila. Mně by chutnalo, tvoje polévka musí být výborná, rezníky naruby a opékané brambory, salátek jsou také velká dobrota. Že obyčejné jedlo. Pro mě je každé jedlo to nejlepší. Ráda jím.
Krásný den a pevné zdraví!
frezia68
@haji : Zdravím @Haji , posielam fotku dnešného obeda a oznamujem,že idem okusovať kostičky.Zíde sa spustiť pár kíl,len sa akosi nedarí. Tak aspoň všetkým Varecháčom želám dobrú chuť a pohodový deň :-).




haji
@frezia68 (14.6.2021 11:48)
Děkuji za koment a foto, mně by chutnalo, křidýlka i salátek já ráda! Jejda, budu ti držet pěsti, dát nějaké kilo dolů je fajn. Ať se daří!!
cesminaz
Dnes je na rade "kruťkanie" :-) včera som si pripravila hroznové listy. Neviem kolko ich je, hádam aj 200-300ks... Príjemný slnečný deň prajem :-)


haji
@cesminaz (15.6.2021 06:52)
Děkuji za koment a fotečky. Nech sa krutkanie daří!! včelko Májo!!
Krásný den! Aj u nás je slnečno, má se oteplit. Toto jaro konečně! připomíná jaro a začátek léta z mého dětství. Jedno z mála příjemných zjištění. No nevadí, nemusí pršet, stačí když kape.
haji
@kvakac (15.6.2021 11:27)
Děkuji za koment, fotečku aj receptík! Milý receptík, mně by chutnalo. Hmm táto sicilská varianta je příjemná. Jsi šikovný! Dobrú chuť!
1x kvakac
haji
Faktická poznámka k neděli, kdy jsem vařila komplet oběd : Mno, netušila jsem, že jde mega zvojtit br. kaše. Hodně se mi napily brambory a špatně jsem je ocedila... jsem blíže k tekuté stravě. Pořád se něco děje. Ale sníst se to dá, tvar drží - v lednici, bo máslo... haha
haji
@kimlo (15.6.2021 18:24)
Super! Dala bych si s chutí, díky za koment a fotečku. Ať dělám co dělám, nedocílím chuti smaženek jako z mléčňáku. Prostě ne a ne. Přihodíš receptík, prosím?! Děkuji moc.
haji
@kimlo (15.6.2021 18:38)
Děkuji, jsi milý, budu se těšit. Už jsem konečně došla na to, jak se tento zázrak u nás v mléčňáku jmenoval. Vaječný řízek! Uf Pod pojmem smaženky prodávali dva plátky veky, spojené umíchaným tvarohem, obalené ve vajíčku, strouhance, usmažené a pak šoupnuté do hrubšího krystalového cukru.
1x lakey5
haji
@bugout (15.6.2021 18:59)
Děkuji za koment a fotečku! To nebude čistokrevné lečo, jak tě znám hmm
1x bugout
haji
@bugout (15.6.2021 20:40)
Děkuji za hbitý koment a chutné foto! Jsem googlila a je to zajímavý receptík, mně by v této kombinaci česnek položil na lopatky. Našla jsem i název vejce v pekle, to sedí!. haha
O tom, že je to chutné jídlo, nepochybuji. A jak znám některé místní milovníky česneku, už to vidím, jak tu frčí recept na vlně radosti!
1x bugout
cesminaz
Dolma sa nazýva inak bud plnená paprika, baklažán, cukiny atď. Taká zelenina sa plní, preto Dolma ( plniť-doldurmak). Hroznové listy sa krútia a preto je to Sarma ( zavinúť-sarmak) :-) Ale počula som už aj ludí, ktorí na Sarmu vravia tiež Dolma :-) Napríklad aj jedna moja švagriná jej vraví Dolma :-) Je to asi podla zvyku z domu. Plnka názov nemení, jedine obal :-)
kuko95
Nic.rad by som poslal fotku ale už 10minut sa s tým drbem a nechce mi ju pridať.
1x haji
frezia68
@haji :Trhovník tvrdil,že hrášok je sladký a vidina,ako ho lúskam pri večernom programe(lepšie,ako čipsy ),ma presvedčila kúpiť....,ale bol horký a nie gurmánsky zážitok.Mala som ho ochutnať,ale ruky plné.....tak skončil v hráškovo-mrkvovom prívarku,zahustenom na jemno nastrúhaným zemiakom. Nevadí,to mi vždy evokuje detstvo a pekné spomienky.




frezia68
@Haji : Ešte si dovolím pridať jeden obrázok z nedávného zážitku,lebo sme s JDS navštívili Lačnovský kaňon a tá príroda ma očarila.Prirovnávajú ho k malému Slovenskému raju a kto sa chystá objavovať krásy Slovenska,vrelo doporučujem.Aj na východe je krásna príroda a asi aj málo navštevovaná.Síce na boľavé kĺby,kríže,či kolená trocha náročné,niektorím seniorom trvalo dlhšie,ale všetci došli a Fričovský kaštiel nás pohostil obedom,veľký park núkal prechádzku a oddych.Tak všetkým Varecháčom krásne dovolenky a zážitky :-).


nephilim
@sovka62 Hola, sovka68 :) To vieš, aj nové auto musí občas natankovať. Ísť na lekársku STK. Lepší sa to. No predsa. Ešte potrvá tak min rok, kým môj Rafael (=pečeň) bude fungovať aspoň na 90%. Si milá.

bugout
Mal som na pláne kebab a prílohu bulgurovo ryžový pilaf, nejaká zeleninka a cesnakový jogurt.... Najbližších päť dní však môžem akurát vodu a infúzie... Všetci čo ste na tom lepšie prajem vám dobrú chuť.
1x haji
bugout
@zolik , @kimlo akútny zápal divertiklov. @frezia68 ďakujem. A áno @haji čo je s tebou? Keď vidím toho vyprážaného zubáča hneď by som si dal.... Aj pstruha... Ryby môžem na každý spôsob...
1x haji
zolik
@bugout (21.6.2021 22:23)
Prajem rychle zlepsenie. Musim priznat, ze som musela googlit. Potesujuce je, ze sice neprijemne a bolestive, ale nie zivotu nebezpecne.
Drz sa a liec sa.

bugout
@zolik ďakujem. Ono je to doživotná komplikácia divertikle (divertikulóza) a môže dôjsť k zápalu (divertikulitída)... Už som s tým ležala pred vyše troma rokmi keď sa ešte nevedelo čo mi je a všetky ostatné možné diagnózy boli o veľa horšie, takže sa z tejto mojej vlastne teším. Život to vie ohroziť keď sa to zanedbá v tej fáze zápalu (+ všelijaké iné komplikácie) môže to skrátka prasknúť a to je obdobné ako keď praskne slepák. Dosť bolo zlých tém a nech napíšem aj niečo k tejto téme, teším sa keď ma pustia a upečiem muffiny s jahodami a bublaninu od @cesminaz
farbuska
@haji (15.6.2021 22:44)

Ahoj, @haji , pripájam sa k tým, čo si všimli tvoju neprítomnosť. Pozdravujem a dúfam, že len tá horúčava ťa zahnala aj od netu a inak si zdravá a v poriadku. Prajem tebe aj nám všetkým trochu chladnejšieho osvieženia. Pekné popoludnie vám, kamaráti v kuchyni a pri jedálenskom stole.
cesminaz
@zolik (21.6.2021 23:16)

Ano viem, že odvtedy má nový :-) ale niektoré novoty stoja tiež za figu :-) No dúfajme, že je naša @haji v poriadku a jej neprítomnosť je naozaj len z technickej príčiny.
používateľ nemá avatar
123
123
no, neviem, nie som o nič múdrejšia, ale komentár @haji : Zatím je vše v pohodě a já na skle. Milá komunikace a inspirace - jsem jako ryba ve vodě. Pokud budu mimo dosah, přijde na divokou kartu. Dám nejspíš nový díl. Už je to dlouhé jako písnička. Krásný víkend, plný chutí!
to bolo tak sa mi zdá ,12.6., na vareche 8
1x haji
zojenka
Aj keď som iba pasívna varecháčka, okrem receptov každé ráno a večer nahliadnem do diskusie "Co dnes vaříte?". Tiež mi chýbajú trefné komentáre od @haji.

1x haji
2010
Toto jedno mini jablko stalo bez par centov v prepocte 1 euro. Musel som vyskusat ci je zlatom vykladane za tu cenu.
Je to NZ mini odroda vola sa Rockit.
Vysledok... asi taky rozdiel ako medzi jahodami a lesnymi jahodami.
Super sladke, stavnate, chrumkave, vonave jablcko s tenkou supkou a mini jadrom.





mariamka
@2010 (28.6.2021 14:51)

škoda že si nedal pohlad zbízka v reze. Urcite bude nejaky chutny recept. Dojem kazi ten zanedbany nechet
kimlo
@2010 (28.6.2021 14:51)

Za tu cenu je v ňom určite zabudovaná televize, ako sa onehdy vyjadril Bruce Willis v jednom filme k cene nohavíc svojho parťáka …
zolik
@2010 (28.6.2021 14:51)
Tak ma to jablcko zaujalo, ze som si ho musela vygooglit.
Vyslachtene roku 2010 na Novom Zelande.
Uplne hodave k Tvojej profilovke :-)

1x haji
haji
@cesminaz (16.6.2021 06:03)
Velmi pěkně děkuji za fotečky a komenty, dolma/sarma je pro mě jídlo neskutečně vzdálené a fascinující zároveň. Krásná práce i text, přiblížení.
P.S: Omlouvám se za zpoždění, stihla jsem jen dát lajky k fotům a pak dlouho nic... Uf, ale už jsem tady!
radost
po tej tragédii-čo sa odohrala na južnej Morave...denne pozerám.či sa ozve @haji a @klukodvody..
nič
nič
prosím-máte niekto info o týchto priateľoch z Varechy..??
želám im veľa šťastia..aj keď...
srdce bolí
1x haji
haji
@kuko95 (17.6.2021 22:14)
Děkuji za komenty, fazulovú miluju aj ja. Díky za snahu, někdy to tak je, že něco nejde. Třeba přidat foto... Věřím, že příště to půjde!
haji
@mariamka (19.6.2021 07:40)
Děkuji za chutné foto a koment, nátierka s chlebíkom je aj moja slabost. Vidím, že je hlavně vajíčková, takové miluju!
mamec
@haji (29.6.2021 14:55)
No, vitaj späť, stratená sestra od varešky!
Počula si to buchnutie? To nám všetkým padol kameň zo srdca :)
2x haji a staja
haji
@frezia68 (19.6.2021 11:26)
Děkuji za fotečky a komenty. Aj ja som mala hráškový ošial. Přinesl mi brácha větší igelitový sáček, hrášek byl mladý a fakt výborný, doslova cukrový. Už spinká na mrazáku. Hrála jsem se s louskáním u telky hodinu a třičtvrtě. Jak na potvoru ostříhané nehty, šlo mi to jako psovi pastva. Den předtím jsem navařila hrášek s mrkví na kyslo, takže o hrášku a Vareche se mi hezkých pár dnů i zdálo.
Krásné foto i text k Vašemu výletu, krásná příroda. Před všemi smekám! Takový terén bych těžce zvládala i dřív, kdy mi nožky jako tak sloužily. V dobrém tiše závidím nádherné spojení s krajinou i přáteli!
haji
@bugout (19.6.2021 19:16)
Haha, díky za koment i foto, vidím, že hrášek a mrkva vedou! Toto je zelenina, kterou můžu 365 dní v roce a 24 hodin denně. Chutná a fotogenická polievočka!
1x bugout
haji
@bugout (21.6.2021 16:02)
?? Ajaj, vodu a infúzie ?? Držím pěstě, ať se brzy uleví a zdravíčko polepší!! To dáš!!
1x bugout
haji
@kimlo (21.6.2021 18:04)
Velmi pěkně děkuji za chutné fotečky, dobře vaříš a samé fajné věci. Mně by moc chutnalo. Zubáča jsem už pár let neměla, hmm
haji
@frezia68 (21.6.2021 18:32)
Milá @frezia68 , už jsem tady!! Mno, dovolenku si vzal noťas, spíš zasukované aktualizace Windows10. Tak jsem ho nesla naladit a kapku se nám to protáhlo. Neumíš si představit ten absťák po Vareche!! Kdybych měla tušení, že to bude tak dlouho trvat, napsala bych pár řádků, že odstávka stroje...
1x staja
haji
@zolik (21.6.2021 18:40)
Děkuji za fotečku a koment. Pstruha bych si dala, až bych řvala... Na plněnú papriku se chystám - je na spadnutí, mám nanošeno na hnízdo.
Už jsem tady, fakt to nebylo cílené vypadnout na tak dlouho. Seskupení okolností, ale už je dobře! Lilo i u nás, minulý čtvrtek večer....
haji
@cesminaz (21.6.2021 21:16)
Děkuji za komenty a fotečky. Čerešně miluju v jakékoliv podobě. Aj zavárané jsou velmi zdravé - hlavně jde o tu pecku, ze které je bezva zdravý koktejl, který je léčivý. Borek bych brala, slinky mi tečú hmm
Krásné prázdniny a ještě krásnější léto k vám, milá Cesmínko!!
haji
@mijaita (21.6.2021 22:20)
Děkuji za kouzelné foto a koment, překrásná barvička! Další hráškový díl do skládačky. Milé!
haji
@bugout (21.6.2021 22:23)
Hmm, to není co závidět. Uf, naštěstí jsi v dobrých rukou lékařů! Přeji brzké uzdravení!
Už jsem tady, měla jsem nějaké technické potíže s noťasem, pak pár náhod a byl z toho bez jednoho dne výpadek na dva týdny. Už jsme redy, noťas i já.
Drž sa!!
haji
@cesminaz (21.6.2021 22:28)
@zolik
Přesně tak, technika byla na výletě, noťas v pořádku, ale aktualizace se rozhodly štrajkovat. Pak pár náhod, souhra okolností. Ale už jsem tady, zlatíčka!!
haji
@farbuska (22.6.2021 16:02)
Děkuji za koment, pozdravení a díky, za to, že jste tu všichni na mě mysleli. Už jsem tady a vše je jak má být. Zdraví mi jako tako slouží, mráz, v tomto případě vedro, kopřivu nespálí!
Krásný den přeji všem, přátelé!!
haji
@123 (23.6.2021 15:33)
Děkuji za milý koment! Podcenila jsem to. Noťas šel na poléčení skrze aplikace, které se už víc jak půl roku nechtěly uskutečnit, házelo to chyby a výhružky. Netušila jsem, že to bude na tak dlouho, bo ne vše je ideální.
Děkuji za podporu, přání i zájem, milé vědět! Krásný den!
haji
@zojenka (23.6.2021 21:43)
Děkuji za milý koment, jsem ráda, že nahlédneš a potěšíš se. Často vidím lajky od tebe, tak trochu se známe - od vidění! haha Krásné léto! I když v těchto dnech vypečené...
haji
@mariamka (26.6.2021 08:18)
Děkuji za koment a fotečku, placky vypadají náramně, jsem plackoidní. Narobila si mi chutě!
Jejda, už jsem tady - celá komplet - v pořádku. Díky za zájem, jsi milá! Krásný den a díky za inspiraci!
haji
@zolik (27.6.2021 16:55)
Díky za koment a fotečku. Utopím si klávesnici jak slintám... hmmm Miluju dukátové buchtičky a už jsem je nejedla ani nepamatuju. Ne že bych měla sklerózu, ale dobře deset let.
haji
@2010 (28.6.2021 14:51)
Děkuji za koment a foto. Jablíčko jako malované. Toto ještě k nám na trh nedocestovalo. Ale cenově se jablka šplhají stále vzhůru jak je rok dlouhý. Díky za sdílení, Krásný Rockit!
zolik
@haji
No konecne! Uz som si zacala robit starosti.
Aj Ty zijes na Juznej Morave. Obislo Vas to sialenstvo?

1x haji
haji
@radost (29.6.2021 14:51)
Děkuji za koment, milá @radost !
Za sebe napíšu, že jsem v pořádku. U nás to ten minulý týden bylo ve čtvrtek 24.6.2021 zajímavé, večer. Horké počasí xy dní za sebou a to se někde musí projevit. K nám to doletělo někde po 20.00 hod. a chvíli trvalo, než se to rozjelo. Naštěstí nás chytl jenom "ocas". Blesky, vítr, déšť se rozdováděly pořádně až někde kolem 21.00 hod. a do toho kroupy. Některé jako pinpongové míčky, jiné o něco menší - jako by někdo v mracích vymetal zbytky ze skladu. Naštěstí toho u nás nebylo mnoho, minimální síla i škody. Zato Hodonínsko a Břeclavsko dostalo plnou nálož včetně tornáda už někde kolem 19.00 hod. Nejde mi o tom psát. Vlastně to také znám jen z televize. Dnes jsem mluvila se svým šéfem, který byl v sobotu a neděli pomáhat v Mikulčicích a ten říkal, že si to nikdo neumí představit v reále. Že mu po příjezdu stály všechny chlupy na těle....
Je úžasné, jak se lidé umí semknout dohromady, spolupracovat, pomáhat, nešetřit sebe ani prostředky. Klobouk dolů!¨
@radost napíšu Josefovi, jestli je v pořádku a dám vědět.
Opět hlásí podobné předpovědi. Snad k nám bude Matka Země milostiva, hlavně v místech z minulého týdne. Morava je krásná zem...
haji
@zolik (29.6.2021 16:01)
Nás jo. Tornádo začalo /orientačně/ někde v Hruškách a okolí a skončilo v Hodoníně - Pánově a okolí. A stačilo. Neboj, měla jsem ten večer docela bobky. K tomu bez internetu, takže na zprávy jsem se dívala až brzy ráno a bylo mi ještě hůř.
haji
Přestože je vedro na padnutí, urobila jsem si k brzké večeři hrianky s omletou, nivou a kouskem salámu. Včera jsem pekla chlebík. A někdo ho zapomněl dát do krabice s víkem. Hrianek bude víc. Hezký, klidný, letní večer všem!
haji
@mamec (29.6.2021 15:01)
Děkuji za koment, milý text od srdce! Ano, to buchnutí bylo počut až k nám! Trefně napsané. Mě se též ulevilo, měla jsem abstinenční příznaky, dokonce jsem hladila prázdné místo po noťáskovi. Jeden netuší, že je závislák. Velké díky tobě i všem za vaše přátelství, starostlivost a všem se ještě jednou omlouvám za technickou nepřítomnost. Duchem jsem byla s vámi, přátelé!
haji
@simcanz350 (30.6.2021 06:34)
Děkuji za srdečný koment. Jsi milá, potěšila jsi mě! Dobrá srdíčka tu na Vareche miluju! Život je o radosti, dávat ji sobě i druhým je moc fajn, přátelé!
P.S. Nakukni do tvojej diskusie, přidala jsem koment. Pozdě, ale přece. Krásné prázdninové léto přeji!

haji
Dala jsem péct jitrncový a jelítkový prejt. Po noční bouřce se ochladilo, tak si mohu dovolit luxus upéct v troubě. K tomu dodělám kysnutú kapustu. Podávat budu s chlebíkem.
V noci tu byla bouřka, ale něžná. Silný vítr, trocha blesků a deště. Na to jaká byla předpověď, to proběhlo, díky Bohu, dobře. A hlavně se zchladilo, pofukuje svěží větřík. K nezaplacení po tom úmorném vedru.
Krásný a pohodový den přeji všem!
zolik
@haji
Ochladilo sa. U mna aktualne 13/14 stupnov a nepretrzite leje, tak je Segedin. Uz je to raz tak, Slovak v cudzine sa nezapre ;-)

1x haji
haji
@zolik (30.6.2021 20:07)
Děkuji za koment a fotečku, segedín je velká dobrota! Už jsem robila segedín aj s čerstvou kapustou, též je super, trocha jemnější, taká letná verzia.
Já dnes též neletně dělala prejt s kyslou kapustou. Ale nešlo to jinak, bo v lednici oboje strašilo už pár dnů. A léto na krku... využila jsem mírného schlazení a šup na to.
Za odměnu k večeři banán. Před 21.00 hod. začal vítr a déšť, bez bouřky. Příjemné zchlazení, díky za ty dary.
@zolik krásné pozdravení k vám a příjemné prázdniny!
zolik
@haji
Dostala som na trhu kupit tunajsie jahody. Chutovo su famozne. Sice 2x drahsie ako z obchodu. Ale Ta chut! Väcsinu som „spraskala“ len tak. Co po najazde zostalo islo do bublaniny ;-)




haji
@zolik (1.7.2021 20:25)
Děkuji za koment a chutné foto, jahodovou bublaninu miluju. Já si minulý týden koupila v řetězci české jahody. Pravda, též dražší, ale jsou to jahody "opravdické". Neměla jsem to srdce je dát na koláč, hezky jsem je zmárnila pomačkané se smetanou, s trochou cukru. Velká dobrota.
1x zolik
haji
@dr (3.7.2021 06:21)
Děkuji za koment a fotečku, čerešňová bublanina je velká dobrota. Ovocné koláče jsou nej! Krásné letní dny i večery přeji všem!
haji
@radost (29.6.2021 14:51)
Milá @radost ! Dnes přišel mail od @klukodvody , on i paní Saša jsou v pořádku. Zdraví úměrné věku a opotřebování těla, oba v dobré náladě táhnou za jeden provaz, jako vždy. Josef natáčí pro Rozhlas Brno recepty, dávají je v 10.05 hod. Vlastně s nimi spolupracuje už dva roky. Je ostuda, že i já musím pohledat v éteru tuto stanici a relaci. Počasí je u nich také někdy divoké, ale zůstává, naštěstí, jen při kroupách. Chvála Bohu za ty dary. Pozdravení a dobré zprávy od @klukodvody a paní Saši jsou potěšitelné. Oba jsou kuchaři s praxí a nejen o práci v kuchyni nemají nouzi. Tak je oba známe a jsme rádi, že jsou v pořádku! P.S. Zahrada, ve které se tráva musí sekat je sice dar, ale letos obzlášť náročný.
haji
Včera jsem byla v terénu, u kamarádky a jejích sester. Pozvání platilo na oběd i odpolední grilování. K obědu letní zeleninová polévka, kuřecí prsa na květáku, nové brambory, plno bylinek nahoru, k tomu čerstvá mladá rukola a bonus kapustovo, mrkvovo, pórkový salát na sladkokyselo. Grilovali jsme špekáčky, naložené vepřové masko a kuřecí křidýlka a stehýnka. Dezert vanilkový pudink s jahodami, pro odvážné se šlehačkou. V posledních dnech se tu trochu zchladilo, je více mráčků, pofukuje. Příjemné letní dny, jak jsme je znali z dětství. Sem tam zaprší, bez bouřky. Zázraky se ještě dějí! Včera bylo velmi příjemně. Ani komáři nás nežrali, potěšitelné.
Dnes nevařím, mám výslužku z grilování. Odpoledne operu a nasuším bylinky, které jsem včera dostala. Je fajn se příjemně pobavit a vyvětrat.
Přeji všem krásnou a Požehnanou neděli!
1x zolik
haji
@cesminaz (4.7.2021 17:33)
Ahojík, Cesmínko! Děkuji za koment a chutné fotečky. Úžasná kombinace, domácí pečivko a k tomu ťava na ohni... mně by moc chutnalo. Krásné pozdravení a dětem fajn prázdniny!
haji
@cesminaz (4.7.2021 17:38)
Sladká tečka prostřednictvím višňové bublaniny nemá chybu. Miluju višně v čemkoliv. Děkuji za velmi poutavé foto višňové bublaniny, bude se mi o ní zdát... hmm
haji
@cesminaz (4.7.2021 17:38)
Moje nervy, omlouvám se za název bublanina, píšeš o jogurtovom koláči! Víš, já jak vidím ovoce v koláči, mám zafixovanou bublaninu.
zolik
@haji (4.7.2021 17:48)
Ved kolacik vyzera ako bublanina.
Ale Tvoj komentar zo 17:40 je najlepsi. Z „Tava na ohni“ si urobila „Velblouda na ohni“. ;-)

cesminaz
@zolik (4.7.2021 19:11)

:-)))) aké dobré oči ty máš! Ťavu som ešte zatial na ohni nerobila ;-P ale do fliaš ju odkladám každé leto :-))
2x haji a zolik
haji
@zolik (4.7.2021 19:14)
Děkuji za komenty a fotečku. Mně by chutnalo, mám taková jemná jídla ráda. A bojím se napsat, že tam vidím malé krevetky... jeden je tu zdrojem zábavy haha
cesminaz
@haji (4.7.2021 17:48)

Nevadí milá @haji :-) velmi velký rozdiel tam aj tak nieje :-) Dakujem za prianie, deti si prázdniny tento rok iste v tej kukurici na poli užijú... Prihlásili sa na 5 týždňovú brigádu, trocha si zarobiť :-) O pár dní im to už začne ;-)
2x haji a zolik
haji
@mariamka (4.7.2021 19:17)
Děkuji za foto a milé mňam, mně také chutná plněná paprika. Brzy na ni přijde řada i u mě.
zolik
@cesminaz (4.7.2021 19:27)
:-)
Neboj, aj keby si ju urobila @haji by ti ju urcite pochvalila.
Do flias na zimu? Dobry napad. Nebudes mat v spajze obesenu mys
zolik
@kucharka (4.7.2021 23:15)
Ako pekne si sa cez weekend vyhrala. Same dobre jedla a salaty. Posuch k tomu a aj sladke ku kavicke. Sikovna si. Niet co dodat.

1x haji
haji
@kucharka (4.7.2021 23:15)
Velké díky za komenty a chutné fotečky, jedno jídlo lepší než druhé. U vás by mně chutnalo všechno, nejvíc však saláty - vypadají naprosto luxusně. K tomu moře, byla bych ve svém živlu. Letí k vám pozdravení a i vašim dětem přeji krásné prázdniny! Určitě se už těšily, je to nejhezčí část školního roku!
haji
@zolik (4.7.2021 23:22)
Přesně, @kucharka je šikulka! Pozoruješ, že pro jistotu neopakuji názvy jídel v textu, jedna ťava dneska stačila. Tolik radosti zase být nemusí. Hezkou dobrou nocku!
zolik
@haji (4.7.2021 23:31)
Haji, ja som sa tak dobre zasmiala ked som tvoj koment citala, ze som to nemohla len tak prejst bez povsimnutia. No ved uznaj sama. Jeden preklep a z jednoducheho jedla si ucinila gurmansku velicinu. Ved si len predstav celu tavu na roste nad ohnom.
Uz Ta necham, chybicka se vloudila. Ale stalo to zato. :-)
Dobru noc aj Tebe a Pa

1x haji
haji
@zolik (4.7.2021 23:48)
Vždyť jo, největší sranda je, že mně to už tak ostane, prostě ťava. Je moja a už se jí nepustím!
U nás jsou ještě dva dny svátek, pracující mají prodloužený víkend. Nepracující to mají jinak. Dnes jdu odmrazit ledničku s mrazákem. Znovu hlásí vedra, tak ať mám hotovo včas.
Krásný den!
kucharka
@zolik & @haji , dievčence, vy ste ma ale potešili tou pochvalou, neviem, asi som sa aj červenala :-)))
Áno rada varím a vypekám, v kuchyni by som bola aj celý deň.
V Španielsku je radosť variť, čerstvé a kvalitné suroviny počas celého roka. Toto obdobie teraz je úplne naj, z trhov chodím s plnými košíkmi ovocia a zeleniny, je to jedna báseň.
Neviem, ale ozaj neviem prečo, nemôžeme na Slovensku mať niečo podobné.
Hádam.... niekedy....
Pekný večer prajem.
1x haji
zolik
@kucharka (5.7.2021 22:18)
Necervenaj sa. Z tvojich jedal priam dycha radost z varenia. Spanielska kuchyna je famozna prave roznorodostou domacich cerstvych surovin.
Ja zijem vo Svajciarsku a taky Sortiment mozem tiez len ticho zavidiet. Je sice pravda, ze v kazdom trosku väcsom meste je Tapas Bar alebo Bistro a tie ja milujem.

zolik
@haji
U mna byva pomerne casto v pondelok takzvana „zbytkova“ vecera. A tak tomu bolo aj dnes. Ostala ryza, marinovane kuracie, krevetky a parmezan




haji
@zolik (5.7.2021 23:17)
Dobrá hospodyňka zužitkuje všechno. Mně by celkem chutnalo, jen krevetky mi nic neříkají. Ale to je moja chuť. Pár věcí, potravin prostě nevyhledávám. To víš, jsem mlsná jako koza s opicí dokopy. O koze to obecně víme, ale nedávno jsem zachopila dokument, kde D. Attenborough mluvil o opicích, které se některými druhy zeleniny, jež jsou jim novinkou, natírají po těle. Dělají to i ve volné přírodě s některými druhy listí a plodů, prostě je používají vně. Hmm s krevetkami to zkoušet nebudu... haha
Dnes peču chlebík. Nešlo to jinak. Včera zvítězilo odmrazování mrazáku, šlo to celkem fajn, hezky se mi podařilo uchovat potraviny bez rozpuštění, orosení. Dnes už je Oskar při chuti a nebe bez mráčku, větřík žádný. Nevadí. Už mám zaděláno, kvásek funguje hurá!
Přeji všem krásný letní den! U nás sváteční.
haji
Dnes to jde tak jak má. Vykupilo se pár obláčků, což je dobře. Těsto na kváskový chlebík vyšlo v pohodě. Minulý týden jsem nějak nebyla při sobě a podařilo se mi dát o 1dcl vody víc. Uf, to bylo adrenalinkové dosypávání múky... a chlebík byl málo slaný, nedošlo mi, že to chce víc soli. Nakonec jsem musela oprášit větší ošatku, i z té mi chtěl utéct. Snědl se, o tom žádná. Dnes jsem si dala opravdu dobrý pozor co dělám. Není to "alza", ale nepozornost. Tam mám rezervy.
haji
Dnes jdu na třešňový táč. Nové brambory od bráchy uvařím ve slupce, k nim kousek másla a mlaďoučká rukola. Oskar se snaží už od rána, opět bude vypečený den. A jak píše Cesmínka, ne jeden. Krásné pozdravení všem!
haji
@kucharka (8.7.2021 20:55)
Děkuji za koment a chutné fotečky, kurací prsia vypadají svěže a cícerový salát ještě svěžeji! Velmi chutné moselo byt v tomto horku takové dobré jedlo, děkuji za inspiraci!
Aj u nás též teploučko, včera větší a teď se nasunuje bouřková činnost.
haji
V noci bylo dlouhé čekání na bouřky, ale nula nula nic. Až v osum ráno sprchlo, doletěl ocásek jakési bouřky. Zatím je zataženo a teploučko.
Nechtěla jsem se roztahovat pod receptem na úpravu bravčového stehna. Text dávám sem:
Bravčové stehno na nudličky robím z obou stran do zbělení, zatáhnutí. Celý proces trvá něco málo minut. Přidává se do prohřátého leča. Slovácký verbuňk se tomu u nás říká. Podávalo se v restauracích jako rychlovka, s chlebíkem i tam, kde nebyla bohatě vybavena kuchyň na klasiku. Úpravu zvládla i sama servírka, když kuchařka skončila směnu. Pokud se doba úpravy přetáhne, maso ztvrdne. Pak se musí upravit klasickou /delší/ cestou. Stará dobrá kuchařka z restaurace, která mi to vysvětlovala už nežije, ale díky ní jsem pochopila, že to takto funguje.
1x zolik
haji
@afataga (9.7.2021 15:57)
No vitaj, 5 kg masa, bych měla i puchýř na prstečku. Děkuji za poutavé foto guláše, s chutí bych dala testovací vzoreček! Jestli vás bylo víc, tak už stejně nic nezbylo... chjo Krásnému létu zdar a gulášovému nejvíc!
haji
Dnes došlo na kalerábovú smršť. Letní zeleninová polévka: mrkva, kaleráb, nové brambory, jarní cibulka, vajíčko, kousek másla, zelené sušené bylinky a čerstvá pažitka. Tzv. "německé brambory", tedy mix brambor s kalerábom, kousek másla, koření. Kuřecí játra na minutku s cibulí, špekem a trochou koření. Mrkvovo, kalerábovo, cibulkový sladkokyselý salátek. Jestli ze mě nebude kaleráb teď, tak už nikdy.
1x zolik
zolik
@haji
Ahoj Haji, u mna dnes zlahka a rychlo. Na trhu som u Talianov kupila cerstve „Tortelloni Funghi Porcini“. Maslo a Parmesan mam doma vzdy. Cerstva petrzlenova vnat je vo velkom kochli na terase. Od zovretia vody po nalozenie na tanier ani nie 10 min. Preto zlahka a rychlo.
P.S.: Porcini = Dubaky




haji
@zolik (9.7.2021 20:46)
Děkuji za koment a fotečku, hmm rychlé dobroty mám také ráda, tortelloni s dubákmi bych s radostí ochutnala, obzvlášť origoš! Jsi jako vítr, to víme! Krásný víkend!
1x zolik
haji
Dnes jsem si za odměnu hned zrána dala ještě jednou lednici. Tentokrát bylo na řadě vysušování. Někdo večer špatně složil rubikovu kostku a nedovřel dvířka. To je tak, když je lednice menší a léto v plné síle. Pořád se něco děje.
cesminaz
A ako sladkosť, nepečený piškótový jogurtový dezertík z chladničky :-) Robila som ho ešte včera. Je super do horúcich dní , ked sa žiada niečo sladkého :-) Pozdravujem @haji :-)


haji
@cesminaz (10.7.2021 18:59)
Děkuji za komenty a fotečky, milá Cesmínko. Ezogelin polievka je z červenej šošovice? Mně by chutila. Sarma z morušových listů, to je zajímavá varianta, s radostí bych dala testovací vzoreček. A nepečený piškotovo jogurtový dezert s malinami vypadá famózně a jistě tak i chutná hmm Krásný víkend k vám, milá Cesmínko!
P.S. Pozdravuji kukuričné hrdiny, v těchto vedrech brigádníky v terénu obdivuji!
zolik
@haji
Dnes bola lahka zeleninova polievka a plnene zapekane palacinky na slano.
U mna uz dobre 3 hodiny vyzera, ze chce prsat, ale zatial ani kvapka.




zolik
@cesminaz (10.7.2021 19:00)
Z morusovych listov nepoznam. Iba z vinicnych. Chut si sice neviem predstavit, ale som presvedcena, ze by mi chutilo.
haji
@zolik (10.7.2021 20:26)
Děkuji za koment a fotečku. Zeleninové polévky miluju a tvoje zapékané slané palačinky vypadají náramně! Dobrá inspirace, jen aby bylo co zapéct, s palačinkami za sebe neručím.
haji
@zolik (10.7.2021 20:26)
Tak vám držíme pěsti, ať trochu zaleje, ochladí. U nás včera spadlo pět kapek třemi řadami, o dešti se mluvit nedalo. Stále dávají výstrahy, ale spíš pro Čechy, tam to také jde pásama. Hezký večer a fajn neděli!
1x zolik
haji
@bugout (11.7.2021 07:19)
Děkuji za odkazy, jsi milý! Měla jsem tuchu o červenej šošovici, zbytek už je teď jasný! Já mám červenú šošovicu velmi ráda, v polévce nemá chybu. Krásnou neděli!
janger
Niekedy mi strasne pride na chut....
A kedze sa neviem rozhodnut, tak polovica s kakaom, polovica so skoricou.


bugout
@janger (11.7.2021 16:21) s krupicovou kašou som na tom rovnako..... (ja si do nej nasypem aj lentilky v rámci spomienok ba detstvo) to zdravšie, je aký šalát?? Vyzerá veľmi dobre.

Ja som robil yayla çorbası a linguiny s tuniakom




janger
@bugout (11.7.2021 16:30)

Haha, s lentilkami, to nepoznam. Si zrejme mladsia vekova kategoria :-). Ked som bola mala, robila sa s kakaom alebo skoricou. Teda aspon ja som to tak poznala.
Ale lentilky lubim...len tak :-).

To zdravsie je biela kapusta, mrkva, jablko, kusky tvrdeho syra, vlasske orechy, len tak spojene trosinkou majonezy. A podstlane je to polnickom.
Mala som plnu misu postruhanej kapusty s mrkvou. Z casti som spravila take placky (zmiesane s vajcom, na to platok mozarella a na panvicu osmazit), z druhej casti bol ten salat.

Tie tvoje linguiny tiez vypadaju vyborne!
Tento tyzden som robila cestovinovy salat s tuniakom, tiez bol dobry. Ale to bolo "na studeno".
bugout
@janger (11.7.2021 16:59) lentilky mám rád v každej podobe :-) babka mi ich dávala do Krupicovej kaše (je to už pár desať rokov dozadu), či to niekde odkukala, alebo sama vymyslela veru neviem. V každom prípade to je výborné, a aj dizajnovo zaujímavé keď sa rozpúšťa tá farebna poleva lentiliek a zafarbuje kašu....
2x haji a janger
zolik
@haji
Vysmazany Hermelin, nove zemiaky, tatarska a brusnice. Je to dost divna kombinacia, ja viem. Len uz roky sa neviem rozhodnut ci mi k tomu syru viac chuti tatarska, alebo brusnice.



janger
@bugout (11.7.2021 17:05)
No niekedy to (pri mojej maskrtnosti) veru vyskusam :-).
Potlcene lentilky, alebo m&m's na zmrzline su tiez velmi dobre. A v tej kasi sa to zrejme este rozpusti. No, mnam. Tak dakujem za tip :-).
1x bugout
janger
@zolik (11.7.2021 17:08)

Mne by chutilo aj s jednym, aj s druhym. Kyselkavost brusnic k tomu syru si viem predsatvit.
haji
@janger (11.7.2021 16:20)
Děkuji za komenty a fotečky, jaká milá návštěva! Krupicovou kaši miluju. U mě vyhrává s kakaem, skořicovou si dělám jen někdy z rozmařilosti. Vždy jsem čekala na léto a jahody. Na krupicu jsou potlačené jahody s cukrem mana nebeská /máslo už se nedává/.
Zdravý salát vypadá také dobře, též mi někdy vyjde salát co dům dal. Mě zajímá chlebík v pravém rohu. Vypadá hodně netradičně.
A co papá Miska? Posílám pozdrav a pohlazení. Krásné léto i k vám!
1x janger
haji
@bugout (11.7.2021 16:30)
Mně by chutnalo, tvé linguiny s tuňákem vypadají hodně dobře. I já dnes měla tuňáka, polovinu na snídani a druhou polovinu k odpolední svačině. Malý zázrak, že se mi to podařilo rozdělit na 2x. To se obvykle nikdy nepodaří.
Pobavil jsi mě s krupicí s lentilkami!! Haha U nás se někdy dělala krupice s nastrouhanou čokoládou. Ale to mi tam pak nechtěli dát hodně másla, aby mi nebylo blbo. Nevadí, koupím si lentilky a vyzkouším podle tebe a tvojej babinky. Letos krupice s potlačenými jahodami s cukrem nevyšla, tak bude s lentilkami. Díky za inspiraci!
1x janger
haji
@zolik (11.7.2021 17:08)
Děkuji za koment a fotečku. Velmi dobrý oběd, vyprážaný Hermelín jsem neměla sto roků, to musím napravit. Mně se líbí jak kopeček tatarky, tak kopeček brusnic. Klidně podobojí, podle chuti si dopřej!
P.S. Já dnes dělala trochu domácí tatarky, dostanu na ni chuť jednou za pětiletku. Ale k novým bramborám se mi žiadala velmi!
bugout
@haji (11.7.2021 17:45) ááánooo nastrúhaná čokoláda na to som aj zabudol. Babka ju potom skrátka nahradila lentilkami... Ale robila aj so strúhanou čokoládou. A tuniaka som mal včera na raňajky. Taká rýchlovka tuniak, cottage, cibuľa a kapary....
2x haji a janger
haji
@bugout (11.7.2021 21:10)
Paráda, že sis vzpomněl na čokoládu nastrouhanou na krupici! Já radši rybníčky másla, kakao a pěkně zasněžené mletým cukrem. Ubírám lžící naokolo. Jejda to je dobrota!
Mně stačí trocha cibule nakrájená nadrobno, citronová šťáva, tuňák, trocha sol, špetka ml. černého pepřei a roztlačit. K tomu kváskový chlebík. Hmm
1x janger
janger
@haji (11.7.2021 17:38)

No, ten chlebik, to je kupovany. Vlastne taky krekrik to je, s roznymi semienkami, zrnkami. Musim povedat, ze chutny.

Misulka mala dnes vselico, aj kuracinku, aj svoje macacie jedla. Teraz mi robi spolocnost pri pozerani futbalu :-).

Aj tebe vela pozdravov, mila @haji , a vsetko dobre. Len velke horucavy nech nas radsej obidu. Tu u nas je teraz take prijatelne pocasie, nieco nad 20. Mne to uplne staci. Pa-pa....
1x haji
kucharka
@janger (11.7.2021 16:20)
Aj naše deti si dávajú polku so škoricou a polku s kakaom, keďže sa nevedia rozhodnúť.
Ja si v poslednej dobe dávam len takú bez ničoho a celkom sa teším keď tam nájdem hrčku ... s rokmi nám prichádzajú rôzne úchylky...:-))))
S lentilkami to bolo kedysi fain, ale teraz sa mi zdá, že lentilková čokoláda už je akási akoby tvrdšia a netopí sa...
Príjemný pondelok všetkým varecháčom prajem!

2x janger a haji
haji
Dnes jsem uvařila dobré klobásky, k tomu zbytek kyslej kapusty, to celé s chlebíkem. Co chladnička a mrazák daly.
V noci u nás dobře popršelo, ale Oskar už zase "jede. Krásné letní dny!
1x janger
janger
@kucharka (12.7.2021 10:00)

Juuuj, @kucharka , hrcky nemam rada :-)......ale tu tvoju "uchylku" tu na Vareche ma viacej ludi. Ak si dobre spominam, uz sme tu raz davnejsie o krupicnej kasi debatovali a uz to bolo spominane, niektori maju radi s hrckami ;-).
Aj ja mam "uchylky", napriklad mam rada omeletu s marhulovym lekvarom :-).

Ano, slovenske lentilky su trochu ine, ako prv, maju podla mna aj hrubsiu tu vrchnu vrstvu, mas pravdu.
Ale moze byt, ze si vsetko, co bolo prv, tiez aj trosku idealizujeme, neviem....
My tu mame trochu iny druh, tie su skor take "tenkovrstvove", skor sa aj roztopia.
1x haji
haji
@janger (12.7.2021 23:47)
Děkuji za komenty a fotečku. Kuriatko je vděčná komodita, pěkný receptík, mně by chutilo moc, s ryžou je vždy super.
Krásný den přeji tobě i Miske!
1x janger
haji
Dnes jdu na kváskový chlebík, hezky se oba ohřejeme, horko zvítězí! Kvásek poslouchá. Zjistila jsem, že mu dobře dělají třešně. On totiž "ladí" formu podle toho, jaké zraje ovoce. Zajímavé, že švestky ho pravidelně každý rok hezky rozhodí.
Prohrabala jsem se dnes k plněným paprikám, když to půjde dobře, budou s těstovinou. Pokud ne, platí varianta b/ chlebík.
2x dr a janger
haji
@dr (13.7.2021 11:24)
Děkuji za koment,, kuře knedlo zelo je fajn a změna v podobě špaget se sušenými paradajkami je příjemná inspirace, díky za odkaz!
2010
Skoro slovenska klasika, vyprazane krevety v teplovzdusnej friteze a k tomu prilepseny slovensky salat so zelenym nadychom. Zrele avokado zmiesane s japonskou majonezou kewpie. Vsetko pokyslene aromatickym , super kyslim malickym oranzovym calamansi.




haji
@2010 (13.7.2021 17:08)
Děkuji za koment a chotné foto. Velké krevety jsem ještě nikdy nejedla, ráda bych je ochutnala. Mohly by chutnat jinak než ty maličké. Velmi zajímavý přilepšený slovenský salát, svěží a jistě výborný. Calamansi je zajímavý citrusový plod, díky za přiblížení. Ujo google doladil.
kuko95
Varil som si údené koleno také nič moc kvalita zo supermarketu.ale pridal som tam domáce klobásky troska sušenej zeleniny feferonkovu pastu zápražku slíže a je z toho skvelá polievka.aj keď nie fotogenicka :)))
1x haji
haji
@kuko95 (14.7.2021 13:46)
Děkuji za koment a fotečku. Nemusí být všechno fotogenické, hlavně že je to chutné. Uzené koleno je velká dobrota. Uznávám, že z řetězce je to o fous někde jinde, ale pořád je to maso, ne nějaká atrapa.
1x kuko95
haji
@kimlo (14.7.2021 21:16)
Děkuji za koment a fotečku. Mně by moc chutnalo, ragú bolognese so špagetami je dobrý nápad. Díky za inspiraci.
haji
@kimlo (14.7.2021 21:16)
Mám delší vedení, ty už jedeš recepty z novej knihy Taliansko na tanieri. Jsi muž činu.
haji
@cesminaz (15.7.2021 21:43)
Děkuji za koment a fotečku, hned bych dala testovací vzoreček. Prosím, co receptík na akobylangoše, byl by? s čerstvým koprom to musí být velká dobrota.
haji
@cesminaz (15.7.2021 21:45)
Děkuji za další koment a fotečku. Takový salát bych ráda ochutnala, čerstvé listy moruše jsem nikdy nejedla. Vidím, že vaša moruša poslúží celá, aj s listami. Zajímavost je to pro mě hmm
haji
@cesminaz (15.7.2021 21:51)
Děkuji, já si říkala, že jsem podobné batůžky u tebe v receptech viděla, ale ten název - jak nevíš přesně, tak houby na Vareche najdeš. Já snad zítra vyrazím pro kvasnice. Bo kopr mám, brácha mi předvčerem donesl otýpku.
cesminaz
@haji (15.7.2021 21:56)

Len kludne vyskúšaj, ver mi že neolutuješ, sú veeeelmi dobré :-) Čím viac kôpru, tým lepšie, takže nešetri ;-)
1x haji
haji
@evusik (15.7.2021 22:13)
Děkuji za koment a fotečku. Velmi povedené jedlo aj foto, cukíny jako malované. Jejda, ty jsi šikovná! Mně by velmi chutilo, mám taková letní jídla moc ráda, zvlášť z domácích zdrojů.
1x evusik
haji
Přátelé, věřím, že jste všichni v pořádku, hlavně myslím na ty, kteří žijí v Německu, Belgii, Holandsku, které zasáhla vlna silných dešťů a následných povodní. Je mi líto lidí, kteří přišli o životy, domovy, jistoty. Velmi téžké chvíle... Pevně věřím, že pomoci se jim dostane, je to velká zkouška. Přeji všem hodně sil!
zolik
@haji (16.7.2021 18:49)
Od rana mam pustene spravy. Je to des! V mojom a susednych kantonoch su vyhlasene najvyssie stupne pohotovosti. Rieka Aare sice uz dosiahla kriticke hodnoty, ale zatial sa nezvysuju. Zvysuju sa hladiny jazier v okoli. O mna sa neboj, ja byvam na kopecku, takom väcsom. Dufam, ze sa ozvu dalsi, aby sme o sebe vedeli. Tiez myslim na vsetkych nasich Varechacov v Beneluxe a Nemecku.

janger
@haji (16.7.2021 18:49), ake mile od teba, ze si si zmyslela.....no poviem ti, je strasne sa na to co aj len v TV pozerat. V Holandsku straty na zivotoch, nastastie, nie su. Ale je mi strasne luto vsetkych ludi, ktorych to postihlo. Znicene domy, znicene vsetko, evakuacie, voda, voda, voda..... Aj teraz je evakuacia celej nemocnice vo Venlo. O 3 po pol noci tam bude voda v rieke najvyssie, do polnoci chcu celu evakuaciu (200pacientov) zvladnut.

V takychto situaciach si uvedomujeme, ze co sme vlastne proti prirode. Nic....

To si clovek vsetko ani predstavit nevie a nechce. Ja byvam severnejsie od postihnutej oblasti. Takze tu je to teraz v poriadku. Ale Holandsko ma a aj musi mat pred vodou respekt. Ved nevola sa pre nic za nic Nizozemsko. Najnizsi bod je takmer 7 metrov pod urovnou mora.

Kazdemu, nech ste kdekolvek, vsetko dobre!
zolik
@cesminaz (16.7.2021 22:14)
A ja som bola dnes v dvoch obchodoch aby som kupila MAK, cely ako na posypku. Chcela som si upiect klasicke sladke rozky. MAK tu nekupim, sladke makove rozky si mozem akurat tak „nechat zdat“. MAK je vo Svajci asi na ciernej listine. Nikde ani zrnko. Normalne gastronomicky trpim. Mam posledne asi 2 PL plnotucnej horcice, poslednych 400g polohrubej muky, 1/2L obyc octu, 2 bal. Zlateho klasu pudingoveho, 200g nasho pr. cukru, skoro nist mletej papriky. No co Ti budem dalej licit. Uz pol roka sa neviem dostat domov, presne od 26.01. a podla toho ako sa na SK stale nieco meni sa asi ani tak rychlo dom nedostanem. Asi zacnem pisat Blog o mojom gastronomickom utrpeni. Ako vzor si zoberiem „Utrpenie mladeho Werthera“. Len to trochen pretransformujem. Predsa len on trpel trochu inak. :-)

zolik
@janger (16.7.2021 23:37)
Som rada ze si sa ozvala. Aj na Teba som myslela. Len som nevedela kde presnejsie zijes. Ked som dnes pred polnocou pozerala zabery z Niederlande na spravach…

haji
@cesminaz (16.7.2021 22:14)
Děkuji za koment a fotečku, mně by chutnalo! Sladké máslové pečivo... ke kafíčku, i bez kafíčka... hmm Klidně se semínky, bez semínek, na všechny způsoby. Jsi nesmírně šikovná, Cesmínko! Krásný víkend přeji!
haji
@zolik (17.7.2021 00:01)
Hmm, tak gastro utrpení, hmmm Bych poslala menší věci po holubovi, ale múkou, cukrom by se chudák ztrhal. Téměř denně se měnící nařízení máme taky. Ono to též souvisí s gastrem. S jídlem roste chuť...
@zolik pobavilly jste mě s @cesminaz na téma jak osolit. Aj mi slzy tiekly haha
haji
@janger (16.7.2021 23:37)
Děkuji za koment a zprávy. Přiznám se, že mi nedělá dobře takové zprávy sledovat v televizi. Sám úkaz síly Matky Země je silný, média se do toho pořádně opřou a jsou "bez míry".
Člověk může být rád, když ho síla vody, větru, ohně obejde. Ukazuje se, jak málo člověku stačí, aby žil. Střecha nad hlavou, pití a jídlo. No a energie - elektřina, plyn. Řeč o výhodách elektroniky - mobilní signál - jde spolehlivě do pryč, bo nefunguje, ani fungovat nemůže, zvláště v počátcích situace. Ale to jsem odbočila. Hlavně že jsi v pořádku a bokem současné situace! Přeji všem lidem, kteří neměli to štěstí, hodně sil a záchranářům, hasičům, armádě, zdravotníkům přeji sil jednou tolik. Velký dík všem co zachraňují, pomáhají!
haji
Včera jsem si dělala maliny se šlehačkou. Co jiného ze 125 g malin?!
Dnes jdu na vysmážané kúsky cesta s koprom od @cesminaz. Premiéra.
Krásnou neděli přeji všem!
U nás dusno, pod mrakem. Zatím se držíme bez extrémů.
frezia68
@haji : Dnes výnimočne rezeň,lebo nezvyknem vyprážať. Nech sa aj cholesterol trocha poteší .Uhorkový šalát a pohodička.Lebo horúco a ak ráno nenavarím,tak nevarím vôbec ( kto je sám,môže si dovoliť ). A tak sú to neskoré raňajky a skorý obed.V byte mám 27°C a na okne 33°C ,na východe je nám dopriano . Večer bude len šalát,tak príjemný víkend všetkým varecháčom :-).




haji
@frezia68 (18.7.2021 10:29)
Děkuji za koment a chutné foto! Jednou za čas rezník není špatná volba. Mně by chutnalo, s bramborem a uhorkový šalátik hmm Měj krásnou neděli!
Já to mám na západ, též je to sranda, u nás částečně pod mrakem, vítr, ale dusno. Štosují se mraky, uvidíme, či sprchne.
Mám skluz, teprve jsem dodělala těsto a kyne. Snad to dobře dopadne, bo je to těžká premiéra.
haji
Mám hotovo, vyprážané kúsky s koprom jsou vynikající. Právě jsem dosmažila.
Rozrostla jsem se i do bramborového salátu. Bo posledních pár starých brambor volalo po zpracování. Rezníky urobím někdy v týdnu, salát se alespoň naleží.
finczi
Víkend trávime na záhradke, z ktorej máme vitamíny a naše záhradné menu. Pečené stehná na cibuli a paradajky, varené zemiaky s pažitkou a uhorkový šalát s novou cibuľou a pažitkou. Peknú nedeľu prajem!


haji
@finczi (18.7.2021 14:18)
Děkuji za koment a chutné foto. Výborný oběd, krásně letní a z domácí zeleniny, k tomu na zahrade! Není nic lepšího. Mně by moc chutnalo. Krásný zbytek neděle!
haji
@kimlo (18.7.2021 16:35)
Děkuji za koment a prudce jedlé foto. Už se těším, výpečky na horčici, to zní velmi zajímavě. Jsem horčicová.
kuko95
@haji (18.7.2021 17:59)

Vypecky s horčicou už pridala evusik ten recept je ale dosť starý ja už som to podľa nej robil viackrát a je to úžasné.ale pre niekoho to môže byť veru nové ako pre teba :)
2x haji a evusik
haji
@kuko95 (19.7.2021 10:31)
Je tu plno receptov s horčicou. To mi nebrání se těšit na slíbený recept. Se ráda těším. Krásný den k vám!
1x evusik
janger
@zolik (17.7.2021 00:01), tak to ta teda chapem!
Mne chyba hlavne polohruba a hruba muka, to tu vobec nedostat.
Mak tiez v obchode nekupis, maximalne, co som videla, tak male vrecuska, asi tak po 50g, to tak na posypanie peciva. Aj to len malokde.
Ale v poslednych rokoch sa uz da mak objednat na internetovych strankach.
Dalej bryndza mi chyba, treska, tatarska.
@zolik , uz sa nejako prekonaj :-).
zolik
@janger (19.7.2021 23:55)
Presne, polohruba muka mi chyba tiez. Nahradu za hrubu som nasla pod nazvom „Knöpfli-Mehl“. Kyselinu citronovu „Zitronensäure“ som objavila v Apoteke. Pojdem pozret ci tam nemaju aj mak. Asi je to nebezpecny artikel. ;-)

2x haji a janger
haji
Dnes jdu na kváskový chlebík, těsto už kyne, kvásek slušně funguje. Alespoň něco je v pořádku. Musím zpracovat otevřený velký jogurt, vyškrábu zbytek rybízu z mrazáku, k tomu pár letních jablek, bude jogurtový koláč, nejspíš se žmolenkou. Prostě klasika.
Je zataženo, větřík pofukuje, se trochu zchladilo a je příjemně. Díky Bohu za ty dary! Krásný den přeji všem!
cesminaz
Ja som dnes na večeru urobila v rúre pečené lángoše, ktoré som naplnila syrom, cesnakom a niektoré aj kečupom :-) Zajtra budú mať deti aj na desiatu do poľa ;-)


haji
@cesminaz (20.7.2021 19:40)
Děkuji za komenty a fotečky. Pečené plněné langoše vypadají náramně chutně, aj marhulový koláč by mi chutil. Pozdravujem "kukuričnú partiu", mají můj obdiv! Krásný večer aj k vám, milá Cesmínko!
cesminaz
@haji (20.7.2021 20:11)

:-) pozdravím. Teraz majú už oniečo príjemnejšie počasie, už nie sú také horúčavy :-) Dá im to zabrať, najmä nohy ich bolia, kedže sú od rána do večera na nohách...Ale držia sa :-) Pekný den prajem!
1x haji
haji
@cesminaz (21.7.2021 07:38)
Jsou stateční!! O tom žádná! Zkušenosti, které naberou, jsou nepřenositelné a k nezaplacení. Klobouk dolů, nejméně 2x!!
Aj tebe pěkný den! U nás je už pár dnů docela příjemně. Tak snad i u vás to vydrží.
kuko95
Moja obľúbená sladko-stiplava kuracinka.je to vyyyborne:)))
1x haji
haji
@kuko95 (21.7.2021 10:05)
Děkuji za koment a fotečku, kráásnéé kridielka hmm Velmi dobre si napiekol! S chutí bych dala testovací ostro sladký vzoreček!
1x kuko95
haji
@simcanz350 (21.7.2021 10:12)
Děkuji za koment a fotečku, plněnú papriku také miluju, dělala jsem v rajské omáčce, včera padl poslední díl. Jedeme na stejné vlně!
haji
K naleženému br. salátu dnes udělám rezníky. Z kuracího prsa a dva kúsky rybacího filé. Naklepala jsem si bravčovú krkovičku, dva plátky budou zítra na prírodno. Vyprážaní mám splněno na hezky dlouho.
Krásný den přeji všem!
kuko95
Poctivé a fantastické výrobky Bošácka predajna v nmnv :) ak je niekto z okolia odporúčam ...
haji
@kuko95 (22.7.2021 16:53)
Děkuji za koment a foto. Klobásy aj tlačenka jsou výstavní! Dobrú chuť!! Tlačenku s octem a cibulí bych si dala hned...
leaela
@kuko95 (22.7.2021 16:53)

Toto nieje prve foto masovych vyrobkov co si od nich pridal,celkom ma zaujali ;)) .tusim,ze si tam spravime daky vylet ;-))) ....kraaaasa ;)
Pozdravujem vsetkych ;-)
kuko95
@leaela (22.7.2021 18:32)

Ahoj toto je z bosackej predajne z noveho mesta nad vahom fotky čo som sem pridal patrili zase nášmu mäsiarovi z povazian ...ale to nevadí jedno aj druhé mäsiarstvo robí poctivé a veľmi chutné výrobky(Bošácka predajna je hlavne družstvo preto má velky sortiment).. nás mäsiar sa trápi sám ale jeho výrobky sú taktiež výborné ....pozdravujem aj ja :)
haji
Dnes k večeři hrianky/topinky z kváskového chlebíka s česnekovo sýrovou pomazánkou. Jen klasický tavený sýr zamíchaný s nastrouhaným/protlačeným česnekem. S taveným sýrem se nevnucuji nikomu. Mám ho jednou za čas ráda a takto s česnekem na teplé topince to nemá chybu. Hezký večer přeji všem, u nás česnekový!
haji
Množství česneku je na každém - klidně víc, ať se bakterie a upíři třesou. Já méně, bo kondici mého žlučníku není třeba násilně školit.
haji
Dnes jednoduše. Zbytek br. salátu a přírodní vepřový řízek z krkovice.
Zdravím, nejen do Ba! Hodně sil a pevné zdraví všem!
frezia68
Včera som bola na trhoch.Omnoho skromnejšie,ako po iné roky,ale k jednému stánku ma priviedla vôňa.Slanina,šunky,škvarky,bôčik,klobásy.....Kúsok slaniny a škvarky som vzala na koštovku a po degustácii štrajkoval žalúdok,aj spánok ma obchádzal.Ale to bola dobrota :-))) .Slanina je v mrazáku a počká na príležitosť....Darmo,prejdem zas na skromnú stravu,karfiol ako mozoček(žiadne vyprážanie) a zeleninka :-).Dúfam,že sa žalúdok poteší,ja ale nie :-(.


nadia56
dnes su to masove gulky na paradajkovo-paprikovej stave robene v pomalom hrnci ,
pekny slneceny vikend prajem ☺


haji
@frezia68 (23.7.2021 18:54)
Děkuji za koment a fotečku. Slaninka, oškvarky a podobné věci, které člověk sní po dlouhé době dietního režimu s chutí a ještě k tomu farmářské/domácí - to je nebezpečná věc. Vypadá prudce jedle a věřím, že móc chutnalo! Znám to, mám to s žaludkem, střevy podobně. Moc na tebe myslím a přeji brzké uzdravení. Mně pomáhá cocacola, heřmánkový čaj a nebo čaj směs na trávení /a to ještě ne každá/. Na mě funguje i jablko nebo pomeranč. Na někoho ne, ještě víc podráždí. Nejsem opatrná 365 dní v roce, někdy se podaří. Ani to nemusí být slanina, škvarky. Minule mě odrovnaly brambory, cibule, žampiony - pečené na plechu v troubě.
Drž se, milá @frezia68 , to povolí! Krásný víkend!
haji
@nadia56 (23.7.2021 19:40)
Děkuji za koment a foto. Jejda, moje oblíbené jídlo, jsem silně zatížená na masové gulky, tvoje vypadají velmi chutně! Aj tobě, milá @nadia56 krásný víkend!
kucharka
U nás pasta a la genovesa, máme to veľmi radi a je to celkom ryýchlovka... ja to totižto varím v jednom hrnci :-))


56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
@frezia68 (23.7.2021 18:54)

Ešte ľahší je karfiol udusený ochutený drveným kmínom, soľou, červenou paprikou a kurkumou, zvlášť udusiť ryžu, potom spojiť. To je dobrota. A keď to nemá byť až také dietne, pridať cesnak. A ešte menej dietne nastrúhať na hotové parmezán. Ja by som to mohla jesť 7 krát do týždňa.
haji
@kucharka (23.7.2021 21:05)
Děkuji za komenty a fotečky, mně by u vás chutnalo, jejda! Vůbec se nedivím, že vrapov by děti zjedli aj kilo - je to pro ně magicky přítažlivé, aj ja by som si dala hmm Krásný víkend!
frezia68
@Haji milá,ďakujem za krásny komentár.Ale to bolo včera a dnes už je žalúdok OK.On je koťuha a najradšej má rezne a tie môžem bez prílohy,stačí uhorka. Mňa asi podráždila aj cibuľa,vďaka za starostlivosť,ale za nedisciplínu nezaslúžim. A @Dr tiež srdečná vďaka,asi vyskúšam aj podľa Teba a ako muffiny zvyknem podobné robiť a to sa dá konzumovať so šalátom = fajnotka :-) .Príjemný večer všetkým a pokojný spánok,lebo zajtra je spln.
2x haji a janger
haji
@kucharka (23.7.2021 21:05)
Pasta ala genovesa v zrychleném módu? To mě zajímá, můžeš prosím, odhalit postup? Určitě je nás víc, kdo přivítá vychytávku. Děkuji!
haji
@frezia68 (23.7.2021 21:36)
Haha, si ma pobavila. Hlavně že je ti líp! K té nakrájené cibuli - přidávané k chlebíku a něčemu - nakrájím na kroužky /dílky apod/ a jemně posolím. Nechám chvíli postát - síra z ní vyletí a je OK. Pravda, už není tak chrumkavá, ale v žaludku nezlobí. Také se dá připravit syrová cibule tak, že ji nakrájím na kostičky a pokapu citronem. Tu si dávám k rybičkám apod. Cibuli miluju a dlouho mi trvalo přijít na to, proč je mi z ní někdy těžko. Chce to prostě zneutralizovat sirnou složku. To jen na okraj, někdy můžeš vyzkoušet. Hezký večer!
kucharka
@haji (23.7.2021 21:41)
Fazuľky, zemiaky a cestovina by sa mali variť zvlášť... Ja dám ale velikánsky hrnec, plný vody a postupne pridávam fazuľky, po chvíli zemiaky a pár minút predtým ako to bude mäkké prihodím špagety. Keď sú špagety al dente, scedím vodu ( trošku si nechám na zrieďovanie ) a všetko zmiešam s pestom. Poprípade pridám trochu vody z cestovín.
Zatiaľ sa mi to vždy podarí....
Hádam som trochu pomohla/zjednodušila umývanie hrncov :-))
Príjemný letný večer ti prajem!
1x haji
cesminaz
My sme nedávno dovečerali a teraz "fučíme" a pijeme kávu vonku na lavičke na čerstvom vzduchu :-) Super vzduch je teraz vonku :-) Mali sme gril z jahňacieho stehna a k tomu som spravila ešte póbede chlebové placky s cesnakovo-bazalkovým maslom :-) Bola to výborná večera!


bugout
Raňajky rybacia pomazánka.... Jednoduchá bez špekulácií a zbytočných kombinácii. Kľúčom úspechu je kombinácia sardiniek a údených športov, maslo a cibuľka... A obed uvidíme. Kúpil som fenikel a netuším čo s ním :-))


haji
@kucharka (23.7.2021 21:52)
Děkuji za koment, postup. Je dobré vědět, že to jde a jak - v jednom hrnci. Někdy vyzkouším. Nic proti mytí nádobí, ale když to jde v jednom hrnci, proč ne?! Jsi milá a vstřícná, díky za tvé zkušenosti! Krásný a pohodový víkend!
haji
@cesminaz (23.7.2021 21:59)
Děkuji za komenty a fotečky, taková večera vonku, grilování, placky i kafíčko hmm Krása a pohoda!! Tiše závidím, v dobrom. Krásné léto!
haji
@bugout (24.7.2021 08:43)
Jejda, ráda tě vidím! Díky za koment a foto. Rybičková pomazánka je super dobrota, s pečivem a dobrým čajíkem hmm Kombinace sardinky/šproty/máslo je fakt dobrá věc, někdy vyzkouším. Jen nezapomenout koupit šproty. Já včera v podvečer zmárnila tuňáka. Jen tak. S trochou soli.
Ať se s feniklem daří! Krásný den!
1x bugout
haji
Dnes jako bonus zasmažená polévka s kmínem, vejcem a zeleninovým vývarem. Poslední díl br. salátu a přírodní vepřový řízek. Zítra to vidím na špagety s něčím, co lednice dá. Tento týden Jsem to vzala obráceně, od řízků k nedělním špagetám. Někdy to tak vyjde.
Dnes je příjemně, hlásí velké bouřky na celém území. Zatím to tak i na mapách Aladin vypadá. Uvidíme.
Krásný víkend přeji všem!
zolik
@haji
Kupila som taketo velikanske marhule (je pri nich zapalkova krabicka), cast som zjedla a z poslednych je kysnuty kolacik na weekend. Naschval je taky holy. Bez tvarohu a bez drobenky. Som na diete. ;-)




bugout
@haji (24.7.2021 10:39)
Rascová polievka s vajcom je paráda. Ja robím krémovú mrkva/fenikel... (a jedna malá cibuľka)
Zistil som, že rybacia pomazánka je skrátka najlepšia, keď je tam nejaký podiel údenej ryby a minimum čohokoľvek ďalšieho (najlepšie sa mi osvedčili sardinky/údené športy, samozrejme aj taký údenáč je dobrá voľba) ... A špagety ti odporúčam (mám tu recept) tuniak, ančovička, cibuľa a ak máš po ruke pár kapar (ak nemáš nič sa nestane) ... Nič viac netreba
1x haji
haji
@zolik (24.7.2021 13:36)
Děkuji za koment a fotečky. Veliké marhule, jen co je pravda. Hmmmmm takový posúch, bez žmolenky /tvaroh bych oželela/ je celkem smutný... ale když dieta, tak dieta. Hubneš do plavek? Bych měla též, ne do plavek, ale obecně. Držím pěstě! Krásný víkend k vám!
haji
@bugout (24.7.2021 13:52)
Děkuji za inspiraci s tuniakom. Ale já ho včera zlikvidovala k večeři, takže bude směs "co kdo najde". Tuňák se mi ve špajzu neohřeje, musel by mít rohy a trkat, aby přežil víc dnů. Nabízí se možnost koupit to obrovské balení - jak se znám, bych pukla....
haji
Z vaření dnes nic nebylo, nějak jsem se našla až odpoledne ve zhotovení nepečeného dezertu na motivy receptu od Cesmínky. Na zítra se mi rozmrazuje hovězí pérko, inspirace snad také od někud vyplave. Hezký večer všem!
slavka2012
@bugout (24.7.2021 08:43)

Ja robievam feniklovy salat: na strúhadle na uhorky postrúhame fenikel, 1 menšiu červenú cibuľu, 50 čiernych oliv pokrájaný na kolieska, 1 kyslé jablko(Granny Smith) alebo kyslejsi pomaranč, pokrájané na kúsky, 1/2 grantového háčika, rukola.csetlo spolu zmiešame, pridáme citrónovú šťavu z 1/2 citróna 2PL olivového oleja trochu umeoctu. Všetko zmiešame a papame.
Vhodný ako príloha, ale aj na lahku veceru.
haji
Dnes avizované hovězí pérko na zelenině - cibule, česnek, mrkev, celer, tlustostěnná žlutá paprika, rajský protlak, špek a koření z větší části divoké /jalovec, bob.list, nové koření/ a moje sušené zelené /libeček, naťová cibulka, medvědí česnek/. Už se to dělá. O příloze pouvažuju.
haji
K masku s omáčkou jsem dnes měla chlebík a okurkový salátek. Zítra to vidím na jasmínovou rýži.
Úspěšný týden přeji všem!
zolik
@haji
Ahoj Haji, pekny start do noveho tyzdna. U mna ako uz v pondelok byva zvykom, ked nieco zostane z weekendu. Marinovane kuracie prsia, ryza, salat a cesnakovy dip. Inspirovane tureckou kuchynou. Rychle, lacne. A hlavne nic sa nevyhodi.
P.S.: prave zacina burka.




haji
@zolik (26.7.2021 14:04)
Děkuji za koment a fotečku. Máš pravdu, vše se musí sníst. Nebo většina... Mně po včerejšku neostalo nic, bo z ničeho ostane nic. Tvoje kurací prsia v marináde vypadají velmi dobře a bohatá příloha ze samých zdravých věcí! Já vařím na víc dnů, klidně mezi to vložím hrianky, aby byla změna. Teď bude okurková vlna, už jsem zahájila klasickým salátkem.
U nás bola búrka túto noc, pěkně si zabouřilo i popršelo. Ale vše v normě. Krásný letní týden aj k vám! Budou nejspíš horka, tak si udělej místo v lednici!
1x zolik
mariamka
Veľmi ich tam nevidno, ale sú to kuracie srdiečka na smotane "na divoko" - fúzia z cca 6 receptov :)) Drahy nemal okuliare a miesto pečienok kúpil srdcia. Napodiv sa to celkom vydarilo. Pohodový týždeň priatelia.


zolik
@mariamka (26.7.2021 14:46)
Mne sa stalo minuly tyzden. Nemala som sebou okulare a miesto klasickeho obdlznikoveho listkoveho cesta som kupila veganske okruhle. To bola potom doma docela prekvapko.

1x haji
haji
@mariamka (26.7.2021 14:46)
Děkuji za koment a foto, mně by moc chutnalo! Tvoje divoká srdíčka bych si dala hned, mám taková jídla moc ráda. O okuliaroch a nákupoch bych mohla napsat romány @mariamka @zolik ! Ona i kombinace respirátor /rouška/ a brýle je zákeřná...
mariamka
@zolik @haji :)) no aspon nam to trosku prevetra zavity. @haji svacla som tam 4 borievky (jalovec) ani neviem, co ma "osvietilo", ale spomenula som si, ze ty ich zvyknes davat
1x haji
haji
@zolik (27.7.2021 18:09)
Děkuji za koment a foto, super špagety, mně by chutilo! Já se k tým špagetám nedostala. Je to výzva, hlavně proto, že jich mám velkou zásobu.
U nás byla včera v noci bouřka, naštěstí bez krup. Dnes vedro na padnutí. Ještě si užijeme!
haji
@cesminaz (27.7.2021 23:12)
Děkuji za koment a fotečky. Tvoje hovězí rizoto vypadá velmi chutně a broskyňový koláč zabavuju! Krásný den, milá Cesmínko! Dětem se brigáda chýlí ke konci, už aby to bylo! Zase je na padnutí...
kuko95
Vajcove halušky z domácich vajíčok a domácej mastnej slaniny.. neskutočná pochúťka :)))
1x haji
haji
@kuko95 (29.7.2021 10:31)
Děkuji za koment a fotečku. Dobrú chuť!! Já bych si také dala plnou porci.
janger
@frezia68 (23.7.2021 21:36), mesiac bol nadherny! Pozerala som v noci z okna. A v blizkosti krasna velka hviezda. Neviem, ci Venusa? Moc sa v tom nevyznam, len vzdy obdivujem tu krasu na nebi.
1x haji
haji
Hlášení pro milovníky André Rieu: ve 20.10 hod. Vídeňské valčíky na Barrandov tv.
Kdo zná /nejen/ tv Barrandov, ví, že s kupou reklamy. Já čas na reklamu využívám na plnění úkolů, úklidu apod. Takto rozčleněná práce není tak protivná a hřeje mě dobrý pocit, že něco dělám pro svou duševní kondici. Z reklam někdy člověku "hrabe".
Hezký letní sobotní večer!
janger
@haji (31.7.2021 16:06), tak si uzi pri pozerani. Vies, ze aj ja ho mam rada :-).

Nedavno bol v TV na rozhovor. Spominal, ako nemaju uz od marca minuleho roka ziadny prijem, kvoli krize. A orchester musi platit stale. Ale hovoril, ze by radsej predal svoje stradivarky, ako by mal niekoho prepustit.

Tie reklamy, podobne ako u teba. Niekedy clovek stihne vtedy viac, ako inak za pol hodinu. Lebo sa mas zase na co tesit. Teda v pripade dobreho programu.
No, pekny vecer, mila @haji .
1x haji
janger
@mariamka (31.7.2021 20:57), prave som na teba myslela, predstav si. Pred chvilou.
Davaju teraz v TV na pokracovanie serial zo zoo, sleduju zvieratka, opatrovatelia o nich rozpravaju, take zaujimave je to vzdy.
Tak som si spomenula, ako sme tu viaceri volakedy spolocne sledovali zvierata cez rozne kamery, pamatas si?
mariamka
@janger (31.7.2021 21:36)

ahoj @janger pravdaže pamätám, kto by zabudol? ty si to celé spustila líštičkami, bola to milá diskusia. V sledovaní samozrejme pokračujem, vždy je niečo, teraz najviac bociany, je to už závislosť :-) pozdravujem a peknú nedeľu, u nás riadne upršanú a to chceme grilovať :)
2x haji a janger
haji
@janger @mariamka
Děkuji za milé komenty! André Rieu je diagnóza... alespoň moje. @janger často na AR myslím, musí to být pro něj a jeho tým velmi těžké období, nejenom finančně. I pro nás je to nářez, natož pro takové seskupení. Pevně věřím, že se z toho všichni jednou vyhrabeme.
Haha tak pořady o zvířátkách miluju. Teď frčím na seriálech např. Mega zoo, Záchranáři z Bondi Bech /Austrálie/, Záchranáři divokých zvířat : Nový Zéland... To teď chodí na Prima Zoom. K pomilování jsou i pořady o medvědech - na těch také ujíždím - např. o baribalech, teď na čt2 šel o medvědech grizzly - zpravidla je to s příběhem, na pokračování. A našlo by se toho kopec dalšího.
@mariamka díky za vložení videa do diskusie Domácí mazlíčci, já jsem "psí" a nejradši bych je pomuchlovala... Krásnou neděli! No nevím jak budete grilovat, pokud nemáte zastřešení, bo u nás též prší od 01.00 hod v noci téměř pořád, před chvílí bouřka a ještě se to na nás pohrne.
Krásnou a klidnou neděli přeji všem!
Já jdu dnes na kváskový chlebík. Divím se, že kvásek žije, bo nebyl prostor, konec týdne hektický.
mariamka
@haji medzičasom sa vyčasilo, aj luft je lepší, takže asi oslava vyjde :) milujem všetky programy na AnimalPlanet, všetkých "zvieracích" doktorov, "krotiteľov" ako napr Jackson Galaxy, skrotiť mačky je iný level. S kváskom ti prajem, nech to vyjde.
2x haji a janger
haji
@mariamka (1.8.2021 10:27)
Velmi pěkně děkuji za přání s kváskem, budu to potřebovat.
Tiše závidím ten rozptyl stanic. Já si musím vystačit s programy, které jsou neplacené. Takže "lovím" kde se dá. Nejen zvířátkové pořady, mám ráda různé druhy vzdělávacích pořadů - vesmír, oceán, zaniklé civilizace - prostě takový pelmel. A také pořady o vaření, ale tam je to někdy těžké vybrat. Nevadí, ovladače mám. Dokonce dva. Bo jezdím na settopbox. Než dojdu k nové telce. "Seťák" umím "zavařit" každou chvilku.... je pomalý, chlapec.
1x janger
janger
@mariamka (1.8.2021 06:30), aj ja ta srdecne pozdravujem. Vzdy sme sa pri tych videach mnohi potesili...
Tu prsi kazdu chvilu, nastastie nie je horko, nejako to uz neznasam, tie horucavy.
Peknu nedelu, dufam, ze sa grilovacka vydari :-).
janger
@haji (1.8.2021 10:16), @mariamka , aj ja mam strasne rada serialy, dokumentarne filmy, zverolekarske serialy - vsetko o zvieratkach, prirode ;-). To je moje!

@haji , ty casto spominas ten kvasok. Mne sa nejako nedari(l). Tak som to uz vzdala.
Tak, ak peciem, tak s kvasnicami.

Ak budete mat moznost, dievcata, ist na zivy koncert AR, tak chodte. Je to ozaj zazitok, az taky na husiu kozu. Ja som bola na koncerte pred par rokmi, ale stalo to za to.
Snad pridu aj lepsie casy, pre vsetkych.
1x haji
haji
@janger (1.8.2021 11:37)
S kváskem už žiju docela dlouho. Jeden už jsem zavraždila. Naštěstí mi tetinka od @siisa poslala nového kámoše. A ten, když se udomácnil, funguje jak má. Tentokrát jsem měla černé svědomí, bo rozchodí tak 7 dní v lednici. Teď to bylo dobře 10 dní, ale je to slovenský šohaj, rozkvas nakysol predpisovo. Hurá! Chápu tě, s kváskem je to někdy adrenalinkové. Je to můj domácí mazlíček. Někdo má psa, někdo kočku, já mám kvásek...!
K živému koncertu AR - máš pravdu, to by bylo super! Je to moje tajné přání. A mám ještě jedno, koncert Vídeňské filharmonie naživo. Mno, je to hodně science fiction... ani ne tak kvůli obecné situaci, víc mě omezuje mé fyzické tělo. Mám to otevřené, nekladu si žádná omezení. Zázraky se dějí!!
Krásnou neděli!!
1x janger
haji
@janger (1.8.2021 11:37)
Krásné pozdravení a pohlazeníčko aj Miske!! Jsem to Matěj, já na ni zapomněla, to napravujííí!!
1x janger
haji
Kváskový chlebík i dnes vyšel super, hurá! Podělila jsem sousedy i sebe. Jejda, to je dobrota, čerstvý chlebík! Už mám uvařený heřmánkový/rumančekový čajík. Pro jistotu, bo jsem snědla krajíc a půl s máslem a kouskem salámu. Hezký nedělní večer přeji všem!
@mariamka po chvílích se dívám na ta tři tlusťoučká štěňátka ve videu, to je na "cvrka". Jsou to takové zavalité Šípkové Růženky k zulíbání!
janger
@haji (1.8.2021 12:04), no to mi je ozaj luto, ze mas fyzicke obmedzenia. Niekedy je zivot aj nespravodlivy... Casto si to uvedomime az ked nas nieco postihne a trapi. Tvoja dusevna stranka je ale vyborna! Si zmierlivy diplomat, dobrosrdecny, inteligentny, citlivy clovek. Mame ta tu mnohi radi! Aj to ma velku cenu.
A veru, aj na zazrak musime niekedy verit.

A dakujem aj za Misku. Prave na chvilu vybehla, rada si spravi vecer taku kratku kontrolu vonku.. Daleko nikdy nie je. Vzdy len kusok. Je trosku placha, zrejme "pamiatka z jej prvych mesiacov".

Dufam, ze ta brucho neboli po tom cerstvom kvaskovom chlebiku. Jej, to by som si dala, mnam!
haji
@janger (1.8.2021 22:44)
Děkuji za milý koment, až se červenám.... No není to na vyskakování, ale zvládám vše jak nejlíp umím. O spravedlnosti/nespravedlnosti by se dalo napsat hodně. Vždy je něco za něco. Na časové ose se to někdy může jevit zkresleně. Věřím, že zvládnu i toto. Jen si to nesmím škrábat... haha Bříško je v pořádku, rumanček je kouzelná bylinka. Jen se s ní musí opatrně. Bo přemíra neprospívá kůži. Druhá možnost je směs čaje na trávení, ale ta mi nechutná. Zlatý rumanček! haha Kváskovým chlebíkom bych tě ráda ponúkla, ozaj nemá chybu.
U nás se zchladilo, bo včera hodně popršelo, ale klidně bez extrémů. Alespoň u nás. Chválabohu! Jinak tu Oskar letos topí jako najatý. Buď ráda, že u vás je o poznání vyrovnanější počasí. Krásné letní dny! A díky za vstřícnost, tvé komenty mě vždy potěší, stejně jako zprávy o Miske, je zlatíčko!
1x janger
haji
Dnes šošovicová polievka, stará dobrá klasika. Ochladilo se a stará šošovica volala po zpracování. Jak šošovicu nenamáčím, namočila jsem, bo je to stará zásoba a šupky jsou docela houževnaté. Už se vaří! Krásný den přeji všem!
haji
@kimlo (2.8.2021 11:04)
Děkuji za koment a chutné foto, takovú bramboračku, s hubami, jestli vidím správně, miluju!
zolik
@haji
Rychle a jednoduche. Morcacie prsia v sampionovej omacke a ryza s Parmesanom. Ja k tomuto jedlu milujem marhulovy kompot :-)
Je zima a prsiiii a prsiiii uz niekolko dni. U Vas ako?




haji
@zolik (3.8.2021 20:12)
Děkuji za koment a fotečku. Výborná kombinace, morčacinka a šampiňony s rýží, díky za inspiraci. U nás je celkem fajn, zchladilo se, přes víkend pršelo. A teď je líp i díky oblačnosti. Ale jak vyleze Oskar, je vedro k padnutí a dusno. Vyber si... Já dnes dorazila hovězí na divoko, dnes s chlebíkem. U mě teď vede okurkový salát - brácha konečně sklízí. Dostala jsem i kvašáky a rajčata, tak nevím do čeho se pustit dřív. Hezký večer!
1x mamec
haji
@zolik dnes ráno jsem zachopila v ranních zprávách o počasí teplotní mapu, skutečně tam u Vás je nejchladněji, tedy zeleno /opak červené, fialové nej rozžhavené/. Hmm jak jste k tomu přišli? Asi hory... Na Vysočině v CR bylo v noci? veselo - kroupy, uhrnovaly je technikou. Nás to, chválabohu, letos míjí. Krásný den přeji! P.S. Dobře se oblékej, ať jsi v teple, Zoloušku!
haji
Včera mě opět potěšil, už 5. díl pořadu Záchranáři zvířat: Nový Zéland:  tv.seznam.cz/program/25961119...
Specielně miluju papoušky Kakapo soví:  cs.wikipedia.org/wiki/Kakapo_sov%C3%AD...
Někdo mluví o tom, že je to nejškaredší papušek, ale já to mám naopak, pro mě je nejkrásnější, prostě ho "žeru"!! A vůbec Nový Zéland také miluju. Nejenom kvůli krásám přírody NZ, ale i přístup k původním zvířátkům je víc než obdivuhodný!
1x janger
haji
Dnes k pozdní snídani hrianky s volím okem, kouskem suchého salámu, syrovou cibulí a kvašákem. Hmm to byla dobrota! K pozdnímu obědu budou dělobuchy s meruňkami, restovanou strouhankou, cukrem a máslíčkem. Dělobuchy/parené buchty jsem dostala od sousedky ze 2. patra. Šošovicová polévka se povedla, šupkám šošovice namočení hodně prospělo. To je tak, když je někdo křeček a nanese na hnízdo zásoby luštěnin.
Krásný den! U nás zchlazeno, oblačno, Oskar ještě nevystrčil ani paprsek. Je příjemně.
haji
U nás od noci leje. Dnes to vidím na šošovicovú polievku /čeká v lednici/, nové brambory s máslem a postrouhaným sýrem, k tomu rajský salát. Letošní první rajský salát, ať žije léto a domácí rajčata! Krásný den, u nás upršený!
1x kuko95
kuko95
Ja som dnes robil fajnový paprikovo cesnaková bôčik papriku som dal na pol s pikantnou je to veľká pochúťka s dobrým rožkom
haji
@kuko95 (5.8.2021 14:33)
Děkuji za koment, dobrý bůček a ještě kapku štiplavý bych s radostí ochutnala, klidně s rožkom. Ochladilo se a to je vhodný čas na podobné dobroty! Počítám že i u vás prší. Na dálku zdravím!
1x kuko95
kuko95
@haji (5.8.2021 14:40)
Prší veru riadne ale mne to nevadi veď aj to treba..tiež pozdravujem:)
1x haji
haji
Pevně věřím, že v obci Petkovce skutečně nikdo nepřišel o život při řádění tornáda. Ukazuje se, že tento druh síly živlů Matky Země se v našich končinách projevuje častěji než jsme si mysleli. Všem postiženým a pomáhajícím přeji hodně sil! Je mi líto všech, kteří přišli o střechu nad hlavou. Držte se!
zolik
@haji
Dnes vecer konecne po x dnoch neprsalo a teplota sa ustalila na 23C. Dalo sa prijemne povecerat na terase. Lososovo-krevetove spizy, salat a k tomu Pogaca podla @cesminaz a pohar (taky väcsi) dobre vychladeneho bieleho vina. K tomu vyhlad na Alpy ako Bonus.




haji
@zolik (6.8.2021 20:53)
Děkuji za koment a fotečku, zajímavé špízy, losos s krevetami - nechala bych se pozvat, aj s výhledom na Alpy. U nás dnes též bez deště, trochu se honily mraky, teplotu jsme měli stejnou jako vy. Hezký večer a pohodový víkend!
haji
Dnes morčacie stehno a kousek bravčového plecka, špek, česnek, trocha štiplavej a sladkej papriky, ďumbier, mleté nové korenie a drcený kmín. To celé dusené na zepter panvi. K tomu jsem koupila ranú mladú kapustu, bude české zelí. O příloze pouvažuju. Uvidím jak mi to půjde. Je možné, že dnes bude masko s chlebíkem a kvašák. Zítra zbytek - kapusta a snad knedlík. Krásný víkend přeji všem!
1x janger
kvakac
A Lenivá paprika podľa deda. Keď nám už zlacnela paprika na 2,50, tak ju treba variť.


kvakac
Skáče mi to ako koza ten net. Nestihol som dopísať. Je to čosi ako plnená paprika, len viac paradajkové. Je to robené v jednom hrnci a mäso je hovädzie.
1x haji
haji
@kvakac (7.8.2021 12:16)
Děkuji za komenty a fotečky, bramboračka ti vyšla přepychová a aj tie lenivé papriky vypadají velmi dobře! Jak tě znám, doma se všichni zalizují, velmi dobre varíš!
Já se dohrabala jen k masu, bude s chlebíkem a zbytkem rajského salátu co straší v lednici. V lednici také strašil pytlík s mrkví, petrželí včetně natě, mladá cibule i s natí a kousek maličkého pórku - to celé od sousedky z 2. patra. Hmmm Tak jsem to všechno očistila nastrouhala, nakrájela a teď už jen nainstalovat do sušičky. Moje nové struhadlo je nebezpečné zezadu i zepředu. Byla jsem hodně opatrná, bo co strouhání, vždy to vezmu s palcem. Dnes ne, hurá!! Mám vycucané baterky, dnes "Končím, tvá Máňa!"
1x kvakac
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
Ja budem zajtra robiť slivkové gule, konečne boli dnes slivky na trhu u mojej obľúbenej trhovníčky, čiže overené.
1x haji
haji
@dr (7.8.2021 19:29)
Děkuji za koment, já bych si slivkové gule dala hned, jejda!! Ať se zítra daří a dobrú chuť aj za mě!
1x dr
haji
Dnes došlo na české zelí - tedy dušené, sladkokyslé, s trochou kmínu, octa, cukru. Je to vždy otázka, jestli trefím maminčino. Netrefím... Odvíjí se to i od kvality zelí/kapusty, mám sice letní zelí, ale... ocko pěstoval svoje a to nemělo chybu. Měl oblíbenou odrůdu a ta byla!! Nevadí, člověk musí pracovat s tím co má. Dnes s chlebíkem. To půjde. Masko mám dietně upravené, takže žádná kalorická bomba se nekoná. Včera mi přinesl bratr naše broskve. Jak měknou, cpu se o dušu. Také jsem si koupila španělské hrušky. Tři. Dvě padly včera a dnes padne poslední. Asi puknu... Léto je krásné, i díky čerstvému ovoci, zelenině! To nemá chybu!
haji
Čerstvé zelí/kapustu řežu na robotě. Dnes jsem prohrábla nařezané zelí jen nedbale, byla jsem líná. A šup s ním na cibulku na masti do kastrolu. Některé větší kousky jsem zachopila, vybrala nožem pokrátila. Jenže se po chvíli vyhrnuly další. Uf, horké zelí je zákeřné. Kdo je líný, musí improvizovat. Popadla jsem nůžky /klasické kancelářské, které používám v kuchyni/ a šup, postříhala jsem všechno velké na menší kousky. Píšu pro ty, které náhodou zaskočí podobná situace.
Krásnou neděli přeji všem!
haji
@kucharka (8.8.2021 16:10)
Děkuji za komenty a fotečky, mně by chutnalo úplně všechno jak to leží a běží a navrch bych si dala tu vaši galette, jéé už ji vidím! Balím kufry a jedu k vám, ještě stihnu kousek moře. Krásnou neděli k vám!
haji
@kucharka (8.8.2021 16:12)
Mám maličkou otázku: Jak to šlo, hlavně práce s těstem? Mám k tomu docela respekt.
kucharka
@haji (8.8.2021 16:28)
Viem, takéto cesto býva niekedy zradné. Tentokrát sa mi ale celkom podarilo. Ani plnka nevytiekla.
Mala som chladené maslo na kocky, studenú vodu a jemne zmiešala s múkou. Dala do celofánu a do chladničky. Potom som cesto dala na papier na pečenie, dlaňami trochu potľapala a potom dokončila malým valčekom, už na plechu, aby som nemusela prenášať.
Trochu som podsypávala múkou, aby sa nelepilo.
Takto to robím skoro vždy a niekedy plnka vytečie a cesto sa láme... ale keď nejde koláč na výstavu, tak to nevadí :-))
Aj tebe pekný zvyšok nedele.
1x haji
kucharka
@haji (8.8.2021 16:14)
Ani nepotrebuješ moc toho baliť : kraťasy/sukienku, plavky a šlapky! A v mori, ak by si vydržala, by si sa mohla čváchať aj celý deň.
Ja už to ale na pláži akosi dlho nevydržím, nie ako kedysi, keď sme sa mazali a opekali hodiny a hodiny. Teraz už len si idem skoro ráno zaplávať....

1x haji
haji
@kucharka (8.8.2021 18:35)
Děkuji za přiblížení těsta a tvé nemalé zkušenosti! Sbírám odvahu, uvidíme. Jsi moc šikovná a hlavně máš super tah na branku. Ať se daří i nadále!
haji
@kucharka (8.8.2021 18:40)
Haha, to bych určo zvládla jen s plavkami a nějakými botami do vody. Jsem totiž delfín. No, spíš velryba. Z moře bych vylézala jenom na jídlo. Krásně opísaný život pri mori.... hmmmm
1x janger
haji
@cesminaz (9.8.2021 16:28)
Děkuji za komenty a fotečky. Jedno lepší než druhé, mladé fazolky jsou moc chutné a v kombinaci s jehněčím bych ráda ochutnala hmmm Langoše bych si dala hned, Cesmínko vypadají náramně!! tiše závidím... Hezký večer k vám!
haji
Dnes kváskový chlebík, rozkvas vzešel předpisově, ladí se podle broskví a to je fajn. Otepluje se, už včera bylo dost teplo a do konce týdne to má vydržet. Krásný letní týden přeji všem!
1x janger
haji
@kuko95 (10.8.2021 12:35)
Děkuji za koment a fotečku! Dobrú chuť! U nás se dělají krvavničky s krúpami, také je to velká dobrota! Hmm ty jsi zase byl nakupovat dobroty... klobásy máš také?
kuko95
@haji (10.8.2021 12:57)

Viem že sa robia aj s krupami ale mne chutia najviac s tou zemlou :)klobásky sa vždy nejaké nájdu najbližšie skončia vo fazuľovej polievke
haji
@kuko95 (10.8.2021 13:19)
Haha, já věděla, že klobása byla! To bys nebyl ty!! Mám nasyslenou zásobu klobás, sice z řetězce, ale jsou výborné. Tuším budapešťské. Jsou zatavené ve velkém sáčku. A chvíli tak zůstanou, trénuju bobříka vytrvalosti.
1x kuko95
mamec
@kuko95 (10.8.2021 12:35)
Skutočne žemlové? To som nevidela nie že roky, ale desaťročia. Teraz sa robia ryžové, krúpové, alebo strúhankové a to nie je ono.
Tak si to uži aj za mňa :)
haji
@kucharka (10.8.2021 13:36)
Děkuji za koment a fotečku, rybka v kokosové omáčce vypadá moc dobře!! Receptík jsem u tebe nenašla. Stačí písnout jednou větou, ať vím jak na to. Dobrá rychlovka se vždycky hodí.
haji
@kucharka (10.8.2021 13:36)
K tomu kouzelné slůvka : prosím a děkuji!
haji
@kucharka (10.8.2021 15:17)
Děkuji, čtyři oči mám a neviděla jsem ho u tebe! Aj k Vám doma všem krásný den!
kuko95
@mamec (10.8.2021 13:33)

Áno nás mäsiar v dedine je starší chlap tradičný.. podľa toho sú aj tie výrobky ..kupujem roky a nikdy nesklamali..budúci týždeň budem mať aj domáce bôciky poctivo údené už sa neviem dockat :D
bugout
Dnes som úspešne zlikvidoval obrovskú cuketu a nejaké tie zemiaky, všetko v bio kvalite (teda domáce nie z obchodu s nálepkou "bio") cuketovo zemiakové placky a zemiaková kaša s cuketovym prívarkom....
1x haji
kimlo
@kuko95 (10.8.2021 13:19)
Tiež mám najrašej tie žemlové, také sa robia u nás na Záhorí...
1x kuko95
haji
@bugout (10.8.2021 21:01)
Děkuji za komenty a fotečku. Stará dobrá kombinace. Cuketa, brambory, brambory cuketa. Placky aj prívarok vypadají prudce žravě. Jsi šikovný a máš trpělivost, placky jsou "nekonečný příběh". Cuketu miluju. Tak to je, buď ji miluješ a nebo ji nemůžeš ani vidět. Krásný den!
U nás jistě teploučký.
1x bugout
mamec
@haji (11.8.2021 10:13)
To sa predsa nevylučuje. Nám sa zvyklo urodiť v záhrade toľko cukiet, že sme ich už nemohli ani vidieť, napriek tomu, že nám všetkým chutili:)
A to sme ich rozdávali aj susedom a kolegom v práci.
1x haji
haji
@mamec (11.8.2021 10:57)
Máš pravdu. Doby kdy tatínek měl cuket na vagon to tak bylo. Krmili jsme cuketami i slepice a jak je milovaly. Odešel domů a brácha cuketu nemusí vidět ani u souseda na zahradě. Asi tak. Dostávám od kamarádek, známých - a díky za to! Věř, že děláte lidem radost, bo kdo nemá, je rád. Domácí je domácí.
kvakac
@kuko95 (10.8.2021 12:35)

Jak ja ich mám rád. Tiež sme také robievali, keď žili starý rodičia. Pekné prosím telefón, alebo adresu na toho mäsiara. Predom ďakujem.
2x kuko95 a haji
kvakac
Dnes mi toto vyšlo. Jahňací krk na koreňovej zelenine, bez smotany a mlieka, len mukou zahustené a mixované. Korenie sušený tymian, oregáno a soľ. Na zaver trochu masla na zjemnenie chute. K tomu kuskus.


kuko95
@kvakac (11.8.2021 11:52)

Ahoj ak si z okolia nového Mesta nad Váhom alebo Piešťan tak to budeš mať kúsoček..je to mäsiarstvo pri kostole v Povazanoch Dušan markech ..otvorené ma od utorka a v sobotu do 10alebo 11:)
2x kvakac a haji
kuko95
@kimlo (11.8.2021 09:45)

Aj takéto laloky paprikove robí fantastické mäkké ako maslo tento som kupoval vcera
2x kvakac a haji
haji
@kvakac (11.8.2021 12:03)
Děkuji za koment a fotečku, jahňací krk na korenovej zelenine vypadá náramně dobře a kuskus k tomu bych s radostí ochutnala. Vaříš zdravě a odlehčeně, děti si pošmákly! Zdravím!
haji
@kuko95 (11.8.2021 12:20)
Děkuji za koment a fotečku, podbradek/lalok v paprice je velká dobrota! A originál poctivý postup nemá chybu. Klobouk dolů před panem řezníkem!! Nechávám pozdravovat!
zolik
@haji
Je strasne horko. Cez den bolo 33C (v sobotu bolo len 13C), teplotne vykyvy jak svi.na. Teraz je enem 25C. Ten uvod je na vysvetlenie dnesnej vecere:-)
Total Retro: losos s chrenovou slahackou. A kopec listoveho salatu, ktory som uz nefotila. Zavaril sa mi Telefon…




2x haji a janger
haji
@zolik (12.8.2021 21:01)
Děkuji za koment a fotečku, mně by chutnalo. Salát aj losos, dobrá volba! U nás je také teplo, ale naštěstí trochu oblačno, tím pádem se nešplhá teplota do nebeských výšin. Uvidíme, co se změní, bo pátek, sobota, neděle má být přes 30°C. Tedy u nás. Čechy nejspíš nebudou tak rozhajcované. Ale to je běžné. My tu dole prostě máme tepleji.
Já si před pár lety v létě uvařila stařečka noťáska. Není kumšt uvařit techniku.
Krásný a klidný víkend!
haji
V lednici se chladí nasolené, načesnekované a nakořeněné kuře v celku. Zítra budu dělat plněné, s jasmínovou rýží. A konečně přijde na kvašáky. Polévka bude hlívová s červenou čočkou, mrkví a domácími zralými rajčaty. Klidný pátek všem!
1x janger
haji
@kucharka (13.8.2021 17:50)
Děkuji za koment a fotečku. Dobré zprávy, že začala figová sezona! Já si čerstvé jistě nefignu. Tiše závidím, dala bych si říct.
haji
@afataga (13.8.2021 18:16)
Děkuji za komety a fotečku. Boršč je velká dobrota a figy též. Já nemám ani stromke/keř, takže nic nebude. Kamarádka keř má, ale na úrodu si doma vystačí sami.
mijaita
Nevařim, je horko tak mrazím. Zahradku nemam, ale v tznici si muzu vybrat okurky. Tak nakupuju, strouham na platky a davam do mrazaku. V zimě jako kdyz je najdu. A budou chutne, dobre do salatu, na salat.


haji
@mijaita (13.8.2021 18:59)
Děkuji za koment a fotečku. Ano, úroda okurek je v plném proudu a až se zima zeptá, budeš mít Mrazíkovy zásoby v kupě. Teda v mrazáku.
kucharka
@haji , škoda, že nemáš možnosť ochutnať čerstvé figy... je to neuveriteľná dobrota :-))) ... hádam niekedy...
@afataga , a vieš, že som si na teba spomenula, keď som pridávala fotku? A reku, že sa ťa spýtam, ako sa darí tvojmu figovníku... :-))
Ešte niekto hovoril, že má figovník... tuším @kimlo... ?
cesminaz
@kucharka (14.8.2021 00:44)

Veru je to dobrota a poriadne sladká :-) My máme aj červené figy, aj také žlté/ bledozelené ako máš ty na fotke. Už sa ich pomaly prejem.. :-)


kimlo
@kucharka (14.8.2021 00:44)
To ma moja sestra na Záhorí, je úplne obsypany a dobre rodí. Keď som tam bol pred 2 týždňami tak som si pár zrelých dal.



haji
@cesminaz (14.8.2021 01:18)
Děkuji za komenty a fotečky, to je krása a úroda, figov sa prejest, to bych si dala líbit.
haji
@kimlo (14.8.2021 06:42)
Děkuji za koment a fotečky, krásná úroda. Figy jako malované!
haji
@kucharka (14.8.2021 00:44)
Hmm, já jsem s tichou vzpomínkou na Grécko, tam jsem se na figovníkoch pásla z jedné strany já a z druhé strany kozy. Nezapomenutelné... Neodolala jsem a koupila si 1 ks u nás v řetězci před pár lety, ale to vedle opravdického fíku ani neleželo. Příští týden jdu ke kamarádce, která má keř fíku na zahrádce. Držím si pěstě, aby mi to vyšlo, dát čerstvý vzoreček.
frezia68
@haji : Dnes guláš na pive so zeleninou.Pivo som nepila,už ani nepamätám kedy.Ale dnes som si dala pohár bezlepkového.Priznávam,samej ani veľmi nechutí,mne treba k " alkoholu " dobrú spoločnosť,ináč sa celkom zaobídem.Babinec bol pred lockdownom.....už sa nevieme dať do kopy.Ale niečo chystáme,ak nás nepredbehnú zákazy.Tak je čas obeda...dobrú chuť !




haji
@frezia68 (14.8.2021 12:36)
Děkuji za milý koment a fotečku. Mně by chutnalo. Guláše všeho druhu mám moc ráda. O pivě mi vyprávěj. Už dobře 3 týdny mám v lednici rozdělané pivo. Bylo v plechovce. Zbytek jsem dala do malé sklenice s víčkem. Už Jan Neruda napsal "Kam s ním?" Sice psal o slamníku, ale toto je hodně podobné. Držím pěstě, ať se váš babinec seskupí! Je to víc než milé, setkávat se, poklábosit, posdílet, dát si něco dobrého s dobrou náladou!
Krásnou neděli!! Ať se ti daří, hlavně ve zdraví!!
haji
Jak už jsem psala včera, že chystám, už je hotovo. Plněné kuře, jasmínová rýže, kvašáky. Polévka z hlívy, červené čočky, mrkve, kousek cibule a koření. To celé na másle a olivoil. Jenže - polévku nikdo nejedl. Nebyla ještě hotová. Kuře s rýží a kvašáky do mě spadlo rychlostí světla. Na to by řekla moje babička: "Na to by tě užilo! Maso ano a polévu nemigas!"
Pěknou neděli všem!
haji
Jejda, sobotu také krásnou všem! Sváteční oběd mě zcela zmátl. haha
1x janger
haji
@dr (14.8.2021 13:54)
Děkuji za koment a chutnou fotečku, naprostý souhlas, kysnuté těsto s ovocem a drobenkou hmmm
kucharka
Jeejdanečky, ale sa to tu “rozfigovalo” :-))

@haji , tak vidíš, skúsila si aspom v Grécku. Máš “chutné” spomienky...

@cesminaz , aj u nás sú fialové, ale trošku neslôr. Mne chutia najviac zelené a každé leto máme v rodine horúce diskusie, že ktoré sú lepšie... :-))

@kimlo , nevadí, že nie sú tvoje ale sestrine... hlavne že sa s tebou podelí... figovník vyzerá zdravo.

@siuuu , treba trpezlivosť ... a pekné počasie. Potom si určite budete pochutnávať.

Niektoré roky som robila aj figový džem, ale teraz ich všetky zjeme. A keď náhodou pár zostane, tak idú do šalátu... zelené listy, nastrúhaná mrkva, sójové klíčky... a na vrch figy, balsamikový dressing. Mňam.

Pekný zvyšok soboty prajem. U nás veľmi - ale ozaj veľmi - horúcej soboty!
haji
@kucharka (14.8.2021 17:54)
Vidím to na mapě, že se ve Španělích pěkně pečete, ještě líp než my. U nás dnes pouhých 31°C, trocha obláčků zrána, odpoledne déšť, ale je dusno k padnutí. Zítra si to ještě dáme jednou a příští týden se u nás má zchladit. Uvidíme. Také přeji hezký večer!
haji
@janger (14.8.2021 23:19)
Děkuji za komenty a fotečky. Čerešne krásne zralé, až černé hmmm hned bych si dala. Letos jsem se třešní docela najedla, úspěšný rok! Hmm jahodová bublanina, to je velká dobrota, krásně se ti povedla! Krásnou neděli tobě i Miske!
haji
Dnes k plněnému kuřeti s rýží bude okurkový salát. A ještě několik dní, bo včera jsem dostala od kámošky 3 obrovské okurky. Bude ze mě okurek.
Krásnou, vypečenou neděli!
siuuu
U nás dnes hodové menu .... mäsový vývar s krupicovými knedličkami, pečená kačka a môj odľahčený majonézový šalátik .... a sladká nepečená maškrta z gaštanového pyré na záver ... a od zajtra diétujem ;-)
1x haji
haji
@siuuu (15.8.2021 13:39)
Děkuji za koment, chutné hodové menu, jen co je pravda, kačička s šalátikom hmm a gaštanový dezertík by mi chutnali. Mno, dieta je dobrá věc. U susedov obzvlášť.... haha
kucharka
@kimlo (14.8.2021 22:07)
Dobre si to skombinoval, už len pohár chladeného ružového perlivého :-))
Veľa syrov sa hodí k figám, ja napríklad kombinujem s mozarelou, brie... väčšinou mäkké syry. A šalát miešam špenátové listy, rukola... figy a nejaký orech...
Maj sa!

haji
@kimlo (14.8.2021 22:07)
Děkuji za chutné foto a @kucharka děkuji za inspirující koment k němu. Milá komunikace k figovej smršti, všichni jste super!!
afataga
Dostala som mega cuketu, tak som polovicu dala do ciny a z druhej mama uklohnila cosi ako ajvar a je to celkom dobre.
V nedelu sme grilovali krkovicu, zabudla som odfotit :-(


haji
@cesminaz (16.8.2021 19:12)
Děkuji za komenty a fotečky. Ty jsi pilná hospodyňka, milá Cesmínko, už máš zavarené lečo, slivky, jsi šikulka! Plněnú papriku bych si dala s chutí, je to moje oblíbené jídlo. Hezký večer!
haji
@afataga (16.8.2021 19:25)
Cuketa je super zelenina, zvlášť když je domácí. Chutné foto! Nedivím se, že grilované maso není odfotené, já bych také nestíhala haha Kozáky v zahrádce nemá každý, to je velká p.r.o.v.o.k.a.c.e!! Hezký večer!
P.S. U nás prší. Dokonce přes hodinu nešla elektřina - asi někde v dáli vznikl problém, u nás ne - slabý vítr, pár kapek a žádné blesky. Tak nevím...
haji
@violeta (16.8.2021 19:57)
Děkuji za koment a fotečku, taková pohoda by se mi také líbila. Krásné léto!
haji
U nás pršelo téměř celou noc i ráno. Zchladilo se příjemně, celý den je pod mrakem.
Dnes letní ovocný salát "co lednička dala": meloun, broskve, hruška. Je toho velká krabice. Jak půjde čas, přidám i kapku rumu, pár listů rýmovníku, aby byla změna.
Krásný den přeji všem!
1x zolik
haji
@zolik (18.8.2021 21:04)
Děkuji za koment a fotečku, mně by chutnalo, lososa i br.salát mám moc ráda.
U nás stále příjemně. Sem tam včera vylezl Oskar. Dnes to vypadá podobně. Se má oteplit.
U mě v kuchyni určitě, bo dnes jdu na kváskový chlebík.
Krásný den, milá @zolik !
haji
@cesminaz (18.8.2021 21:41)
Děkuji za komenty a fotečky. Figy jako malované, tiše polykám slinky... hmm
Tepsi kebab vypadá náramně chutně a tvarohovo černicový koláč je skovstný. Léto je kouzelné a má plno chutí!! Krásné dny a díky za sdílení, u tebe by mi, milá Cesmínko, vždycky chutnalo! Zdravím i děti, krásný zbytek prázdnin, už se jim to kráti.
haji
Dnes krátcce povařená brokolice, politá máslem a sypaná restovanou strouhankou. Brokolice je v poslední době divná, zahájí odcházení bez varování za pár dnů. Asi je jí horko i v lednici. Naštvala mě, nevím kam dřív a ona se vydá směr věčnost.
Včera chlebík vyšel předpisově. Dostala jsem za podělení se nálož zeleniny a letních jablek. Achjo... Krásný víkend přeji všem! Já budu mít toulavé boty.
haji
Poznámka pod čarou k restované strouhance: restuji na sucho, průběžně míchám, stojím u toho, bo to chce hlídat, aby neprihorelo, ale jenom vzalo karamelovou barvu a vůni a chuť. Nedávám ani tuk, ani cukr. Dělám do zásoby. Základ restované strouhanky je tedy neutrální. Jde použít na sladko /gule, pěry, nudle apod./, na slano na vařenou/pařenou zeleninu. Tuk a cukr nebo sůl přidávám až na horký pokrm na talířku/misce. Leckdy restovanou strouhanku použiju nahoru na zapékání pokrmu či koláče. Jde tak jednoduše zpracovat případný "přetlak" strouhanky.
mijaita
@haji (20.8.2021 13:41)

No vidis a nikdy nejsem lina udelat si cerstvou, vonavou na masle. Kdyz suchou poleju, nevsakne se vsude. NAvic nekdy delam s mletyma orechama, nebo bylinkou, korenim. Sladkou ovsem nikdy :-)
zolik
@haji
Haji, Nasa zlata, aby si pomaly otvorila „desat stupnov ku zlatej“. Teda myslim 10. diel. Neuveritelne. Tolko komentarov, fotiek, napadov ….. a zacalo to tak nevinne:
„Co dnes varite?“
FENOMENAL
Ja TI vyslovujem velke Dakujem
haji
@zolik (20.8.2021 21:08)
Děkuji za koment a velké Ď, jsi milá! Haha že "deset stupňů ke zlaté" Bude další díl, v pondělí ho nahodím. Máme tu fajn atmosféru a to se mi líbí.
P.S. Kdybych byla fakt zlatá, měla bych do konce života po starostech a ještě by zbylo na výměnu zubů a dědice. Haha
Hezký večer!
haji
Včera jsem byla na návštěvě, i s obědem a podvečerním grilováním. K obědu hovězí ptáčky s rýží a dušenou zeleninou, pak grilovaná kuřecí křidýlka a stehýnka. Bylo moc fajn, příjemné počasí i atmoška. Léto nemá chybu, opět jsem se cpala výbornými broskvemi.
Dnes jdu na další návštěvu, vypadá to na svíčkovou s knedlíkem a odpolední dort s kafíčkem.
Krásnou neděli přeji všem!
bugout
Zasa som mal kilovú cuketu, takže cuketová krémová polievka a cuketový koláč.... A večer ešte uvidím.... Polievku pridám (je veľmi dobrá) koláč uvidím aký bude :-))
Apropo pod opečenov bagetou sú aj upečené kúsky cukety, použil som ich ako podklad nech sa nerozmočia krutóny. Pôvodne som krutóny chcel robiť s cesnakom, ale povedal som si, že ten je už v polievke tak som ich urobil s údenou paprikou a do polievky pridal aj isot nech to má šmrnc...


kucharka
@afataga (22.8.2021 15:58)
Tak toto som nejedla sto rokov… Dala by som si veru … a veľa! :-))

kucharka
My máme teraz dovolenku, tak skoro ani nevarím. Boli sme v reštaurácii na Ramen. Deti sa idú za tým zabiť!


kucharka
Sme na SK, tak sa varil, ako vždy, kotlíkový guláš. Neuveriteľná dobrota! Samozrejme s chladeným pivkom!


haji
@mijaita (22.8.2021 10:41)
Děkuji za koment a fotečku. Salátová polévka vypadá ve tvém podání velmi chutně a svěže! Příjemný zbytek letní neděle! Grilování je vždycky fajn, v neděli i v týdnu.
haji
@bugout (22.8.2021 13:13)
Děkuji za koment a fotečku. Velmi chutná polievočka, jen co je pravda. A jak vyšperkované, aby se krutonky nerozmočily, ty jsi perfekcionista. Krásný nedělní večer přeji i k vám!
haji
@afataga (22.8.2021 15:58)
Děkuji za komenty a fotečky. Lečo vypadá předpisově, mně by chutnalo. Stejně jako vyprážané bedle. Obdivuji úrodu húb a tiše závidím. Miluju aj lečo s hubami, to je moc velká dobrota, dělávala bývalá kolegyně. Krásný nedělní večer!
haji
@kucharka (22.8.2021 17:49)
Moc děkuji za komenty i fotečky. Ramen vypadá velmi chutně, nikdy jsem nejedla takovou dobrotu. Věřím, že dětem chutná. Margeritu bych si s chutí dala hmmm No a závěr - kotlíkový guláš aj s kotlíkom nemááá chybu!! Ajajaj nacpala bych se ráda a s chutí, k tomu fajn atmosféra hmmm Krásnou a klidnou dovolenou přeji, hezky si to užijte na SK!! Vždy mě umíš potěšit, až slintám do klávesnice.
kuko95
@afataga (22.8.2021 15:57)

To som teda ešte nikdy nevidel to je len cibuľa paprika rajčiny a klobása?mne by tam tie vajíčka chybali ale okostoval by som
mijaita
@kuko95 (22.8.2021 18:40)

Ja už roky delam leco se smetanou. Naucila me pred mnoha lety jedna pani, zatrepala trochu mouky do slehacky a tim zalila leco. To je vrchol delikatesy, vajicka uz moje leco mnoho let nevidelo. Takove od @afataga take mam rada :-)


afataga
@kuko95 (22.8.2021 18:40)

Ano len to, co pises, sol, korenie a chilli, do zakladu este davam orestovat trochu pretlaku. Nam vyjicka nechybaju chutovo ani vizualne, skratka nam to nechuti. Ved ak budes niekedy varit leco, ochutnaj pred tym, ako tam smaris vajcia a uvidis, ci ti to bude chutit.
haji
@mijaita (22.8.2021 21:59)
Jejda, to je fajnová obměna leča, mně by chutnalo. A co napsat víc? V nejbližší době vyzkouším, bo lečo je v plánu. Když to půjde dobře, tak i dnes. Velké DĚKUJI za inspiraci!!
@kuko95 moja bývalá kolegyně /psala jsem o tom hore pre Afi/ dělala lečo bez vajec, bez klobásy. Ale s čerstvými hubami. Když se v létě stane ten zázrak, že mám papriky, rajčata a čerstvé huby, vždy si ho udělám Je to tak neskutečně dobré!! Jen ty houby mít.
Krásný zbytek léta. Včera bylo dusno, ale odpoledne nastoupila oblačnost. V noci pršelo, teď je pod mrakem. Je celkem příjemně.
haji
@farbuska (23.8.2021 19:07)
Děkuji za koment a potvrzení, že lečo se smetanou je vynikající. Zítra se k němu propracuju, už se moc těším. Dám i klobásu, mám výbornou. Hezký večer!