Varenie

Co dnes vaříte? (22)

haji - bez fotkyhaji, 1. novembra 2022

Máme tu nový měsíc, předposlední měsíc v roce 2022, listopad/november. Podzim je v plném proudu a ten letošní je celkem příjemný. Vaříme, pečeme, dusíme nejen podzimní suroviny, zavařujeme, sušíme a uskladňujeme úrodu ovoce, zeleniny, darů Matky Země. Pojďme sdílet Co dnes vaříte? Pojďme si předávat inspiraci, tvořivost a fajn věci, dobré zprávy. Vůně podzimu je nezaměnitelná, tak si jí užijme, než dorazí zima co nejvíc.
Krásný podzim přeji všem, milí přátelé! V pevném zdraví ať se daří všem!

@zareaguj


Diskusia k téme

atina1947
Mam tady dceru a vnoucky tak jsem varila na prani kureci polevku s jatrovymi knedlicky, veprovy gulas s domacim knedlikem, nahoru cepicku ze zakysanky s drobne nasekanou cibulkou, jindy davam pazitku ale nemam v zasobe. Gulas s knedlikem je na prani vnuku, o jine polevce na uvitani nechteji ani slyset.Hledala jsem co upect sladkeho, chteli bez cokolady, slehacky a masloveho kremu. Kakaovo tvarohova babovka, byla presne podle pozadavku vnuku, mne vytrhl ten recept trn z paty, upekla jsem to v dortove forme, ne jako babovku, nejdriv jsem se bala jak se podari, vsechno dobre dopadlo, lzicky cinkali na talirku opakovane.... podarilo se a chutnalo.
tomeska
U nás tiež bolo veselo. Moje švagriné - pokusáčky - boly na cintoríne zapálit' sviečky rodičom, a potom prišli ako každý rok k nám. N a ja, ak chcem niečo vyskúšat' , tak tu je príležitost' ktorá sa nedá nevyužit'. Na youtub som našla rcp. na masové pirožky- rcp,. pre lenivých. Hádali čo to je, než ochutnali. a potom "" chrochtali "" blahom. a olizovali prstíky. Jeden švagor bol hned' zvedavý na rcp. Tak som mu ho poslala. , No a sladká bodka mala tiež premiéru. ... lokum paša... Dievčatá z juhu určite vedia o čo ide. V skratke: na plech sa nasype kokos alebo pomleré sušenky, na to sa naleje uvarená horúca kaša (niečo ako puding) trochu vychladit' a druhá vrstva plnka podla seba (a príslušného rcp.) Potom sa to pokrája na dlhšie pásky ktoré sa zrolujú do malých roládiek. Podla mojej prvej skúsenosti, to chce rolovat' za tepla. Ja som velmi vychladila, tak sa lámalo. Ale nevadilo ,,, "" chrochtanie"" bolo počut' aj za rohom. Moji dnešní pokusáci boli nadmieru spokojní. A ja som rada za nový rýchly jednoduchý zákusok.
haji
@atina1947 (1.11.2022 21:30)
Děkuji za milý koment. Kuřecí polévka s játrovými knedlíčky, vepřový guláš s domácím knedlíkem - zaujala mě čepička ze zakysané smetany s cibulkou - a kakaovo tvarohová bábovka zní moc dobře. Když babička vaří, peče na přání, úspěch je jistý! Milé rodinné setkání, podpořené dobrotami. Co víc si přát?! Jsi prostě skvělá babička!! Mně by také moc chutnalo. Díky za inspiraci.
Krásné pozdravení, pevné zdraví a pohodové dny přeji!
haji
@tomeska (1.11.2022 23:54)
Děkuji za milý koment a inspiraci. Jejda, ty jsi odvážná, jít do novinek na talíři pro milé hosty. Já zpravidla sázím na ověřené recepty, takže klobouk dolů! Zajímavé menu jsi zvolila, masové pirožky pre lenivých znějí zajímavě a ještě opis jak švagrinkám/švagrom chutilo mi vehnal slinky do úst. Receptík, odkaz by byl? Určitě nejsem sama, koho by zajímal. To stejno, tedy receptík na sladkú tečku, lokum paša by byl milý. Ujo Google mi vyhodil hafol odkazů. Osvědčený recept, který máš ty vyzkoušený, je jistě lepší. Můžeme poprosit o odkaz? Vělké Děkuji předem.
Pobavilo mě i tvé podání průběhu návštěvy, konzumace dobrot, haha Trefné celé. Milá inspirace, včetně zkušeností, že sladká tečka - lokum paša - je líp rolovat za tepla. Dobré vediet.
Na dálku letí pozdravení, přeji krásný podzim, pevné zdraví a těšíme se na receptíky/odkazy. Ať se ti daří!
stefanm
... včera som nám pripravil jednoduché jedlo:... mäso so zeleninou, zemiaky, kompót

...v skratke napíšem "pôvod" základných surovín
..."čerstvý bravčový orez" (zo súkromnej mäsiarne, názov neudávam kôli nepovolenej reklame!)
..."mrazená krabičkova miešaná zelenina" (z obchodného reťazca, názov nepíšem kôli nepovolenej reklame!)
... "zimné zemiaky" (z trhu na našom sídlisku, od milej predavačky Zuzky)
..."čerešňový kompót ročník 2022" (od manželky, ktorá do nálevu pridáva"štamperlík" rumu a preto ten kompót milujem)

... pochutili sme si lebo som varil s potešením a láskou!!!


evelynba
Milá @haji , vitaj, som tiež ako ostatní rada, že si o.k. A teším sa novému pokračovaniu určite historicky najúspešnejšieho seriálu na Vareche....:-))))
Ja som teraz dlhšiu dobu nič zvláštne nevarila, moja polovička bola 4 týždne na liečení a mne samej pre seba sa moc variť nechcelo. Som polievková, tak som robila najmä polievky, ešte mám "zaviečkovanú" karfiolovú (květákovú), šošovicovú s klobásou aj zemiakovú na kyslo s kôprom. Dnes sa môj muž vráti, tak bude segedín, ale iba s chlebom, odkedy bol muž na vojne v Čechách, kde mali 6 x do týždňa knedle, tak o nich nechce ani počuť. Nuž čo, starého psa už novým kúskom nenaučím.:-)))
Prajem krásne a pohodové dni všetkým (dnes konečne po týždni vyliezol Oskar) a ďakujem všetkým, ktorí inšpiratívne prispievajú, s fotkami aj bez. Je to každé ráno pri káve super zábava pre mňa, vďaka za ňu.
haji
@stefanm (2.11.2022 07:35)
Děkuji za foto a místopis surovin, vařeno s láskou, mě by tvoje masovo zeleninová kreace velmi chutila, včetně čerešňovo kompotu /rumík do kompotu je skvělá volba/. Celé hezky vytvořené, uvařené s láskou, aj koment od srdce. Krásný den, ať se daří!
haji
@evelynba (2.11.2022 08:06)
Děkuji za koment, jsi milá! Pochvala potěší, snad nezpychnu. haha Těší mě váš zájem vkládat komenty, ať už s a nebo bez foteček. Inspirace se dá nasát jakkoliv. Někdy stačí jenom to pověstné "cvrnknutí do klobouku". Pěkné vyznání ženy, která nemá doma čtyři týdny svoji drahou polovičku. Je to znát, o tom žádná. Ale hlady žena, ani muž neumřou. To si každý hezky rozmyslí. Věřím, že manželovi bude dnes segedín hodně chutnat. Má moje sympatie, též mám knedlíky na konci potravinového řetězce. S chlebíkem je segedín mňam! Dobrú chuť vám obom!! Vidím, že také dáváš polévky do záchovek a do lednice - je to fajn postup. Pak stačí jenom ohřát. Jsi šikovná gazdinka.
Aha, tak u vás je hezky. Mno, u nás se včera i dnes opět zatáhlo, taková šedivá deka, přes kterou Oskar neprojde. Teď 12°C, oblačno a vlhko. I tak je milé, že nemrzne. Dokonce jsem včera na hřbitově viděla nádherné růžové drobné begónie - voskovky.
kvakac
@haji

Dnes králičie stehna, sladká čili omáčka a zemiaková kaša. Králika doniesol Dunčo od suseda, ktorý zabudol zavrieť koterce. Čili vypestovaná podľa noriem EU a zemiaky s vlastnej záhradky. Takže dobrú chuť a pekný deň želám. Dnes krásne svieti slniečko, takže kto včera zomrel môže ľutovať.


haji
@kvakac (2.11.2022 13:23)
Děkuji za koment a fotečku, takového Dunča aj králíka bych si dala líbit. Tyjo, ulovený domácí králík - to je na metál pro psa, je šikovný! Výborný oběd jste měli. Ať žije Dunčo!!
Uvařila jsem rýži ke kuřeti na paprice, udělala masovou pomazánku. Mezitím vylezl Oskar, jak milé. Už přes něj začínají běžet mráčky. Neva, stačí málo.
Krásný podzimní sluneční den přeji, užijte si ho i za nás!
1x kvakac
haji
@afataga (2.11.2022 16:43)
Děkuji za koment a fotečku, koftičky jako malované - skvělé foto! Milá inspirace.
Krásné pozdravení k vám a pohlazeníčko Tarinke!
stefanm
...urobte si niekedy, veď stačí tak málo:

...rohlík, syr, diétna saláma, paprika (alebo čo chceš 🙂)...toto striedavo napichnem, obalim v cestíčku (vajco, múka, mlieko, soľ a kto nemá nič proti tomu aj štipka vegety 🙂)... opražím na pár kvapkách oleja (mne je jedno či slnečnicový alebo repikovy, hlavne, že bol kúpený v "akcii"🙂) a ešte teplé podávam
...nerobte z varenia "vedu"...varte s potešením!!!


mamec
@kvakac (2.11.2022 13:23)
Dúfam, že aj Dunčovi sa dačo ušlo, keď je taký šikovný a ešte sa aj bol ochotný sa so svojim pánom o korisť podeliť. A čo sused?
2x haji a kvakac
haji
@stefanm (3.11.2022 06:22)
Děkuji za koment, fotečku a inspiraci. Dělám ráda tzv. rohlíkovou omeletu, je to podobné, a nemusím u toho "čmučkat", hlídat, obracet. Jsi dobrý hospodár, umíš si najít cestu. Mně by moc chutnalo.
Krásný den přeji, u nás slunečný!
haji
@bugout (3.11.2022 07:14) z pod video receptu Základná bešamelová omáčka
Plnotučné mléko /alespoň je to na krabici napísané/ to jistí. Jiné nepoužívám, vodu si do něj můžu nalít sama. Smetanu na vaření jsem začala kupovat teprve nedávno, hlavně kvůli tomu, že je to jen půl litr, opatřený závitem. Nemusím otevírat celý litr plnotučného mléka, když vím, že ho hned tak nespotřebuji. Např. pár hltů smetany na vaření do vajíček k zapékání, nebo přijde návštěva, která má ráda kafíčko s mlékem/smetanou apod.
Zajímavé info, že kuchár by smetanu na varenie nepoužil. Takoví ešte žijú?
Píšu sem, ať neplevelím pod receptem, snad tu koment najdeš.
bugout
@haji (3.11.2022 12:14)
Našiel som... Nebudem hodnotiť kvalitu smotany na varenie, nadviažem však priamo na to čo si písala. Ja sám veľmi nerád "otváram" nejakú surovinu keď potom zvyšok zbytočne "stojí, sedí" v chladničke. Smotana (a ten recept) je ukážkový príklad. Do bešamelu skrátka smotana nepatrí... A aby som otváral balenie či už ozajstnej smotany alebo tej na varenie kvôli pár kvapkám tam kde nepatria je čudné. A hlavne bešamel je tak exaktná vec, že skrátka mám pravdu. Nie je to ako miestne hádky o tom čo je paprikáš. Bešamel je skrátka bešamel a kto by chcel tvrdiť, že ho len robí inak, je skrátka mimo.
1x haji
janger
@stefanm (2.11.2022 07:35), ta posledna veta je taka dolezita....to ozaj hned citit na chuti :-).
1x haji
janger
Ja som teraz za posledne dni robila hovadzie dusene, to vzdy robim z vacsieho mnozstva, cast ide potom zvycajne do mraznicky. Jedli sme ho teraz dva dni, raz bolo s loksami, mnam, tie loksiky macat vo vybornej stave z masa.
Druhy den s cestovinou (tagliatelle), k tomu som pridala do masovej stavicky trochu smotany, papriku - kapiu a kyslu uhorku. Jedno s druhym chutne.
Robila som aj vyborny segedinsky gulas, s knedlami (slovenskymi) z polskeho obchodu. Aj rodina z "holandskej strany" si pochutila :-). Segedin mam strasne rada, knedle mam strasne rada.
@haji , ty by si si na knedliach nepochutila. Mne su dost vzacne, lebo tu to v obchode nekupis. Ale robila som uz castejsie aj podla receptu od @stefanm , aj tie su vyborne. Len to je u mna zase problem s polohrubou mukou...

A vcera sme jedli u dcery kuceravy kel s holandskou klobaskou. Na taky sposob, ako v tomto mojom recepte, to je tu starodavna klasika :-):
 varecha.pravda.sk/recepty/kuceravy-kel-na-holandsky-sposo...

Aj vnucatka to lubia.
Uz som davno nerobila, je to take viac jesenne a zimne jedlo. Jednoduche, zdrave a dobre. Nuz ale uz nam na to zacina sezona.
Vsetkym prajem pekny, prijemne prezity vikend :-).
bugout
Kisir, falafel, hummus a to čo vidieť len v rohu fotky je jogurt s cesnakom a tahini. Polievka vila sehriye.... Keďže kisir aj humus ešte zostal budem k tomu zajtra musieť niečo vymyslieť.


lianka
Milá @Haji aj @Evelynba ja by som sa vás chcela opýtať na tie polievky -záchovky, či to aj sterilizujete. Ďakujem za odpoveď.
1x haji
janamaria
@janger (4.11.2022 14:48)

ked mas tam polsky obchod tak sy najdi muku polsku a pise na nej monka pusista alebo tak niejako,su na obale sisky, tak ta muka je vyborna ci na knedle , buchty,zavyjane,proste na vsetke kysnute cesta.Ja uz ani slovensku nekupujem lebo je strasne draha a ta polska je vyborna a dva dolare lacnejsia
2x haji a janger
cesminaz
@haji a piekla som aj tvarohovo lekvárové koláče🙂 Teraz idem pomaly víkendové raňajky chystať. V pláne je Köfte s domácimi hranolkami, turecký čaj atď. Dobrú chuť tebe aj všetkým k raňajkám👍


mariamka
Ahoj Haji v plnej sile tela aj duchu. Nech to tak aj ostane 💪 My sme varili toho dosť,, nestačím dokumentovať. Včera hovädzie na horčici (celozrnnej) s tarhoňou (domácou z trhu) dnes je zarobené za slovenské franc. zemiaky. A keďže po nakladaní kapusty ostala hlávka, tak bude kapustová rajčinová. Som zvedavá, kto to poje. Hektorko zdraví


evelynba
@lianka (4.11.2022 21:14)

Nesterilizujem, preto to ani nevolám sterilizované, ale vymyslela som si slovo "zaviečkované", lebo výsledkom postupu je prichytené viečko. Horúce naplním do fliaš (zaváracích pohárov), zatiahnem dobre viečko, otočím hore nohami tak cca na 1/2 hod., keď znovu otočím, za chvíľu viečko "pukne" a prichytí sa. Niekedy sa to podarí aj bez otočenia fľaše. Dajú sa tak uchovať nielen polievky, ale aj prívarky, dusené mäso a pod., kde je nejaká šťava. Ale samozrejme nevydrží to tak ako sterilizované, uchovávam to v chladničke a vydrží to aj 2-3 týždne. Je to super, že keď niečoho uvarím viac (sú aj veci, ktorých sa ani nedá uvariť málo) a sme len dvaja, nemusíme to jesť 3-4 krát za sebou a po nejakých 2 týždňoch to zase dobre padne.
Skús niekedy a nech sa podarí.
bugout
@cesminaz (5.11.2022 07:30) aj u nás au v obľube. A keďže kisiru aj humusu mám až až, dnes falafel nahradím koftami z morčacieho mäsa (konkrétnu inšpiráciu ešte hľadám).... A polievka bude yayla. Na raňajky bola šunkovo chrenová nátierka a veľká kápia k tomu a rovno som urobím parížsky šalát na zajtra ráno...
1x haji
haji
@janger (4.11.2022 14:48)
Děkuji za koment. Dušené hovězí miluju, s lokšami jsem jej nikdy neměla, ale tvůj opis mě dostal do silného slintacího reflexu. S těstovinou je skvělé, přidání smetany, kapie a kyslej uhorky je velmi chutné spojení a zase je nový druh chuti/podávání na světě. Segedínský guláš je velká dobrota, a domácí knedlík - bych přežila, byť ho nemusím. Jednou za čas si vychutnat domácí knedlík můžu. Jen překonat lenost si ho doma udělat. Už když jsem hodně nabuzená, dělávám nejraději chlebový knedlík, někdy knedlík obyčejný knedlík s kypřícím práškem. Pohledala jsem recept od @stafnm na knedlu, je to tento, co vzpomínáš?  varecha.pravda.sk/recepty/knedla/7478-recept.html...
Díky za odkaz na kučeravý kel na holandský způsob, fajn že jsi vložila. Příjemná podzimní inspirace.
Krásný víkend přeji a posílám pohlazení Miske, opatruj sa!! rýchle zotavenie!!
haji
@bugout (4.11.2022 18:05)
Děkuji za koment a fotečku. U tebe mě už nepřekvapí, že vaříš exotiku, tedy pro mě exotiku. Kisir, falafel a hummus, k tomu jogurt s cesnakom a tahini - z toho jsem jedla jen gogurt s cesnakom. Mno, jsem konzerva. Stejně tak polévka vila sehriye je mi španělskou vesnicí. Je možné, že už tu tento název proběhl a moje mozkové úložiště se na uložení vymňouklo. Omlouvám se, ale vymýšlet si, že jsem v obraze je nad mé síly. Ale hlavní jídlo bych si dala s radostí!
Hezký zbytek víkendu přeji!
haji
@lianka (4.11.2022 21:14)
Děkuji za koment - otázku. Doplním @evelynba , už napsala vše. Můj postup: vymyju si sklenice, víčka /šroubovací - měly by být funkční, zachovalé nebo nové/. Vysuším čistou utěrkou oboje. Horký, téměř bublající pokrm naběračkou vpravím do sklenic. Počínám si opatrně, abych zbytečně neušpinila okraj sklenice /ne vždy se to podaří/. Plním sklenice tak do cca 0,5 cm pod okraj. Pak sklenice čistou utěrkou /někdy i papírovou/ vysuším od případných prskanců tekutiny - aby hrana i závit byly suché. Víčka zatáhnu. Naplno. Zabalím do utěrky a následně do deky. Nechám do druhého dne takto zabalené vychladnout. Skladuji v chladničce. Dobré je si napsat lístek a přilepit/označit co to je. Uchovávám tak nejenom polévky, ale všechno co má tekutinu, omáčku, dostatek šťávy.
Polévky různého druhu, zn. ideál je čistý vývar. Guláš, segedín, hovězí na houbách, plněná paprika, gulky v rajské omáčce - prostě tam musí být tekutina, omáčka. A dodržet, aby pokrm byl vřelý. Na víčka neklepu, prostě šupnu do lednice, nebudu se stresovat - každé víčko totiž, potvorka, zní jinak /podle materiálu/ a já nejsem až takový odborník. Mám ověřeno, že některá jídla vydrží v pohodě i víc než jeden měsíc. Jen mám vysledováno, že některé polévky - čočková, byť s jíškou/zápražkou/ ráda zlobí. Prívarky musí být dobře provařené - aby záklechtka/zátrepka - nezlobila /vařím cca 30 minut/. Ono je to také o stravitelnosti, nejenom o zlobení mouky v pokrmu. No a dodržet, pokud možno čistotu. Čistá lžíce, naběračka, nůž - kontaminace je zákeřnost, o kterou nestojím. Tento postup je dobrý i v létě, když často pokrm v ledničce v kastrolu/hrnci začne chytat ocásek.
Ať se daří! Je to dobrá pomoc, vychytávka. Zvlášť v dnešní době, kdy spotřeba energie/ekonomika provozu kuchyně je na čestném prvním místě.
Hezký zbytek víkendu přeji a plno úspěchů nejen v kuchyni!
haji
@cesminaz (5.11.2022 07:28)
Děkuji za koment a fotečky, samé lepší věci jsi vařila, pekla, milá Cesmínko! Hovězí perkelt s kolienkami miluju, klidně bych ho mohla jíst i dva týdny v kuse a neomrzel by se mi. Tvarohovo lekvárové koláče beru celé, tedy celý plech a prchám v dál... s nikým bych se nedělila, jsem křeček! haha Hmm, tak koftičky s hranolkama, to zní moc dobře, jistě byly skvělé! Aj turecký čajík k tomu ladí.
Krásné pozdravení k vám! a dobrú chuť prajem, dobrú náladu všetkým u vás doma!
haji
@mariamka (5.11.2022 10:03)
Děkuji za komenty a fotečky! Hovězí na horčici a tarhoňa zní skvěle a zapečené slovenské fr. zemiaky nemají chybu - už se na ně dlouho chystám. Jenže, ouha, někdo "sjel" klobásy. To jsou lidi..... Kapustovo rajčinová polievka jistě vyšla výborná, nemám obavu, že by se u vás takové dobroty nepojedly! Kdyby přebylo, pošlu si holuba. Děkuji Hektorkovi za pozdravení, je na fotu jako reklama na dobrou pohodu a nirvánu dohromady! Posílám mu pohlazeníčko a tobě pozdravení, s přáním pohodového víkendu všem u vás doma!
bugout
@haji polievka malo byť správne napísané "bola" sehriye a nie vila 😂 hold autokorekcia na tablete.... Ostatné nemám žiaden preklep a na všetko sú tu aj recepty. Ono najexotickejšia surovina v tých jedlách je asi syrup z grantového jablka a spomínané tahini (a aj tie sa dajú už kúpiť dosť bežne) nie ako také tian mian jiang alebo zha cai 😂. Inak bežné veci nejaka zelenina bulgur, cícer... A pekný zvyšok víkendu aj tebe a všetkým prítomným.
1x haji
haji
@bugout (5.11.2022 10:19)
Děkuji za koment, koftičky z morčacieho maska jsou velmi inspirativní, yayla polévka neotřelá. Šunkovo chrenová pomazánka zní velmi dobře, o pařížském salátu k odležení na zítra si nechám v noci zdát. To bude zklamáníčko, bo v mojí lednici straší akortá "dojížďák" ušlých matjesů.
Hezký večer a krásnou neděli přeji!
haji
@afataga (5.11.2022 17:48)
Děkuji za dobrou radu, lievik vypadá dobře. Urezanú flašu jsem měla, ale je to, svinda, zdroj kontaminace jako když vyšije. Tak letěla a já se hrajkám s naběračkou...
haji
@bugout (5.11.2022 17:47)
Jsi milý, děkuji za odpověď a navigaci. Věřím, že se polepším, závazky mám, že obměním klasiku alespoň někdy. Tyjo, jsem konzerva jako vrata... Ale hodná konzerva... haha
tomeska
@haji (2.11.2022 06:41)
Milá Haji, Ani kdybych jak chtěla, tak se mi nepodařilo najít rcp. ,podle kterého jsem pirožky dělala. U mne je to tak, že něco přečtu, a jdu dál. A když si to hned nepoznačím, tak jsem nahraná. Za nějaký čas zapracuje náhoda a rcp. se objeví zas. Ujo Google Ti nabídl něco k lokumu... , tak když zadáš pirožky s mjasom, nebo beleši, snad Ti něco taky nabídne. Tohle jsem dělala poprvé, proto moji pokusáčci. A protože se nerada podřizuji příkazům, tak rcp. jsou pro mne spíše jen inspirací. Dodržuji jedine linecké, ostatní všechno podle sebe. Joo, to co jsem dělala ty pirožky, se nejvíc podobají rcp. z "" Galina kuchnja"". Ruské rcp. jen je najít. Lokum paša je aspoň myslím, turecky, tak to bylo odhadem. turecky neumím.
No a dnes u nás byla sekaná s brambor. kaší a červenou řepou, polévka česnečka.
Přeji hezkou neděli a úspěšné hledání. M.
1x haji
frezia68
@Haji ,dnes nepošlem fotku obeda ( zeleninová polievka a hov.perkelt so zemiakovou kašou + šalát),ale Fb mi vyhodil spomienku zo dňa 4.11.2020,keď rúška boli povinné a seniorom doporučovali byť doma a nákupy aby im robila rodina,alebo susedia. Mne sa zlatí susedia ponúkli,ale som s poďakovaním odmietla,veď mali 2 malé deťúrence a práce okolo nich. Ale som zavčas ráno chodila na prechádzky okolo Torysy a tam ani rúška netrebalo.Vstávala som so slnkom a tam vznikli pekné fotky,tak posielam (možná pre radosť? ). Dnes sú rúška dobrovoľné a už nie som ranostaj,to sa za 2 roky zmenilo. Tak príjemnú nedeľu a nech sa už tá situácia s pred 2 rokov neopakuje :-).


frezia68
@frezia68 (6.11.2022 11:08) A ešte jednu...východ a západ slnka som vždy obdivovala . A kým som sa z hodinovej prechádzky vrátila,už mraky mizli,slnko naberalo na sile a obloha bola modrá. Dnes sa mi tak skoro nechce vstávať,lebo nik nezakazuje chodiť von :-).




haji
@tomeska (5.11.2022 22:02)
Děkuji za milý koment, jejda, nechtěla jsem tě trápit. Velké díky za vysvětlení, námahu.. Mám to někdy podobně, že něco zachopím/objevím a pak už nenajdu. V tom jsme si blízké. Youtube je plný receptů, kdo chce, pohledá po vlastní ose. Na tom se shodneme.
Sekaná s br. kaší a červenou řepou, česneková polévka by mi chutnaly, skvělé chutě.
Přeji také krásnou neděli, plnou pohody! U nás je krásně, Oskar svítí jak nejlíp umí, zatím je bezvětří, cca 11°C.
haji
@cesminaz (5.11.2022 22:54)
Děkuji za koment a foto bohaté snídaně, plné chutí nemá chybu. Festovní základ pro krásnou neděli, užijte si ji v pospolitosti a lásce!
haji
@kuko95 (6.11.2022 09:10)
Děkuji za koment a fotečku, tatarák k snídani je další festovní základ pro další krásnou neděli, podobně jako u Cesmínky, na tom se dá stavět dům! Krásnou neděli, plnou lásky a radosti, milý @kuko95 , užij si aj pivko!
1x kuko95
haji
@frezia68 (6.11.2022 11:14)
Děkuji za komenty a fotečky. Zeleninová polévka, hovězí perkelt s br. kaší a salát je fajnový oběd, mně by moc chutnalo!
Milý koment, úvaha, skvělá fota Matky Přírody. Dobrý základ, který nám Matka Země poskytuje s láskou a v radosti. Važme si její vstřícnosti a lásky. Jsou to úžasné dary, v propojení s Matkou Zemí je síla, jistota - sám život. Ano, u nás je to podobné. Vrátím se k hovězímu. Mimo jiné, se krávě říká Stračena. A tak bych řekla, že něco jde do "stračena" a jiné vystupuje. Změna je jediná konstanta ve Vesmíru. Díky Bohu za ty dary a Matce Zemi za život.
Já dnes mám k obědu předposlední díl kuřete na paprice. Rýži jsem vařila včera novou, rajčatový salátek je správně rozležený. Bez polévky, čekám asi až začne mrznout či co.
Přeji krásnou neděli, plnou pohody, lásky a lenošení, odpočinku!
P.S. @redakcia jsem včera napsala adresu. Ještě jednou děkuji, jsi úžasně dobrá a štědrá duša!
haji
@mijaita (6.11.2022 13:50)
Děkuji za koment a fotečku, mrkvový krém, zvláště tak vymazlený jako tvůj, by mi jistě chutnal - neotřelé kořeníčko - badyán, skořici - vyzkouším. Krásné foto a hlavně překrásný talíř!! Ten mě dostal na lopatky!
Krásnou neděli přeji, plnou pohody!
haji
@afataga (6.11.2022 14:19)
Žeby hovězí na houbách se smetanou? hmm Ať je to co je to, mně by moc chutnalo. Kde jsou houby, smetana, paprika, to může být jenom skvělá dobrota!
haji
@afataga (6.11.2022 14:21)
Děkuji za všechny komenty, fotečky a otázku. Slintám jako bernardýn Bohouš. Polévka je fotogenická, akorát bílý talíř do toho háže vidle, musela být výborná. Tvoje placky jsou výstavní, díky za odkaz, tak je to fajn, aby nikdo nemusel kufrovat. S tímto tvým receptem už jsem pracovala, skvělá chuť. Krásná úroda hroznů, radost pohledět, dala bych si říct.
Krásnou neděli přeji všem u vás doma a letí pohlazeníčko Tarinke!
stefanm
...my sme dnes zjedli kurčiatku udusené horné časti nohy so slaninovymi čipsami...a k tomu fazuľkové lusky ohriate v mede s nasekaným sušeným čili ... pochúťka 😋😋


frezia68
@haji (6.11.2022 13:49) @Haji ,teraz som prišla z prechádzky so susedkou,vytiahla som ju okolo Torysy,bezvetrie,neprší a museli sme sa smiať.Tam často chodia bezdomovci,posedávajú,nechávajú neporiadok a aj teraz už z diaľky sme videli rozhádzané veci.Príduc bližšie,musela som to odfotiť.Oni vyberajú kontajnery a zrejme nepotrebné nechali na tráve a nejaký výmyselník nechal odkaz -poďakovanie tým,čo hádžu textil do kontajnera a robia chybu. Tak pekný zvyšok nedele a vtipu zdar :-).




haji
@afataga (6.11.2022 14:55)
Ahaha, tak to jo, segedín s hubami, beru i ten, jistě je výborný. Mno, u vás bych měla strach si dát cokoliv, huby budú vo všetkom... aj v pitnej vode!
mijaita
@afataga (6.11.2022 14:19)

jo, jo a joooooooo! Ja to varim mailnko ridsi a rikam tomu kapustnice :-) Segedin jedine s knedlikem a to si dam radsi jen masovy. Ale lakavy to je, to ja rada.
haji
@2010 (6.11.2022 16:07)
Děkuji za koment a fotečku, zajímavá rostlina, blahopřeji k úspěšnému pěstování. Dovolím si vložit odkaz:  cs.wikipedia.org/wiki/Eugenie_jednokv%C4%9Bt%C3%A1...
a také jsem zachopila český název Martej jednokvětá - to je hodně specifický název našich končin. Zajímavá rostlina, krásná třešňa.
haji
@frezia68 (6.11.2022 16:00)
Děkuji za milý koment a fotečku. Zajímavá je. Srdce vytvořené z přebytků oděvů - to nevymyslíš. Lásku rozdáváme a přijímáme různými cestami. Srdíček není nikdy dost!
mijaita
Tak jsem onehda koupila kachni skelet, ze bude polivka. Ano, byla, bez minimalni příchutě kachny . Ze skeletu jsem ořezala křádla a stahla kuži ktera se tam vyskytovala, že to někdy upeču. Tak se dneska stalo. Upekla v remosce i s bramburkama. Na křídlech nic moc masa, kuže upecena byla dobra. Ale jsem iluzi zbavena, ze bych jeste nekdy koupila kachnu s chutí a vůní kachny.


laylastastykitchen
Dnes som nevarila. Posledne 2 dni bolo u nas nezvyčajne teplo 21 °C tak sme to vyuzili a boli sme vonku. Aj ked trochu fukalo ale bolo fakt prijemne. Dnešna prechadzka v parku. V pozadi vyhlad na Toronto. Pozdravujem vsetkych... :-)
1x haji
bugout
@laylastastykitchen (7.11.2022 01:05)
Aj my tak zvykneme niekedy postupovať. Akurát ani nemusí byť teplo stačí keď sa mi neche variť 😂😂 apropo čo dobré ste jedli? Predpokladám, že ste nehladovali. Jedlo z reštaurácie ma inšpiruje rovnako dobre.
kuko95
@afataga (7.11.2022 09:47)

Haha zlatá :) ďakujem..hned potom spravím.. tatko spravil 20kg kapusty 😁
1x haji
laylastastykitchen
@bugout (7.11.2022 06:57)

Občas zvykneme aj z reštauracie (a ked tak len turkish) ale tentokrat som mala v mraznicke hranolky a rybu hotovu, obalenu v struhanke takze to som len dala vsetko spolu na plech a upiekla za 20 minut. Ja uz toto nepocitam ako varenie :-D a taktiež ranajky boli sýte takze nikto sa na hlad nestažoval. Ranajky boli volske oko, klobasa, z obchodu kupeny este teply chlieb manzel rano doniesol. Domace maslo, paradajky, paprika, uhorky a feta cheese :-D
1x haji
bugout
@kuko95 (7.11.2022 13:20)
Rajčinove pesto nepoznám, je tu recept?
@laylastastykitchen tureckú kuchyňu mám veľmi rád (asi to vidieť) a u nás je to však zväčša len predstava kebabu, takže pozitívne vnímam každú inšpiráciu.
2x kuko95 a haji
lianka
Milá @evelynba , @haji , veľmi pekne ďakujem za obšírne vysvetlenie uchovania jedla. Ja som doteraz vždy sterilizovala, ale tieto vaše postupy sa mi páčia, hlavne keď to nechceme dlho držať. Na tie dva - tri týždne to stačí. Ja obvykle sterilizujem kapustnicu, potom vydrží aj rok. Prajem vám pevné zdravie a veľa kuchárskych úspechov.
janger
@janamaria (5.11.2022 01:58), dakujem ti za dobru radu.
Ja si polohrubu a hrubu muku donasam zo Slovenska. A potom si ju sanujem ;-).
Ale ked nahodou pojdem do polskeho obchodu, tak na to pozriem. Este raz, dakujem a pozdravujem.
janger
@haji (5.11.2022 17:06), ano, to je ta knedla. Dakujem za pridanie linku, si velmi pozorna :-). Pa-pa.
1x haji
janger
@haji (5.11.2022 17:33), toto tvoje vysvetlenie mi prislo, ako na zavolanie. Lebo som rozmyslala, ze ci by som si mohla spravit segedinsky aj do poharov. Ty ale spominas, ze to potom drzis v chladnicke. Neviem, ci sa segedin aj sterilizovat da, nemam s tym skusenost. Ale chcela by som to niekedy skusit. Ze by mi to dlhsie vydrzalo, aj bez chladnicky. Mozno poradis, alebo niekto iny :-).
1x haji
tomeska
@janger (7.11.2022 23:05)
Ak Ti nie je 20, tak si uřcite spomenieš, že bola hromada jedál, čo sa dala kúpit' ako hotové jedlo, len ohriat'.( myslím sterilované). Tiež som tomu prišla na chut'. Ak navarím viac, tak nahrejem v trúbe poháre(tým ich i sterilujem, )pokial možno, tak naplním vriacim pokrmom a zaviečkujem. polievky neobraciam hore dnom , ale ostatné áno. Nechám vychladnút'. Na neobrátené niekedy dám utierku namočenú do studenej vody. hned' ako ich zaviečkujem. Viečka tak skor prisajú a lepšie chytia. Takto robím tiež segedín(vd'ačné jedlo) alebo pečené maso. Skladujem len vo špajze, Výdrž - než sa zje.
2x janger a haji
mijaita
@janger (7.11.2022 23:05)

Cele roky jidla jakakoliv, kdyz je chci zachovat, davam do sklenic a zasteriluju. Proc ne segedin? Nebo je dam do zipoveho nebo jineho sacku, polozim, aby z toho byla placka, polozim na prkynko nejake a dam zamrazit. Pak prkynko vyndam. Placaty segos ti zabere malo mista, sklenice vic! Ty nebojsa !
2x janger a haji
janger
@tomeska (7.11.2022 23:58), dakujem za reakciu. Tak 20, to uz daaaavno je za nami :-). Viem, ze sa vzdy zavaralo a tak. Len ja to nemam vo zvyku, nikdy som kompletne jedla nezavarala, tak preto sa pytam. Ci to treba po naplneni horucim jedlom a po uzavreti poharov, este aj sterilizovat. Kedze @haji vyssie spominala, ze pohare s jedlom potom drzi v chladnicke. Tak som chcela vediet, ze ci sa da aj mimo chladnicky a ci v tom pripade treba sterilizovat.
Robim niekedy dzem, zavarala som papriky v oleji...Ale s masom som este nikdy nic nezavarala.
Ale este raz, dakujem :-).
1x haji
janger
@mijaita (8.11.2022 04:39), no s mrazenim, to mam skusenosti :-). Ja vsetko mrazim. S tym problem nemam. Aj hotove jedla, aj kolace....Ale aj ten mrazak ma svoju kapacitu, hoci mam dost velky. Vzdy je napchaty.
Ale so zavaranim nemam taku skusenost. Zeleninu svoju nemam, takze ziadne prebytky, co by bolo treba zavarat. V obchode po cely rok vsetko dostat.

Viem, ze aj segedin sa da zmrazit.
Ale chcela som skusit dat niekedy aj do poharov. Lenze ked je tam maso, smotana, tak neviem, ze ako dlho sa to da potom odlozit. A ci to je treba po naplneni poharov aj sterilizovat. A ak ano, ako dlho to sterilizovat a pri akej teplote asi.
Dakujem ti za komentik a za radu :-).
1x haji
lianka
@ kuko, pošli z tej kaše, tú mám veľmi rada. Mám ju radšej ako čokoládu.
2x kuko95 a haji
kuko95
@lianka (8.11.2022 17:04)

Aj ja ju milujem a stále skúšam z rôznych masiarstiev 😁teraz zohnať kašu není problém stačí nájsť dobré domáce mäsiarstva ja mám scastie že na okolí ich mám dosť 😁
2x leaela a haji
leaela
@kuko95 (8.11.2022 19:00)

Ta kasa je s rascou?(minule som taku kupil niekde okolo Pezinka,nechutila mi),alebo je s majorankou?tu mam rad,taku s krupami robievali kedysi na Hornej nitre,taku by som si veru dal a neviem ju nikde zohnat.....uz nezije ten Pan dedinsky masiar co chodieval po dedine zabijat prasiatka a susedia si medzi sebou roznasali "vysluzky".....
Aaaaaach,kde su tie casy kvality a dobrych vztahov🙄🙄🙄
Ja vas zdravim priatelia!😉😉😉😆😆😆
kuko95
@leaela (8.11.2022 20:49)

Nie žiadna rasca ani majoránka len krúpy a krv a to čo tam patrí.uz x rokov hu kupujeme a stále chuti...a Jake ma jalitka a pasteky..no mňam 😁
haji
@mijaita (6.11.2022 18:46)
Děkuji za koment a fotečku. Kachní droby také kupuji, peču je s kuřecím a vepřovým masem. Tam se chutě i vůně hezky prolnou. Milý bonus. Nejenom drůbež je vyšlechtěná - aby nebylo moc tuku, aby nebylo silně aromatické, aby aby aby ... Dřív také nikdo necpal palmový tuk do cukrovinek, jogurtů, umělá sladidla do sirupů, džemů... Dalo by se pokračovat. Neviditelná ruka trhu. Dnes nás drž pod krkem a ještě nás má dokonale v hrsti. Jestli si někdo vybavuje zašlé chuti /a jiné věci/, je to skvělá zpráva. Alzhaimer ještě nedorazil. Vzala jsi to high ekonomicky, já raději oželím polévku a droby dám celé péct. Když do pekla, tak na koni. Nemusí být krásný. Ale poník.....
Krásné pozdravení do Prahy!
haji
@laylastastykitchen (7.11.2022 01:06)
Děkuji za komenty a foto, chválím, že jste raději vyšli ven, takové počasí - teplo se musí využít. Krásné foto od vás, s kouzlem podzimu, díky. Také to tak beru, že k hladu mám daleko a ulevit si rychlovkou je příjemné.
Krásné dny, snad ještě chvíli teplo vydrží. U nás zatím drží.
haji
@all dnes jsem vařila, pekla i pro moji masérku, bo dnes jdu na masáž. Zapékaný květák se špekáčkovým kabanosem, cibulkou, vejci a sýrem, to celé s br. kaší. K tomu domácí kvašáky. Mám hotovo. V kuchyni nelad - ale ten chvíli počká. Musím si odpočinout. Už jsem zase na cestě k vycucání baterek. Večer sem nahlédnu a když budu mít sílu, písnu.
Přeji všem krásný den! Včera u nás bylo opět slunečno, teplo. Teď máme 11°C, oblačno a uvidíme, jestli Oskar nabere sílu.
haji
@kuko95 (8.11.2022 22:50)
Děkuji za fotečky a komenty. Vidím, milý @kuko95 , že jsi studnice zkušeností, zajímavá komunikace se tu odvíjí. Tatko je šikovný, tolko kapusty spravil, ta se hodí vždy. Linguine miluji, mám je raději než špagety. Díky za inspiraci, tvoje linguine s olivami, chilli, cesnakom a rajčinovým pestom by mi chutily moc. Fajn navigace na rajčinové pesto v Lidli - u kečupů, dobré vědět. Zabíjačková kaša s uhorkou a chlebíkom /nebo s bramborem - nejlepší je br. kaše/ je dobrá volba, chutná dobrota. Mě by ráno nešla, ale v poledne, to už můj žaludek funguje naplno. Milá debata na téma zabíjačková kaša, díky aj @leaela. Kdeže jsou dávné časy, kdy se roznášela zabíjačka po rodině, sousedech, dobrých známých. My jsme prase nechovali, ale jak došla zima, dostávali jsme zabíjačkové dobroty. Mno, člověk si to dost nevážil /držela jsem zpravidla dietu/, a statečně jsem se vyhýbala konzumaci silných zabíjačkových dobrot. Dnes bych je brala všema deseti. Hlavně pro jejich kvalitu a chuť. Už je to pryč a nevrátí se už nikdy. Šikovní, vyhlášení řezníci se starými postupy, chutěmi se pomalu vytrácejí také. Máš velké štěstí a radost, že u vás je máte. Krásný den přeji! A těším se s tebou na receptík od Afi.
haji
@janger (7.11.2022 23:05)
Ano, půjde to zavařit, jak už píše @tomeska aj @lianka. Vypůjčila jsem si pro postup /suchý dunst bez závarnia/ název "záchovka". Ve skutečnosti je flaša záchovka dobře 5l sklenice s jednodruhovou zeleninou /např. paprika, uhorky apod./. Vyrábí se klasicky /závaraním/ do zásob na zimu, kdy se pak vše míchá podle receptur do čalamád, směsí apod. Aby v konzervárnách mohla jet část provozu se stálými zaměstnanci. Teda, dřív se to tak dělalo. Název "záchovka" mi přijde trefný /zachová produkt/ v lednici - na omezenou dobu. Klasický způsob zavařování odpadá, sklenice se chytí, a protože jsem opatrný člověk - uchovávám v lednici. Bylo by mi líto práce, suroviny, energie. Bo někdy se dějí věci mezi nebem a zemí. Jdu takto na jistotu. Tento postup je rychlejší a s dobrým výsledkem.
Naprostý souhlas, že mrazák má omezenou kapacitu. Já mám problémy do něj nacpat nanuka, když už se mi ho podaří donést domů. Asi tak.
K dokreslení zavařování masa - uvádí se sterilizovat 2x. Jsou různé časy doporučované. 1. zavařování 1,5 - 2 hodiny, následně druhý den 2. zavařování - nejméně 1 hodinu. To dělám u zavařování masa např. vepřového /sólo maso/, paštiky/paštéta/ apod. Přece jenom je to samotné maso masovité a tam jsem opatrná 2x. Naposledy jsem zavařovala vepřové kostky pro maminku, do malých sklenic, aby si ji mohla otevřít jako jednorázovku/dvourázovku k prívarku, či k zemiakom.
Chce to vyzkoušet, trénink dělá závodníka. Ať se daří!
frezia68
@haji (10.11.2022 12:05) Záchovky som nevyužívala,len mrazák.Aj dnes som robila plnenú papriku na 4 dni,dávam do mrazáku.Ale mám chuť vyskúšať podľa Teba,je to dobrý nápad.Učíme sa do smrti :-). Pozdravujem a želám dobrú chuť k obedu. Ja si pridám na tanier trocha smotany na varenie,lebo znižuje kyselinu,ale do mrazničky bez nej. A do záchovky? Neviem-uvidím.




haji
Včera jsem zaznamenala dvojitý úspěch. Všem chutnalo. Zapečený květák se mi moc a moc povedl, br. kaše také. Podařilo se mi zažehnat katastrofu, aby se vše rozmočilo. Ještěže jsem mluvila večer po telefonu s kámoškou - utopil se jí. Takže jsem sice květák předvařila /naposledy, už předvařovat nebudu/, ale šla jsem na druhý den s květákem na velký plech, vymazaný sádlem/masťou a vysypaný strouhankou. Vše jsem si nachystala dopředu, abych pak už jenom vrstvila, vyhřívala jsem troubu. Pak už jen šup, šup květák rozložit /tentokrát jsem použila i nejbližší listy - ty schované - jemně jsem je nakrájela/, květákové hlavičky rozkrájet, aby pokryly plech. Na to cibulku opečenou do zlatova, s polovinou opečeného špekáčkového kabanosu. Druhou polovinu kabanosu jsem dala neopečenou. Zálivka : vejce, smetana na vaření, koření: muškátový květ i ořech, troška ml. červené papriky a černého pepře, ml. zázvor a pár kapek worchesteru, sušený libeček, protlačený česnek, sůl, pár lžic strouhanky. Zalila jsem květák, posypala strouhaným sýrem /mix z úlovků různých zahraničních tvrdých sýrů/, které jsem prohodila s pár lžícemi strouhanky. Utvoří skvělou krustu, která není gumídková a chrumká od strouhanky. Neskutečná vůně se linula už zrána bytem. K tomu br. kaše - vyšla fajn, přestože nemám lis na brambory. Hezky s horkým plnotučným mlékem a máslíčkem. Mňam. Kdo chtěl, zakousl kvašák od mého bráchy.
Jdu si ohřát tuto dobrotu. V mikrovlnce. Už to sice nebude ono, ale neva.
Milá @frezia68 , už víš, že @redakcia neposílá poštu do zahraničí. Jistě ve svém okolí najdeš milou osůbku, které uděláš radost. Budou Vánoce, tak to půjde samo. Ještě jednou děkuji, máš krásné srdíčko!!
haji
@frezia68 (10.11.2022 12:17)
Děkuji za koment a fotečku. Skvělá volba, plněné papriky v rajčinové omáčce mi chodí po hlavě už nějakou chvíli. Vítej v klubu, vidím u talířku chlebík. To byla odjakživa moje atrakce, jíst rajčinovú omáčku s chlebem. Moje babička vždy kroutila hlavou, že to není normální. U nás se vždy k rajské omáčce, tím i plněné paprice dělala příloha těstovina - kolínka. Mno, je to s nimi skvělá chuť. Ale s chlebíkem ještě skvělejší.
Jsem ráda, že se ti líbí postup "záchovka", je to milá pomoc. A svým způsobem i ekonomická. Bo délka vaření u klasického pokrmu je více méně stejná. Takže uvařit větší množství a zachovat - pak jen ohřát - šetří energii elektrickou/plynovou i naši vlastní.
Krásné pozdravení k vám! Vidím, že jsme se tu dnes hezky setkaly.
U nás je oblačno, 10°C - což je docela teplo. Já si jdu ohřát jídlo a šup zpět do peří. Po masáži musím dodržet klid na lůžku /vyzkoušeno/. Dřív stačilo ten sám den, teď i následující den. Papáá a drž sa mi!!
haji
@janger zpráva o krupičce: i dnes je v pořádku, žádní vetřelci v ní nejsou.
V uplynulých dnech prošlo 24 hodinami mrazákem : několik pytlíků krájených mandlí a rýže. Mandle preventivně /víme jak je moldící milují/, rýže povinně - bo po otevření většího balení jsem našla nahoře pavučiny - moje nervy. Mandle už jsou po aklimatizaci uložené ve šroubovací sklenici. Rýže se aklimatizuje /aby se nesrazily teploty a nerostla pak ve sklenici plíseň/. Zítra půjde do sklenice. Pořád je co dělat.
1x janger
janger
@haji (10.11.2022 12:05), dakujem ti za vsetky rady. Aj ja som opatrna, a aj preto som chcela vediet, ci to treba este aj sterilizovat.
Uz je to niekolko rokov, co tu aj @sovka vysvetlila o tej sterilizacii na dvakrat. Kvoli botulizmu.
Len pri tom segedine pocitam, ze ten nie je treba na dvakrat sterilizovat, pretoze je v kyslom prostredi.
Clovek sa ale stale uci. A ked niekto da dobru radu, tak rada prijmem :-).
1x haji
janger
@haji (10.11.2022 12:30), no to si vyborne vymyslela s tym karfiolom. Iste velmi chutne. Rozmyslam len, ze preco si kabanos pouzila na dva sposoby, cast upecenu, cast surovu. Snad ten upeceny trosku inak chuti...takze si vlastne dosiahla viacero chuti v jednom jedle.
1x haji
janger
@haji , este dodatok, o tej poste do zahranicia. Clovek si to ani neuvedomuje, ze Cechy su zahranicie.... Mohli ti to poslat. Ved mas poriadne zasluhy na Vareche.
Bolo to take mile gesto od @frezia68.
1x haji
janger
@haji (10.11.2022 12:58), no teda krupicka sa drzi :-). Ved to je uz par mesiacov, co sme to spominali. Drzim palce :-).
1x haji
stefanm
...tak dnes:...manželkyne obľúbené cestoviny Papardelle so šampiňonovou omáčkou 😋


haji
@janger (10.11.2022 23:48)
Mno, s kabanosem na dvojí způsob se to má takto. Někdy dávám do buřtuguláše takto na dva způsoby kabanos, klobásu - tam je chuť opravdu k rozlišení, i textura. U zapečeného květáku to bylo tak, že kamarádka mi radila osmažit všechen na cibulce, já byla přesvědčená o tom, že nemusím osmažit kabanos vůbec. Vzala jsem to podle chytré Horákyně - zčásti byla oblečená, zčásti nahá. haha V konečném výsledku to je u zapékání "buřt", vlastně kabanos. haha
1x janger
haji
@janger (10.11.2022 23:54)
Je to v pořádku, nemám s tím problém. Když něco nejde, tak to nejde. Jenom malé děti se musí nosit. Zásluhovost mě nebere. Z vlastní vůle a ve svobodě se tu bavím, realizuji a komunikuji jak nejlépe umím. Mám ráda sdílení, dobré lidi, vaření, pečení. Co víc si přát?!
haji
Dodělávám polévku. Zůstal mi vývar z květáku, udělala jsem trochu máslové jíšky, do ní přidala vajíčko, drcený kmín, zalila květákovým vývarem a přidala bonus - zeleninovou kostku. No a aby bylo co chrumkat, bude se opečeným chlebíkem podávaná. Mám poslední porci zapečeného květáku, br. kaše, k tomu kvašák. Mám hlad jako vlk.
Krásný pátek, u nás převážně oblačno, ale Oskar se snaží. Dopoledna byla mlha, mžilo, ale vybralo se to, máme teď 7°C.
Mějte všichni krásný, pohodový víkend, plní lásky, radosti a chutného jídla!
haji
@janger (10.11.2022 23:57)
Počítám, že oba zásahy - opečení - mražení s nimi předpažily. Pravda, zvenku se může dostat něco dovnitř. Věřím, že to budu jenom já a mazlíci si dají pohov.
1x janger
haji
@janger (10.11.2022 23:37)
Věřím, že to bude jednou stačit. Necpala bych tam smetanu, tu jde dodat později - při ohřívání a nebo na talíř. Klidně bych maso neudělala úplně do měkka, zavařováním se dotáhne, ale uvidíš, jak to budeš cítit. Ať se dílo daří!
1x janger
haji
@stefanm (11.11.2022 11:36)
Děkuji za koment, gulášek jako malovaný, mně by moc chutnalo. I vaše papardelle s žampionovou omáčkou bych si dala s radostí, milá inspirace.
Krásný víkend přeji!
2010
Jar je tu a dalsi zahradnicky experiment zacina, Eugenia Brasiliensis, grumichama, brazilska ceresna.



kimlo
Luskovu polievku s hríbami pridam neskôr 😋
1x haji
haji
@2010 (12.11.2022 14:38)
Děkuji za koment a fotečku, další zajímavá čerešňa od tebe, teď brazilská - také velmi zajímavá rostlina. Tedy strom. Krásné hobby. Ať se daří!
haji
@kimlo (13.11.2022 11:40)
Děkuji za komenty a fota. Ty jedeš jako pila! Pomalu pečená kačenka, domácí bramborový knedlík, červená kapusta na víně, vlašák podle ČSN a lusková polévka s houbami. Jedno lepší než druhé! Hluboce smekám, dobrého jedla si pripravil, uvaril, upiekol! Jsi šikovný! Mně by chutnalo, ale pak bych musela běžet do hory pílit drevo. Krásnou neděli přeji, dobré zažití s pivkom aj bez něho!
haji
@kimlo (13.11.2022 11:40)
Oprava, domácí žemlový knedlík! Nevím kde se mi tam vloudil bramborový skrze klávesnici. Dobrú chuť ke svátečnímu nedělnímu obědu!
haji
Dnes budu mít k obědu zbytek zasmažené polévky bez chlebových krutonků. Někdo je sjel. Z mrazáku vysvobozená hotová kuřecí směs se zeleninou, o příloze se licituje. Rýže nebo nudle.
Dobrou chuť přeji všem!
1x janger
haji
@kimlo (13.11.2022 12:36)
Děkuji za koment a fotečku, skvělá polévečka, kombinace lusků s hubami, pošírované vejce a nejspíš je v polévce i smetana - fajnové spojen chutí nemá chybu! Díky za milou inspiraci! Receptík bude?
leaela
@bugout (13.11.2022 17:41)

Za tento vyber,ze polievka je v trende hlavneho jedla som doma tvrdo kritizovany!moje macky(rozumej mangelka a 2 dcery) mi to odmietaju,menu musia vopred schvalit,napr.ked je druhe jedlo s hustou omackou tak polievka nesmie byt kremova🙄🙄🙄....nuz ale co uz narobim,nejako ich nakrmit musim,tak sa veru dost natrapim kym im vyhoviem,pretoze musim brat ohlad aj na to co im varia v skole,aby som netrafil to iste v priebehu par dni😆😆😆
Este pekny nedelny vecer vsetkym😆😆😆👍👍👍
haji
@laylastastykitchen (13.11.2022 15:22)
Děkuji za koment a fotečku, domácí pizza je vždy skvělá dobrota. Máš ji krásně barevnou. Krásnou neděli přeji, určitě je větší část dne před vámi!
haji
@bugout (13.11.2022 17:41)
Děkuji za koment a chutné foto, golubky vypadají lákavě, s ryžou a pohankou k nim jsi uvařil výborný oběd. Polévka s kapusto paradajková s bramborem by mi jistě chutnala.
Hezký večer!
haji
@leaela (13.11.2022 18:35)
Jejda, to máš opravdu náročné vaření. Vidno, že zvládáš, děvčata si tě doma jistě předcházejí. Přeji plno inspirace a úspěchů nejen v doma v kuchyni! Tuším aj @kvakac ladí noty s dětmi a manželkou. Jste šikovní chlapci!
laylastastykitchen
@redakcia
Milá redakcia, vcera som zmenila fotku pri mojom poslednom recepte ale uz vyše 24 hodin mi len vypisuje ze sa čaká na schválenie. Tak neviem teda co sa deje ci len mam cakat... Vacsinou mam schvalene za par hodin ale teraz to nejak trva tak len som chcela dat na vedomie lebo aj recept sa uplne stratil zo zoznamu receptov a nie som si ista ci ste zaznamenali ze som urobila zmenu pri recepte...
1x haji
janger
@haji , dakujem za vsetky tvoje komentare, vzdy rada citam tvoje mile slova :-).

U nas sa uz ochladilo, tak dost naraz. Dnes uz to bolo dost citit.
V Holandsku mame uz sv.Mikulasa (Sinterklaas), v sobotu bol jeho slavnostny prichod. Velmi to tu zije. V televizii, vsade....v mnohych mestach, dedinach deticky s rodicmi nanho cakali, spievali.... A teraz bude chodit po domacnostiach, skolach, podnikoch a roznasat darceky. Zdrzi sa tu do 5.decembra, vtedy sviatok vyvrcholi.
Tak uz aj vnucatka su uplne v mikulasskej nalade. Vladne take krasne napatie, ked deti este veria v zazraky.
Pozdravujem :-).
1x haji
redakcia
@laylastastykitchen (14.11.2022 19:53)

Dobrý večer, chybička se vloudila :) Ešte včera sme recept opätovne schvaľovali, ale nechtiac sme klikli na nesprávnu ikonku. Už je to opravené, recept je zverejnený. Ďakujeme, že ste nám dali vedieť. Želáme pekný večer všetkým.
laylastastykitchen
@redakcia (14.11.2022 20:57)

Ďakujem pekne :-) Myslela som si, že niečo také sa stalo. Kedže recepty schvalujete rychlo a nikdy to netrva viac ako par hodin. Preto mi to bolo čudne ze tento krat 1 a pol dna a stale bol recept čakajúci... :-)
1x haji
kucharka
V nedeľu bolo konečne trochu pod mrakom, tak bol čas na "rúrový" obed. A všetko na jednom plechu, také mám - z viacerých dôvodov - najradšej.
Zemiaky, tekvica, petržlen, mrkva… koreniny ( timián… ), pred koncom pridám jahňacie kotlety, a skoro úplne na konci cherry tomato a podrvená feta a šup pod gril.
Hotovo.



kucharka
Včera som nevarila, nebol čas. Celý deň som sa trápila na skúškach.
Keď som vyšla z budovy, hneď vedľa bol Ramen bar. Tak som si za odmenu ( aj keď ešte neviem výsledky ) dala misku pikantného ramenu a pivečko. :-))
Pekný deň všetkým!


stefanm
@kucharka (15.11.2022 08:59)

...no keď sa ti už po "pive?" čo má 5%!! točí divne zemeguľa, tak neviem...😄
...ale to jedlo vyzerá lákavo!!!
1x haji
kucharka
@stefanm (15.11.2022 10:36)
To nie mne, ale počítaču… :-))
Ja som to pivo mala včera na obed/večeru.
( ja si ale myslím, že to percentovanie piva je iné ako na SK… )

1x haji
bugout
@leaela (13.11.2022 18:35)
Polievka nebola krémová. Skôr je problém, že chutila skoro ako omáčka 😅 A tým, že polievky jem zväčša sám (výnimka je napríklad yayla ktorú spomína @mijaita , ale aj sheryie alebo tarhana. Zaujímavé, že manželka skoro žiadne polievky neje, ale tieto tri turecké má rada a nie raz sa stalo, že mi ju dokonca zjedla 😂) tak to je/bol problém výhradne môj 😂. Apropo @mijaita robila si ju z jogurtu? Lebo som si všimol, že jogurt v tureckých receptoch nahrádzaš kyslou smotanou. Keď som robil yaylu prvý krát bál som sa aké to bude, polievka z jogurtu. Náhradný plán bol vyskúšať ju niekedy urobiť zo smotany. Ale bol som tak prekvapený úžasnou chuťou, že na ten plán nedošlo. A spomínam ju v tejto téme dosť často, ako hovoríš je to expresná vec a chuťovo famózna.
1x haji
mijaita
@bugout (15.11.2022 17:17)

Varila jsem tentokrat z jogurtu. Zakysana je takova jemnejsi, lahodnejsi, ale neresim, varim z toho, co mam doma. Yayla je bombova, stejne jako hov vyvar s jogurtem a matou a vsema pol ktere zminujes. Ona turecka, arabska jidla jsou fantasticka :)
1x haji
haji
@kucharka (15.11.2022 08:59)
Děkuji za komenty a fotečky. Jídla pečená na plechu miluju, někdy vyzkouším podle tebe i s maskem a případně fetou, líbí se mi spojení se zeleninou a není potřeba nahánět řadu kastrolů. Pečeš na papíře?
Ramen vypadá dobře, odměna je důležitá. Držím pěstě, ať zkoušky dobře dopadnou!!
Zajímavá rozprava o pivu. Fotky někdy žijí vlastním životem, nevadí, prokrvíme si mozek.
Krásné pozdravení k vám!
haji
@stefanm (15.11.2022 15:29)
Děkuji za komenty a fotečky. Grilované plněné žampiony s hubovou omáčkou a nejspíš pečenými bramborami vypadají velmi chutně. Milé spojení dvojí hubové chuti s mletým masem, díky za inspiraci!
Krásné pozdravení k vám!
haji
@mijaita (15.11.2022 15:40)
Děkuji za koment a fotečky, jejda, to je delikatesa, králičí ledvinky chao mein se mi moc líbí. Skvělé foto s rýží, hned bych si porci nabrala, hojně rýže hmmmmmm Krásná práce!
Kupuješ sólo králičí ledvinky? Asi ano, jak jinak...
haji
@laylastastykitchen (15.11.2022 17:46)
Děkuji za koment a fotečku. Gulášová polévka je skvělá volba, domácí chléb sázka na jistotu, je vždy skvělý. Uf, tak u vás už sněží....
U nás dnes oblačno, teď večer cca 7°C, dnes foukal vítr i pršelo. A oteplilo se. Předchozí noci klesala teplota téměř k 0°C. Od pátku se nejspíše dočkáme nočních mínusových teplot. Co naplat, zima se blíží.
Zítra mám v plánu plněnou papriku a gulky v rajské omáčce, k tomu kolínka. Tak to miluju, do kolínek omáčka hezky nateče... budou se mi dělat gule za ušima. Polévka je ve hvězdách. A nebo v lednici, v záchovce. Uvidíme.
Hezký večer přeji všem a dobrou nocku!
mijaita
@haji (15.11.2022 22:21)

Kralici ledvinky prodavaji i nektere retezce na takovem malem tacku, mrazene. Na 4 porce neco pres 60,- Kc. Ted nevim, mela jsem je na mrazaku. Ale dobry jsou, ne ze ne!
1x haji
laylastastykitchen
@haji (15.11.2022 22:30)

Nam už veru trochu nasnežilo. Do rana toho ma byt este viac... plnenu papriku mam rada ale nerobim ju často lebo mne sa gulky vacsinou rozvaria a potom je z toho ryzova polievka :-D ale jest sa to da, nikto sa nikto sa nestazuje...
1x haji
haji
@mijaita (16.11.2022 02:42)
Děkuji za navigaci, nahlédnu do mrazáků. Přidám se ke @kvakac , recept by byl milý.
Krásný den přeji!
haji
@laylastastykitchen (16.11.2022 03:49)
Bílé nadělení je radost hlavně pro děti, ať si sníh užijí!. Mno, plněná paprika a gulky nejspíš musí počkat, bo jsem se rozhodla, pokud ještě nesněží, k výpravě k obvodnímu lékaři. Mno a středa odpoledne je "nej". Držím si pěsti. Je to splnění bobříka odvahy a dodržení mého osobního plánu uf. Netuším, jestli po návratu z takové akce budu schopna ještě uvařit. Uvidíme.
Krásné pozdravení!
haji
@laylastastykitchen (16.11.2022 13:40)
Děkuji za koment, milé přání a krásné sněhové foto od vás! Už jsem doma. Mise splněna a také mám papír do lékárny na nové berle. Vše šlo nad očekávání rychle, což jsem hodně ocenila. Vaření nechám na zítra. Jednu zastávku jsem šla pěšky, mám vycucanou sílu. I zítra je den.
Jestli jsem to spočítala správně, je mezi námi 6-ti hodinový rozdíl, Dobrú chuť k obědu!
haji
@janger (14.11.2022 20:10)
Děkuji za přiblížení svátku Sv. Mikuláše, který u vás v Holandsku trvá docela dlouho, pomalu víc než 3 týdny, jestli jsem to dobře spočítala. Zajímavá tradice, děti jsou určitě nejšťastnější a užívají si to. Milá atmosféra, radost a pohoda.
U nás tuším nastoupí chladnější počasí někdy od pátku, už má v noci mrznout. S podivem tomu tak dosud nebylo. Dnes je celý den zataženo a mží. Večer má pršet. Teď je nějakých 8°C. Jsem ráda, že jsem se vrátila z terénu suchou nohou.
Krásné dny plné radosti se Sv. Mikulášem!
laylastastykitchen
@haji (16.11.2022 16:10)

Tak to som rada, ze vsetko šlo rychlo a vsetko je vybavene. Po naročnom dni treba oddychovat.... ano presne tak. U nas je o 6 hodin menej. -1 a stale sneží...
1x haji
farbuska
@laylastastykitchen (16.11.2022 17:08)

Ďakujem pekne - je to od teba veľmi milé. Idem narýchlo, iba na týždeň. S ockom je veľmi zle (býva na predmestí Windsoru) a tak ho my, všetci súrodenci, chceme ešte vidieť. Vlastne sa asi rozlúčiť... Ale nechcem sem prinášať melancholickú nôtu. Skôr spomeniem, čo ocko miloval na tanieri pred sebou: pečené alebo vyprážané kurča s ryžou a marhuľovým kompótom, slivkové gule, kysnuté koláče s letným ovocím, klasické rezne so šalátom - samozrejme, dobrý guláš a dobrú držkovú polievku, kus varenej hovädziny z nedeľnej polievky a chren, punčové rezy .... všetky tie naše klasiky.
laylastastykitchen
@farbuska (16.11.2022 21:30)

Tak to mi je lúto :-( ale treba dúfať a hlavne myslieť pozitívne... no tak samé dobroty na tanieri to už ano. Kto by také odmietol :-) Windsor je pekne mesto. Mne sa celkom páčila tá časť kde sme bývali. Bolo to vo východnej časti mesta. East Windsor. 5 minut od Sand Point Beach. Pekná pláž. Často sme tam chodievali cez leto ked sme tam bývali...
stefanm
... včera som nám uvaril "zemiakový guľáš s kabanosom"
...bol výborný, jemne pikantný
...ale to nie je podstatné o čo mi v tomto príspevku ide

Pri večernom balkónovom posedení s priateľmi a pohárom vína bola "nosna" téma rozhovoru nájsť jednoslovny!! ekvivalent českého názvu takého jedla..."buřtguláš"...po slovensky
...asi neuveríte, ale nenašli sme!!!... skúsi niekto poradiť?!?!


haji
@farbuska (16.11.2022 21:30)
Děkuji za komenty a sdílení od srdce, zvláště v takové životní etapě, kdy se člověk loučí se svými rodiči je to nelehké. S láskou píšeš, co tatínek rád jedl, co mu chutnalo. Věděl dobře, co je pro něj dobré. Ve vašich srdcích bude tatínek žít věčně. Na dálku jsem s vámi všemi, mějte sílu vše zvládnout a s láskou přijat tak nejlíp jak jen to jde. Objímám!
haji
@laylastastykitchen (17.11.2022 03:17)
Děkuji za komenty a fotečku. Povedené kaiserky, vidím, že si jich splétala, či jak to nazvat, máš šikovné ruky, o tom žádná! Nedivím se, že sublimovaly haha
Krásné odpoledne k vám!
haji
@kuko95 (17.11.2022 16:20)
Děkuji za koment a foto. Mám těstoviny moc ráda, tvoje so smetanovým syrom a cesnakom bych si s chutí dala. Vidím snad i stopy saalámy... Nemusíme pokaždé trávit mládí u sporáku, i rychlovky majú svoje čaro.
Krásný večer přeji!
1x kuko95
haji
Mám hotovo, i já jsem hotová... Dnes konečně došlo na plněnou papriku, gulky - vlastně gule v rajčatové smetanové omáčce. Odložila jsem do tří velkých sklenic gule s omáčkou, do jedné malé sólo omáčku. Zbytek je na dva další dny. Dnes jsem měla porci se "dojížďákem" rýže. Mno, není to ono, ale ekonomika nepustí, jedna dávka hotové rýže strašila v lednici. Zítra uvařím těstoviny. Nějaký vtipný tvar, bo část si dám s mákem na sladko, aby byla změna. Uf Dokonce mám umyto i všechno nádobí. Jdu se rozprostřít k telce.
Hezký sváteční večer přeji všem!
haji
@laylastastykitchen (17.11.2022 14:46)
K plněným paprikám a gulkám v rajské omáčce. Mleté maso - dávám dva druhy - mleté vepřové plecko a mix hovězí/vepřové /dva zdroje/. Ale i kdybych dělala jen z mletého např. hovězího masa - postupuju stejně. Nedávám rýži, přidávám trochu hladké mouky, trochu strouhanky a někdy rohlík namočený v mléce - dnes např. 0,5 rohlíku. Maso dobře okořením, ochutím, přidám cibuli jemně nakrájenou, vejce /ne moc/, osolím víc než na pečenou sekanou a maso dobře propracuji rukama. Několikrát s ním "bouchnu" - aby vyšel vzduch. Nechám chvíli odstát. Pak tvořím gulky - s každou silou plácnu - buď o dlaň a nebo o kuchyňskou linku /zbytek vzduchu vyletí/. Gulku jemně obalím ve strouhance. Urobím si všetky gulky. Do základu na rajskou omáčku /orestovaná cibulka, shrnu ji na stranu, dám trochu krystalového cukru a jak začne zlátnout, přidám rajský protlak, restuji. Pak přidám tomatové pyré, loupaná rajčata, koření, osolím a zaliju vodou/. Do bublajícího základu vhazuji gulky. Nechám je zatáhnout, obrátím je, aby se provařily. Dnes jsem je pak vytáhla ven, omáčku projela tyčákem, propasírovala a pak zahustila zátrepkou /múka s mlékem/. Po provaření jsem přidala smetanu na šlehání a vložila zpět gulky. Základ i maso musí být dost slané. Přidáním smetany do omáčky se slanost vyrovná. A vařením gulek se část soli dostane z masa do omáčky - pak působí gulky "vyvařenou" chutí, pokud je maso málo osolené. Dělám i tak, že gulky předtím sólo opeču na tuku, aby se zatáhl povrch. Dnes jsem neopekla, jen zavařila. Nikdy se mi nerozvaří. Také se do nic nesmí moc strkat - chce to pomalejší, něžnější zacházení. Poznámka k zátrepke: mouku s mlékem projedu tyčákem hned zpočátku vaření - mouka nabobtná a nemusí se tak dlouho vařit. Pak omáčku se zátrepkou vařím cca 20 minut, gulky do ní na konci vrátím - aby se prolnuly chutě. Pak už se to celé blbo míchá, ale opatrně to jde - aby se na dně nepřiškvrkla hustá omáčka.
Jestli máš dotaz, sem s ním. Gulky se mi nikdy nerozpadnú.
frezia68
@haji (17.11.2022 17:47) Milá Haji,poznám únavu a želám oddych. Ale idem Ti urobiť náladu.Boli sme s kamarádkou na Kvašnej vode a pri klábosení v jesennom lese čas nám príjemne ubiehal,kým kamoška ukázala do lesa a spýtavo vraví:" medveď" ? Okolo 15.-ej už sa šerí ,tak sme zastali,mne sa zdalo,že medvieďa pozerá na nás ....bol to len kmeň,ale strach má veľké oči. Tak som odfotila a posielam Ti tú fotku pre zábavu ...trocha ale má podobu medvedíka,nie? Bolo nás málo v lese,2 rodinky s deťmi, pár dvojíc a pár ľudí so psami. Jedného som odfotila a ešte Ti pošlem fotku.




haji
@stefanm (17.11.2022 08:35)
Děkuji za koment a fotečku. Usilovně nad tím jednoslovným slovenským názvom přemýšlím... Krumplguláš? No, ať je to buřtguláš či krumpguláš, miluju ho. Tvůj vypadá hodně dobře! Měl jsi dobré brambory. Já měla minule okolo jen vodu vodovitou a brambory vcelku jako sklo průhledné... no prekérka.
Hezký večer k vám!
frezia68
@frezia68 (17.11.2022 18:15) Bol to krásny pes a majiteľ prezradil rasu - Cane corzo ,pôvodom z Talianska. Dovolil mi ho odfotiť,ale sa vrtel a nechcel ,mal asi rok,mladý.Tak Ti posielam trocha nepodarenú fotku,ale možná poteším? Tú rasu nepoznám,tak ma zaujal. Teraz sa už skoro stmieva,tak som rada,že sme stihli odchod z lesa včas . Pozdravujem a želám príjemný oddych a pokojný spánok :-).




haji
@frezia68 (17.11.2022 18:15)
Děkuji za milý koment a foto! Tyjo, moje nervy nervovité, také jsem viděla na fotu macka a roztřeseně četla tvůj koment.... uf a ještě jednou uf!! Měly jste krásné odpoledne, v lese a v klidu, míru. Tiše závidím. Mno, v přírodě je možné leccos.
Krásný podvečer a pohodový večer! U nás je svátek, děti mají volno i zítra - takže v mém okolí babičky a dědečkové mají plné náruče lásky a ratolestí.
haji
@frezia68 (17.11.2022 18:23)
Děkuji za koment a fotečku. To je krasavec, obr hodný úcty! Trochu jsem googlila, je to zajímavý pes. Ten na tvé fotce je opravdu mladíček a jistě se teprve učí socializovat. Jejda, ten by se muchloval, kdyby chtěl... Pejsci mě vždycky potěší, díky za foto a sdílení. Jsi zaltíčko! Tobě také klidné chvíle večerní a dobrý spánek v noci!
Tu je odkaz:  ukocouradoma.cz/cane-corso-italsky-corso-pes/...
haji
@afataga (17.11.2022 19:06)
Ahaha, máš ty pravdu, ještěže ses ozvala, štěňátko zn. "stodola" haha
Kožuchový pes je fajn, je za co se chytit haha
laylastastykitchen
@haji (17.11.2022 18:12)

Ďakujem pekne za vysvetlenie postupu. Zaujimave a urcite chutné. Moja mama a starka vzdy robia plnenu papriku s ryžou tak preto iny recept ani nepoznam. Ale toto vyskusam. Znie to velmi lákavo. Prvý krat ked som varila plnenu papriku tak sa gulky rozpadli a mama mi vravela ze najblizsie aby som pridala múku no rozpadli sa aj s múkou. Tak neviem co som robila zle...Mali ste velmi chutný obed dneska. Ja dnes len syrový byrek robim lebo uz treba ist na nakup :-D
1x haji
mijaita
Myslim, ze slov ekvivalent neni, protoze pokud se neprodavaji "vuřty", které u nás zlidověly pouze jako nespisovné "buřty", pak jak se tomu u vas rika, nevim, ale buřtguláš je prostě jen jediný. Buřtguláš :-)
1x haji
haji
@cesminaz (17.11.2022 20:05)
Děkuji za komenty a fotečky. Katmer s polievkov musí být chutné jídlo, hned bych dala testovací vzoreček, lákavý katmer jen co je pravda - robené cesto na panvici mě u tebe vždy dostane na lopatky. Kridielka v chrumkavom kabáte s br. kaší jsou sázka na jistotu, mně by moc chutnalo.
Hezký večer aj k vám, milá Cesmínko, ať se zítra daří!
stefanm
@mijaita (17.11.2022 21:15)

...presne k tomuto záveru, že "ekvivalent neni", sme sa dopracovali aj my...ale my až po tretej fľaštičke vína 🙂!
1x haji
haji
@laylastastykitchen (17.11.2022 20:04)
Neboj se, jdi do toho, trénink dělá závodníka. Klidně písni otázky, když bude potřeba, naladíme to, uvidíš. Syrový byrek je jistě dobrota, s radostí bych u vás přisedla ke stolu. Úspěšný nákup, ať je z čeho tvořit!
cesminaz
@haji (17.11.2022 22:44)

Ver že by som ťa rada ponúkla, aj to aj to🥰 Príjemný deň aj tebe!
1x haji
evelynba
@haji (17.11.2022 17:47)

Ahoj, @haji , chcem sa pochváliť (v niektorej z minulých diskusií som zachytila, že ide o Tvoju srdcovku), zajtra v Bratislave André Rieu, ideme !!! Syn sa postaral o lístky pre nás starých, t.j. babka (ja), dedko (manžel) a starká (svatka, nevestina mama). Keby som mohla, pozvala by som aj Teba, resp. by som Ti posunula lístok, ale to by mi syn neodpustil... :-)))))
Ale aby som neostala úplne od témy, tak konštatujem, že ideme momentálne na podobnej vlne: dnes plnená paprika, ale pečená, na prírodno, bez paradajkovej omáčky + zemiaky. Zajtra kuracie stehná pečené na jednom plechu s jesennou zmesou zeleniny (paprika, mrkva, petržlen, cvikla t.j. červená repa, cibuľa, zemiaky.
Prajem krásny deň všetkým.
1x haji
mariamka
včera sme varili/konfitovali na pomalo kačacie stehná síce len 3hod cca na 150 a na záver som chcela potrieť šípkovým lekvárom, ale objavili sme v chladničke Barack Pálivku a potretie pred dopečením dalo neskutočnú chuť. príloha šúlance omastené kačacím tukom, dusená červ. kapusta (minule zostala, tak som ju zavarila).


haji
@evelynba (18.11.2022 08:59)
Jejda, to vám moc přeji, bude to kouzelný zážitek, André Rieu naživo a v Bratislavě. V duchu budu s vámi, budu si pouštět jeho hudbu a videa. No jasné, že lístky musí zůstat v rodině, to chápu. Vážím si moc, že jsi o tom uvažovala, jsi zlatá. Skvělou náladu přeji celé rodině!!
Děkuji za koment, pečená plněná paprika a zemiaky je dobrá volba. Stejně jako pečená kuřecí stehna dokopy s jesennou zeleninou - mně by moc chutnalo.
Měj krásný den a zítra si to užijte!!
haji
@stefanm (18.11.2022 09:46)
Děkuji za komenty a fotečky. Fazulovú polievku miluju, tvoje by mi jistě chutnalo, páreček tam vidím hmm Dranadír na dva dni je fajn, jistě chutná i ohřívaný. Opražená cibulka a baraní rohy jsou skvělý bonus.
Krásný den přeji!
haji
@haji (18.11.2022 13:03)
Jsem nepozorná, opravy: polévka by mi chutnala a granadír.
haji
@kvakac (18.11.2022 14:57)
Děkuji za komenty a fotečky, vidím, že jedeš v ekonomickém módu - kuře po částech a odlehčeně. Mám moc ráda pečené kuře i takto upravované prsní řízky. Hubneš do plavek a nebo pod stromeček?
Krásný večer přeji a pohodový víkend!
1x kvakac
haji
U nás dnes pršelo, ale naštěstí nesněží. Ve Zlíně už dnes sněží. Je 0°C, takže kde neuschlo, bude kluzko. Jojo, ochladilo se, budu muset vyhrabat zimní oděv.
Odpoledne jsem vařila rychlou polévku : mix luštěnin s opečenou mrkví a celerem, krupičkou a přidala jsem jednu zeleninovou kostku. Žádný kulinářský zázrak, ale mráz byl na spadnutí, dodržela jsem to, že konečně začnu s polévkami, až začne mrznout. V podvečer jsem si uvařila čokoládový pudink, pod něj piškoty a nejspíš zavařené borůvky /ani nevím od koho byly/. Nahoru si tato sladká tečka žádá kopec šlehačky. Nebo kopeček..
Pohodový zbytek pátečního večera a fajn víkend přeji všem!
tomeska
S plnenou paprikou sa asi vrece roztrhlo, že ju všade všetci varia.No a ani ja nemožem zaostat'. U nás bude zajtra na obed, ale varila som ju už dnes. Masová plnka s ryžou v paradajkovej omáčke. zostalo i trocha na gulky. Tie som dobre obalila v múke a len trochu povyrástli ale nerozpadly sa . A poprvý raz mi ryža neutekala z papriky. Použila som tú najlacnejšiu, čo bola v obchode. Jasmínová, aspoň tá ,čo mám doma ja, je absolutne na toto nevhodná.
A aby ručičky nezahálaly, tak som zpracovala velkú misu jablk a ukuchtila zmes na jablčnú kožu. Už sa suší.
1x haji
haji
@mariamka (18.11.2022 12:49)
Děkuji za koment a fotečky. Omlouvám se, nějak se mi podařilo obejít tvůj koment. Utěšené kačacie stehná, nápad s Barack Pálinkou je božský! Omastené šúlance a červená kapusta ke kačičke ladí náramně. Krásná práce, skvělá chuť. Oceňuji zavaření kapusty, pak jako když najdeš.
Krásný víkend přeji!
haji
@tomeska (19.11.2022 00:09)
Děkuji za koment, no vidíš, často se tu děje, že inspirace je tak silná, že se jí chytí víc lidí. Teď vládne plněná paprika. Pěkný opis postupu a praxe s přidáním ryže do mletého masa. Tam jsem pole neorané, není to moje mísa. Ale ráda se poučím. Je to o chutích, o rodinných receptech - postupech. Člověk s radostí vaří, peče to, co mu chutná a zpravidla jak je zvyklý. Věřím, že @laylastastykitchen k tobě do komentu nahlédne a ocení tvoje zkušenosti s ryžou do ml. masa.
Zmes na jablečnú kožu si robila - chvíli mi trvalo, než mi došlo co to je. Receptík by byl? V první fázi jsem myslela, že jsi realizovala toto:  varecha.pravda.sk/recepty/koreniaca-zmes-z-jablkovych-sup...
Recept se mi moc líbí a jen jak se propracuju k domácím jablíčkům, tak si šupky nasuším a směs ukutruji. Moc se na to těším.
Krásný víkend k vám přeji, ať je naplněný láskou, pohodou a dobrým jídlem!
mariamka
A vobec sa neospravedlnuj, robis to na plny uvazok a este aj nadcasy. Mam cestovnu horucku, tiez vyrazame na Rieu, tak vsetkym pekny zazitok a virtualne budeme s tebou mila Haji.
2x haji a janger
kucharka
Dnes ešte neviem, čo bude ale včera sme mali zemiakovo-tekvicové pyré, brokolicu a klobásky/párky s cibuľovou omáčkou.
Bolo trochu pod mrakom, nebíčko sa vyhrážalo že bude pršať ( nakoniec z toho nič nebolo ) ale jedlo sa k tomu počasiu super hodilo.
Dnes sa Oskar usmieva na plno, ľudia, čo si obliekli sveter sa asi paria ako v saune. Je to na pláž….


afataga
@haji (18.11.2022 20:08)

U nas vcera aj prsalo aj snezilo a trochu mrzlo, v noci -3, teraz je -1, ale aspon uz nesnezi, fuj, nemam to rada.
1x haji
haji
@kucharka (19.11.2022 10:46)
Děkuji za komenty a fotečky. Zemiakovo tekvicové pyré musím vyzkoušet. Cibulová omáčka a klobásy, brokolice k tomu se mi líbí.
Krásné jablko, také jsem na ně ještě nenarazila. Obávám se, že ani nenarazím, bo cena jablek nabírá astronomické výše. Ale pamatuju si staré odrůdy jablek, např. panenská jablíčka - některá měla jemně růžovou a tečkovanou strukturu v reze. Jenže si názvy už nepamatuju, je to víc než 50 let. Jsou odrůdy jablek Malináč - zřejmě jich bylo daleko více druhů, zůstala jedna a je celkem slavná:  cs.wikipedia.org/wiki/Malinov%C3%A9_holovousk%C3%A9...

 www.denik.cz/kralovehradecky-kraj/z-holovouskych-sla...

V odkazu od @mamec jsou vzpomínány i červené jabloně okrasné - také jsme je měli, stromy/keře docela rychle rostly. K jídlu to nebylo nic moc, ale já byla jako kobylka a pásla jsem se na všem, i když to bylo tvrdé a kyselé jako šťovík.
Jejda, vaše příjemné bezsvetrové počasí bych brala, k tomu moře, hmmmm U nás se ochladilo, v noci bylo dobře -3°C. Teď je oblačno -1°C, vyhrožují sněhem.
Krásný sobotní večer přeji a ještě hezčí neděli!
haji
@afataga (19.11.2022 11:49)
Je nás víc, co nemusíme sníh a zimu. Ale Matka Příroda si potřebuje odpočinout. Něco je na zimním spánku medvědů, zalehnou a čau tvá Máňa. Vzbudí se na jaře. Netuším co nás vedlo se dát cestou fachat na plný ceres 12 měsíců v roce, zima nezima.
Hezký večer k vám! A pohlazení Tarince, závidím jí její skvostný kožíšek!! Ta se má!
1x janger
haji
@stefanm (19.11.2022 12:29)
Děkuji za koment a autentické lokšové foto! Jsi šikovný, mě by kleplo...
Hezký večer aj k vám a krásnou neděli!
haji
@mariamka (19.11.2022 09:13)
Aha, tak to mě se pohádaly dojmy s pojmy, naskočil mi název kořalky. Díky za navigaci, také čudo jsem ještě neviděla. Rozšíření obzorů není nikdy na škodu.
Aaa další milovnice André Rieu, která jede dnes na koncert do Bratislavy! Hezky si to všichni užijte, určitě do bude skvělé, velké a úžasné vidět koncert naživo, atmoška bude jistě silná! Já bych tuším i slzela štěstím......... Jsem v duchu s vámi, milí přátelé, v Bratislavě...



tomeska
@haji (19.11.2022 05:52)
To máš na mysli kořenící směs ze šupek. Koža je v podstatě dětská výživa natřená natenko na pečící papír a vydaná osudu pomalému schnutí, někde na suchém místě, třeba na skříni , nebo když máš sušičku,( na potraviny) tak tam. Je z toho pak velká placka, která se pokrájí podle libosti, a taky tak se pojídá. Dobré i jako dárek místo bonbonů -- hezky naaranžováno.
1x haji
haji
@kvakac (19.11.2022 19:00)
Děkuji za koment a fotečky. Kura, pór, ružičkový kel a mrkva zapečené v cuku jsou skvělá volba, rychlá, ekonomická a bez zbytečného nádobí. Dunčo vybílíl susedovi kurín?
Hezký sobotní večer a krásnou neděli přeji!
mijaita
@kimlo (20.11.2022 16:34)

:)😂 nebojim, mam na delku rukou notas a talir pod bradou :) Smeju se, sklenice s pitim uz v klavesnici skoncila, jsem veeelmi opatrna!! :)
evelynba
@haji (19.11.2022 18:06)

Máš pravdu, atmosféra bola úžasná ako vždy, nadšencov bolo plno z celého Slovenska a možno aj od inokade , André rozpohyboval aj naše, inak pomerne odmerané publikum. Trvalo to od 20.00 až do cca 22.45, ale stálo to za to. ...:-))))
mijaita
@evelynba (21.11.2022 11:05)

Miluju ho, nevynecham zadny koncert v tv. Na zivem byl syn, nadseni nebralo konce. Dostal listky k Vanocum od manzelky :-)
mijaita
Jsem velmi pripravena, delam si takove brambory hodne casto, naposledy v patek :-) Hodne tohle jidlo mam rada. A nejradsi kdyz mam skvarky.
2x kvakac a haji
haji
@mijaita (20.11.2022 14:20)
Děkuji za koment a fotečky, ano, opečené žampiony na másle a br. kaše by mi chutnaly, v jednoduchosti je síla a chuť. Skvělé foto!
haji
@afataga (20.11.2022 14:29)
Děkuji za komenty a fotečky, narobila si mi chute! Penne skoro puttanesca vypadá dobře, máš pravdu, že zaváté sýrem už není moc fotogenické, ale je výborné! Pečený karfiol, na ghí opečená zelenina a k tomu tatarka - moc dobrý oběd. Ale pro mě vede hovězí lopatka na hubách, s ryžou je to nej nej oběd! Tuším sbalím kufr a jedu k vám na pár dnů...
Krásný večer přeji a posílám pohlazení Tarinke!
haji
@kukulienka71 (20.11.2022 15:11)
Děkuji za koment a foto, takovú polievku, kapusta, klobása a to celé s hríbami beru všema deseti. Jojo, začalo chladno a dobrého základu je třeba. Pečené kurča s ryžou, kompótom je stará dobrá stálice.
Krásné pozdravení k vám, ať se daří!
haji
@mijaita (20.11.2022 16:07)
Děkuji za koment a fotečku polévky, vidět, že vás obě s Kuku, políbila stejná múza. Kapustovo/zelno klobásková. Skvělé foto!
Krásné pozdravení!
haji
@stefanm (20.11.2022 16:53)
Děkuji za komenty a fotečky. Polievka s cenakovými haluškami zo skeletu králíka se mi líbí. A jestli dobře vidím, v kyslej kapuste roč. 2022/23 je zabudován králík? Vypadá to moc dobře.
Krásné pozdravení k vám!
haji
@laylastastykitchen (21.11.2022 00:25)
Děkuji za fotečku, narobila si mi s melónom chute! Přece jenom máte výhodu, že v nabídce jsou k mání vyzrálé melouny. Tiše závidím.
Krásné pozdravení k vám!
haji
@evelynba (21.11.2022 11:05)
Děkuji za sdílení zážitků z koncertu, myslela jsem na vás! AR nemá chybu!
haji
@2010 (21.11.2022 12:34)
Děkuji za koment a fotečku. Nádherné, záviděníhodné Oncidium. Takto v kýblu, volně ložené - sen všech pěstitelů orchidejí. Jojo, prostředí dělá svoje. Ať se ti daří nejen v zahradě!
haji
@kvakac (21.11.2022 15:51)
Děkuji za koment a fotečku. Pokud je tam slaninka, není ještě tak zle!
Krásné pozdravení k vám! Pozdravujem Dunča, neloví?
1x kvakac
haji
@mijaita (22.11.2022 17:41)
Děkuji za koment a fotečku. Uzené maso s br kaší, hezky s kyselou okurčičkou... mně by moc chutnalo. Já dnes nic moc. Míchaná vajíčka na másle, chlebík. Nebyli lidi na vaření.
Hezký večer přeji!
stefanm
...to ja som dnes zapojil do práce môj "wok"

...pripravil som nám v ňom čerstvú zeleninovú zmes na masle (karfiol, cuketa, mrkva, zeler, pór, hrášok a čerstvé šampiňóny), pridal treny cesnak, soľ, mletý koriander a pár kvapiek worcester omáčky...hotovo za desať minut


kuko95
fazulovicka dobrá hustá štipľavá ..dal som tam aj údené aj klobásky .na fotke to neni nejak vidno 😁
1x haji
haji
Dnes improvizuji. Koupila jsem kousek kotlety s kostí. Kost putovala na mrazák. Dělám kotletu skoro po bakoňsku. Plátky /opepřené, posolené/ jsem opekla na sádle. Cibulový základ, slanina, ml. červená paprika, trocha koření, namočené sušené houby. Zalito horkou vodou, přidala jsem kostku houbového bujónu /musím se sušenými šetřit/. Teď se vše dusí. Už mám mouku s mlékem nachystanou na záklechtku a na konci přidám šlehačku. Mno, pravé bakoňské není zahušťované, ale účel světí prostředky. K tomu, světe div se, knedla /kupovaná/. Asi budou padat tragače, když mám chuť na knedlu. Polévku vyčaruji zítra.
U nás je zataženo, přeprchá, cca 5°C. Dnes téměř bez větru, zato včera dopoledne fičák.
haji
@mijaita (23.11.2022 11:35)
Děkuji za koment a fotečku, tvoje polévka je jistě hodně dobroučká! Krásné foto! S radostí bych si dala bohatou porci.
Krásné pozdravení!
haji
@stefanm (23.11.2022 12:11)
Děkuji za komenty a fotečky, pěkně sladněný bezmasý oběd, mně by chutnalo!
mijaita
Omylem jsem se donutila k cinnostem ale k uvareni kvetaku jsem se moc nutit nemusela :-) Omáčka z květákovího vyvaru zahuštěná máslovou jíškou doplněná širokými nudlemi. Nebeské jídlo skvěle vychuchucené pepřem, kmínem a .............


stefanm
@mijaita (23.11.2022 16:27)

...ja som na tom s karfiólom asi tak ako ty s rybou!!
...ale oceňujem a závidím, že sa dokážeš prinútiť k práci aj keď sa ti nechce ...ja, keď mám takýto stav, tak výrazne "prokrastinujem"!!!
haji
@kuko95 (23.11.2022 12:52)
Děkuji za koment a fotečku, fazulová polievka bohatá uzeným masem, klobásou a ještě s širokýma nudlama je pravá přesnídávková, věřím, že by chutnala i mně. Pravá zimní!
1x kuko95
haji
@mijaita (23.11.2022 16:27)
Děkuji za koment a fotečku, v omáčce vidím nejenom těstoviny, ale i kousky květáku - mně by moc chutnalo.
haji
@stefanm (23.11.2022 16:50)
Pokud jde o jídlo, prokrastinace mi dlouho nevydrží. Hlad a hlavně chuť mi zažehnou vnější motor a už frčím směr kuchyň. Někdy je to něco malého, např. rohlíková omeleta. Jindy většího, jako např. dnes - čerstvý knedlík z obchodu a kotleta v lednici. Spolehlivé... právě jsem snědla uvařenou porci, nebyl to oběd, ale večeře.
mijaita
@haji (23.11.2022 17:47)

To nejsou kousky kvetaku, to je omacka vycpana kvetakem a veslo se do ni par sirokych nudli :-)
1x haji
mijaita
@haji (23.11.2022 17:51)

Do rohlikove omelety opekas ten rohlik? :-) delam spis chlebovou a z pokrajene topinky.
1x haji
mijaita
@stefanm (23.11.2022 16:50)

Jsem nezminila, ze po vypjatych dvou tydnech prokrastinuju uz od nedele!! :-) Zitra to zkusim hlavou, jsem sama zvedava, co tomu rekne :-)
haji
@mijaita (23.11.2022 18:37)
Jojo, nakrájím rohlík na kolečka, opeču z obou stran, většinou na másle, pak zaliju rozšlehanými vejci s trochou mléka, či smetany /přidám koření, sůl a někdy bylinky/. Většinou neobracím, někdy přidám nahoru buď nakrájený sýr a nebo nastrouhaný - nechám roztát. Dělám pod poklicí, na to je ideální Zepter, ale jde to i v litináči - záruka, že se "nepřiškvrkne". Když se kolečka rohlíku opečou ze dvou stran - je pak omeleta chrumkavější, když jen z jedné strany, tak je měkoučká s chrumkavým základem /to když mě bolí zoubky/.
haji
@kuko95 (23.11.2022 12:52)
Milý, Kuko, ty jsi gentleman, hezky jsi doprovodil Kuku, která se dnes trefila do dílu 21. Hezky jste spolu naladili fazuľovú notu! Díky, jsi všímavý.
1x kuko95
kuko95
@haji (23.11.2022 20:15)

Haha si zlatá ďakujem .priznám sa tiez som sa pomýlil .som v práci a už sa veru teším ráno na nejaké to orosene a moju fazulovicu. odstata bude ešte fajnovejsia 😁🖐️🖐️
1x haji
haji
@kuko95 (24.11.2022 00:01)
Tyjo, a ještě jsi pravdomluvný, čestný. No jasné, že uleželá polievka, zvlášť fazulová zraje.
Právě jsem dojedla polévku - česnečku. Opečený chlebík, protlačený česnek, sůl, kousek másla a tentokrát kopec strouhané sýra - to celé zalito vřící vodou. Mňam a ještě zdravé!
1x kuko95
mijaita
@bugout (24.11.2022 15:38)

Musim znasobit melty maso v mrazaku. Fjn recept, nikdy jsem cibulovou omacku nedelal jeste. Libi se mi!
2x haji a bugout
haji
@bugout (24.11.2022 15:38)
Děkuji za koment, foto a inspiraci. Gulky z mletého morčacieho maska s cibulovou omáčkou jsou velmi inspirativní. Už vidím i receptík, také mě zajímá cibulová omáčka jako @mijaita píše.
1x bugout
bugout
@haji @mijaita doteraz som poznal cibuľovu omáčku len v podobe tzv. UHO. Toto ma dosť prekvapilo a ako guľkožrút som musel hneď vyskúšať.
1x haji
mijaita
@bugout (24.11.2022 17:04) "gulkožrut" božííííííííí slovo :-) Ta cibule je opečená. nebo dušená. nebo jaká? Nejspíš vyzkouším obě varianty. Taková já budu :-)
1x haji
bugout
@mijaita (24.11.2022 17:13)

Len dusená nesmie chytiť farbu. V recepte na to upozrňujem. Aj autor to povedal asi päť krát a veľmi to zdôrazňoval.
1x haji
haji
@bugout (24.11.2022 17:30)
Jojo, ale to já tu od někoho také chytla,. Následně jsem vytvořila ekvivalenty jako např. cibuložrút apod Jen u ryb si říkám raději Eskymák zkřížený s tuleněm a delfínem. Je to delší, ale výstižnější.
1x bugout
haji
@bugout (24.11.2022 17:18)
Je to podobné jako bešamel? Víš, já nejsem přes bešamel odborník a tak se raději ptám.
mijaita
@bugout (24.11.2022 17:18)

No dobre tedy. Autor je autor. Nasla jsem zahusteni bud jiskou, nebo jen rozmichanou moukou ve vode. Já to vidim na jisku. Maso (gulky napr) pusti stavu, tu jen jiskou zahustit.
laylastastykitchen
@haji

Prave som sa vratila s nakupu. Bola som v Costco (na SR Metro). Takýto výber majú aj pocas zimných mesiacov. Tie melony su naozaj fajnove aj teraz. Len tie ceny... v lete ich je plny obchod a su za 6$. Teraz ich je menej aj stale je z coho vyberat no su za 12,99$


haji
@stefanm (25.11.2022 12:47)
Děkuji za koment a fotečku, bravčový plátok v sojovo horčičnej omáčke beru všema deseti, s bramborem aj zeleninou na pare. Kus kus není moje parketa, ještě mám jednu malou dávku, ale kdo ji bude jíst, netuším. Dobre varíš!
haji
@kvakac (25.11.2022 16:01)
Děkuji za koment a foto, pečená fašírka, horčičná omáčka a varené zemiaky bych si dala s chutí, pečenú fašírku jsem dlouho neměla a to je chyba. Díky za inspiraci!
1x kvakac
haji
@laylastastykitchen (25.11.2022 20:18)
Děkuji za komenty a fotečky. Hmm, kopce melounů, věřím, že jsou velmi chutné. Já jsem se letos k melounu moc nedostala. Divné léto, jen co je pravda. Spíš já mám problém - na Kaufu je nerozkrajují a letos měli samé horkovzdušné balóny... Jejda, krásné rybky! Věřím, že vám moc chutnalo, ryba k obědu je vždy skvělá volba.
stefanm
... dnes nevarim...ideme s "prepeličkami" na trhy tak si dáme niečo vianočné
... sú u nás od včera lebo rodičia mali nejaké povinnosti na benefičnom koncerte a potom v divadle bola premiéra tak sme im dali na noc " kultúrne voľno"


mamec
@haji (25.11.2022 21:40)
Nevieš sa zbaviť kus-kusu? To predsa nie je problém. Ja som mala tiež doma jedno vrecko, môj manžel má niekedy také nutkanie kúpiť nové neznáme potraviny, ale aby som to potom jedla sama:) Ja som zase príliš lakomá na to, aby som niečo len tak vyhodila. Takže keď mi kus-kus už dlho trčal v skrinke, začala som ho po troche pridávať do polievok (zeleninová, fazuľová ...) a bolo po probléme. Tam si to nikto nevšimol.
haji
@stefanm (26.11.2022 10:57)
Děkuji za milý koment a ešte milšie foto, to je pěkný trojlístek! Hezky si to užijte ve vánočním duchu! Budeš hezky obložený svými dámami, dobrú chuť aj zábavu!
kukulienka71
@haji u nás dnes brokolicová krémová polievka, kuracie steaky s gyros korením, americkými zemiakmi a šampiňónovým ragu, k tomu tatárka. Spala tu kamoška dcérky, celé hodiny sa ozýva smiech z detskej izby, čo som veľmi rada. Menu mohli vybrať baby, a ešte im upečiem za chvíľu batátový koláč. Zajtra sa chystáne na potulky do veľkomesta, nasiaknuť adventnú atmosféru, tak variť nebudem musieť😄. Pekný zvyšok víkendu želám




stefanm
... dnes som nám pripravil mäkučký rezeň z hovädzej roštenky (vyprážaný v klasik trojobale a dorobný dvadsať minút v tlakovom hrnci) s lahodne jemnou paprikovou omáčkou


stefanm
@stefanm (27.11.2022 14:08)

...a k tomu ako prílohu zemiakový šalát, ktorý ja súkromné nazývam "vojenský"...to preto lebo taký nám bol podávaný ku vianočnému vyprážanému rybiemu filé, keď som bol vojakom základnej vojenskej služby, pretože tam sa nesmela vojakom podávať majonéza.


haji
@kukulienka71 (26.11.2022 13:39)
Děkuji za koment, fotečku a přání. Jsi měla příjemné chvíle a ešte si robila pomyšlení divčatám, jsi skvělá maminka! Brokolicová krémová polievka je i moje oblíbená. Kuracie steaky s amerikami, žampionovým ragú, k tomu tatarka zní velmi lákavě. Batátový koláč vše jistě krásně doplnil. Potulky velkoměstem jste si jistě všichni užili, dnes bylo příjemně - alespoň u nás. Celkem teplo a slunečno.
Hezký adventní večer a úspěšný nový týden přeji!
haji
@afataga (26.11.2022 14:56)
Fasirky so syrom pecene v rure a coleslaw beru všema deseti, mně by moc chutnalo!
Krásný večer a ať se v novém týdnu daří! Pohlazení Tarinke!
1x kuko95
haji
@kuko95 (27.11.2022 11:10)
No toto, dva rezne a br. kaše, skvělý nedělní oběd jsi měl, milý Kuko!
Hezký večer a Ještě hezčí nový týden!
1x kuko95
haji
@stefanm (27.11.2022 14:14)
Děkuji za komenty a fotečky, zajímavý postup prípravy hovězího řízku, jeden se pořád učí. Díky za inspiraci. No a seznámení s vojenským br. salátem je také zajímavost.
Hezký první adventní večer a pohodový nový týden!
haji
@kimlo (27.11.2022 15:05)
Děkuji za koment a fotečku. Já to dělám stejně, vařím na co mám chuť a co je v lednici. Podle mě je smažák k neděli vhodný. On je smažák vždycky vhodný! Haha Právě včera večer jsme se spolužáky na srazu probírali smažák a navzájem si nadělali neskutečné chutě. Asi virus, smažákový...!
Hezký večer a úspěšný nový týden!
haji
@kimlo (27.11.2022 15:50)
Děkuji za komenty a fota ze tvého pravidelného ranního sportování. Uf To opravdu běžíš 9 km? Tyjo, já bych to neušla, natož uběhla. Jojo, v zdravém těle zdravý duch! Smekám!
Svěží vítr v zádech a pokud možno přízeň počasí!
mijaita
Výborná čočka zdobená květákem, ochucení ras el hanout a římský kmín. Pečené lástky červené cilule. Osvěžení z ledového salátu, strouhané řepy a troskou majolky,


frezia68
@Haji : Dnes sme boli v prírode a takto sme štamperlíkom oslávili 2X meniny a jednu osemdesiatku. Keďže je nás cca 40 seniorov,každému sa ujde 1 štamperlík,lebo v prírode sa nemá piť,ale nikoho neminie gratulácia. Pekné zvyky a týmto pozdravujem všetkých Varecháčov so želaním,aby mali okolo seba len dobrých priateľov :-). Ja som dostala krásnu červenú ružu a mali sme vydarený deň.Želám všetkým pokoný večer!


frezia68
@leaela (29.11.2022 20:00) Ďakujem :-) ,dobré vzťahy potešia,len už nezvládam stúpanie v teréne,len ľahšie trasy. Čas berie daň :-))).

2x leaela a haji
frezia68
@ Haji: Dnes na obed prívarok z veľkej fazule,môj obľúbený najmä v zime. Obyčajne mi stačí s volským okom,dnes som mala údenú krkovičku,ale polovička bude na zajtra,lebo veľmi sýte a žalúdok si nežiadal. Želám príjemný deň prežitý v zdraví :-).


janger
@frezia68 (29.11.2022 19:45), kedze si dostala ruzu, tak predpokladam, ze ty si bola jednou z tych oslavencov. Ak je to tak, zo srdca ti blahozelam a prajem vsetko najlepsie! A ak sa mylim, aj tak ti prajem vsetko najlepsie, hlavne zdravicko nech poslucha. A vela takych prijemnych stretavok v krasnej prirode ⚘️⚘️⚘️🍀.
frezia68
@janger (30.11.2022 20:36) : Ďakujem,@Janger ,uhádla si. Kiež by sa nám všetkým splnili podobné želania,lebo sa nám všetkým zídu :-). Tá skupinka chodí do prírody raz do týždňa,aj v zime .Nechodím vždy,ak je stúpanie nad 170 m,vzdávam,lebo fučím ako parná lokomotíva :-).Ale je dobré spoznávať krásy Slovenska v príjemnej partii :-). Pozdravujem a posielam jednu fotku z prírody.Nedali mi súhlas k zverejneniu,snáď si nikoho nepohnevám?




haji
@cesminaz (28.11.2022 22:09)
Děkuji za koment a fotečku, jahnacinka s cícerom a dvojí prílohou vyzerá velmi chutne aj zdravo. Krásné pozdravení k vám!
haji
@mijaita (29.11.2022 16:11)
Děkuji za koment a fotečku. Beluga ve tvém podání, ochucení a zdobení vypadá velmi lákavě. Zvlášť se mi líbí salátek - skvělá růžová barva, svěží dílo!
Krásné pozdravení!
haji
@frezia68 (1.12.2022 06:08)
Děkuji za komenty a fotečky. Všechno nejlepší, milá @frezia68 , ať jsi stále svěží, plná zdraví a optimismu! Těší mě nejenom co vaříš, pečeš, ale i tvé toulky přírodou s vaší partičkou. Ať vám to všem stále dobře šlape, s úsměvem na rtech a dobrou náladou!! Slovensko je krásné ako ruže, ktoré se rozvíjajú...





haji
@frezia68 (30.11.2022 13:34)
Prívarok z velkej fazule, údená krkovica a chlebík - velmi inspirativní oběd. Pro mě ještě kyslú uhorku, lepšie vytráví.
Krásný den, ať se ti daří!
haji
@kucharka (30.11.2022 22:30)
Děkuji za komenty a fotečky. Pokud vidím správně, jsi na výletě v Irsku a posíláš průřez radostmi jak pro chuť/hlad, tak pro žízeň/uhašení a také pro oko/poutavá príroda! Velké díky, narobila si mi chute s fisch... utopila jsem klávesnici.
Hezky si užij na cestách, ať není moc zimě vlezle! Což v Irsku nejspíš je... ale neva, zážitky vydrží.
frezia68
@haji (1.12.2022 07:42)

Ďakujem zo srdca,@Haji. Nádherná ruža....Bola som na Vianočných trhoch a hladná som zjedla " predjedlo" 1 malý párok. A k prívarku si dám aj uhorku,ako si doporučila. Želám dobrú chuť k obedu Tebe,aj všetkým hladošom a prajem krásny posledný mesiac v roku. Aj tu sme boli a máme ozaj krásnu prírodu.


haji
@frezia68 (1.12.2022 11:38)
Děkuji za koment, přání i foto - krásné je, jen co je pravda, s ovenkami...! Dobrú chuť!
frezia68
@afataga (1.12.2022 19:30) Ďakujem, @Afi ,kiež by sa nám všetkým splnilo :-) ,nech nám ešte štát vypláca dôchodky :-))).Posielam fotku z posledného výletu,lebo varím sporo,tak aspoň kúsok prírody.




haji
@laylastastykitchen (1.12.2022 17:34)
Děkuji za odpověď, jsem ráda, že jsem se trefila. Jasné, že svokra je majsterka, borek má v malíčku! Šikovná žienka!
Hezký zbytek odpoledne i večer k vám přeji!
frezia68
@kimlo (2.12.2022 06:50) :Vraví sa,že starí ľudia sa vracajú do detských liet. Že by.....? Ale je pravdou,že jeden zodpovedný vedie a druhý uzatvára " kolónu" ,aby nik nezaostal :-))))))))))))))). V Jánošíkových dierach nám jedna individualistka unikla a bol problém.




mamec
@frezia68 (2.12.2022 08:14)
To ste dali aj Jánošíkové diery? Máte môj obdiv. Asi 18 rokov dozadu sme to prešli s tromi malými deťmi a nebola to žiadna sranda. Dnes by som to už nezvládla.
frezia68
@mamec (2.12.2022 12:26) : Boli sme v októbri,aj v Terchovej. Ale len Malý okruh a aj to som bola spotená a aj z kečky sa mi parilo :-). Ale to bol jeden z najkrajších výletov. Posielam Ti fotku na pripomenutie a obdivujem,že s tromi deťmi ste to zvládli.