Varenie

Co dnes vaříte? (21)

haji - bez fotkyhaji, 30. septembra 2022

Začíná nový měsíc říjen/október, máme tu podzim a s ním se nám vrací recepty, postupy, suroviny na které v parném létě nebylo pomyšlení. Pojďte v míru sdílet Co dnes vaříte? pečete? dusíte? a sdílejte jak jde život. Prosím vás, odložte téma covidu, očkování proti němu a politiku. Není v lidské moci názory tímto směrem moderovat, rozpory jsou mocné. Mír!! Upozornění od
redakcia - držet se tématu - došlo včera. Přátelé, sdílejme s moudrostí a láskou! Děkuji všem.

@zareaguj


Diskusia k téme

haji
Zítra budu vařit žebráckou česnekovou polévku. Velmi jednoduchý recept: starší chléb roztrháme na nepravidelné kusy, vložíme do talíře spolu se solí a kouskem másla. To celé zalijeme vařící vodou. Rychlé, chutné, voňavé a léčivé. Dále budou brambory uvařené ve slupce, popučené s trochou soli a másla. K tomu podusím mrkev, stopkový zeler, přidám bílou papriku a na kostičky nakrájený uzený tempeh. Trocha odlehčení od masa nemůže uškodit.
Přeji všem krásné októbrové dny, plné dobrého jídla a domácí pohody!
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
Ja budem variť "sviečkovú" zo zajka a žemľovú knedľu.
haji
@dr (30.9.2022 20:08)
Ách, to bude velká dobrota, mně by moc a moc chutnalo! Ať se dílo podaří! Díky za komentík.
2x dr a jany1976
janamaria
tak dnes langose ,kedze je piatok,no a zajtra kedze je cirkevny sviatok tak bude kohutia dimaca polievka,zem.salat br.rezne a v nedelu kuracie cesnakove rezne
haji
@janamaria (30.9.2022 20:18)
Děkuji za koment, dnešní langoše bych si dala s chutí. Zítra máte církevní svátek? Jaký, jestli se mohu zeptat? Nemám až takový přehled. Kohoutí vřící polévka musí být skvělá! Sto let jsem ji nejedla. Br. salát a rezne, bravčové, aj kuracie cesnakové jsou velká dobrota. Dobrú chuť k zajtrajšiemu aj nedelnému obědu!
evanaaa
@janamaria , ja som kresťanka, katolíčka ale o aký cirkevný sviatok ide, tiež neviem, aj som pozrela do kalendára a tam nič......
@haji , nie vriaca, ale asi domáca, miesto "i" - "o", aspoň si myslím :-)
janamaria
@haji (30.9.2022 20:44)

dakujem haji.ano je sviatok ale grekokatolicky. Pokkrov Presvjatoj bohorodici.No ci maju aj katolici tak to neviem.Tento sviatok svatime , Panne Marii.Ked bola vojna a vojsko prislo do jednej velkej dediny gde palilili a vrazdily vsetko zaradom, tak ludia sa zacali modlit a prosit o pomoc nasu svatu maticku aby ich ochranila lebo uz nebolo cesty na utek pred vojskom no a vtedy Panna Maria roztiahla svoj plast nad narodom ,ked prisli vojaci tak nevydeli ani jednoho cloveka v dedine a tak odisly ako aj prisly.slovo POKROV znamena plast. Tak ako katolici sa modlia ze pod tvoju ochrsanu a utiekame tak u nas je pod tvoj pokrov pribyhajem precista diva.Jaaaj dufam ze som to aspon trska zrozumies ,ked nie tak uz len nastudovat.Ja uz tiez zabudam od kedy som z sk prec a v anglincine to neni ono.
2x haji a anina6
janamaria
@ evanaaa (30.9.2022 21:18)

evanaaa precitaj si prispevok@ haji.nechce sa my to opakovat dost zdlhave vysvetlovanie,ale je to sviatok grekojkatolicky neviem ci aj katolici ho udrzuju .Pokrov Presviatoj Bohorodici
haji
@janamaria (30.9.2022 22:14)
Děkuji za přiblížení řeckokatolického svátku Ochrany Přesvaté Bohorodičky 1.10. Člověk se pořád učí. Katolický kalendář vzpomíná 1.10. Sv. Terezii.
Mějte klidný láskyplný sváteční den!
mijaita
@haji (30.9.2022 19:47)

U nas doma do talire ten nalisovany cesnek, na to varici voda (ne z brambor!!) do toho lžíce sádla a ten chleba, pokud mozno starsi, opeceny jen na panvi na trosce sádla. A byla taaaaaaaakhle dobra! :-) Ríkali ji oukrop. Vetsina lidi ji vari z vody z brambor. Ale kdysi se opravdu varila jen z vody.
Jasně, ze ji tak 2x do roka také varim, takovou vzpomínkovou.
2x kimlo a haji
mijaita
@haji (30.9.2022 19:47)

Krasne cteni, same dobroty a nakonec jsi to uplne zazdila tim tempehem :-( Jeste ted me ta predstava nakopava. Chtela jsem ho ochutnat nekde v Asii, kde je tempeh a tofu hodne pouzivane. Jedno sousto a bylo malem vymalovano. Je to zajimave, jak si telo samo rekne, vid?
ale tema bramburkama (ja jim rikam rozmackance) jsi me dostala, dlouho jsem je nedelala. Udelam v remosce!
 varecha.pravda.sk/recepty/pecene-rozmackance-/55745-recep...
2x haji a kvakac
kimlo
@mijaita (1.10.2022 12:52)
Môj otec tomu hovoril “ žebrácká polévka” , ale používal vodu z varenych zemiakov a do toho cesnak. Potom dal štipku masti aby sa tam vytvorilo “ očko”… a bolo to dobré 😋
mijaita
Hele, voda z bramb nebo nebo nebrambor, ale u nas pak maggi :-) Jinak tusim nastejno. Pamatuju si jen to co pisu, ten nestejnomerne opeceny, upizlany chleba, kousek toho sadla a ze rikali oukrop. A jeden zasadni poznatek. Cheba, peclive nakrajeny a opeceny dozlatova jako topinka, zdaleka neda takovy šmrnc jako ten jen obycejne opeceny na trosce omastku (setrilo se).
haji
@mariamka (1.10.2022 12:12)
Děkuji za koment a otázku, @mamec super rychlost i přesnost odpovědi. Čínská ostrokyslá polievka jako malovaná! Slintám do techniky.
haji
@stefanm (1.10.2022 14:25)
Vítej zpět!! Jejda, to jsem ráda, že už jsi doma. Čočku na kyselo s vejcem a chlebíkem, tu mám také ráda. Dobrá je k ní kyselá okurčička, podporuje trávení luštěnin.
Krásný víkend, ať je ti doma fajn jako v bavlnce!
mamec
@mariamka (1.10.2022 12:50)
Máš ju parádnu, dala by som si za misku! Už druhý týždeň nás okupuje dáky vírus, taká riadne štiplavá by mi dobre spravila:)
1x haji
stefanm
@haji (1.10.2022 14:35)

... ďakujem za privitanie
... áno už som doma...veď to bolo len päťdňové infuzno-rehabilitačne preliečenie v špecializovanom zdravotnom zariadení (zážitkov a postrehov mám veru toľko, že by som mohol vydať krátku knihu 🙂)...
ale "bavlnka"to nie je, ba veru ani len "vatička"
...ale ctím prosbu v tvojom editoriáli (úvodnom príspevku) k 21. pokračovaniu témy a dôvody tu nerozvadzam!
...mojich príspevkov na nejaký čas, pravdepodobne, trochou ubudne ale ver, že ostatné budem pozorne sledovať!!

...no a aby tento príspevok nevyznel tak depresívne pridám drobný postreh z rannej návštevy mojej "záhradky" (čítaj "trhoviska")
... môjmu pozornému oku neuniklo, že tam už začala "rásť" prvá tohtoročná... "krájana kapusta v igelitových sáčkoch"!!!🙂... takže predpokladám, že v tomto období tu pribudne zopár príspevkov ako si doma natlačiť správne kapustu na zimné obdobie!!

...no a na pobavenie pridám foto
...na moje kruté bolesti krčnej a driekovej chrbtice mi, okrem iného, naordinovali aj chodenie po drsných kamienkoch a v teplej a studenej vode 🙂


mijaita
@stefanm (1.10.2022 16:48)
Znam, pouziva se i na nohy. Dokonce se daji i koupit abys je mel po ruce doma a nemusel nikam dochazet.
Konecne ses zase i tady doma, tak vitej a snaz se! :-)
bugout
Dnes som robil naše obľúbené mapo tofu. Včera som mal zdravý deň, urobil som si mrkvovo kalerábový prívarok a k nemu zemiakovú kašu. Večer sa mi už zdal prívarok taký nudný tak som si k nemu opiekol klobásu 😂
afataga
@kucharka (1.10.2022 16:56)

Hahaha, iba asi 2 000 m2, ale my to mame taku divocinu, luku obcas kosenu a vela stromov, tak sa tu prirode paci a ziadna chemia.
haji
@afataga (1.10.2022 15:44)
Kozáky, másláky, psí dáma, rýdziky, falošná držková, pečená krkovice s bůčkem - jedno foto lepší než druhé, díky za ně a komenty. Uf, nevím co si vybrat.. ještě tu sušičku plnou hub pod diskusiou Zavárame! To je úrodička, klobouk dolů a ještě k tomu doma na zahradě. Kdo to má?! Mám otázku, v té falešné držkové ta maličká bílá postavička - co to je?! A nebo mě šálí zrak...?
Krásný sobotní večer a ještě hezčí neděli! Pohlazení psí dámě!
haji
@stefanm (1.10.2022 16:48)
Děkuji za koment a fotečku kameňových mučidel - ještě v teplé bych to možná dávala, ale studenéé néééé! Jsi statečný!
Děkuji za pochopení s ožehavými tématy, vážim si to. Hlavně přeji brzkou úlevu a zlepšení, dávej na sebe pozor, opatruj se a drž záda, krk, nohy v teple. Plno nemocí je od chladu. Držím pěstě!! Odpočívej a čas od času na nás nahlédni, určitě tu kapusta bude rezonovat a plno dalších podzimních komodit.
Hezký zbytek sobotního večera a klidnou neděli!
haji
@bugout (1.10.2022 17:58)
Děkuji za koment, tvoje mapo tofu bych si dala s chutí. Hmm mrkvovo kalerábový prívarok je fádní i v poledne, natož večer haha Klobása mu pristane!
Zdravím na dálku a příjemný zbytek soboty a hezkou neděli!
afataga
@haji (1.10.2022 19:29)

Nesali, asi nas domaci duch :-), alebo odraz svetla od okna, vyber si.
1x haji
haji
@afataga (2.10.2022 13:51)
Aha, tak to bude nějaký bílý jemně hmotný domácí mazlík - šikula.
atina1947
Kdyz chce jeden sekanou a druhy svickovou tak jsem to dala dohromady a byla sekana ve svickove omacce, domaci knedlik, polevka kureci s kapanim, setrim energie tak je obed i zitra.
2x haji a tejuka
haji
@atina1947 (2.10.2022 16:47)
Děkuji za koment, jsi jako Chytrá Horákyně - svíčková se sekanou je fajn varianta, domácí knedlík si hodně cením /když už musí být/, kuřecí polévka s kapáním je dobrá inspirace. Také vařím na víc dnů, nejenom kvůli spotřebě, ale i kvůli vlastní energii.
Hezký nedělní podvečer i večer! U nás opět prší, celkem je teplo 15°C ještě teď. Mám zprávy, že houby rostou i v našem okolí.
frezia68
@Haji : Na obed bola zelenina a na večeru som si chcela vylepšiť praženicu slaninkou.Ale upražila som slaninu,pridala červenú cibuľu a to sa mi zdalo tak chutné,že vajíčka som ušetrila.Posielam ukážku, Pancreolan doma nemám,ale zatiaľ aj žlčník čuší a dopraje mi. Zajtra bude segenínsky a upečiem chlieb,alebo posúch,lebo ten kúpený....,no ,radšej pomlčím. Prajem pekný večer.


haji
@mamec (1.10.2022 15:10)
Přeji brzské uzdravení všem u vás doma! Aj česnečka je dobrá věc, vetřelci se musí popálit, o tom žádná. Věřím, že pomalu už je dobře!
haji
@frezia68 (2.10.2022 20:40)
Děkuji za koment a fotečku. Vidím, že jsi to vzala od podlahy, na oběd zelenina, na večeru slaninka se zleninou - červenou cibulí, s chlebíkem to musela být velká dobrota. Můj žlučník se vrní od pohledu na fotečku hmmm
Tvoj dnešní segedin je jistě výborný, aj chlebík, pokud na něj přišlo. Mňam, dala bych si s chutí!
Já mám dnes studený odchov. Před chvílí jsem si chytila v ledničce máslo, zbyteček salámu a brácha mi přivezl kousek chleba. Už jsem se dva dny připravovala na mytí okna v kuchyni, tak dnes na okno došlo. Neuvěřitelné se stalo možným. Byla jsem téměř ve finiši a pod oknem mi začali kosit trávu. Radost střídá nirvánu... Potupně jsem počkala až budou hotovi, nějak jsem to dokončila a zvenku ometla zelený mák... Pořád se něco děje. U nás je oblačno, ale Oskar se snaží a fouká silný, nepříjemný vítr, 15°C.
Krásné pozdravení k vám! Drž sa mi v teple, prosím!
frezia68
Milá @Haji :-) ,segedín sa nekonal,bude zajtra,ale v mrazničke som mala pirohy a posledný kúsok slaninky padol za obeť. Lebo mám tak rada takú prerastenú,že by som ju aj tak zjedla a ak nemám doma,nemusím.A tak skoro nekúpim a podobne to robím so sladkosťami,potom stačí med,aspoň lyžička. A priznám sa Ti,že ja občas mám na obed chlebík s niečim a šalát,aby som urobila niečo aj v prospech zdravia.Komu sa chce variť jednej osobe? Aj seged .bude na 3 dni ,aj namrazím,ale striedam,veď vydrží v chladničke viac dní.Obdivujem Tvoje okná,ja plánujem až v novembri a bude aj na Vianoce. Umývam naraz 3,ale na lodžiu už privolám pomoc,aj na vešanie záclon,bez zlomeniny sa zaobídem :-))). Ale dole viem dať,len zakláňanie hlavy do zadu ....závrať a to nemusím. Ty si šikovná,tak sa drž a opatruj sa.Radiátory temperujú len ráno a mám obavy,že v zime nebudeme vetrať :-))))).Nepríjemný vietor, 10°C, ináč už by som bola vonku,lebo treba pohyb,nie? Tak pozdravujem a veľa zdravia.


stefanm
@frezia68 (3.10.2022 15:57)

... pekné pirohy...nerobila si mi chute
...nie tak dávno som ešte sám za pol hodiny pozliepal aj 40-50... teraz kupujem... veľmi dobré majú na našom sidliskovom trhu v tej búdke pri zastávke MHD...minule som chcel kúpiť ale mali len veľké balenie tak som nebral... vyskúšaj
haji
@frezia68 (3.10.2022 15:57)
Děkuji za koment a fotečku, pirohy se slaninkou bych si dala hned a s chutí. Měla jsi dobrý oběd. Neva, segoš neuteče. Už jsem i po brzké večeři. Musela jsem si udělat něco teplého a došlo na volí oči s čerstvě mletým černým pepřem, nahoru kousek Limburského sýra, k tomu poslední domácí rajčátka se solí, troškou cukru, pár kapkami krémového balzamika s fíky a to celé s chlebíkem. Nahoru ještě položím Pardubický citronový perník.
No, já už raději s okny začala a počítám, že mám hotovo na Vánoce. Než se dohrabu do konce, budou na spadnutí. Musím si rozložit síly. Mám zasklený balkon a ta skla nikdo nemyl dobře tři roky - to bude kokosák!!
U nás také "topí koťata", ani prádlo pořádně neschne. Minule jsem, naiva, oprala dvě pračky a byl problém, aby uschlo.
Tvůj talířek opět potěšil, děkuji! Člověk si váží každého kousku radosti. Jdu se natáhnout do peří k telce. Zítra musím nejspíš do terénu. Snad budu funkční.
Krásné pozdní odpoledne a ještě hezčí večer!
frezia68
@stefanm (3.10.2022 16:48) Tieto som mala v mrazničke " pre každý prípad" ešte v starých cenách.Bezlepkové 1/2 kg boli za 5,50 a to už bola cena. A teraz za 7,3O a to je luxus,Musím skúsiť z tej bezlepkovej.....radšej halušky.Tie boli kúpené.Ten trh poznám dôverne,veď v lete tak chodím skoro ráno denne.Nie kvôli nákupu,ale chôdzi popri Toryse. Rána sú krásne. Pozdravujem.




haji
@kimlo (3.10.2022 18:39)
Děkuji za koment a foto, francúzské zemiaky sú skvelá volba! Už delší dobu mám na ně také chuť. Najvyšší čas ich urobiť.
mijaita
@frezia68 (3.10.2022 15:57)

A víš, že mně nevadí vařit jedné osobě? Samozřejmě, že ne svíčkovou, ale rychlá jídla, nebo jídla z jednoho hrnce nebo remosky. Vařím ráda! :-) A hlavně zkouším ráda nová jídla, nové recepty.
Co máš v tech krásných pirohach? Takové, ale větší, jsem jedla bryndzové v Lúčkách, k nim kysanou smetanu a nikdy na tu dobrotu nezapomenu!!
atina1947
@frezia68 (3.10.2022 15:57) Jsme dva a tez varim na 2-3 dny nektera jidla, odlezene nam vic chutna, neni to jen segedin ale i svickova, zelne zavitky s rajskou omackou, gulase vsechny kombinace, sulanky, bramborovo tvarohove knedliky s ovocem, jen pirohy s ruznou naplni a domaci nudle s tvarohem nevydrzi do vecera a v micce se objevi mnohem vic lzic nez je stravniku u obeda.

frezia68
@mijaita (3.10.2022 20:07)

Bryndza a preto kyslé mlieko. A môj obľúbený kôpor, no nie je to moja práca,len kúpené. Ale nevaríš bezlepkové,predtým som rada varila,aj piekla a najmä kysnuté,moje obľúbené. Teraz len obdivujem @Cesminaz ,lebo z bezlepkovej múky sa také nadýchané nedá. Dobrú noc :-).
mamec
@haji (3.10.2022 14:38)
Vďaka, si milá!
Už sme takmer v poriadku, našťastie to po týždni prechádza bez komplikácií:)
Okná ani nespomínaj, cez moje už takmer nie je vidieť. Na jar som urobila obrovskú chybu a po pár rokoch som išla na preventívku. Dovtedy som bola zdravá (primerane veku) a odvtedy stále riešim nejakého lekára. Dnes mi zase brali krv. Veľmi šikovná sestrička, mala som pocit, že mi tú ruku prepichla. Dnes našťastie dojedáme zvyšky a dúfam, že do zajtra to aspoň trochu prestane bolieť. Zase budem musieť vymýšlať nejaké jedlá nenáročné na prípravu. No, bolo mi to treba?!
Žartujem, prevencia je dôležitá.
haji
@stefanm (4.10.2022 08:42)
Skvělé, nakažlivé francúzské zemiaky, tvoje vypadají také moc dobře a chutně! hmm
Krásné pozdravení!
haji
@jany1976 (4.10.2022 10:43)
Děkuji za koment a fotečku, výstavní parené buchty a ešte aj s makom, slintám jako bernardýn Bohouš.... narobila si mi chutě!
haji
@frezia68 (4.10.2022 12:41)
Děkuji za koment a fotečku, výstavní segedín! Aj ja mám segedín, vyškrabala jsem z lednice zásobu - záchovku - segedínu s čerstvou kapustou. Právě se jím cpu, s chlebíkem. Přišla jsem ze hřbitova promočená jako myš. Chcáklo "na husto", nepršelo dlouho, ale než jsem přišla domů, stačilo. Ještěže mi andělé nanutili do kabelky čepici. Ono s francouzskými holemi v terénu člověk moc na výběr nemá. Veškeré meteostanice se svými predikcemi klamou tělem. Než jsem vyšla z domu, ani zmínka o dešti. Tož tak.
Ale jsem v teple, už jsem oschla. Dám nahoru sladkou tečku, poslední pardubický perník, dnes s rybízovou marmoškou a zalezu do peří k telce.
Krásné pozdravení a ještě jednou děkuji za navození segedínové chutě!
haji
@mamec (4.10.2022 13:25)
Ach jaj, to jsou zážitky. Líbí se mi věta: Neexistuje zdravý klient, jenom nedostatečně, nebo špatně vyšetřený. Tuto metu mám před sebou. Letos vo februári mi sestřička od obvoďáka volala, vyčistila mi kožíšek - že jestli žiju /léta mě neviděli/, pak že tetanus, tlak apod. Mno, ještě jsem nesebrala odvahu jít do toho čelem, ale je nejvyšší čas splnit slib, že se dostavím. Alespoň kalendářní rok dodržet... Jsem malej, statečnej a dám to!
Tu bolavou ruku můžeš natřít např. Ibalgin gelem a nebo Heparoidem /zabraňuje zánětu/. Je to nepříjemné. A chvíli nepřetěžovat. Také mám citlivé žíly, vždy je to sázka do loterie.
Brzké uzdravení a hlavně ať se vše kolem zdraví ustálí, včetně výsledků! Držím pěsti!
frezia68
@haji (4.10.2022 14:46) Haji,milá Haji ...a Ty nevieš dať na chrbát batoh a tam dať pršiplášť? Ten je ľahký,lebo s dáždnikom sa zle chodí. Písala som Ti,že opatruj sa,ale berieš moje slová na ľahkú váhu. No,ale teraz vážne,navarila si si čaj na zohriatie? Nohy do tepla a pod deku.Teraz sa šíria vírusy a aj chrípka začína. Už je čas na očkovanie. Ja už 8 r. sa neočkujem,ale teraz uvažujem. Veľmi držím palce,aby si neprechladla. Ďakujem za milý komentár a prosím Ťa,neriskuj a nespoliehaj sa na predpovede počasia. Drž sa v zdraví :-).

farbuska
@haji (4.10.2022 14:59)

Vidím, že máme viac spoločného, ako som myslela! Tiež mi tak "čistia kožuch"! Nechodievam .... :))))))
1x haji
haji
@frezia68 (4.10.2022 15:25) ¨
Ano, maminko!! haha Hned jsem se z mokrého převlékla do suchého a uvařila horké kafe. Pak horký segedoš a zalezla jsem do postýlky. Pláštěnka pro mě není - lepí se mi na francouzské hole. Ale mám novou bundu, jak se ochladí, bude akorát do deště. Dnes je venku docela teplo, právě proto asi přeprchá.
Zítra budu vysazovat truhlík - mám nakoupené vřesy, maličké tújky, drátovec a malý zakrslý rododendron. Se na tu rubikovu kostku těším, mám i zeminu pro rododendrony. Už chybí jen hnojivo, to koupím v pátek.
stefanm
...ja mám "cesnačku" rád... manželka cesnačku nemá rada!
...ale dobehla nás "hnusoba -pliaga" a manželke sa stratil čuch, tak som to využil (zneužil?!🙂) a dnes na obed som si ju, s trápením pri sporáku, urobil
...no a jej?!?...jej obľúbené halušky s bryndzou 😋😋


haji
@mata3636 (5.10.2022 13:53)
Děkuji za koment a fotečku, tvoja plnená kapusta inak vypadá velmi zajímavě - receptík bude? Určitě by stál za vložení taková pekná a chutná roláda. Krásné pozdravení!
haji
@stefanm (5.10.2022 15:31)
Děkuji za koment a fota. Česnečka je životabudič, bryndzové halušky bych si také s radostí dala. Uf, ještě pořád se vás ten bacilus drží? Už stačilo, ne?! Brzké uzdravení! Hezký podvečer i večer tobě i paní!
haji
@blissofplants (5.10.2022 14:39)
Děkuji za koment a krásné foto! Tyjo, cícer bych zvládla, kuskus musí mít člověk rád - což u mě neplatí. Jsem mlsná jako koza s opicí. Důležité, že tobě chutnalo, zlato!
Krásné pozdravení, vždy tě ráda vidím!
afataga
Vcera sme nasli 1,5 kg bedli a ine huby, dnes zas huby, tak som dnes varila hubovu polievku nakyslo, dala som do nej bedle, podpnovku smrekovu, kuriatka a suchohriby.
Tu je uroda zo vcera:


haji
@afataga (5.10.2022 18:55)
Děkuji za komenty a fotečky. Moje nervy nervovité, balím kufr a jedu k vám. Vlastně nebalím, beru prázdný kufr... to je úrodička a ještě u domu, takže sbírat můžeš v papučkách. To se někdo má! Hubová polievka z mixu hub na kyslo musí být vynikající! Ať se daří zpracovávat, ještě se ti o nich nezdá?!
atina1947
Tise zavidim, ale po tom co muj houbar sklouzl z kopecka a skoncil s odrenym oblicejem a modrinami , pomahali mi ho zvedat dalsi houbari tak jsem letosni houbareni ukoncila. Mame neco nadusene v mrazaku, neco jsem ususila a pockam nez mi deti privezou svoje ususene prebytky.
haji
@atina1947 (6.10.2022 08:29)
No to měl štěstí, že měl "jenom" lesní vyrážku. Uf, hlavně že je celý! Pořád se něco děje. A máš-lli možnost dostat od dětí, pak je to fajn. Dávejte na sebe pozor!
haji
@kimlo (5.10.2022 19:05)
Utěšené foto, krásné huby! Také tiše závidím!
haji
@stefanm (6.10.2022 13:10)
Děkuji za koment a fotečku. Dobre si navaril, kuracie ragú s údeninou, zeleninou a ryžou bych si dala ráda. Já dnes našla v lednici sklenici se zeleninovou polévku a následovaly nudle s mákem, cukrem, máslem a kopečky povidel. Odpoledne přišla kamarádka se zákusky. Uf, jsem přeslazená na týden dopředu.
Krásné pozdravení!
haji
A aby se to nepletlo, odpoledne chcípl kamarádce pod rukou můj stop ventil na wc. Chudák, čekalo to na ni, lekla se a měla z toho stresík. Stejně by odešel do věčných lovišť i pod mojí rukou, byla to otázka času. Pořád se něco děje.
cesminaz
Ja som dnes varila velmi chutné jedlo zo Slezu Nebadaného🙂 Je to aj liečivá rastlinka aj zelenina.Pripravujem ho podobne ako Kapsičku🙂


laylastastykitchen
Tento tyžden som novy recept nestihla. Mám vela prace. Zajtra budeme mat hostí takze varim, pečiem...dnes som upiekla makronky ale plnit budem az zajtra. A aj tortu budem robit no este som sa nerozhodla aku. Na veceru bude pecene mäso, kačka, zemiaky aj ryža. 2 druhy šalátu...pridám foto ked bude hotove... :-)


haji
@cesminaz (6.10.2022 21:21)
Děkuji za komenty a fotečky, použití slézu vidím prvně, ale u tebe nezvyklé suroviny vidím pravidelně, Pěkný mléčný dezertík Muhallebi s příchutí růže a pistáciemi je mi také exotikou. S radostí bych ochutnala oboje.
Krásný víkend přeji!
haji
@laylastastykitchen (7.10.2022 04:21)
Děkuji za komenty a fotečky makronok. Pečené maso, kačka, zemiaky a šaláty jsou dobrá volba. Makronky máš výstavní a jistě bude i torta krásná. Velkou návštěvu budete mít, užijte si to v pohodě a radosti! Ať se ti daří, nejen v kuchyni.
haji
@kuko95 (7.10.2022 08:38)
Děkuji za koment a foto. Jejda, raňajky hodné králů, pečené koleno, krvavničky a burčák hmmm Mně by to položilo na oběd, natož na snídani haha Máš dobré spalování, ale to víme.
Měj krásný víkend, užij si babí léto!
stefanm
... dnes:...na obed som neodolal a "splynul s davom"... áno, boli aj u nás na obed huby!!
... veď kto si pozorne všíma dianie na internete (FB, ig, tw a pod.) určite si všimol, že videjka a foto húb v tomto období skoro úplne vytlačili články o dianí na našej polit. scéne a úplne úplne články o futbale a hokeji v ŠĶ Slovan Bratislava
... áno, podľahol som davu a, hoci je to nezdravé (?) a určite najjednoduchšie spracovanie huby lesnej... vyprážail som pre nás bedľe...chutili 😋😋
...lesu zdar!!!


haji
@stefanm (7.10.2022 17:22)
Děkuji za koment od srdce a fotečku výborného oběda, vyprážaných bedel. Lesu zdar, hubám zvlášť!
Klidný víkend!
haji
@afataga (7.10.2022 18:09)
Děkuji za komenty a fotečky hubového ošialu! Krása střídá nádheru a chuť. Závidím, už ne tiše, spíš hlasitě...
Krásný víkend!
haji
@frezia68 (8.10.2022 12:30)
Děkuji za koment a fotečku, úhrabky s jitrničkou bych si dala hned. A máš pravdu, babí léto nás nakonec navštívilo i u nás na Morave. Včera teploučko, Oskar se vyřádil. Dnes bylo celý den pod mrakem, před chvílí se Oskar začal hrabat zpoza oblaků. Krásný čas.
Dnes jsem k obědu uvařila lečo z posledních domácích rajčat, s jednou osamocenou bílou paprikou z řetězce, buřtík, vejce, to celé podáváno s chlebíkem. Bude i na zítra.
Vybatolím se konečně na balkon vysadit truhlík, bo jsem se k němu ještě neprokousala. Včera jsem byla na menší oslavě kulatin bývalé kolegyně. Bylo fajn. Nejen prací živ je člověk.
Krásný podzimní babí víkend!
kucharka
Raz som urobila chybu a kúpila "divokého lososa" a odvtedy už toho normálneho veľmi nechceme :-((
Tento bol s fazuľkou, čiernou šošovicou a zemiakmi. Posypaný údeným čili. Dobrota veliká…


kucharka
Na dnes hlásili pršačku a tak som chystala jedlo, ktoré by sa hodilo do uplakaného počasia. Ryba s pólom v jednom hrnci. Rýchle, chutné a zdravé.
Z dažďa bolo nakoniec len pár kvapiek, Oskar sa snažil o 106 vyliezť spoza mrakov, niekedy sa mu to aj podarilo… ale väčšina dňa bola pod mrakom.
Ráno bolo upratovanie, pranie a pod., a po dobrom obede sme urobili niečo, čo sme už dávno pradávno neurobili - lehnili na gauči. Rodinka pozerala telku a ja som čítala.
Čítam "Great Circle" od Maggie Shipstead, odporúčam!
Pekný zvyšok soboty prajem.


haji
@afataga (8.10.2022 17:22)
Děkuji za fotečku a koment, gulky v hubovej omáčke vypadají moc dobře, na receptík už se těšíme!
Hezký večer!
haji
@kucharka (8.10.2022 19:34)
Děkuji za komenty a fotečky. Pasta genovese je dobrá volba, lososa beru celičkého - pravda, divokého jsem nejspíš nikdy nejedla. K němu zemiačiky, fazulky a čierna šošovica krásně ladí. Beru i rybu na poru, jsem rybí maniak. Měli jste příjemný, odpočinkový den, aj to je treba, užiť si rodinnú atmošku v klidu doma, lenošit. Kniha u nás zatím nevyšla v češtině, ale i tak děkuji za inspiraci.
Krásný zbytek soboty a ještě hezčí neděli přeji!
haji
Úspěšně jsem vysadila truhlík. Jsem šikulka. Zítra přijede brácha na dokončení opravy stop ventilu, na zpáteční cestě vezme truhlík na hřbitov. Alespoň něco bude splněno. Mám rychlost šneka/slimáka. Pomalu abych vymýšlela co uvařit na středu, jdu k masérce.
stefanm
... keď som nám chystal náš dnešný obed objavili sa mi, neviem prečo, spomienky na koniec deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď som sa zabával pri filme s Louis de Funes": l' Aile ou la Cuisse" (Kridelko alebo stehienko?)... spomína si niekto??


haji
@mariamka (9.10.2022 09:28)
Děkuji za koment a fotečky, tyjo držková polievka, kurčiatko s ryžou, k tomu kompot - výborný oběd. Narobila si mi chute.
Krásný zbytek neděle!
haji
@stefanm (9.10.2022 12:38)
Děkuji za koment, fotečku a otázku. Klidně si dám křidýlko i stehýnko zaráz haha Výborný oběd. Ano, Křidýlko nebo stehýnko s L. de Fenusem si vybavím, dokonce v letním kině. A je to opravdu hodně dávno, rok 1976. Wikipedie:  cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99id%C3%BDlko_nebo_steh%C3%BD...

Kdeže ta letní kina jsou a bezstarostné časy....?! V propadlišti dějin a to jsem slušná.
Hezké nedělní odpoledne i večer!
haji
@kvakac (9.10.2022 13:41)
Děkuji za koment a fotečku. Fašírka, kysané zelí a brambory vařené ve slupce jdou spolu náramně dohromady. Výborný oběd.
Na dálku letí pozdravení, hezký zbytek neděle!
haji
@kimlo (9.10.2022 15:41)
Děkuji za fotečky a koment, tyjo, krásná směska, pekáček plný smažených hub tiše závidím. Dnes je opravdu krásně. Od božího rána svítí sluníčko, počítám že i u vás. Konečně dorazily baby! Babí léto jako malované. Létá plno pavučin a psi se bijí o chládek. Krásný zbytek neděle, ať nám ty baby ještě chvíli vydrží!
afataga
@kimlo (9.10.2022 15:40)

My sme isli az po obede so psom do lesa, ani kosiky sme nebrali, ze ved uz aj tak nebudu, len pre istotu sme mali kazdy velky papierovy sacok a vysledok sa dostavil :-)


kucharka
@afataga (9.10.2022 11:16)
Inšpiráciou na pasta genovese mi bola Nigella. Lenže ja si rada veci zjednodušujem a hlavne nerada umývam riady :-))
Robím to od oka … Treba veľký hrniec a veľa vody. Prvé dám variť pár zelených pokrájaných očistených fazuliek, po chvíli pár pokrájaných očistených zemiakov, potom cestovinu.
Keď je to uvarené, precedím a odložím pohár vody bokom. Už mám tie časy varenia viac-menej odskúšané.
V kúteri mixnem bazalku, oliváč, soľ, píniové oriešky, cesnak … parmezán niekedy ani nie, hlavne ak potom s ním posýpam cestoviny.
Všetko spolu opatrne zmiešam, ak treba dolejem vody z cestovín. Tak asi tak, dúfam, že som to ako tak zrozumiteľne napísala :-)

Keby si chcela originál mojej inšpirácie :
 www.nigella.com/recipes/pasta-alla-genovese...


Nech chutí…



kucharka
Dnes boli pletienky podľa receptu tu, z Varechy. Výborné.
Ja ich mám najradšej s maslom a ku káve s mliekom na raňajky. Alebo k nejakej polievke.


kucharka
A roláda ako dezert, tiež tu, z Varechy. S karamelovým krémom. Fantázia.

Závidím všetkým hubárom, hlavne tie bedle, tie by som si dala až bych plakala :-)
Slintám. Rada chodím na hríby, aj keď nie často. Keď som na SK.
Tu, pri mori jedine na trhu za veľké prachy. Alebo by som musela ísť kilometre do vnútrozemia…
Kúpila som na trhu pár rídzikov, 27 €/kg, mali sme mäso s omáčkou, ale za tie ceny moc často nebude. Inak tu majú na trhu rôzne huby/hríby, čo len chcete. Ceny astronomické.


haji
@afataga (9.10.2022 18:23)
Děkuji za komenty a fotečky. Pobavila jsi mě, že pro jistotu jsme měli každý velký papírový sáček. Tyjo, aj Tarinka? haha Úroda nádherná, hojnost Matky Země je v hubách dokonalost sama. Skvělý hríb, ten je! A vyprážaný syr bych si dala s chutí a radostí!
Krásný nový týden přeji, ať se daří!
haji
@kucharka (9.10.2022 21:28)
Děkuji za komenty a fotečky. Fajn, že jsi popsala pasta genovese, aj dala odkaz. Jeden se pořád učí, inspiruje.
Pletienky máš krásné, dovolím si přidat odkaz receptu, podle kterého jsi robila:  varecha.pravda.sk/recepty/domace-pletenky-fotorecept/2612...

Testovací vzoreček bych dala hned, hezky s kouskem máslíčka a kafíčko hmmm to by byla super snídaně.
Tvoja roláda nemá chybu, vidím, že ji pečeš opakovaně, jsi nesmírně šikovná. Také vložím link :  varecha.pravda.sk/recepty/karamelova-rolada-ako-muzikal-f...

Kdo by chtěl, ať má receptíky při ruce v diskusii, nemusí kufrovat.
Vidím, že to máš s hubami těžké. Vybavuji si, že je to u vás přetrvávající stav - dostat, ale za ranec jur. Astronomické ceny člověk vidí čím dál častěji a nemusí být u hub. Přijde mi to jako ohňostroj - kdo vyprskne, ozáří víc, výš a líp?!
Přeji úspěšný a pohodový nový týden! Ať se daří nejen v kuchyni!
kucharka
@haji (10.10.2022 07:38)
Ďakujem za priloženie receptov/link, mňa to ani nenapadlo … asi z lenivosti :-)
Pekný deň.
1x haji
kucharka
@afataga (10.10.2022 09:26)
Keď ti chutí slovenský granadír, tam je tiež cestovina a zemiaky, tak ti bude aj toto. A aj tak, veď je tam len trochu zemiakov, pár fazuliek a veľa cestovín… skús a uvidíš. Prinajhoršom ich potom necháš na tanieri … :-)

mijaita
@kucharka (11.10.2022 09:30)

Tuhle španělskou, bramborovo vajíčkovou mega omeletu nás učila učitelka španělštiny :-) Taková jednoduchost a tak dobrá!
haji
@laylastastykitchen (10.10.2022 15:03)
Děkuji za koment a fotečky. Kačka pečená s ryžou, pečené maso so zeleninou i saláty vypadají velmi chutně, dobre si navarila, napiekla. Torta nemá chybu, krasavice mezinárodní, a půlka ještě překročila hranice... určitě si všichni pochutnali. Jsi šikulka!
haji
@mijaita (10.10.2022 16:45)
Děkuji za koment a fotečku, tvoje polévka s květákem vypadá hodně dobře a jistě je aj chutná, příjemné kombinace chutí.
Letí pozdravení, určitě jste se měli dobře!
haji
@kucharka (11.10.2022 09:30)
Děkuji za koment a fotečky, španělská omleta je velká dobrota. A také odhaduji druhé foto na papriky pečené s lilkem - nebo jsou tam i žampiony?
Krásné pozdravení!
haji
@afataga (11.10.2022 15:59)
Děkuji za komenty a fotečky, tomu říkám úrodička, rýziky, bedle, suchohriby a ještě k tomu "vénovky", tedy václavky. Uf Polievky beru plný tanier a aj vyprážaných bedel beru plnú misku... Máte se jako na kraji v nebi, teda v lese.
Krásné babí leto, plné hub, klidně ti doprajem duplu! haha Musím přehodnotit tu závist, není to ode mě hezké...
haji
Jsem se před chvílí vypnula k výkonu a po dlouhém rozvažování padla volba na buřt guláš. S kvalitní klobásou - jedna opražená a druhá jen tak na kolečka nakrájená. Základ cibulka, dva stroužky česneku pokrájené, orestované na sádle/masti, přidala jsem i kousek pórku a pár stvolů stopkového zeleru. Koření: nové koření, jalovec/borievka, černý pepř, bobkový list, červená mletá paprika, sušený ligurček, kousek sušených beraních rohů, majoránka. Brambory nakrájené na různě velké kousky, aby menší rozvařené trochu zahustily. Sůl, doladím sójovou omáčkou a kapkou worchesteru. Zítra k tomu masérce koupím nějaké pečivo.
Mno, už to vím, brambory se nerozvařily, stopkový zeler je tužší a beraní rohy vynikly. Jím samotný buřt guláš, doma není ani odrobinka. Snad mi nechytí peří.
mijaita
@afataga (11.10.2022 15:57)

To vubec neni pekny!!! :-) To je těžce závidenihodny, grrrrrrrrrrr!! A takovy mlaďoši jeste k tomu! Udelej s holandskou omackou, mas jich dost. Mne uz na ni nezbylo. Zkusim jeste ve ctvrtek na Dobříši, jestli nebudou. Menší hejno bylo z Moravy.
mijaita
@kucharka (11.10.2022 09:30)

Topinky potrene rajským jablickem a cesnekem jsou hodne dobry, nejlepsi ale kdyz jsou to topinky TOPINKY, na oleji nebo na sadle, nejlepsi na masle! :-)
mijaita
@kucharka me namlsala tak, ze jsem i hommos jsem udelala, housticky a šunečku koupila, houstičku rozpekla, a tuhle její "snídanovou" delikatesu dnes poobedvala! Zbytek kotrčové polévky jako předkrm. Zbytek hommosu budu mlsat jen tak. To je krasny den!


stefanm
...u nás dnes:
... mletý rezeň so syrom
...z asi pol kg mletého bravčového pliecka a kúsku bôčika mi vyšlo sedem kusov...ale "priznal" som len šesť...jeden som si schoval na tajné nočné "mlsanie", len tak s ovalom chleba a kyslou uhorkou, pri tv, keď manželka zaspí 🙂😋😋


frezia68
@Haji : Nemám čas variť a mala som chuť na niečo sladké.Tak šúlance s orechami. Robieva ešte niekto a či je to už zabudnuté jedlo? Orechy pocukrovať ( ja som postrašila horkou čokoládou) a poliať maslom. Pozdravujem zo slnečného dňa.


atina1947
@frezia68 (12.10.2022 14:11)

Sulanky na sladko delam ale s minimem cukru, co je z brambor to je laska meho muze, divim se ze za ty roky bramborovani neni i z neho brambora, ja jsem knedlikova ale co by clovek neudelal pro klid a pohodu rodinneho krbu.
lianka
@frezia , ja tiež robievam šúlance s rôznymi posýpkami, ale najradšej máme cibuľové, My sme viac na slané cestoviny.
kvakac


@afataga vďaka za recepty, už ich mám uložené. Už mi aj baterka v hlave zasvietila a ten prvý recept si viem predstaviť ako plnku v bravčovej krkovičke.
haji
@mijaita (12.10.2022 12:18)
Děkuji za koment a fotečku, rozpečená houstička se šunkou, humusem a salátkem, tomu říkám rozmazlování.
haji
@kvakac (13.10.2022 17:31)
Děkuji za komenty a fotečky. Jsi neúnavný. Já se nějak unavila, našla jsem se až dnes.
Polievka z leča se nabízí sama, když hodně ostalo. Minule jsem nad tím uvažovala, že by to šlo. No a ty jsi neuvažoval a zrealizoval. Darmo, si lepší! haha
Ano, jsou to kozáci, jak píše Afi. Je to vlastně jediné co poznám a snad i v trávě najdu. Většinou se popelí kolem břízek. Chutné houby jsou to a na sběr pro laiky zn. ideál. Mojí tetě rostli kozáci ve stráni na louce při chalupě. Stačilo odběhnout před obědem na louku a v poledne už voněla polévka nebo houbové řízky, případně oboje. Receptíky od Afi jsou super. Brácha robí s bramborem a slaninou. Ovšem tam musím být ostražitá /tuku bohatě/. Letos ani nic. Ale dostala jsem od masérky v pytlíčku sušených hub, směsku. Jsem přešťastná!
Tvůj koláč z kyslej kapusty so slaninou už je tu stálice, vždy ho máš krásně do chrumkava upečený. Narobil si mi chutě.
Krásné pozdravení k vám, ať rostou!!
1x kvakac
haji
@stefanm (12.10.2022 12:45)
Děkuji za koment a fotečku. Velmi chutné mleté rezne so syrom, s br. kaší a dusenou zeleninkou by mi urobily radosť v ústech i v bříšku. Haha, že 6 som ich priznal... Takové nočné maškrtenie též někdy provozuju.. někdy se ukrotím, někdy se mi uvezou nohy, teda huba... Jsem jenom člověk. A ten má chyby, nejenom klady.
haji
@frezia68 (12.10.2022 14:11)
Děkuji za milý koment a fotečku vymazlených šúlancov s orechami, cukrom aj čokinou hmmm to byla dobrota. No, šúlance nejsou moje parketa. První a poslední pokus skončil pasírováním a vyšla z toho velmi řídká "krupička"... Víckrát ne, přísahala jsem si a zatím se toho držím. Jojo, kdo umí, ten umí a kdo neumí, zírá a smeká!
Krásné pozdravení!
haji
@farbuska (12.10.2022 15:28)
Děkuji za koment a fotečku, gulky v hubovej omáčke podle Afi jsou skvělá volba, vidím, že jej recept tu pěkně frčí. S radostí bych si dala poctivou porci.
Krásné pozdravení i k vám!
haji
@atina1947 (12.10.2022 18:38)
Velmi milý, srdečný koment plný lásky a moudrosti. Souhlas, obecný i bramborový.
Krásné pozdravení!
@lianka
Těstoviny/šúlance na slano jsou dobrá volba, o tom žádná. Já jsem pro nudle s makem. Ale i ty naslano si někdy dám - zapečené těstoviny ale vedou. Jojo, jsem mlsná jako koza zkřížená s opicí. Sto lidí, dvě stě chutí.
Krásné pozdravení i k vám!
haji
Od středy se zmítám v kotrmelcích. Proběhlo další kolo opravy stop ventilu. Konečně se to podařilo, funguje, neteče u spojů. Brácha je šikovný, když chce. Má rád zkratky. Tentokrát se ze zkratky stal kruháč. Aby se to nepletlo, ve čtvrtek rupla přívodní hadice k pračce. Poučen nacvičil hned, prohlédl připojení, odjel koupit novou a vzápětí se s ní vrátil a namontoval ji, včetně mnou provedené kontroly - napodruhé už vše doléhalo, fungovalo. Je šikovný chlapec, když chce. Nojo, kruháč sice zaručuje plynulou jízdu, ale čeho je moc...
Už pár dnů poslouchám slovenskou stanici Melodie, právě vrcholí program 600 najvetších československých hitov. Jaké milé. Dokonce jsem před chvílí zachopila jednu písničku od Elánu, kterou neznám.
Přeji všem příjemný pátek a víkend, užijte si dny volna v lásce, radosti a pohody!
haji
Blahopřeji Lenke k výhre gramofonu radia Melodie - Hitparáda 600 najvetších československých hitov:
3. místo:



2. místo:



1. místo:



Příjemný program, milé zpestření tohoto týdne od úterka do dneška nejen melodiemi, ale i rozhovory s interprety, autory. Díky Rádiu Jemné Melódie!
mariamka
@haji (14.10.2022 14:30)

Haji súhlasím. v práci mám naladené Melody a vôbec mi nevadilo, že hrajú celý týždeň ČS scénu. až na tie vianočné :) to bolo zvláštne, hlavne keď vstúpil kolega, jeje už máme vianoce :) Príbehy skladieb boli zaujímavé a mali svoje čaro 🎶🎼
1x haji
haji
@mariamka (14.10.2022 15:04)
Ach jaj, pletu název rádia, Melody! Uf, poslouchám je od prvopočátku a změny názvů stanice mě matou, pak matu ostatní. Dnes jsem u rádia seděla celý den, ale zpětně mám áčka - musela jsem do terénu, a také se ohavit s instalatérskými potížemi. Díky za milé sdílení!
haji
@mariamka (14.10.2022 16:50)
Děkuji za koment a chutné foto. Haha, to je jako z udělání, že člověk nesežene obyčejnou věc, které je vždy plný regál. Zákon schválnosti zafunguje a šup, čedar zmizí. Uvažuješ správně, @kimlo inspiroval širší obec Varechy. Líbí se mi tvé hranolky s dipíkem, jednou za čas může člověk zhřešit.
Hezký večer!
1x kvakac
frezia68
@haji (14.10.2022 12:01) Vôbec nemusíme mať podobné chute,mne už niečo sladké chýbalo.A posielam Ti fotku z výletu so seniormi v utorok.Boli sme v Terchovej o odtiaľ Jánošíkové diery ,čoje sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre.Je tam asi 20 vodopádov,my sme zvládli Dolné diery v blate,daždi a v pote,pre mňa náročný výlet,ale krásna príroda bola odmenou. Pozerali sme viac pod nohy a na fotenie som nemala čas,to ma mrzelo. Pokračujú Nové diery a Horné diery,ale to už sú rebríky,laná a reťaze pre zdatnejších turistov. Tým výletom sa hrdím,prekrásna príroda...len ubúdajú sily,ale všetci sme zvládli.




frezia68
A posielam ešte jeden obrázok,len pre predstavu tej krásy...len škoda,že nás prekvapil dáždik,hoci sľúbili babie leto a slnko.Ale hory sú nevyspytateľné . Pozdravujem :-).


mijaita
@frezia68 (14.10.2022 19:53)
V dierach jsem zmokla tak, ze v batuzku mi plaval velky fotak! Doslova! Vic uz to snad ani neslo :-) Do auta jsme se museli svlect :-) Ale i tam na to rada vzpominam!!
haji
@frezia68 (14.10.2022 19:56)
Děkuji za milé komenty a fotečky. To jsme si se šúlanci nerozuměli. Já bych si je dala a ráda, jen je nedělám, bo je neumím /jsem na ně levá jako šavla/.
Pekné fotečky, výlet - věřím, že bylo fajn, byť pršelo. Máš můj hluboký obdiv. Túto krajinu - Terchovú nepoznám osobně, len z televize. Tak Jánošíkove diery a Dolná diera bola zdolaná, parádný výlet, jste šikovná parta. Náročné to bylo aj tak, jak píšeš v blate a dáždi... smekám. Rebríky, laná, reťaze - tam mám od mládí hluboký respekt, na to musí být kondička a odvaha. To jsem nikdy neměla.
Krásný víkend přeji! U nás poprchá, s větrem a nejspíš pršet bude. Dnes na tuty.
frezia68
@mijaita (15.10.2022 13:30)

Fííííha? Teda riadne,nemohli ste sa vrátiť? Niektoré šikovné mali pršiplášť,ale mne by nepomohol,lebo potila sa celá hlava,vlasy premočené nie len od dažďa. Týždeň pred tým som dobrala ATB,akási som bola slabšia.Ale už nemám kondičku :-( .
frezia68
@haji (15.10.2022 11:12) Ďakujem,@Haji za koment a pridávam dnešný obed ( pre mňa luxusný ),aj recept som pridala. Znojemský guláš a aspoň mi poradíš,či takto sa u Vás robil? My sme vždy uhorky dávali do šťavy a nie na vrch. Ale normy sú normy,hoci neviem z akého roku? Pozdravujem :-).




mijaita
@frezia68 (15.10.2022 13:34)

Uz jsme byly dost daleko, ale hodily jsme zptaceku kdyz zacalo hrmit. Bylo to dost daleko. Ale vis co? Vzdyt to byla jenom voda!! :-) Takhle jsem na Slov zmokly 3x, nez nam jeden clovek rekl, ze nemame jezdit v cervnu, ale v zari. A mel pravdu. Pak jsem takhle zmokla uz jen na vode v Cechach :-)
afataga
@frezia68 (15.10.2022 13:31)

To neviem, v hornych Janosikovych som bola asi pred 10-timi rokmi, je to tam nadhera, mne rebriky neva a to je divne, lebo mam strach z vysok, ale ked sa mam coho drzat, tak to je ine.
haji
Dnes pozdní nedělní oběd. Mokrý bramborový salát /růžové brambory, cibule, pórek, stopkový zeler, mrkva, kyslé uhorky, oliv oil, černý mletý pepř, sůl/ a k tomu rybí filé po mlynářsku /osolené a citron.šťávou pokapané rybí filé, obalené v mouce a opečené na másle/. Výborný, lehký oběd.
mijaita
Dvouchodové menu , jednoduche, rychle, chutné. Polévka jen celer, fenykl a bramburka, zdobená opraženýma vlašákama.


haji
@frezia68 (15.10.2022 13:39)
Děkuji za komenty a fotečky. Už si nevybavuji jak to bylo v restauraci, zda dávali kyselé okurky dovnitř nebo nahoru na porci, ale v závodní jídelně určitě dovnitř - aby to zvládly vydávající kuchařky. Doma jsme vařili klasický guláš, okurku si vzal kdo chtěl sólo. Moje maličkost si kyselou okurku často nebere, až tak ji nemusím. Jo v br. salátu musí být, o tom žádná.
Včera jsem měla plátek kyselé okurky ve večeři v restauraci. Neměla tam co dělat, kuchař byl nějaký zmatený. Ani sám listový salát s lososem nebyl to co prvně. Limetka se nekonala, jen bídný plátek citronu trůnil na salátu, a ten byl holý, suchý. Minule byla limetka nahoře a plno limetkové šťávy v salátu - skvělá chuť. No, i tak se dá. Ani jsem se nezmohla na koment, když servírka odnášela talíř - kde zůstal vykroucaný plátek citronu a kolečko kyselé okurky. Měla jsem hlad jako spisovatel, ale zklamali mě.
haji
@mijaita (15.10.2022 15:32)
Děkuji za koment a fotečku, vepřenka v křenovém másle, hezky s bramborem hmm Skvělý oběd jsi měla! Musím si koupit křen, díky za inspiraci!
haji
@mijaita (15.10.2022 15:32)
Jo a mám otázku. Čerstvý křen nějak uchováváš? Dej tip, prosím.
haji
@kvakac (15.10.2022 16:27)
Děkuji za komenty a fotečky. Pórková krémová polébka je super volba, pečené kura s tarhoňou a ohurkou je lákavá kombinace. Mně by moc chutnalo.
1x kvakac
haji
@mijaita (16.10.2022 14:08)
Děkuji za komenty a fotečky. Tvoje krémová celerovo, fenyklová polévka s bramborem vypadá velmi dobře /i proveditelně/ a zdobení - ochucení opraženými vlašskými ořechy mě dostalo. Remoskové brambory, fenykl a houby vypadají také dobře. Nasunuje mě to k fenyklu, snad poberu odvahu. Díky za inspiraci.
mijaita
@haji (16.10.2022 14:21)

Dlooouho jsem fenyklu vzdorovala a kdyz jsem ho pak ochutnala, nechapala jsem, ceho jsem se tak obavala? Je lahodny, prelahodny!
Zbyly kren, jak je ta hul :-) tak ji zabalim do alobalu a dam do mrazaku. kdyz pak potrebuju dobre se strouha! :-)
Tak vzhuru @haji do inspirace! Ja jsem se desne nacpala! Aby se mi nezkazily zbyle houby, jeste varim houbovou cesnecku. Ale jist az zitra. Uuuuf .
Tvoje jidlo malokdy je prosto rapik celeru, mrkve a mnohdy i ryby. Jsi fakt rybozrout :-)
1x haji
mijaita
@haji (16.10.2022 14:15)
jeste ke křenu. Kdyz ho das do papirove uterky a do vakuove dozy, taky ti dlouho vydrzi. Jde o to, jake se nim mas plany v blizke budoucnosti. Ja budu delat krenovou pomazanku brzo, tak ted v mrazaku neni.
1x haji
stefanm
... kúsok duseného kuracieho stehna, opekané zemiaky, paprikova ryža a listovy šalát so slnečnicovými semiačkami 😋...obed ktorý ti "umocní" nedeľu atmosféru (ale len keď si potom polhodinku zdriemneš🙂😴)


haji
@mijaita (16.10.2022 14:54)
Díky za fenyklové rady. Já jsem se ho pár krát snažila jíst syrový, ale to nejde... Uvařím prva polévku celer s fenyklem a bramborem. To půjde.
Díky za dobrou radu s křenem - mrazák i alobal mám.
Mno, já ryby miluju, to jsem v posledních dvou týdnech slupla xy konzerv tuňáka Franz Josef Kaiser, ten mi chutná nejvíc. Jojo, jistě budu mít kšefty století, možná i tisíciletí. Budou si mě objednávat jako náhradu za lampu veřejného osvětlení - fosfor v mých kostech a kožichu svítí sám! haha Jo a v pátek jsem přitáhla domů krabici /cca 450 g/ vážených matjesových řezů, byly v akci.
Máš pravdu, mrkev, stopkáč, klasický zeler, cibule a naťová cibulka jsou moje základní potraviny. Ještě pórek a pak listový salát Little Gem. Zeleninové hvězdy mojí kuchyně.
haji
@stefanm (16.10.2022 15:03)
Děkuji za koment a fotečku. Skvělý nedělní oběd, plný bohatých chutí a pestrosti. Dušené kurča, opekané zemiaky, papriková ryža a salátek se smínky by chutnali aj mně. Odpočinek po nedělním obědě /a nejen nedělním/ je zdravý a tělu prospěšný. Atmoška neděle to jenom umocňuje.
Krásné nedělní odpoledne i večer přeji, ať se daří! Myslím na tebe, už je ti líp?
janger
@haji , mam za sebou operaciu a par dni v nemocnici. Aj som si myslela, ze pofotim a popisem, aka bola strava. Ale bolo mi zle, ze som ani fotit nemohla a aj velmi malo som ochutnala.
Ale mozem trosku popisat, ze co a ako to so stravou bolo.
Na ranajky vyber, kto, co chcel. Chlieb celozrnny, biely, syry, sunka a podobne oblohy na chlieb, dzem, med, hrozienkovy chlebik a pod., krekry, suchariky, jogurty, tvaroh, pernik, vajicko varene, alebo ako volske oko, rozne veci na pitie, mlieko, caj, kava...Ochotne asistentky, co roznasali stravu, nukali mi, aby som aspon trosku skusila nieco zjest, "natriem vam aspon sucharik? aspon tvarohu trosku skuste, dam vam med do toho?"...no mile, ochotne.
Potom neskor, akoze na desiatu, chutne smoothie dva druhy kazdy den, ochutnala som trosku z mangoveho, na dalsi den bol ceresnovy a z tropickeho ovocia...ovocie mali tiez stale na voziku, na pitie rozne stavy, kava stale v ponuke, caj, kysle mlieko, normalne mlieko. Na co by clovek mal chut, tak to mu donesu...Na obed sucha strava, (ako je tu u nas zvykom), rozny chlieb a kto co nan chcel, dve polievky vzdy, tu, co som uz dokazala zjest, bola velmi chutna. Potom neskor poobede zase roznasali, napriklad nejake sendvice s natierkami, pohariky s paradajkami a mozarellou....na veceru sa vopred prisli spytat, kto co chcel jest, o kolkej, z troch jedal vybrat, napriklad lasagne s lososom a spenatom, ja som si objednala (ked som uz dokazala trochu zjest) masove gulicky a pyre so sladkych zemiakov a k tomu brokolica, a nieco so sosovicou bolo. Myslim, ze vzdy nieco s rybou, nieco s masom a nieco pre vegetarianov. Jogurt, tvaroh, to bolo tiez vzdy v ponuke. A potom vecer este prisli, ze kto chce co pit, ci kavu, caj, stavu...
Ponukli jest aj mojmu muzovi, ked tam pri mne dost dlho sedel v den operacie....

Okrem kavy, co rozvazali, bol na chodbe pre kazdeho bezplatne (aj pre navstevu) naporudzi automat na kavu, kakao, caj.
Sestry boli velmi mile, nic im nebolo moc. Kazdemu ochotne vsetko vysvetlili, kto sa co pytal.
Ani nas skoro rano nebudili, az okolo pol osmej zapli velke svetlo. Inak chodili robit kontroly (u koho boli treba) s vlastnou lampou, potichu.
Nad postelou na pritahovacom stojane ma kazdy vlastny monitor s internetom, radiom, televiziou a daju vam vlastne sluchatka, aby ste nerusili inych pacientov.
Ked som bola pred par rokmi v nemocnici, tak som mala izbu, kupelku len sama pre seba. Tentokrat sme boli 4 postelova izba.

Aspon trosku taka moja skusenost z kratkeho nemocnicneho pobytu.
Inak, drzia vas tam len minimum, ak lekar posudi, ze sa mozete dalej zotavovat doma a nie su komplikacie, tak vas poslu domov. Mna nechali o noc dlhsie, ako sa vopred predpokladalo, takze to podla stavu pacienta.

Teraz sa zotavujem, este som trosku ubolena...ale doma je doma.
Tak ma to vsetko priskriplo, ako sa hovori "clovek mieni, Pan Boh meni".

Pozdravujem vsetkych a prajem hlavne dobre zdravicko :-).
mijaita
@haji (16.10.2022 15:12)
Pro me jakekoliv lupeni, bile zeli, rajsky a okurkyyyyy nakladacky :-) Cokoliv jineho jasne take, prze zelenina je muj potravinovy svet.
janger
@haji , teraz vidim, ked to po sebe citam, ze straaaasne dlhy prispevok som vyssie napisala, prepac :-).

Vcera sme mali kralika, ale muz nekupil smotanu na varenie. Ja, ked uz kralika, tak mam rada v smotanovej omacke. Tak reku bude v "bolonskej omacke", mala som nachystanu velku flasu k cestovinam. Tak trochu divna kombinacia, ale nahodou to bolo celkom chutne. A stehienka boli makkucke.... Mne este isla strasne na chut jablckova kasa :-). A ta biela kopka, to je kysla smotana, ale tato je vhodna len do studenych jedal, pri vareni sa trosku zrazi.



haji
@janger (16.10.2022 16:18)
Děkuji za komenty a fotečku vašeho výborného oběda. Dobre si navarila! Zajímavá kombinace s jablkovým pyré, to je o chuti - kdo ji rád, jak ti rozumím! Králík v boloňské omáčce je dobrý nápad!
Ty moje sluníčko, hlavně že už jsi doma!! Tvoja zpráva z nemocnice mě rozsekala. Pravda, už mi začínalo být divné, kam jsi se ztratila. Asi hlídá vnoučátka, jsem se utěšovala... a vidíš, ty zatím v nemocnici. Na servis, o kterém píšeš, u nás není nic, natož pomyšlení. Pěkná starost, opatera, servis - příkladné celé. A máš pravdu, doma je nejlíp, darmo se tam zdržovat, i když je o tebe pečované ze všech stran. Uf, tak jsi po operaci. A jako tako je líp, jinak by tě domů nepustili. Přeji brzské uzdravení, chovaj se doma, v teple, v posteli a pokud vyrazíš mimo postel, šetři se a často odpočívej. Dávej na sebe pozor, zlato!! Držím pěstě nahoře a najdu chvilku, abych držela i palce na nohou! Žádné psí kusy, ju?! Počítám, že muž tě stráží poctivě. Určitě to spolu zvládnete. Drž sa mi!! A piš kolik chceš. Klidně i víc. Tady to nevadí. Zatím.
S láskou objímám a letí čokoládová pusa na čelíčko!! Myslíme na tebe!
frezia68
@janger (16.10.2022 15:57) Chýbala si tu,teším sa s Tebou,že si doma a želám skoré úplné vyzdravenie.Mňa šokuje ( v dobrom ) tá pohostinnosť v nemocnici. To je najlepšia nemocnica súkromná a či je to bežná ponuka a výber jedál v nemocnici? A tá ochota a pozornosť, ohľaduplnosť. Ja som v nemocnici osobne nebola asi 40 r. ( klopem na drevo),ale s rodinou párkrát a denne a tie skúsenosti nebudem opisovať. Pozdravujem a drž sa v zdraví.

janger
@haji (16.10.2022 16:35) mila, ty tak dokazes cloveka povzbudit a potesit. Dakujem aj za cokoladovu pusu :-). Tak si predstav, ze ani cokoladu som nemohla v nemocnici ani vidiet, muz mi doniesol bonbony, ale teda nic.... Par dni som vobec nemala chut na sladke, ale uz ma to zase chyta :-))). Uz neodmietnem :-).
Muz mi hned aj polievku slepaciu (teda vlastne kuraciu) navaril, s kopou zeleniny a aj to mi doniesol, ale teda nic mi nechutilo. Potom, ked uz som bola doma, tak som si tu jeho polievku dala. A varil potom on, kym som sa trosku pozviechala.
Veru vnucatka nevarujem teraz uz par tyzdnov a este par tyzdnov ani nebudem moct.
@haji nka zlata, nelezim, len sem tam, ak citim potrebu, tak len na chvilu na gauc lahnem a to sa mi Miska ulozi pri nohach a to doda cloveku este akysi taky pokoj.
Pa-pa :-).
janger
@frezia68 (16.10.2022 17:21), dakujem :-).
Vies, ze aj v nemocnici som si na teba spomenula? Pani, co bola na izbe, nesmela laktozu a tiez ani lepok. Tak pre nu zvlast objednavali jedla. Clovek si uvedomi, ze ake je to vlastne trapenie, ked vzdy musis s tym pocitat, ze co smies, alebo nesmies zjest...

@frezijka , to je normalna nemocnica, kde ma kazdy pristup. Hovoria, ze strava ma vplyv na zdravie, ake je to dolezite aj pre pacienta, ci nieco zje s chutou, alebo nie....

Ako varia v inych nemocniciach, nemozem posudit, lebo som bola za posledne roky len v tejto. V inej nemocnici som bola nejako pred 30 rokmi. Ale myslim, ze to vsetko tiez zalezi od managementu ...a od snahy ludi.

Poviem ti tak, ked som pracovala v zariadeni pre seniorov, tak kuchar sa snazil uvarit aj z nevela penazi, co mal na den pridelene, chutne jedla, ovocie, vzdy bola zelenina ako priloha k masu, k rybe, kazdy si mohol objednat okrem dusenej zeleniny aj surovy salat nejaky zeleninovy, vzdy nejaky dezertik (jogurt, puding, dusene jablka a pod), polievky. Chlebik a vselico nan, to tiez bez obmedzenia. Ak mal niekto narodeniny, isiel kuchar rano osobne sa toho cloveka spytat, co by si v ten den zelal jest ( to pomimo volby z jedalneho listka). A to uvaril pre toho cloveka uplne zvlast... tak tymto chcem len povedat, ze ked je vola, tak sa da aj tak. Ak bol niektory stary clovek zvyknuty pocas svojho zivota jest napriklad na ranajky nejaku kasu, tak sa mu snazilo vzdy vyhoviet...
Ak mal niekto len mletu stravu, tak to dal kuchar do formicky. Napriklad pomletu kuracinu dal do formicky na kuracie stehno, pomletu brokolicu do formicky v tvare brokolice. Len aby to trosku viac chutilo.

Ale ani tu nie je vsetko idealne, dlhe cakacie doby k specialistom, na operacie, nedostatok zdravotnych pracovnikov....

Musim ale povedat, ze sa mi paci pristup, aky je k pacientovi. Len aby som neprechvalila, ale doteraz som nikdy nemala zlu skusenost.
Napriklad druhy den, ako som prisla z nemocnice, hned mi telefonovala nasa "rodinna" lekarka, ze dostala spravu, ze som uz doma a ze ako sa mam. O vsetkom cloveka informuju, vysvetlia...

@frezia68 mila, pozdravujem ta.


frezia68
@janger (16.10.2022 20:05) Bože,to je ako sen. U nás je nedostatok opatrovateľov,sestričiek,kuchárov...poznám "Rezidenciu pre seniorov" , honosný názov,aj platba.Ak sa predá byt,dá sa zaplatiť.Ale nezodpovedá názvu,ani opatere a najmä ležiaci pacient. Jedlo aj vychladne,kým ho prídu nakŕmiť...radšej zmením tému. Máte vyššiu úroveň a minule som čítala,že aj najkratšiu pracovnú dobu. Ale neoverovala som. A never,že je to trápenie,byť bezlepkáčom.Dá sa zvyknúť,len strava je drahá.Sú horšie choroby a utešujem sa,že kým som sebestačná,som šťastný človek. Želám pokojnú dobrú noc :-).

janger
@frezia68 (16.10.2022 20:34), dobre, ze si sa so svojou dietou vyrovnala, to je asi najlepsi postoj !
A aj my mame poriadny nedostatok zdravotnickeho personalu, ale poriadny! A nielen zdravotnickeho.
O tom najkratsom pracovnom case, pravdepodobne tym bolo myslene, ze tu vela ludi pracuje len na ciastocny uvazok. Napriklad moc zien pracuje 2-3 dni v tyzdni. A aj niektori mladi oteckovia pracuju o den menej, a sa venuju detom.
Ale zrejme pride k zmenam....kedze zrazu je vsade nedostatok personalu, tak budu zrejme povzbudzovat ludi, aby robili viac hodin za tyzden. Ze tym by sa ten nedostatok trosku vykompenzoval.

Ale ked tu uz spominame zdravotnictvo, tak sa teda ludia poriadne namakaju. Neexistuje, aby si taky "rodinny" lekar (nieco ako u vas obvodny) zatvoril o tretej ordinaciu, ze robi administravne veci. Pekne od osem do pat prijima pacientov a chodi k pacientom aj domov. A ak dostane za pat minut pat surny telefonat, tak pekne musi ist za pacientom domov. Ci ma zaverecnu, alebo nie. A administrativu a pod si robi po pracovnej dobe.

Dobru nocku, @frezia68 . Skoda sa nad vecami rozculovat. Vzdy moze byt este aj horsie. Nech ti zdravicko sluzi :-).
kucharka
My sme mali tento víkend príjemných 25 stupňov. Ráno pekná prechádzka ( ja som si aj zaplávala … ) a potom obed na balkóne …

Mali sme bravčové mäso obalené v slaninke a opečené narýchlo na panvici.


haji
@janger (16.10.2022 19:14)
Ahojík, přikládám něco pro naladění a pozvolný rozjezd:




Ať se ti daří a vše běží jako vlnky na Krásném modrém Dunaji. André Rieu a jeho hudba je mocná síla!
haji
@janger (16.10.2022 21:24)
Děkuji za otevření okénka ze života v Holandsku. Jasné, že vše souvisí se vším a také, že doba se mění. Ale je velmi zajímavé a dobré vědět, že to jinde jde i jinak, líp a vůbec... Pravda, moc nám to nepomůže, ale člověk je v obraze.
1x janger
haji
@kucharka (16.10.2022 22:25)
Děkuji za komenty, fotečky, přání a hlavně za inspiraci. Mně by všechno moc chutnalo, vepřové obalené ve slanině vypadá skvěle, vařené brambory s máslíčkem a petrželkou též, smažený karfiol miluju. Opečená špargla je výstavní, o chuti nepochybuji, salát z červené řepy se sýrem je skvělý, svěží nápad! Jednoduchý salát z rajčin, uhorky a oliv by mi také chutnal. Inspirativní jídla, dobre si navarila!
Milé počasí máte, jejda, v moři bych se vyřádila a možná i jídlo oželela... Kecám...!! haha
Aj tobě přeji příjemný nový týden, plný lásky a pohody! Ať se daří!
1x janger
haji
@cesminaz (17.10.2022 06:07)
Děkuji za komenty a fotečky. Baranie maso pečené na cibulce, bulgur pilav a jogurt je pro mě trochu exotický oběd, ale s radostí bych si poctivou porci dala, skvěle vaříš, pečeš, milá Cesmínko. Tvůj jablkový koláč musí být skvělé chuti, aj vízorom nemá chybu - listy jablíček v koláči evokují sukni baletky hmmmmm
Krásné pozdravení k vám, klidný nový týden, ať se daří!!
janger
Mila @haji , dakujem ti za mile komentiky, krasnu hudbu od Andre, to je nadherna klasika. A relax hudbu pre Misku :-). Uz sme pocuvali, aj vtacatka tam cvirikaju, no ozaj relax :-). Mile! ⚘️
1x haji
janger
My sme dnes mali na veceru zemiaky, na panvici upecene platky bocika a k tomu kopu duseneho poru.
1x haji
haji
@janger (17.10.2022 19:34)
Děkuji za komenty a fotečku. Zemiaky a na panvi urobený búček je dobrá volba.
Krásné foto podvečerní oblohy! U nás včera bylo pod mrakem a přeprchalo. Zato dnes bylo od božího rána krásně, Oskar se předváděl ve své kráse a teple. Ještě teď je docela teplo, 15°C, ale fouká vítr. Zítra už má odpoledne přijít změna, nasune se déšť a ochlazení. Ale ještě by se mělo zpět vrátit babí léto. Kéž by, je to příjemné počasí i pro duši!
Potěšila jsi mě, že se ti A.Rieu líbí, to vím a hlavně, že jste si s Miskou daly trochu relaxační pohody. Haha, docela mě překvapil v hudbě pro kočky ptačí zpěv - no, bůhví co si kočky myslí, když ptáci švitoří... lovec je lovec... haha
Hezký večer k vám!
1x janger
haji
@laylastastykitchen (18.10.2022 00:57)
Bažeže, tekvica so zemiakmi. Proč se mi do odpovědi vloudila cvikla, netuším, omlouvám se. Ale ráda peču aj červenú cviklu so zemiakmi, je to výborná kombinace. Uf, vidíš jak jsem nepozorná.
Krásné balení datlí, vypadají velmi chutně, díky za sdílení.
atina1947
Davate krasne fotky jak jidel tak i prirody, mne se to uz nepodari, mam stary mobil ale je nenarocny milacek tak ho nevymenim, proto prilezitostne dam vareni z nasi kuchyne. Dnes bude polevka z ruzickove kapusty a dalsi zeleniny, halusky s bryndzou a podmasli.
2x haji a janger
kuko95
Pečienka na prírodné len tak na stave klasika ale vybornaaaa 👍pekný deň všetkým varechacom :) a pekné meniny mojim menovcom lukasom 😁
haji
@atina1947 (18.10.2022 10:37)
Děkuji za koment, mám to s mobilem podobně, rozumím ti. Zeleninové polévky miluju a s kapustičkami musí být výborná. Halušky s bryndzou bych si dala, podmáslí - hmm není moje parketa /ale to už od dětství/, ale pro jednou bych ho přežila.
Krásné pozdravení a dobrú chuť k obědu!
haji
@kuko95 (18.10.2022 11:01)
Děkuji za koment a chutné foto! Pečienka na prírodno, hezky s ryžou, vidím i žampióny, mě by chutnalo.
Všechno nejlepší k tvému svátku, kopec lásky, zdraví, radosti ze života aj dobrého jedla! Ať se ti daří!! Všem oslavencům dnes všechno dobré!
haji
Dnes mám zbytek polévky z vepřových kostí /ze sklenice - záchovky/ a dále budu dusit na Zepter pánvi kuřecí stehna. Jen tak, na přírodno, dokonce bez koření, jen sůl. Přílohu ještě mám, br. salát je nejlepší odležený.
Dobrou chuť k obědu přeji všem! U nás je modré, vymetené nebe, Oskar šajní, mírný větřík povívá. Babí léto jako malované!
mijaita
Upekla jsem z celé brokolice toasty, naplnila česnekovým tvarohem, pečenou paprikou a salátem. Pochutnala jsem si a ještě bude snídaně. Recept je ve fázi schvalovací pro zájemce nebo spíš zájemnkyně :-)


haji
@mijaita (18.10.2022 17:43)
Svěží, neotřelý receptík, skvělé foto! Už jsem nahlédla pod receptík, moc se mi líbí. Jak ulovím brokolici, vyzkouším. Díky za milou inspiraci, jsi šikulka a hlava otevřená!
André Rieu je top, souhlas! Hezký večer!
janger
@haji (17.10.2022 20:12), nuz veru, ktovie, co si macky myslia pri tom vtacom speve. Ale ked si tak Misku vsimam, nejako ju to nerozhadze. Pohlad na vtakov v zahrade ale ano. Ano, lovec je lovec, uz parkrat ma obdarila mysou. No poplach som mala :-).
Dnes sme mali pekny slnecny den. Ano, babie leto dokaze byt krasne.
1x haji
janger
@haji (18.10.2022 03:29), tusim si nemohla spat....aj ja som mala dost taku nespavu noc, ani nie zaspat, ani nie.
1x haji
atina1947
@janger (18.10.2022 22:33)

Asi by tech receptu nebylo moc, protoze u nas se musi varit klasika, dokonce i deti a vnoucatka protestuji kdyz chci uvarit neco noveho, hned mi vsichni vysvetluji, ze moderni rychlovky si umi uvarit bez toho aby jeli k nam, vyjimku tvori jen nove kolace a zakusky, tam jim novoty nevadi, tak to u nas chodi, ale vsem chutna a mne to dela radost kdyz je vidim po jidle spokojene oddechovat se slovy to jsme si zase pochutnali.
stefanm
... včera:...hoci na priloženej foto je dominantou "fašírka z ovsených vločiek" (ktorú som ukradol manželke!!🙂), zamerajte, prosím, pozornosť na môj!...

Sladko kyslý prívarok zo zmesi lístového šalátu!!

... lahodná chuť hnedého, mierne skaramelizovaného cukru, citrónovej šťavy a maslovej zápražky, mierne dochutená lyžicou ky. smotany, prináša pohladenie a zadné tóny štipky dreveného cesnaku objavujúce sa na koreni jazyka, vás privedú k pocitu gastroblaha!! (...len nesmiete mať pri konzumácii v rádiu naladené poludňajsie správy z domova a okolitého sveta!!🙂)


haji
@stefanm (20.10.2022 08:48)
Děkuji za koment a fotečku. Fašírky z ovsených vločiek - vypadají lákavě, krásně vypražené do chrumkava, s radostí bych dala testovací vzoreček. Ahaha, takový opis Sladko kyslého prívarku ze směsi listového šalátu vidím prva, someliér se musí jít zahrabat...! Prívarkošalátomieliér si ty! Špica!
haji
Dnes jsem měla zeleninovou polévku ze zásob ze sklenice v lednici. Široké nudle s tvarohem, mákem, povidly, máslíčkem a cukrem. Asi puknu...
U nás je krásně, dobrých 15°C, jasné nebe, jemný větřík. Babí léto jede!
P.S. Mno a mně teče pračka. Záhada odkud. Dvě možnosti jsem vyloučila - napojení nové hadice na vodu je suché a dnes jsem vyčistila krabičku s čistícím filtrem. V příští vlně musím zkontrolovat napojení hadice s odpadní vodou. Rubikova kostka hadr. Pořád se něco děje.
Přeji všem krásný den!
haji
Dnes jsem byla nakoupit maso na neděli - dvě kachní stehna a kousek krásného bůčku - upeču na kmíně. Na polévku jsem vzala krůtí/morčí krk a dva žaludky. Vývar už je hotov a dlí ve sklenicích. Masko z krku jsem obrala, žaludky nakrájela. V neděli zavařím do vývaru nudle a přidám masko. Příloha k pečenému masu je zatím ve vývoji. Sladká tečka budou žloutkové věnečky, dnes jsem jich dostala plnou krabici. K nedělnímu obědu jsem pozvala kamarádku. Budeme se mít dobře.
Přeji všem klidný, krásný podzimní víkend! U nás je oblačno, 12°C a fouká. Zítra odpoledne už má pršet. Tak snad dopoledne stihnu návštěvu hřbitova suchou nohou.
laylastastykitchen
@haji (21.10.2022 15:45)

Aj ja musim ist dnes na nakup. Mäso aj ostatne veci. Uz aj mraznicka prazdna... u nas dnes do rana bolo 0°C a ani cez den to nie je ovela lepsie no od buduceho tyzdna sa ma zase trochu oteplit...


haji
@laylastastykitchen (21.10.2022 17:09)
Děkuji za koment a fotečku. Ano, i u nás vyhrožují spadnutím nočních teplot na 0°C, zatím odoláváme, ale je to otázka času i na mráz přijde. Krásná ranní fotečka!
Krásný víkend!
janger
@atina1947 (19.10.2022 21:07), aj jedno, aj druhe moze chutit dobre. My raz tak, raz tak. Z tych klasickych jedal, ktore sa varia na Slovensku, maju aj nasi mnohe veci radi, taky segedinsky gulas s knedlou, parene buchty, lokse, strapacky, vianocnu kapustnicu (robievam so smotanou).....ale napriklad bryndzoove halusky nemaju radi, len ja ano. Vsetci zboznuju slovenske kysnute makove a orechove kolace a celkove vsetky kolace zo Slovenska :-).
janger
@haji (20.10.2022 14:53), este sa problem s prackou nevyriesil? To je smola :-(. Brat by nevedel?
No, cez vikend budes mat teda same dobroty a posedenie s kamaratkou. Tak vela pohody a pekny vikend prajem :-).
1x haji
kucharka
Dnes nebolo veľa času, tak som na trhu kúpila krokety. Tie som potom doma vysmažila, a mali sme ich so zemiakmi a cícerom.
Krokety sú tu všade veľmi obľúbené, bývajú rybacie, kuracie, mäsové, šunkové… atď. Naše dnes boli zo španielskej šunky ( jamon iberico ).



kucharka
A sladkosť na víkend bol jablkový koláč, podľa receptu z Varechy. Mňam.
Už som zjedla tri kúsky … a to som sa krotila! :-)
Teším sa na zajtra a koláč.
Vám sa nestáva, že už večer sa tešíte na raňajky?


haji
@laylastastykitchen (21.10.2022 19:11)
Děkuji za komenty a fotečky. Fašírky miluju, tvoje vypadají moc dobře. Líbí se mi pečení v horkovzdušné fritéze i vychytávka v podobě klapky použitá na fašírky. Mně by moc chutnalo!
haji
@janger (21.10.2022 20:54)
Brat by vedel, ale jsem paličatá a samostatná, když to jde. Uvidíme. Hlavně - moje miniaturní koupelna se s jeho postavou moc nekamarádí... I já budu muset do vany s nářadím, pomůckami, odtáhnout pračku a pak se činit. Pračku vrátit na místo a následně teprve vylézt z vany. Ale jsem malej, šikovnej a dám to.¨
Pršet u nás začalo až po desáté hodině dopoledne, hřbitov jsem zvládla tak tak, cestou z Kaufu jsem hezky zmokla.
Dnes jsem dělala chlebíčky. Ani jsem nenadávala, spíš se mi chtělo plakat. Šunka jako plech a na tlusto nakrájená. Vajíčka, chudáci, též moc parády nepobraly... Naštěstí jsou chutné. Říká se, že co se člověk naučí, už to umí. Mno, dnes to nevypadalo na umění nevypadalo.
Krásný zbytek sobotu a klidnou neděli!
haji
@kucharka (21.10.2022 22:52)
Děkuji za komenty a fotečky. Ano, i mně se stává, že se těším na ráno, raňajky něčeho hodně dobrého. Líbí se mi tvoje fašírky, se španělskou šunkou musí být jedinečné chuti, brambory a cícer, stejně jako salátek vypadají moc dobře. Hmm sladká tečka v podobě jablkového koláča je skvělá volba, koláč bych si dala hned. Prosím, vložíš odkaz, ať nekufrujeme? Velké díky a krásný zbytek víkendu přeji!
1x kuko95
haji
@kuko95 (22.10.2022 09:40)
Díky za koment a chutné foto pečeného kurčata na cesnaku a mede. Ty máš vždy kurčiatko krásne dozlatova upečené, si šikovný! Věřím, že i pivko bylo, tak to má být. Hezký zbytek víkendu!
1x kuko95
haji
@kucharka (22.10.2022 18:18)
Děkuji, jsi milá a rychlá! Nestíhám, vidím pod receptom tvoj koment z včera večera. Většinou se orientuju, ale teď mám nedodělky.
haji
Dnes bude k obědu polévka z krůtího/morčího krku a žaludků, s niťovkami a nakrájeným maskem. Pečená kachní stehna s bůčkem na kmíně. Vařené růžové brambory ve slupce, hlíva dušená na cibuli s kapií a trochou koření /ml. černý pepř, drcený kmín, bobkový list a pár jalovců/borievok, špetka sušeného libečku/ligurček. Sladká tečka : žloutkové věnečky a kafíčko. Pozvání k obědu přijala moje nejlepší kamarádka, bude nám fajn.
Přeji všem krásnou, požehnanou neděli a dobrou chuť nejen k obědu!
farbuska
@haji (23.10.2022 06:21)

Dobré ráno a dobrú chuť do dnešného dňa, @haji ! :) Nech vám je naozaj fajn. Aj všetkým ostatným peknú a usmiatu októbrovú nedeľu.
kimlo
@haji
Sosovicova polievka s hubami, pečené jaternice a krvavnice, dvojctihodné moravské koláče… úctivá vďaka moravákom z ich fantastické recepty. 😋
haji
@stefanm (23.10.2022 13:29)
Děkuji za koment, á tak došlo na dačo pikantné, kuracie kúsky na ostro by mi také chutily.
Krásné foto!
haji
@kimlo (23.10.2022 14:20)
Děkuji za komenty, fotečky a milé vyznání Morave. Šošovicovú polievku s hubami jsem ještě nikdy nerobila, s radostí bych si dala plný talíř. Pečené jelítko a jitrnička nemohou nikdy zklamat, zvlášť když jsou z dobrého zdroje. Moravské koláče ve tvém podání nikdy nemají chybu, jsi šikovný! Nenápadně bych vzala celý plech a ztratila se s ním.
haji
@laylastastykitchen (23.10.2022 15:40)
Děkuji za koment a foto, pěkná zásoba zeleniny a ovoce vždy potěší. Mně by se hodila, vše hezky čerstvé a z trhu je super výhoda. Krásnou neděli přeji!
haji
@afataga (23.10.2022 16:27)
Děkuji za komenty a fotečky. Bravčová restovaná pečeň je pro mě něco jako pro motýla motýlí keř. Narobila si mi velké chute!
Jejda, hlíva z lesa je excelentní záležitost. Bude z ní dobré všechno, nejen polévka. Udušená s nějakou zeleninou, nebo ve smetanové omáčce, případně i praženica s ní je jedinečná. Skvěle chutná, je měkká a famózně voní! Tiše i hlasitě závidím.
Krásný zbytek neděle přeji i k vám!
haji
@afataga (23.10.2022 16:27)
Jo a tu polévku bych nedělala moc kořeněnou /jemné koření/, hezky jemné chutě, s trochou kořenové zeleniny, jíšku na másle, štipku ligurčeku. Ať hliva vynikne. Mňam!
afataga
@kucharka (23.10.2022 17:30)

Dakujem, ale podobnu sme mali v poslednej dobe 2x z rydzikov. Takze asi bude zeleninova, nechcem prebit chut hub cesnakom a majorankou, na to staci aj rydzik alebo bedla.
kucharka
Mala som aj pár cibuľovo-píniových jelítiek, tie som prekrojila aby sa dali do chrumkavá opiecť a dala na bagetu. Boli z toho jednoduché "tapas".


kucharka
A včera na rýchly obed boli bretónske palacinky ( crepes ). Plnené syrom, šunkou a vajcom.

Na obed zeleninová ( mrkva, zeler, hrášok, cesnak ) polievka s krupicovými haluškami. Tú mám veľmi rada. A tým pádom sme začali zimné polievkové večere.
V lete polievky nerobím, človek by odpadol od tepla. Ale teraz, večere sú chladnejšie a teplá polievka sa "pýta" sama. Zdá s mi, že polievky sú na večeru ideálne.


stefanm
@mijaita (25.10.2022 16:37)

... pekné hodnotenie mojej jesennej omáčky... ďakujem!!

...v prípade, že by si sa fakt rozhodla spracovať si ju upozorňujem na to, že musíš byť fakt v "jesennej" nálade
... korenistá chuť huby, hodvábna jemnosť cukety a drsná vôňa slaninky vytvára dokonalý akord chuti a pomaly sa rozpúšťajuci oriešok stuhnutého masla obalený v tenkej vrstve hladkej múky ho dolaďuje do dokonalosti

...no a keď ti k tomu ešte zaznejú nádherné tóny melódie skladby "Autumn leaves" (Jesenné lístie), ktorú zložil Francúzsky skladateľ Joseph Kozma ...mne znela gitarova verzia Erica Claptona, ale sú ich stovky...

 youtu.be/UQlFOX0YKlQ...


... určite si pochutiš!!
1x haji
mijaita
Uz se schyluje, s holcickou na nakupu, slanina v kosiku. Naladu dodam kdykoliv, Clapton je soucasti me hudebni databaze. Cuketu kuchnu. No seznamim te s vysledkem,neboj :)
1x haji
kvakac
@haji

Dnes obed jednoduchý a z jedného hrnca. Kuracie prsia, hokaido a červená šošovica, všetko spolu uvarené a ochutené. Ochutené: soľ , vegeta, 4 druhy korenia čerstvo mleté a cesnak. Kuracie prsia vytiahnuté a hokaido s červenou šošovicou mixované na kašu. Hotové za 20 minút , rýchle a dobré.


sovka62
@haji (30.9.2022 19:47) Stara dobra klasika nikdy nesklame. Cim som starsia,tym jednoduchsie jedla mi chutia.
Dala by som sa pozvat.
Dufam, ze ta neurazim, ak pripojím kratku spravu pre vsetkych, ktori mi drzali palce. Cca pred tyzdnom som sa po tom strasidelnom urazendostala do ciela. Po dome chodim bez akejkolvek opory, vonku sa pre istotu opieram o francuzsku palicu. Som stastna ako blcha a zo srdca dakujem vsetkym, ktori ste ma podporovali a dodávali mi silu, aby som sa opat postavila na nohy
Prajem vsetkym vela zdravia a sil.
sovka62
@janger (16.10.2022 15:57) Ked to porovnam si stravou v nemocnici, v ktorej som lezala ja, pripada mi, ze si bola ba luxusnej dovolenkr all in. U nas na ranajky chlieb s natierkou, skoro vzdy v nej boli velke kusy surovej cibule,, jest sa to nedalo. Obed: polievka, ta sa dala zjest, maso zasadne v stave na tuho zahustenej mukou, menili sa len prilohy. Jedina vecera, ktora mi chutila boli varene zemiaky s maslom a k nim cmar. Za mesiac som tam schudla 7 kg, takze pri vyske 166 kg nam 55 kg a vyzeram ako nieco, co pred par dnami chceli hodit do truhly, len zabudli.

mijaita
To je jak druhe scifi, co pises! U nas o nic lepsia a to jsem se s tim dostala do styku pred par lety. Ted obcas ochutnam v domove duchodcu obedy, Ani ty nejsou zrovna radostne. Je to bída a to si lide vzdy stezovali za sociku. Ale to bylo proti tomu dnesnimu jidlu vyborne!
Snad se zase spravis!? Opatruj se, popijej ovomaltinu a cerpej tady inspiraci! :-)
frezia68
@sovka62 (29.10.2022 01:58) Gratulujem a už si dávaj pozor na pády. Ešte trocha pribrať ( aby si nebola ako Twigi (pamatáš modelku ? ) a bude dobre.

1x haji
stefanm
...a kým sa uvarili pripravil som hubovo-smotanový "preliv", ktorý výbornej cestovine dodal neuveriteľnú lahodnú chuť
... dobrú chuť všetkým 😋😋😋...nech už máte na obed čokoľvek!


mijaita
Posledni vaření tohoto měsíce. Jídlo, které připravil @Stefan a mě oslovilo. Bylo dobre, udělala k němu krupicové noky. Směs hub, cuketa julienne. @Stefan , díky za inspiraci a krásnou neděli :-)


stefanm
@mijaita (30.10.2022 13:09)

... milá "dvojbabička"...som rád, že chutilo

...priprav sa na to, že sa ti výrazne zmení zabehnutý ritmus života ... prajem zdravie a radosť celej rozrastajúcej sa rodine...nech ti vnučky rastú do krásy!

ja som nám dnes pripravil klasik rezeň... šak nedeľa, nie??


farbuska
Dobré nedeľné popoludnie, @haji. Myslím, že všetci tu dúfame, že si zdravá a v poriadku, lebo si sa už niekoľko dní neozvala ... a to je trochu neobvyklé.
Prajem ti peknú poslednú októbrovú nedeľu a pevné zdravie. Daj o sebe vedieť - chýbaš.
mijaita
@stefanm (30.10.2022 14:41)

Dekuji za mile prani, ale musim te poopravit.Jsem uz 3babicka :) Chlapecek uz ponekud starsi. Zivot si zmenim jen potud, kam az dovolim. Svuj mam take rada! Nicmene nova holcicka je na Morave, druha, 8, na Slapech a chlapec uz jezdi za babickou tramvaji. Ruzne vsichni cestujeme a je to hezky.
Rizky budou na Vanoce, zatim nezavidim. Ted me honi mlsna na nejake hovezi.
1x haji
haji
@all Milí moji, děkuji za váš zájem o moji maličkost Jste milí!. Podařilo se mi vycucat si baterky a ještě k tomu nějaké bonusy, včetně dokonale vypilované nespavosti. Ale žiju a jsem relativně zdravá /žádné novinky/. Mráz kopřivu/žihlavu nespálí!
Zítra odpovím ke komentům , fotečkám, inspiracím a též založím nový díl Co vaříte? v novém měsíc, jak je dobrým zvykem.
Přeji všem hezký letošní poslední říjnový/októbrový večer!! Držme se!! jak nejlíp umíme!!
haji
@afataga (31.10.2022 16:18)
Přesně takovou, jemnou hlívovo zeleninovou polévku jsem myslela. Vypadá skvěle a jistě vám doma chutnala!
Krásný večer aj k vám a díky za veškeré služby! Jsi Poklad na Stříbrném jezeře!
frezia68
@haji (31.10.2022 20:14) Milá Haji,dnes tu už tretíkrát nakúkam,či si sa ozvala. Robila si mi starosti,ale už budem dobre spať. Vidíš,ako nám na Tebe záleží. Tak dobrú noc, pokojné sny :-) a všetko len najlepšie.

.
frezia68
@Haji : Predčasný obed,alebo neskoré raňajky? Do foroty bude šošovicová polievka vylepšená klobáskou,ktorá sa ide variť. Káva ma prebrala po nespavej noci,ale to už asi mnohé poznáme,keď spánok príde až nad ránom. Pokojný sviatočný deň všetkým Varecháčom :-).


haji
@mijaita (30.10.2022 17:06)
Děkuji za komenty, fotečky a skvělou zprávu o novém životě ve vaší rodině!
Vezmu to po řadě. Ryzce na másle, kmíně, česneku, to celé na topince - krásné foto a jistě skvělá, delikatesní chuť. Mně by chutnalo.
Bezva konverzace napříč spektrem, včetně hudby a dotek, osobní poznání se stravou ve větším celku, kde je člověk bezbranný /nemocnice, domovy apod./. Je to těžké, ti co uměli vařit ve velkém už nevaří. Dostalo na frak školství, učňáky, nejen směrem ke stravování a to se zákonitě odráží na kvalitě jídla. Hospodu člověk může změnit, najít si jinou. Ale nemocnici, domov důchodců, školní jídelnu, tam je to těžké. Smutný příběh.
Blahopřeji k narození maličké, ať se jí daří, ať je zdravá ona i maminka! Krásný dáreček, třetí vnouče je radost! Trojitá babičko, užívej si vnoučátka v lásce a radosti!
Díky za fotečku a koment, směs hub, cuketa a to celé s krupicovými noky je skvělá kombinace a milé využití inspirace od @stefanm. Hezky!!
I mně chutná hovězí masko, ať se tvořivost vydovádí a masko je chutné! Díky za všechny inspirace a ještě přidám blahopřání šťastným rodičům! Nový život je skvělý!
haji
@bugout (31.10.2022 21:49)
Děkuji za komenty, fotečky a také za milý koment ze včera, potěšil jsi mě, a hodně! Jste všichni skvělí, moc si toho vážím. Nevyrobila jsem to schválně, však víte, že vaření, pečení mě táhne a vždy vytáhne /z nory/.
Tvoje hovězí stehno, nový receptík, vypadá moc dobře a zcela jistě se na realizaci u mě doma dostane. Díky za foto, koment i receptík.
Foto guliek v rajčinovej omáčke nemá chybu, utešená rúra!! Jsem gulkožrút a sliny mi tečú ako bernardýnovi... Umíš potěšit!
Krásné pozdravení, ať se ti daří, a hlavně ať ti pevné zdraví slouží!!
haji
Za chvíli vyrazím do terénu. Rychlý nákup, rychlá návštěva hřbitova. Pak budu pokračovat v odpovědích.
Přeji všemi dobrou chuť ke svátečnímu obědu! A klidné, láskyplné vzpomínky nejen u míst, kde odpočívají naši milí a blízcí! Světlo věčné ať jim svítí, ať odpočívají v pokoji!
bugout
Raňajky/desiata som robil Racúchy, teraz sme dojedli včerajšiu bramboračku... A večera ja ne mojej polovičke, objednáme si pizzu


haji
@kucharka (25.10.2022 09:28)
Děkuji za komenty a fotečky, samé dobré věci jsi robila.
Velký kus masa, opečený, k tomu zemiaky a šaláty je dobrá, chutná volba. Zeleninové saláty od tebe jsou vždy skvělé, hned bych si dala všechny, nejvíc ten s červenou cviklou. Cibulovo piniová jelítka už od tebe znám, s radostí bych dala testovací vzoreček, bude to delikatesa tuším hmm Bretonské palačinky jsem ještě nedělala, ale s radostí bych ochutnala. Zeleninové polévky miluju, s krupicovými haluškami jsou vždy výborné. Souhlas, už nastal čas na polévky. Zasytí, zahřejí a ohřejí i kuchyň samotnou.
Krásné pozdravení k vám! U vás je jistě příjemně teplo, u moře teď musí být skvělé procházky! Já jsem kačena, klidně bych i do něj "hupla".
haji
@stefanm (1.11.2022 13:57)
Děkuji za komenty a fotečky, za milý odkaz. ¨
Tvoja fazuľová polievka s údeným rebrom a haluškami nemá chybu, skvělé celé, nejskvělejší obrovská strakatá fazuľa! Jesenné huby, slaninka, cuketa v máslové omáčce vypadají velmi chutně. Vidím, že i sladká tečka byla, záviny já moc ráda. Procítěný opis tvého bezmasého jídla nemůže nikoho nechat chladným hmmm Bravčové minizávitky s domácí slaninou vo worcester omáčke, so zemiakmi by mi jistě velmi chutily. Inspirativní jsou těstoviny plněné pršutem a vytuněné hubovo smotanovým prelivom. Hned bych se dala pozvat. Nedelný rezeň nikdy nezklame, príloha aj aj a ještě salát - vymazlený obed!
Díky za tvůj milý odkaz na aktuální zážitek a přání!
Hezký večer k vám! Pevné zdraví přeji a tvořivost nejen v kuchyni! Pozdravení i pro tvoji paní!
haji
@kvakac (31.10.2022 07:35)
Děkuji za komenty a fotečky.
Líbí se mi tvá rychlovka - kuracie prsa, hokaido, červená šošovica v jednom - mně by moc chutnalo. Diviačie plece na mrkve, hrášku a fazuli beru celé, aj so slovenskou ryžou. Miluju spojení zeleniny s masem. Díky za inspiraci!
Krásné pozdravení aj k vám, ať se ti daří!
1x kvakac
haji
@violeta (26.10.2022 13:34)
Děkuji za srdečný koment - vyznání jesenným polievkam. Tvoja kelová so zeleninou, muškátovou dyňou a párkom mi narobila chute! Děkuji za inpsiraci. Určitě se ti vydařila i hubová polievka s cmarom podle @kimlo , to je záruka kvality aj chuti.
Krásné pozdravení, ať se ti daří nejen v kuchyni! Krásný podzim!
haji
@kuko95 (27.10.2022 16:03)
Děkuji za foto a koment. Tvoje bryndzové halušky vypadají dobře i otočené. S radostí bych ochutnala. Technika někdy žije vlastním životem, mně otočení nevadí, alespoň se mi prokrví mozek.
Zdravím a měj krásné podzimní dny!
haji
@janger (27.10.2022 16:33)
Děkuji za milý koment a projevenou starost, jsi sluníčko! Už jsem tu, celá a bez ztrát na těle i na duchu. Jen jsem potřebovala trochu času na výdech a nádech.
Krásné pozdravení a hlavně pevné zdraví!! Jak se cítíš, už je ti líp? Letí puska na čelíčko a pohlazení Miske!
1x janger
haji
@leaela (27.10.2022 21:32)
Díky za komentíky, lajky a pozdravení! Jsi podařený, vždy ti chybí slanina, jsi-li ty slaninový král?! haha Hezký večer přeji!
haji
@cesminaz (28.10.2022 07:04)
Děkuji za komenty a fotečky! Šípky jako malované, šípkový lekvár jsem nikdy nedělala, přiznám se, že šípky jsem sbírala snad jednou v životě. A nikdy na to nezapomenu. Počůrali mě pod šípky mravenci a já měla zkažený celý den. Ona kyselina mravenčí pěkně odpudivě páchne. Šípkový lekvár musí být výborný, tvoje děti vědí co je dobré. Kuracie rezne jsou vždycky dobrota, čokoládovo cviklový koláč je skvělá inspirace!
Krásné pozdravení k vám, krásný podzim přeji všem u vás doma!
haji
@sovka62 (29.10.2022 01:58)
Velká gratulace, jsem šťastná, že jsi doma!! Uf, to byla štrapáce... Milá @sovka62 , jsi velká bojovnice a silná žena! Krásná práce, velká síla, odvaha postavit se a vidíš - už jsi doma a chodíš!! Sláva, 3x sláva a hurá!!
Ze srdce přeji doladění formy a hlavně se dobře stravuj, ať se zvetíš, nabereš sílu i kila. Kdybys chtěla, pár kilogramů pošlu, navybírám kila bez tuku, dám si záležet. Ať se ti daří, pevné zdraví!! A dobrou náladu, doma je doma! Objímám!
haji
@mariamka (29.10.2022 15:44)
Děkuji za koment a fotečky. Tyjo, ty jsi šikulka! Moje nervy nervovité, to bylo práce, fíha! O chuti tvojích pirohov nepochybuji. S radostí bych dala testovací porci.
Jsi odvážná a pilná žena, hluboká poklona!
haji
@farbuska (30.10.2022 16:10)
Děkuji za milý koment, přání a starost. Jsi sluníčko! Už jsem zpět, nic mi nechybí.
@farbuska přeji krásný podzim, ať se daří!
Snažím se poděkovat, odpovědět všem, pevně věřím, že na nikoho nezapomenu. Pokud opravdu někoho přeskočím, omlouvám se, přátelé!
haji
@mamec (31.10.2022 11:49)
Děkuji za milý koment, jsi pozorná a starostlivá, opravdu jsem měla víc než týden áčka. Technika v tom byla nevinně.... vlastně, ony vybité baterky jsou také technika.... Ale už jsem zpět v plné síle i kráse! No, v kráse, to je přehnaný výraz. Jsem tady, to stačí.
Přeji krásné podzimní dny, dobrou náladu a pevné zdraví, ať se ti daří!
haji
@afataga (31.10.2022 16:29)
Děkuji za koment, foto a odkaz. Takové čudo som ešte nevidela. Tyjo, i u nás se to jmenuje Chřapáč kadeřavý. Díky za rozšíření obzorů. Hodně mi to připomíná toho tvorečka na fotu polévky od tebe - něco jako malý bílý duch...
Hezký večer!
haji
@frezia68 (31.10.2022 21:08)
Velké děkuji i tobě, jsi milá, moc si toho vážím! Tyjo, ještě způsobuju nespavost a chmury, neuvěřitelné, moc se omlouvám, promiň! Ale už jsem tady a funguju.
Přeji hezký večer, krásné podzimní dny, pevné zdraví a ničím nerušený spánek, plných růžových sníčků! Objímám!
haji
@bugout (1.11.2022 14:48)
Děkuji za koment a fotečku. Miluju zeleninovou polévku, tvoje vypadá velmi lákavě a chutně, bramboračka nikdy nezklame. Hmm tak racúchy  varecha.pravda.sk/recepty/racuchy/79706-recept.html...
Musela jsem vyhledat receptík, aby se mi rozsvítilo. Mně by chutnaly racúchy, pizza z donášky není špatná volba, nepotřeba tolik nádobí. Díky za trojitou inspiraci.
Hezký večer k vám!
frezia68
@haji (1.11.2022 19:29) @Haji.....nie ,nie,nespavosťou občas trpím....prosím,neospravedlňuj sa,lebo som sa zahanbila. A nech nám tu ešte dlho funguješ v zdraví a dobrej nálade. Len vieš,ak tu niekto dlhšie chýba,partia Varecháčov si robí starosti.A najmä šéfka ,ktorá riadi túto rubriku :-))))). Spokojnú noc.


janger
@haji (1.11.2022 18:41), som moc rada, ze si zase tu. Robila som si starost. Ty si takou sucastou Varechy, mnohym si chybala. Rozdavas pekne slova, zmierlivost, radu....Ja som len nakukala, ci si uz "tu".

@haji nka, davaj si na seba pozor. Ak sa vypalia baterky v pocitaci, v telefone, to vsetko sa da nahradit, dobit. Ale vlastne baterky, to je uz tazsie. Si dobry, pozorny, vnimavy clovek. Mozno si beries na seba niekedy aj starosti inych. To velmi dokaze vycerpat. Tak kludnucko, a ked mas pocit, ze treba vypnut, tak na chvilu vypni.

Dakujem za opytanie, Ja uz ako tak....malych este zatial nemozem varovat, ale verim, ze coskoro mi uz "povinnosti" znovu mozu zacat :-).

Posielam objatie, drz sa. A ak ti je tazko, tak prajem silu aj pre dusu, aj pre telo ❤️🌹
haji
@janger (1.11.2022 20:34)
Děkuji za komenty, objetí a fotečku Misky s pozdravom, jste milé, holky moje!
Jejda, to je dobrá zpráva, že je ti líp. A bude každým dnem, všechno chce čas.
Máš pravdu, díky za moudrá slova. Tak to je, někdy to tak může být. Moje kamarádka ze Zlína s chutí používá okřídlenou větu: "Aj celá kráva do polívky je moc!" Velká pravda.
Ještě zmíním, že jsem v uplynulých dnech vařila kuře na paprice. Ale jen tzv. "vodové", bez smetany. Kuřecí čtvrtě, cibula, ml. červená paprika, tlustostěnná paprika na kostky. Záměr ještě šťávu projet tyčákem už jsem nerealizovala. Budu k němu dělat rýži. Rajský salátek z posledních rajčat už se "rozléhá" v lednici. Také jsem vařila hovězí vývar. Udělala jsem si 3 sklenice /záchovky/, přijdou vhod. Trefila jsem na hovězí přední s kostí a v mrazáku nebylo místo. Z vařeného masa udělám pomazánku. Uf
Konečně mám hotovo, včetně komentů receptů. Jejda, to byla štreka. Také je už i schválený nový díl Co dnes vaříte? /22/. Jsem malej a šikovnej.
Hezký večer a dobrou nocku!
cesminaz
@haji (1.11.2022 18:50)

Podaril sa mi fantasticky❤ Ver že by som ťa rada ponúkla.. Tak ti pošlem aspoň jedno foto🙂 Pozdravujem a som rada, že si znova tu!!!


janger
@afataga (31.10.2022 16:29), no teda, fesak to moc nie je a este aj meno ma take dost nesympaticke :-)! No, ale mozno to vsetko vynahradi dobra chut.
haji
@kukulienka71 (23.11.2022 10:55)
Jejda, milá Kuku, kde ses tu vzala, pod starým - předchozím dílem? Uf, promiň, že tě vidím až teď, děkuji za komenty a fotečky. Tvoja fazuľová polievka z udenej bravčovej krkovice so zeleninou vypadá moc dobře a horká jistě skvěle chutná, posílí a zahřeje. Vidím, že @kuko95 tě tu nepřehlédl. Bodejť, když také varil fazuľovú polievku! Díky oběma za milé kufrování.
Hezký večer přeji oběma! A šup šup, do dílu 22, prosííím
kukulienka71
@haji joj, no a ešte som tam aj pripísala, že to je novembrové jedlo - k októbrovej diskusii😂chybička se vloudila, sorry. Ďakujem za milé upozornenie, musím byť pozornejšia nabudúce.

2x haji a kuko95
haji
@kukulienka71 (23.11.2022 21:35)
To je v pohodě, příští nový díl opatřím i měsícem a rokem, nejen pořadovým číslem. Bude to přehlednější. Odpoledne jsem viděla foto od tebe, ale nějak mi nedošlo, že je jinde. Až večer jsem na to přišla. Jsme jenom lidé. Chválabohu.
1x kuko95