Guláš z pôvabnice dvojfarebnej fotorecept
Foto: kvakac
Je to veľmi chutná a voňavá huba, ktorá teraz rastie na lúkach v takom množstve, že ju môžete kosou kosiť. Jedli ste z nej Zobraziť celý popisJe to veľmi chutná a voňavá huba, ktorá teraz rastie na lúkach v takom množstve, že ju môžete kosou kosiť. Jedli ste z nej guláš? No jednoducho kto neochutnal, môže ľutovať o akú dobrotu prichádza.
porcií
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Tu je na ukážku ako vyzerajú tieto huby.
-
2
Huby si pokrájame na 4 cm kusy, keď sa uvaria sa zbehnú, ako spodky po mladšom bratovi.
-
3
Zemiaky očistíme a nakrájame na 1,5 cm kocky. Papriky a paradajky tiež nakrájame na drobné kúsky.
-
4
V hrnci rozpálime olej a pridáme naň pokrájanú cibuľu. Robíme ju asi päť minút, aby zavoňala.
-
5
Pridáme papriky čerstvé, paradajky, mleté korenie a spolu to dusíme asi desať minút, toľko aby to bolo mäkké. Robíme to nezakryté, nech sa všetka voda vyparí a ostane len olej.
-
6
Teraz pridáme mletú červenú papriku s rascou, zamiešame a hneď pridáme nastrúhaný cesnak. Premiešame, aby zavoňal a
-
7
hneď dáme zemiaky. Celé to zamiešame a podlejeme trochou vody. Necháme prikryte dusiť za častého miešania. Keď sa voda vyparí, tak po troške podlievame. Zemiaky musia zmäknúť, tak aby nám to v hrnci začalo hustnúť. Počas toho osolíme.
-
8
Keď sa zemiaky začínajú rozpadať, tak pridáme huby. Dobre premiešame a zakryjeme. Huby pustia najskôr vodu. Dusíme ich až potom uvážime či ešte podlejeme vodou. Robíme tak dlho, aby boli huby mäkké. Na koniec pridáme majorán a posekanú zelerovú vňať a odstavíme zo sporáku.
-
9
Necháme to chvíľu odpočinúť a môžeme dobrotu podávať. Podľa mňa sú tieto huby ešte chutnejšie ako hliva.
Vďaka za koment. Ja tieto huby zbieram každý rok na jeseň. Sú dobré aj v sladkokyslom náleve. Voňajú ako Majovky ohromná vôňa a chuť.
Vďaka za koment. Ja sa na tieto huby vždy teším je ich množstvo a vidno ich z ďaleka. Sú to podstate skoro posledné huby pred zimou. Keď ich donesiem dva dni ich jeme na rôzne spôsoby.
Vďaka za koment a pridané foto. To je presné oná. Tak ak pôjdeš ešte okolo tak si ich nazbieraj. Výborná je aj zaváraná na sladkokyslo. K mäsu je tiež ohromná. Dal som to sem preto, aby viac ľudí spoznalo túto hubu. Ktorá je podceňovaná.
Tyjo, přestože tyto huby neznám, evokovalo mi to májovky, cítila jsem jejich vůni. Píšeš, že jsou si podobné, oh, dostal si ma!
Vďaka za koment. Tak teda ešte som nezmrazoval musím to vyskúšať. To by bolo niečo na vianoce kyslú polievku z nich.
Vďaka za koment. Bolo to veru dobré. Ja som si dal hneď dva taniere.
Vďaka za koment. Rastú na lúkach blízko lesov. Keď tak na tým rozmyšlam ono v tej polievke vypadá ako držky. Oplatí sa to uvariť.
Ja som zbieral pôvabnicu fialovú každý november na pasienkoch oviec JRD Pernek na Záhorí. Vrele ju odporúčam zbierať, ani ja som ju nepoznal ale po túlkach po pastvinách v obci Pernek som na ňu natrafil a oboznámil som sa s ňou v atlasoch pp. Hagaru a Smotlocha. Je to vynikajúca huba vlastnosťami podobná kvákačovej. Za socializmu v Perneku za dedinou miestne JRD páslo ovce a tie veselo hnojili šampiňóny a pôvabnicu. Pôvabnica je veľmi aromatická, nedá sa konzumovať ako bežné hríby. Je ju treba dôkladne vysušiť a potom zomlieť. Keď ju pridáte do polievky alebo omáčok, urobí vám fantastickú chuť. Bohužiaľ, moje pastvisko v Perneku pohltila táto revolučná doba a zaniknuté JRD družstvá na Slovensku
Vďaka za koment. Netreba smútiť za obľúbeným miestom. Vždy sa dajú nájsť nové miesta, kde rastú. Sušiť som ju ešte neskúšal. Keď si predstavím, že je dosť vodová, tak sa musí dlho sušiť. No na druhej strane musí byť ohromná ako korenie na polievky a omáčky, tak akosi napísal.
Vďaka za koment a foto. Vyzerá dobré tvoj gúľaš. Je to taká zmena v jedle. Ja si vždy na ňom pochutím.
Vďaka za koment. Pozor na volne rastúce huby počas mrazov. Ja to neodporúčam. Huba ak zamrzne a rozmrzne viac krát stava sa nebezpečná pre zdravia. To platí pre všetky huby.