Na mojej ceste pečenia som zistila,
že existuje príliš veľa rozličných
receptov na piškótu/korpus, tak
som sa ten piškótový korpus rozhodla
preštudovať a chcela som sa s
vami podeliť o to, čo som sa
dozvedela, tak som to všetko
napísala sem:
siskavn.wixsite.com/varimesosilviou/post/pi%C5%A1k%C3%B3t-n...
Taktiež tam nájdete môj nový
videorecept...
Dnes je taká hromada receptov , že klasika už sa robí málokde, vždy sa niečo vylepšuje.Takže milá silvi, ty sa nedaj otrávit' , rob si po svojom, ako ti chutí. Ja možem povedat' ,že som už stará škola, ale rada sa vždy niečomu novému priučím, .A mimo téma: mám odskúšanú i Dalgonu- kávu - super. Prajem pekné a úspešné pečenie. m
varecha.pravda.sk/recepty/rolada/58239-recept.html...
Rozlišuji těsto třené a těsto piškotové. Je v nich rozdíl. V zahraničí to mají s názvy zpravidla jinak. Držím se naší klasiky, tam se nespletu.
Souhlas s hore komenty.
1 ľahká šľahaná hmota
2 ťažká šľahaná hmota
3 ohrievana šľahaná hmota
4 špecialna šľahaná hmota
5 šľahaná hmota s použitím RP
6 šľahane hmoty z mučnych zmesí
Trohu by som si naštudovala zaklady cukrariny.
Ďakujem za radu. Práve to sa snažím si to naštudovať. No na slove akých stránkach som nič podobné nenašla. A isto sa snažím.
Ale mne to nepripadá ako porovnávanie hrušky s jablkami. Podľa toho z ktorého uhla sa na to pozrieme. Všetky tieto recepty sú robené z rovnakého základu: vajcia, múka, cukor. Niektoré sú s tukom a niektoré bez tuku. Majú iné spôsoby miešania. A áno sú inej hustoty podľa toho či sa pridá tuk a ktorý. Ale je z toho torta. Ale určite by som si rada pozrela info o šľahaní iných hmôt a skúsim si to vygooglit. Ďakujem za radu.
Ľahké šľahané hmoty:vyznačujú sa riedkou konzistenciou a veľkou pórovitosťou po upečení; pripravujú sa tzv. studenou cestou, pričom sa bielky a žĺtky šľahajú s cukrom samostatnej a až po ich zmiešaní sa pridáva múka alebo ďalšie zložky; musia sa spracovať ihneď.Sú to buflery a piškóty... Nahrievané šľahané hmoty (piesčité hmoty) sú cukrárskym polovýrobkov riedkej konzistencie; pripravujú sa nahrievaním vaječného obsahu s cukrom a pitnou vodou za stáleho miešania na teplotu okolo 45 °C a následným šľahaním hmoty do studena na teplotu 26 °C až 22 °C; až do takto upravenej hmoty sa zamiešava múka alebo aj ďalšie zložky (tortové korpusy a roládové pláty) Ťažké šľahané hmoty sú cukrárske polovýrobky pripravené technológiou pre šľahané hmoty. Od ľahkých šľahaných hmôt sa odlišujú väčším podielom tuku, spravidla až 50 percent vo vzťahu k hmotnosti múky; korpusy z nich vyrobené sú pevné, pružné a majú jemnú pórovitosť (sacher torta).Ak ťa to zaujíma a venuješ sa tomu,tak ideálna by bola pre teba kniha Cukrárska technológia. www.martinus.sk/?uItem=705665...
(Možno som pomohla☺)
Ďakujem. Veľmi super vysvetlené. Zaujímavé. Určite si to preštudujem. Veľmi pekne ďakujem za linku.