Kôprová omáčka
Kôprová omáčka

Kôprová omáčka s prílohou z mletého mäsa videorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 24. marca 2025

Jednoduché a chutné jedlo pre celú rodinku. Je vhodné na obed i na večeru, so zemiakmi, s knedľou či len tak s kúskom chleba Zobraziť celý popisJednoduché a chutné jedlo pre celú rodinku. Je vhodné na obed i na večeru, so zemiakmi, s knedľou či len tak s kúskom chleba :-)
Zdroj: Môj blog cesminazuenal.blogspot.com

6
porcií
35 minút
na 180 °C
Kôprová omáčka s prílohou z mletého mäsa (videorecept)
Foto: cesminaz

Suroviny

Na omáčku:
1 l
100 ml
1  zväzok (čerstvý)
3 PL
1 KL
Mäsová príloha:
600 g mleté
6 ks staršie
cca 400 ml
1 ks
2 ks
1 KL
1 KL
1 KL




Postup

  1. 1

    Ako prvé si urobíme mäsovú prílohu. Nakrájané staršie pečivo a všetky ostatné suroviny zmiešame v jednej miske. Mlieko môžete dať aj podľa oka, masa má byť vláčnejšia, nie tuhá. Hotovú mäsovú masu dáme na pekáč s papierom na pečenie a dáme piecť na 180 °C na cca 35 minút.

  2. 2

    Omáčku si pripravíme veľmi jednoducho. Z oleja a múky si upražíme klasicky zápražku a následne pridáme nasekaný kôr, ktorý tiež takto spolu na zápražke 2-3 minutky ešte necháme poškvrčať. Zalejeme mliekom, pridáme smotanu, soľ, rascu a privedieme za častého miešania do varu. Omáčku varíme od bodu varu cca 20 minút. Pred koncom dochutíme ešte soľou a citrónovou šťavou. Kto chce dá aj cukor, ja nedávam, lebo mlieko a smotana sú podľa mňa dosť sladké.

    Kôprová omáčka s prílohou z mletého mäsa (videorecept) - obrázok 2
  3. 3

    Podávanie je už naozaj na každom podľa chuti. Môžete knedľu, rôzne zemiaky alebo chlieb. Ja som upiekla v rúre zemiaky. Prajem dobrú chuť!

    Kôprová omáčka s prílohou z mletého mäsa (videorecept) - obrázok 3
  4. 4

    Dalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube

Diskusia k receptu

farbuska
Viem, že niektorí kôpor vôbec nemusia, či dokonca neznášajú (môj brat!) a netušia, o čo prichádzajú. Ja veru takéto môžem a veru aj čoskoro uvarím. Vďaka za inšpiráciu pre najbližšie dni.
chemik
Nikdy jsem si zatím nemyslel, že budu připomínkovat nějaký recept od @cesminaz. Ale doporučuji vařit omáčku jen se stonky kopru, které se i s kmínem z hotové omáčky scedí a jemnou vnať do ní vmíchat až na konec. Charakteristická chuť se tím zesílí a zjemní.
cesminaz
Dakujem pekne všetkým za nahliadnutie a komenty🙂 @chemik @olinecka vdaka pekne za vaše názory a podelenie sa o váš spôsob varenia, možno sa niekomu zíde. Mňa takto naučila omáčku robiť mama a ju jej mama. To že ten kôpor trochu na zápražke poškvrčí, to vytiahne/dodá omáčke výraznejšiu kôprovú chuť a arómu. Raz som mala na ponáhlo a robila som tak, že som ten nasekaný kôpor hodila len tak neskôr do omáčky a poviem narovinu, že to vôbec nebolo takej dobrej kôprovej chuti ako ten "náš" tradičný spôsob s poškvrčaním. Dalo to len polovičnú chuť, lebo z kôpru nevedela výsť jejo celá chuť. Viacej som tak už ani nerobila, nebola som vôbec spokojná. Čo sa týka rasci ja sňou problém nemám zjesť ju, veď je mletá :-) Ale pravdaže každý si môže variť ako jemu vyhovuje, alebo si recept upraviť. Rešpektujem každého názor a spôsob jeho varenia. Prajem všetkým na vareche príjemný deň🙂
chemik
@cesminaz (27.3.2025 12:48)
Tak já myslím, že se dobře sejdeme na půl cesty. Také dělám koprovku vařenou ze světlé jíšky ve stylu bešamel na rozdíl od zaklochtávání moukou a koprové stonky jsem přidával při ředění jíšky masovým vývarem. Teď je zkusím popražit na másle dle tvé rodinné praxe, ale ty nejjemnější lístečky si přece jenom nechám nakonec. A na závěr přidám jednu praktickou fintu od kuchaře na EXPO Brusel 1958 Eliáše, od něhož jsem se po 20 letech učil jíst klasické chutě jídel. Ten koprovku i jiné smetanové omáčky nekyselil octem ani citronem, ale nearomatickou kyselinou citronovou.