Orechový závin

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 14. decembra 2018     Dĺžka videa: 3 minúty 21 sekúnd

Foto a video: TV Varecha

Klasický koláč, ktorý určite poznáte. Viete ho urobiť?

Orechový koláč inšpirovaný závinom od používateľky Cesminaz. Pôvodný recept nájdete na www.varecha.sk/69525. Orechový závin vo videu, zvládol (ako-tak) aj náš dramaturg, keď chcel vyskúšať natočiť pre TV Varechu nejaký videorecept, síce sám uznal, že asi precenil svoje schopnosti pri miesení cesta, ale pozrite ako to nakoniec dopadlo...

Suroviny

600 g
100 g
100 g
1 ks
2 PL
cca 2,5 dl
30 g čerstvé
0,5 KL
Plnka:
500 g mleté
podľa chuti
2 bal
1 KL
z 1/2 citróna
3 dl
100 g
Na potretie:
1 ks
1 PL

Postup

  1. 1

    Do misky dáme múku, cukor, sol a premiešame lyžicou. Potom pridáme dopoly spustené maslo, vajce, jogurt a napučaný kvások, ktorý sme si urobili z 2 dl mlieka + 1 kl cukor + 30 g droždie. Tých zvyšných 0,5 dl mlieka pridáme podla potreby pri vypracúvaní. Má nám vzniknúť polomäkké, trocha lepivé cesto. Cesto ešte pomocou trošky múky párkrát vymiesime do bochníka, poprášime vrch múkou a dáme na teplé miesto cca 1 hodinu kysnúť.

  2. 2

    Kým cesto kysne si pripravíme plnku. Do jedného hrnca dáme zovreť 3 dl mlieka a 100 g masla. Ked sa už mlieko začalo variť, pridáme orechy, 1 kl škoricu a nastrúhanú kôru z pol citróna. Premiešame a spolu pár minút povaríme, aby orechy napučali. Ked už viac nehustne, pridáme cukor podla chuti a aj s tým zo 5 minút podusíme. Nakoniec necháme plnku vychladnúť.Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Ořechový závin dělala moje babička i maminka. Tvé ořechové záviny jsou kouzelné! Fotopostup jako když bičem mrská, fota jako ze žurnálu. Krásný recept, šikovné ruky! Děkuji za receptík. Někam se schovám a počkám až dodupká @Zolik , moja druhá trúbová polovička.
Vymazať
@Luwinka je to rezátko,sekátko,alebo lopatka :-) či ako sa to vlastne volá,ako som už spomínala "z halušiek/z nokedlí" :-) Toto je už poriadne staré,bolo este mojej mami.Má už zo 30 rokov :-) @Haji zlatá,dakujem pekne za tvoj milý komentík :-) potešil ako vždy.
Vymazať
Krásne záviny, už som piekla niekoľko krát podľa Tvojich receptov a nikdy nesklamali. Si nevyčerpateľná studnica výborných kysnutých koláčov. Kde berieš toľko nápadov a inšpirácii? Nemám toľko orechov aby som skúsila orechový závin, tak použijem mak. ďakujem za ďalší krásny recept.
Vymazať
Skutočne. V kysnutých koláčoch nemáš konkurenciu. Ďakujem, že si ma aj mňa priučila práci s kysnutým cestom. Už aj moje sú väčšinou super. Ale od Tvojej šikovnosti mám ešte ďaleko. Hlavne buď zdravá.Prajem pekný deň.
Vymazať
@Marienka44 (8.12.2017 20:10)

:-) ..tak luxus by som to nenazvala,lebo sú to 2 záviny a zato nech sa tá plnka dá aj cítit :-) Ale kto chce,ten si pravdaže môže spravit dvojaké plnky.U nás boli oba orechové.A čo sa týka toho "krájania" ,to sa nemusí,kludne to vynechaj.Je síce pravda,že takto sa dostane do vnútra závinu teplo rýchlejšie a aj viac vzduchu,ale môzes to aj vynechat a spraviť klasicky.No možno sa ti ten čas pečenia troška predlži,takze si to sleduj :-) No a v druhom rade sa mi to aj páči a občas zvyknem pre zmenu takto závin,alebo börek pozakrajovať :-) Pekný den všetkým!