Zeleninová polievka
Zeleninová polievka

Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta fotorecept

sracz - fotkasracz, 7. marca 2018
Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept)
Foto: sracz

Variant jednej zo slovenských zeleninových polievok. Kombináciu koreňovej zeleniny si môžete voliť podľa vlastných chutí. Mňa zaujal netradičnou, teda aspoň pre mňa, „liatou“ technológiou Zobraziť celý popisVariant jednej zo slovenských zeleninových polievok. Kombináciu koreňovej zeleniny si môžete voliť podľa vlastných chutí. Mňa zaujal netradičnou, teda aspoň pre mňa, „liatou“ technológiou vpúšťania riedkeho cesta do hotovej, ešte variacej sa polievky. Rcp je dedičstvo mojej nežnej pani a vládkyne, po jej mamke Nušte, B. P. Vodu som tentoraz nahradil „kúpenským“ slepačím vývarom. Bol som príjemne prekvapený vôňou a chuťou výsledného „diela“, vhodného pre „majiteľov“ maškrtných jazýčkov od 3-103.

4-6
porcie
12-15 minút
príprava
12-15 minút
tepelná úprava

Suroviny

2-3 PL
2-3 PL
2-3 ks (očistená pokrájaná)
1-2 ks (očistený pokrájaný)
4-6 ks (umytý pokrájaný)
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
podľa potreby
2-3 KL
2-3 PL (domáci)
1 800-2 000 ml ( alebo zeleninový)
Halušky liate:
1-2 ks
podľa potreby
štipka
100-120 ml
100-120 ml
100-120 ml (baby arugula)
Postup

 1. 1

  Ak si pripravíte všetky ingrediencie pekne k ruke, potom to už ide „friško” ako na bežiacom páse a po necelých 33´ si pochutnáte na horúcej zeleninovej „super” polievke.

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do vyššieho hrnca som vložil po 2÷3 PL čerstvého masla a rastlinného oleja a hneď aj

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  všetku očistenú, umytú a pokrájanú zeleninu, „korunovanú” sušenou feferónkou, okorenenú soľou, čerstvo mletým čiernym korením a sladkou mletou paprikou.

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Celú zostavu som zľahka premiešal, krátko orestoval, to len aby sa do „priesvitna” zoznámila s mastným podkladom, zaprášil hladkou múkou a porestoval ešte zo 2÷3 minútky, kedy som dosypal „kopcom” PL kuracieho korenia „Nahrin” a dolial 2÷3 PL domáceho krému z kápie, podľa zdedenej receptúry po mojej presladkej mamke Aňuci.

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Hneď na to, alias vzápätí či „doraz učkaj”, počas priebežného miešania, zalial „kúpenským” kuracím vývarom; pre pedantných kontrolórov svojej hmotnosti a štíhlosti, bude stačiť aj čistá vlažná voda.

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Než polievka prevrela, moja krajšia a milšia veliaca generál kontraadmirálka vymiešala z jedného celého vajíčka, štipky soli a hladkej múky (len čo vajíčko „zobralo”) polotekuté cestíčko, ktoré pomaličky,

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  od oka, povpúšťala do horúcej polievky. Ja som tento krok technologického postupu zdokumentoval pre Vás u nás dnes doma, ako aj pre nasledujúce generácie.

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Nuž a vo „finiši”, keď už haluštičky vyplávali, na povrch polievky som vysypal za moju, he-he, „drobnú” hrsť pokrájaných lístočkov čerstvej petržlenovej i zelerovej vňate a už len premiešal,

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Na dno každého hlbokého taniera uložil za hrsť pokrájanej „baby aruguly” – rukoly,

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  zalial hotovou, ešte horúcou, polievkou a dobrú chuť (či po vichodňarski: dobre šmaki)!

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  ... v rozbehnutej ôsmej dráhe mojeho života sa už meniť nebudem a podľa pre mňa dobrého zvyku si dovoľujem zablahoželať všetkým našim milým Sýkorkám na Vareške ku ich štvrtkovému dňu. Tentoraz nech za mňa „kurizuje“ červená bougainvillea, ktorú ja volám „zázrak púšte“, pretože aj v tých strašných horúčavách kvitne, doslova bez kvapky vody, po celý rok! ... a ešte malá prosba ku Vám, milované naše krajšie, nežnejšie, väčšie a potrebnejšie 1/2-ičky: buďte ku nám „nezgrabníkom“ naďalej milosrdné a skúste to s nami ešte nejaký ten „štvrtok“ vydržať! ... hej a my Vás, aj v tom každodennom zhone, budeme nepretržite „roztentočkovávať“ a sem_tam Vám niečo aj navaríme (teda aspoň podaktorí)!

  Zeleninová polievka s liatymi haluškami à la Nušta (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

mirop
Prekombinovany recept a dookola tie iste kecy o 1/2ickach... a clovek sa ani nemusi pozerat, kto ten recept pridal :)
swarovski
Tvoje recepty pohladia nielen brusko, ale aj dusicku. Kazdy, ktory si pridal, ma velmi potesil. Dakujem.
1x trogar
garanco
Milý "Šracku", ďakujem za blahoželanie k dnešnému sviatku! Nás, rozbehnutých životom, to vždy poteší!
Zeleninová polievka je u nás obľúbená, liate cestíčko do nej robievam tak, ako Tvoja krajšia polovička a ako to robila aj moja mama.
popoluska340
Moc pekne a usmevne napisany receptik,liate cesto som nikdy nerobila do polievky,len halusticky,tak je nacase vyskusat.
zinnajdha
Toto liate cesto je lepšie ako moje, často sa mi rozplynie napriek tmu, že sa snažím robiť ho podľa mojej super kuchárky babičky...
Zase potešili krásne kvetinky.
annan
Táto polievka bola u nás včera na obed a je ozaj chutná.Mám doma aj domácu kápiovú pomazánku,ktorá jej dodala tú správnu chuť, haluštičky plávali.Dakujem za inšpiráciju.
sonulienka
Ako vždy výborne a pekne spracovaný recept od Teba ma to vždy poteší. A kvietky prekrásne veru by som taký krík chcela je prekrásny. Pozdravujem.
luss44
@Sonulienka dcéra kúpila tento kvet vlani v OBI vo výpredaji tuším za 2€, kvitol krásne na oranžovo až do jesene, skús na jar popozerať. Má zaujímavé kvietky. @Sracz prepáč že trochu mimo rcp... tiež robievam občas liate cesto, je to pre mňa najrýchlejšia zavárka do polievky.
frezia68
Liate cesto sme niekedy dávno robili doma,už som aj zabudla.Fajne si navaril.A za gratuláciu k MDŽ ďakujem,hoci je už večer-potešilo.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia