Trojkráľové halušky – strapačky s bryndzou fotorecept
Foto: sracz
Dobre viem, že halušky patria do gastronomickej pokladnice našej domoviny. V našej rodine ich varenie patrilo chlapom. Najväčšiu slasť a pôžitok z halušiek doprajem Zobraziť celý popisDobre viem, že halušky patria do gastronomickej pokladnice našej domoviny. V našej rodine ich varenie patrilo chlapom. Najväčšiu slasť a pôžitok z halušiek doprajem svojim blížnym i sebe v období keď je bryndze nedostatok. Naučil ma to pred rokmi môj priateľ MUDr. Janko Michalko so svojou vzácnou polovičkou Helenkou. Oni nám ich varievali v zime, medzi sviatkami, spravidla po Štefanovi. Ja som žiarlivo ustrážil posledných 250 g bryndze z vlaňajška až do 6. januára. Preto aj ten názov receptu.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
začínam tým, že údenú slaninu nakrájam na potrebné kúsky (ja som mal plátkovú, tak mi to tentoraz išlo rýchlejšie) a dám ju v rajnici vyškvariť na „hnedozlato”; škvarky scedím a uložím na teplé miesto; rajnicu po škvarkách neumývam, budem v nej prepražovať 8 PL masla.
-
2
do veľkého hrnca dám zovrieť vodu s 2÷3 PL soli.
-
3
k rukám si prichystám 3÷4 väčšie zemiaky, hladkú a polohrubú múku (podľa skúseností budem potrebovať ~ po 320 g z každej), soľ, 2 celé vajíčka, do ďalších krokov postupu aj kuchyňské strúhadlo, varechu, veľkú lyžicu, sitko, dierkovanú panvicu („haluškátor”), sitko, maslo a kyslú smotanu; zemiaky olúpem, umyjem a v pomocnej mise, alebo weindlingu, postrúham (polovicu na jemnom strúhadle na syr, čo halušky „pretentočkuje, preondí či preformuje” na strapačky); väčšinu zemiakovej „šťavy” zlejem do pomocnej nádoby (hrnčeka, misky – po vihodňarski šerpeňki); k postrúhaným zemiakom pridám po ½ z hladkej i polohrubej múky múky, zarovnanú PL soli a dve rozbité čerstvé vajíčka.
-
4
zostavu vymiešam, postupne pridávam rovným dielom obe (h i ph) múky, ak je potrebné cesto riedim prilievaním odloženej zemiakovej šťavy, až získam jeho výslednú konzistenciu asi dva razy tak hustú, ako na zemiakové placky (po našim naľešňiki). Vodu na zriedenie cesta vôbec nepoužívam!
-
5
ak som spokojný a voda mi už veselo vrie, zemiakové cesto popretláčam do vriacej vody pomocou veľkej lyžice a „haluškátora - strapačkovnikátora” - sem tam premiešam varechou.
-
6
priebežne prepražujem maslo a súčasne sledujem varenie halušiek, ktoré nechám 3 razy zvrieť až do zdvihnutia peny (na elektrickom šporáku musím po každom zvretí hrniec so strapačkami haluškami zodvihnúť, na plynovom stačilo var regulovať tĺmením plameňa.
-
7
rozmrazenú bryndzu (skladovanie bryndze v mrazničke mám odskúšané a vydrží tak bez straty chute, vône, farby i konzistencie aj viac ako 12 mesiacov) uložím na dno keramickej misy,
-
8
uvarené strapačky – halušky precedím, NEPREPLACHUJEM a
-
9
presypem na bryndzu; zalejem prepraženým maslom; rajnicu po masle „vytriem” troškou halušiek – strapačiek, ktoré potom vrátim medzi ostatné „ovečky v stáde”; nežne premiešam, ochutnám, podľa potreby dosolím. Hotovo a hŕŕŕ k stolu - začína bašta so spomienkami na domov za morom - a idze še jesc!
-
10
Servírovanie: nuž čo, vahany ani vahančeky nemám, tak podávam v keramických miskách (môžu byť i hlboké taniere) posypané scedenými teplými škvarkami a s kopčekom kyslej smotany; podľa tzv. zásady „ty statok, tebe tiš statok a mňe ostatok” svoj „podiel” nechám v mise jem veľkou lyžicou a zapíjam kyslým mliekom. Žiaľ žinčicu ani cmar tu nemám, ale „šmakuje” mi preúžasne. Dobrú chuť!
Aj tak ťa obdivujem, tvoje zanietenie pre slovenskú kuchyňu je v takej diaľke chvályhodné.
Byla jsem v Polsku na Velikonoce a nikdy uz neochutnam tolik druhu "bigose" !
Takhle bych rada ochutnavala jednou i slovenske, bryndzove halusky :-)
Neďaleko Hollóházy od Skároša(SK) na sever do HU, hlboko v Zemlínskych vrchoch- je nemenované "Bufé", kde podávajú strapačky s kapustou a podľa toho, k čomu sa autorky priznali, robia ich podobne. Nazývajú ich "sztrapacska".