Štefanské klobásy fotorecept
Foto: chumacik66
Prečo Štefanské? Môj drahý je Štefan, klobásy sme robili práve na Štefana a tento recept nám sadol. Bude z toho každoročná tradícia. Máme Zobraziť celý popisPrečo Štefanské? Môj drahý je Štefan, klobásy sme robili práve na Štefana a tento recept nám sadol. Bude z toho každoročná tradícia. Máme radi stredne štipľavé, hodne paprikové klobásy. Základom boli recepty na čabajskú klobásu. Chceli sme však výraznejšie chute, preto sme experimentovali a do receptu sme pridali to, čo nám tam chýbalo. Tak vznikol "náš recept", s ktorým je spokojná celá rodina. Povýšili sme ho teda na "rodinný recept" ? Množstvá prísad sú na 10 kg mäsa.
Suroviny
7 kg (bez kosti) |
|
3 kg (bez kosti a kože) |
|
265 g |
|
60 g |
|
200-210 g (záleží od soli) |
|
15 g |
|
95 g |
|
120 g |
|
14 m |
|
Postup
-
1
Ako začať? Aby to boli tie pravé Štefanské klobásy a aby sa aj podarili, začali sme štamperlíkom dobrej domácej ? a potom to zopakovali pri miešaní aj plnení ? Vhodné je, ak je mäso a bôčik z väčšieho (staršieho) prasiatka, aby bolo vyzreté a malo svoju tuhosť bez zbytočnej vody, aby sa následne klobásy nadmieru nevysušili. Ale nie je to podmienka. Použijeme pliecko (môže byť aj podiel stehna) a mastnejší bôčik. Mletá paprika je najlepšia kvalitná domáca Štipľavú papriku dávkujeme podľa vlastnej chuti a predstave o štipľavosti, v recepte sme použili množstvo na mierne štipľavú klobásu. Mäso pokrájame na väčšie kusy a následne pomelieme na mäsovom mlynčeku s 10 -12 mm dierami. Máme radi klobásy so štruktúrou a používame tie väčšie dierky na mletie mäsa.
-
2
Zvlášť si pripravíme cesnak - očistíme ho a prepasírujeme alebo pomelieme najemno.
-
3
Do ďalšej misky si navážime podľa receptu ostatné sypké prísady, ktoré spolu premiešme.
-
4
Mäso máme pripravené vo väščom vandli alebo korýtku, aby sa dalo dobre premiešavať s prísadami. Najskôr pridávame cesnak, premiešame a postupne na etapy zapracujeme aj ostatné koreniny. Všetko dôkladne trpezlivo premiešame, aby sa zmes pekne prepojila a bola mierne lepkavá. Vymiešanú zmes na klobásy zakryjeme fóliou a dáme do chladnejšej miestnosti (nie však do zimy) oddychovať, aby sa chute pekne prepojili.
-
5
Kým klobásová zmes oddychuje, pripravíme črievka na plnenie. Používame kupované očistené a v soli naložené črievka. Tieto opláchneme v letnej vode (pozor, nesmie byť príliš teplá). Necháme ich stáť 2-3 hodiny v letnej vode, ktorú 2-3x vymeníme za novú. Po asi 5-6 hodinách klobásovú zmes opäť trochu premiešame, ochutnáme, prípadne dochutíme a môžeme plniť. Pomocou plničky pevne natlačíme do črievok. Vytvárame páry po 2 ks, aby sa dobre vešali na palicu a údili.
-
6
Dĺžku klobás si urobíme podľa našich predstáv. Každý pár klobás prevesíme na pripravenú palicu, tak, aby sa navzájom nedotýkali. Potom každú klobásu prepichneme na 3-4 miestach ihlou. Takto ich necháme visieť do rána v miestnosti, kde nie je veľmi teplo, ale ani zima (cca okolo 22 °C). Ráno pripravíme udiareň a klobásy dáme údiť. Pozvoľna údime na studenom dyme asi 10-12 hodín v priebehu 1-2 dní. Používame drevo (môžeme aj z časti piliny) z ovocného dreva bez kôry, aby neobsahovalo veľa živice. Vyúdené klobásy zavesíme do chladu kde prúdi vzduch, napr. do šopy alebo na povalu a necháme obschnúť 3-4 týždne. Môže byť aj dlhšie ak máme radi suchšie klobásy. My ju už po týždni postupne ochutnávame ?.
A ešte jedna perlička. Ešte fungovala naša údiareň, a robili sme klobásy, tak vravím manželovi, aby mi v nej zakúril . No horúco ako v peci, tak som ju vetrala. A vtom prišiel známy masiar so synom a hladeli na mňa ako na blázna, čo to robím. Nemohli pochopit', že sa dá údit' aj inak nie len na +- 100 °C , čo je vlastne skoro varenie. Takže : iný kraj iný mrav. Ale na naše slovenské klobásy nemajú. Synovi som poslala provokatívny email: " KEDY "nie , či áno alebo nie. A tebe milá.. chumacik .. vd'aka za pripomenutie. Klobásy sú krásne a bez debaty chutné . M
Vyrastala som na strednom Slovensku, ale vydala som sa a žijem kúsok od maďarských hraníc a tak som si zvykla na viac papriky a korenín. Doma a aj tu udime na studeno, nie na teplom dyme. Viem, že sa používa aj tento spôsob, ale údené mäsko potom treba rýchlejšie spotrebovať.
Ďakujem za váš príspevok s príbehom, aj som sa zasmiala, ako niekedy vyjde všetko inak, ako čakáme. Tiež sme skúšali rôzny pomer ingrediencií a "učili" sme sa udiť podľa našich predstav a toto nám sedí. Ale na prvý krát sme vyudili takých tmavých "kominárikov" 😃
Ďakujeme. Budeme sa tej tradície držať. Počas vianočných sviatkov sa to dá 🙂
😀😀😀 fotka plná zimných vitamínov 😀😀😀