Polievka z lievika fotorecept
Foto: kimlo
Recept som objavil v zošite s receptami, už ani neviem odkiaľ som ho získal, tak som sa rozhodol ho vyskúšať. Mám ešte minuloročné zásoby Zobraziť celý popisRecept som objavil v zošite s receptami, už ani neviem odkiaľ som ho získal, tak som sa rozhodol ho vyskúšať. Mám ešte minuloročné zásoby sušeného lievika trúbkovitého, je to všestranná huba na rôzne použitie. Požívam ju pod mäso, pri pečení a dusení, alebo ako korenie do omáčok a polievok. Samozrejme, dá sa použiť aj iný druh sušenej huby.
porcií
príprava
na 100 °C
Postup
-
1
Lievik namočíme na pár hodín do vody, najlepšie cez noc.
-
2
Koreňovú zeleninu očistíme a pokrájame.
-
3
Zeleninu dáme do hrnca skaramelizovať na troche masti.
-
4
Potom zalejeme vodou a privedieme do varu.
-
5
Pridáme namočené huby aj s vodou, v ktorej boli. Osolíme, okoreníme a pridáme mletú rascu.
-
6
Nakrájame si zemiaky na kocky, pridáme do polievky a varíme do mäkka.
-
7
Keď sú huby aj zelenina mäkké, správíme zápražku. Na masti upražíme do sklovita nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme hladkú múku a opražíme do svetlohneda. Odstavíme, pridáme mletú papriku, necháme ju v tuku dobre rozpustiť, a zalejeme studenou vodou. Rozmiešame do hladka a za stáleho miešania pridáme do polievky.
-
8
Polievku necháme variť na miernom ohni ešte asi 15 minút.
-
9
Na tanieri posypeme nasekanou petržlenovou vňaťou. Podávame s chlebom alebo pečivom.
@Kimlo včera jsem pekla chlebík. Radil si mi vysypat ošatku solamylem, také někdo přispěchal s pohankovou moukou. Tak včera jsem šla do pohankové mouky a ten fofr při vysypávání bochníku na desku do trouby mě dostal. Trochu je povrch chleba "šmirglový", ale to vychytám. Půjdu do mixu pohankové, solamylu a trochy ražné múky - už se těším na další kolo!
Díky za posun, zase jsem o kus dál, díky Vám, milým Varechárom. Za nic si nevzpomenu druhého laskavého rádce, ani jsem nenašla tu konverzaci, uběhlo dobře měsíc. Ještě jednou všem moc děkuji!!
Zbieraj a vyskúšaj, je to naozaj dobrá huba a keď sa vyskytne tak v hojnom množstve, oplatí sa ju nasušiť do zásoby. Zápražka s cibuľou sa vyskytuje aj v iných receptoch, najmä v polievkach, držal som sa postupu tak preto som ju aj robil. Možno by bolo dobré skúsiť tu cibuľu dať na začiatku s tou zeleninou, asi to tak nabudúce skúsim :-)
Cibulovú zápražku dávala moja starká do strukovinových, hubových, kelových, kapustových a bůhvíjakých polévek, stejně tak sa u nás cibulovou zápražkou zapražkou robí tzv. "moravské zelí". A určitě bych našla i další recepty. @Kimlo dát cibuli na začátku varu můžeš. Ale chuť cibulovej zápražky to mat nebude. Vyzkoušej, podle chuti poznáš rozdíl.
CIbuľu na začiatku dávam, ale keď robím huby, tak ich len podusím na masti. Do strukovín zas cesnak, do moravského zelí postrúhaný zemiak. Takže nabudúce vyskúšam tento postup. Teraz som si spomenula, omama dáva cibuľovú zápražku do kyslej zemiakovej polievky a je výborná. Ja, keď ju varím, nikdy neviem utrafiť tú jej dobrú chuť. Tak tam je pes zakopaný, v zápražke. No zas som o dačo múdrejšia. :))
Do tmavších pokrmů doporučuji cibulku orestovat do červených okrajů. Teplota dál pracuje i v mouce s tukem, cibulka se dále barví - s tím je třeba počítat. Chuť je intenzivnější, silnější. Chce to najít si svoji chuť. Jde to natrénovat.