Foto: lusinkab
Tento chlebík mi behal po rozume už dlchší čas,hlavne kôli tomu,že po väčšine pečiem tzv.slovenské chleby a chcela som mojej láske tiež priniesť vôňu Zobraziť celý popisTento chlebík mi behal po rozume už dlchší čas,hlavne kôli tomu,že po väčšine pečiem tzv.slovenské chleby a chcela som mojej láske tiež priniesť vôňu domáceho chleba z jeho rodnej krajiny.Splnila som aj svoj sľub jednej varecháčke ktorá ma s týmto chlebíkom predbehla ale sľuby sa majú plniť,tak tu je ten sľúbený recept.Trošku odlišný,časovo náročnejší ale každý deň robíme len niečo.Nechala som sa inšpirovať niekoľkými receptami a moja veľká vďaka patrí majstrovi pekárov Peter Reinhart.
Postup
-
1
S prípravou som začala v stredu večer okolo 21:00.Urobíme si predcesto:do misky dáme 2 druhy múky,soľ,droždie a všetko spolu vymiešame,pridame vodu a pomocou varešky spájame cesto.Keď sa nám cesto spojí preklopíme na pomúčenú dosku a hnetieme pekne do hladka cca.6 minút.
-
2
Vznikne nám takáto malá gulička,do misky si dáme trošku oleja vytrieme po všetkých stranách a cesto v nej pekne pootáčame.Prikryjeme kuchynskou fóliou a dáme do chladničky nech sa nám pekne vyspinká a podkysne.
-
3
Štvrtok 14:00 spomenieme si na to,že máme predcesto v chladničke,vyberieme nakrájame na 10 častí,zakryjeme kuchynskou fóliou a dáme na teplé miesto odležať aspoň na jednu hodinu,predcesto nesmie byť studené.
-
4
Keď je predcesto pekne oddýchnuté tak si dáme do misky:Semolinu,múku 00,soľ,droždie (v pôvodnom recepte boli aj pivovarské kvasnice,ale to sa mi nejako nepodarilo zohnať ale našla som v obchode tzv. "zlepšovák na chlieb" ktorý obsahoval aj tento druh kvasníc tak som použila 1/2 kl) a premiešame.
-
5
Pridáme predcesto,olej,med a celý obsah teplej vody..............
-
6
......miešame pomocou varešky až kým sa nám cesto pekne nespojí.
-
7
Dáme na pomúčenú dosku a hnetieme 10 minút až kým nedostaneme jemné a nelepivé cesto.Dáme do predolejovanej nádoby, poobraciame zo všetkých strán v oleji,nádobu uzatvoríme a necháme kysnúť na teplom mieste 2 hodiny.Tentoraz som zvolila nádobu v tomto tvare keďže po vykysnutí sa cesto lepšie rozdelí na rovnomerné časti.
-
8
........po dvoch hodinách odvoríme nádobu a len preklopíme na pomúčenú dosku.........
-
9
.....a s veľkým ženským cítením rozdelíme pomocou nožíka na 3 časti,snažíme sa cesto veľmi nepritláčať len tak zľahka prerezať a preložiť bokom.S cestom sa veľmi dobre pracuje a ako ho budete prekladať samo sa pekne natiahne.
-
10
......pomocou ruky zľahka urobíme čiaru v strede každého cesta,preložíme vrchnú časť cesta smerom k strednej čiare a preložíme so spodnou časťou cesta akokeby sme uzatvárali obálku.Cesto zľahka popritláčame pomocou prstov a necháme oddýchnuť 5 minút.
-
11
Po 5 minútach zopakujeme rovnaký postup prekladania ako v bode 10. Vzniknú nám takéto hrubšie valčeky.Zoberieme si prvý valček a pomocou rúk smerom zo stredu šúľame smerom von na cca.70cm dlhý pás.Snažíme sa nepritláčať.
-
12
A keďže máme dve ruky tak ich využijeme a z oboch koncov začneme skrúcať smerom do stredu........
-
13
.......až kým sa nám nevytvorí takáto zaujímavá osmička. (prepáčte za kvalitu fotiek ale akosi som prepla fotoaparát a obrázky boli príliš veľké tak som sa ich snažila aspoň o niečo zmenšiť aby som ich mohla sem pridať)
-
14
Každý bochník preložíme na plech s papierom na pečenie.Bochník v tomto stave vyzerá trošku malý ale podkzsne ešte dvojnásobne takže radšej ďalej od seba.Ja som dávala každý na iný plech keďže mám len takú mini rúru takže aj plech je o niečo mänší ako pre klasickú rúru. Každý bochník poprášime so semolinovou múkou,postriekame s vodou a posypeme so sezamovými semienkami (tá voda nám poslúži ako lepidlo na semienka aby po upečení ostali pekne prichytené k chlebu). Prikryjeme kuchynskou fóliou ktorú sme potreli olivovým olejom a uistíme sa,že je to poriadne zabalené. Pre dnešok nám už padla,bochníký odložíme do chladničky a zaprajeme im dobrú noc.
-
15
Piatok 15:00 spomenieme si na chlebík a vyberieme pekne podkysnutý z chladničky (ja som vytiahla len dve,tretí my ešte stále pomaličky kysne v chladničke na nedeľné raňajky) a necháme ešte podkysnúť na teplom mieste 1,5 hod cesto musí mať izbovú teplotu. Vyhrejeme si rúru na 250°C do ktorej si dáme na spodok misku s horúcou vodou.Vykysnutý chlebík vložíme aj s plechom na strednú mriežku a pečieme na 250°C cca 30 minút pekne do hneda,čas záleži od rúry takže sledujeme poprípade pootáčame aby sa nám rovnomerne upiekol. Po upečení dáme odkryté vychladnúť na mriežku.......a priniesť vôňu domova z ďalekej Sicílie sa predsa len podarilo.
Chlieb náš každodenný
Semolina neboli semolinová mouka je pšeničná krupice umletá z tvrdé neboli tvrdozrnné pšenice (Triticum durum). Používá se zejména na výrobu kvalitních těstovin nebo pro přípravu semolinových (pšeničných) kuskusů, bulgurů a chalv. Vyšší kvalitu (těstoviny se nerozvářejí, mají vyšší nutriční hodnotu a nižší glykemický index) zajišťuje větší množství lepku; semolinové produkty jsou tedy (stejně jako produkty ze špaldy) nevhodné pro bezlepkovou dietu.
wiki v anglictine
cs.wikipedia.org/wiki/Semolina...
wiki v cestine
.......trosku rozdiel v prelozeni (wiki nie je enciklopedia ale je pisana v inych jazykoch a infrormacie su doplnene obycajnymi ludmi)....ako vidite uz len na porovnanie je tam viac napisane . ... .biela semolina je jemnejsie mleta a ma bielu farbu.......v tomto pripade nejde o semolinu ale o muku.....ano google vam prelozi semolinu ako krupicu,ked si date do google prekladac cream of wheat....vam to prelozi ako krem zo psenice......pricom je to ta ista vec ....krupica po slovensky......ale tu sa bavime o talianskej semolinovej muke.....talianska semolinova muka ma zltu farbu.....a obsahuje ovela viac lepku ako ostatne muky preto je aj jeden z dovodov preco sa na tento druh chleba robi predcesto a kysne dlhsie ako niektore klasicke chleby.Pricom skuste si urobit kruicovu kasu z krupice a skuste si urobit krupicovu kasu zo zltej talianskej semolinovej muky (v tomto pripade prajem dobru chut :-) ),tak isto ked ide o krupicu a taliansku semolinovu muku tak si porovnajte ceny tiez je rozdiel vsak?
Talianska semolina
Krupica
.....
....takze v tomto pripade ked nemate semolinovu muku pouzite radsej silnu chlebovu muku,nie krupicu kedze to nie je to iste aj ked prekladac nam to tak prelozi.
Lahôdkové droždie, na internete píšu, presnejšie v tom linku, ktorý som pridala, okrem iného sa uvádza, že sa používa na zlepšenie aj do cesta. sú tu však varecháčky, ktoré s nim už pracovali - napr. @ziravnica1 , @tinca a dalšie.
......takze nalavo semolina durum .....na pravo chlebova muka ....
...... a este obal zo znacky Barilla - cestoviny su zlte nie preto lebo su tam vajicka ale preto,ze je tam ta semolinova muka (semolina durum a voda)
Parádne chlebíky! Taká mladá baba a tri dni sa babreš s chlebom. Máš ohromne veľkú trpezlivosť, akú mali len naše babky. Rád by som vedel, koľko varecháčiek si tento chlieb upečie. Myslím , že väčšina pečie ten nemiesený. Večer si zababre pri miešaní dva prsty, ráno ho trtne do trúby a hotovo.
Prajem ti veľa, veľa, veľa chutného jedla a receptov.
vediet.Ono pravdu povediac dnes malo kto na Sicilii robi chlieb doma kedze na kazdom rohu su pekarne a ta vona ktora sa z nich siri ach aj a este teply vonavy chlebik si clovek berie so sebou domov.Budem velmi rada ak vyskusas a prajem peknu nedelu.
Mám trochu jiná recept, většina mouky je semolinová, zadělávala jsem s bigou. Zkusím přidat fotku ze stránek, snad se zadaří.