Krehké jablkové koláčiky fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 8. decembra 2017 17:42
Ďalšie recepty »
Krehké jablkové koláčiky (fotorecept)Foto: cesminaz

Krehké cesto, podobné lineckému, plnené jablkovou plnkou. Recept mám od švagrinej, sú u nich známe pod názvom Elmali kurabiye.

50 ks
porcií
15-17 min
na 180 °C

Suroviny

750 g
250 g
1 dl
1,5 dl
1,5 dl
1 ks
(15 g)
z 1 citróna
1 kl
Plnka:
5 ks
1,5 dl
podľa chuti
1 ks
podľa chuti
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Na plnku si pripravíme 5 väčších jablk, ktoré postrúhame na veľkých slzách. Ďalej cukor, škoricu, vanilkový cukor a mleté orechy.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Najprv si urobíme plnku.. Do panvice dáme jablká, cukor podľa chuti, van. cukor a škoricu. Premiešame a dáme odokryté dusiť. Ako sa jablká dusia, oni si pustia šťavu. Musíme dusiť na strednom ohni dovtedy, kým jablká nezmäknú a aj šťava nevyvrie. To je cca 10 - 15 minút. Keď už šťava vyvrela, pridáme orechy a ešte aj spolu s nimi podusíme cca 5 - 10 minút.Orechy tak tiež trocha napučia. Hotovú plnku dáme bokom vychladnúť.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na prípravu cesta si rozpustíme v hrčeku maslo - musí byť teplé. Ďalej si v jednej miske dopredu zmiešame múku, prášok do pečiva, práškový cukor, soľ a nastrúhanú citrónovú kôru.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Do jednej misky nalejeme teplé maslo, pridáme k nemu olej a jogurt. Rukou, alebo metličkou dobre premiešame a až teraz pridáme 1 vajce a znova dobre premiešame. Až teraz začneme postupne pridávať múku a rukou poriadne vypracujeme jemné, mäkšie, mastné cesto.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Cesto ešte na doske s troškou múky dobre premiesime. Napokon na pomúčenej doske vyvaľkame na hrúbku 3 mm a pomocou pohára vykrajujeme kolieska. Moje majú priemer 7,5 cm. Na každé koliesko dáme krížom plnku a spojíme mu 2 boky. Naplnené koláčiky naukladáme na plech s papierom. Orezky som zmiesila a aj znich vykrajovala znova kolieska. Dokopy mi vyšlo 50 ks.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Koláčiky dáme ihneď piecť do rúry, ktorú sme si už dopredu rozohriali na 180 °C cca 15 - 17 minút. Treba si to radšej sledovať,lebo každá rúra inak pečie.Koláčiky majú byť z vrchu aj zo spodu ružové,také jemne hnedé a na hmat ešte mäkké.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Po vychladnutí pocukrujeme. Nech vám chutia :-)

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Sú veľmi chutné k čaju, káve alebo aj s mliekom.

  Krehké jablkové koláčiky (fotorecept) - obrázok 8
Recept je zaradený do tagov:
TOPlist