Mäsové guľky
Mäsové guľky

Köttbullar – Mäsové guľky – národné jedlo Švédska videorecept

slobodaasolidarita - fotkaSloboda a Solidarita, 17. mája 2019. Komerčný recept.

Mäsové guľky priniesol do Švédska kráľ Karol XII. V roku 1713 z exilu v Istanbule. Recept sa prvýkrát objavil v roku 1754 v kuchárskej knihe od Cajsy Warg, najznámejšie kuchárky v histórii Švédska. Celosvetovo slávnymi sa však stali až vo chvíli, ako ho do svojho stáleho menu zaradila IKEA, rovnako ako vo chvíli, keď sa na twittrovom účte Švédska oficiálne prevalilo, že köttbullar je vlastne turecký.

Videopostup

Suroviny

400 g mleté
4 PL
4 PL
1 ks
1 ks
3 PL
1 PL
100 ml

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Strúhanku a mlieko zmiešame v miske a necháme odležať.

 2. 2

  Pridáme pomleté mäso, posekanú cibuľu, vajíčko a korenie a zmiešame. Zo zmesi mokrými rukami tvarujeme malé guľky - malo by vyjsť 25-30 kusov.

 3. 3

  Guľky opečieme na masle na panvici zo všetkých strán. Keď zhnednú, necháme ich na panvici zohrievať na nižšej teplote a potom ich vyberieme.

 4. 4

  Omáčka: Do výpeku v panvici pridáme vývar a kukuričný škrob, zmiešame a necháme variť 5 minút. Pridáme sójovku, korenie a smotanu, zohrejeme.

 5. 5

  Guľky servírujeme s omáčkou, brusnicami a so zemiakovým pyré.

 6. 6

  TIP majstra Ihnačáka: Guľky nemusíte na panvici prácne obracať po jednej. Stačí, ak budete panvicou často triasť, aby sa otáčali samé.

 7. 7

  * Namiesto mletého bravčového mäsa môžete použiť aj mleté hovädzie mäso.

Diskusia k receptu

kecupicek
Perfektné jedlá varia, len ich ľutujem, že im je taká zima pri tom varení pre národ. Škoda, že nebývam vo Zvolene, odniesla by som im niečo na zahriatie.


Zaujímavé video z archívu TV Varecha